Transcript Huráková procházkováznami matematici
Známi matematici
Dominika Procházková Sofia Huráková TERCIA
Pytagoras
•
Pytagoras
alebo
Pythagoras zo Samosu
bol starogrécky filozof, matematik, astronóm, akustik. V juhotalianskom meste Krotón založil vlastnú školu, ktorá bola zároveň aj náboženským spolkom.
• Podstatou všetkého je podľa Pytagora číslo. Číslo je princíp, ktorý dáva veciam určitosť, jasnosť, poznateľnosť. Čísla sú aj symbolom etických hodnôt a vzťahu medzi ľuďmi.
• Pytagorova veta je základná teoréma euklidovskej geometrie. Popisuje vzťah, ktorý platí medzi dĺžkami strán pravouhlého trojuholníka v rovine. Umožňuje jednoducho vypočítať dĺžku tretej strany trojuholníka, ak sú známe dĺžky jeho dvoch zvyšných strán. Slovne sa veta dá formulovať takto: obsah štvorca zostrojeného nad preponou (najdlhšou stranou) pravouhlého trojuholníka je rovný súčtu obsahov štvorcov zostrojených nad jeho odvesnami.
Pytagoras
Pytagorova veta - vzorec:
Isaac Newton
• • • • • Sir Isaac Newton, prezident Kráľovskej spoločnosti . Bol anglický fyzik , matematik Jeho objavy v matematike , optike a mechanike a filozof .
položili základy pre modernú fyziku .
Isaac Newton je jednou z najväčších postáv v dejinách ľudského poznania a od neho sa vlastne počíta fyzika ako novodobá veda . Narodil sa na samote Woolsthorpe v mechanické hračky, brúsil sklenené Lincolnskom grófstve . Otec mu zomrel ešte pred narodením, matka sa druhýkrát vydala a o malého chlapca sa väčšinou starala babička. Newton bol ako chlapec samotár a často chorý a nič nenasvedčovalo tomu, že je mimoriadne nadaný. Bol ale zručný, konštruoval pre svoje potešenie slnečné a vodné hodiny, vodné mlynčeky a rôzne šošovky a robil chemické pokusy. Do školy chodil najprv v svojej rodnej dedine a potom do neďalekého Granthamu. Tu získal prístup k rozsiahlej knižnici , rýchlo začal ovládať klasické jazyky . Nakoniec sa však Newton oddal univerzitnej dráhe a zostal po celý život slobodný.
V roku 1661 matematik a fyzik rokoch 1665 odišiel študovať na Trinity College v Cambridgei , kde bol jeho učiteľom výborný profesor Barrow. Newtonove štúdiá na univerzite prerušila 1667 morová epidémia . Newton sa vrátil do rodnej dediny a premýšľal tu nad svojimi budúcimi a prevzal katedru geometrie po svojom učiteľovi Barrowovi. Počas ďalších rokov sa usilovne venoval vedeckej práci. Jej prvým výsledkom bola konštrukcia zrkadlového ďalekohľadu , ktorý nemá optické nedostatky spôsobené šošovkami . Jeho najvýznamnejšie dielo
Principia mathematica philosophiae naturalis
, Matematické základy prírodnej filozofie , vyšlo v roku 1687 v objavmi . Vtedy mu aj podľa známej legendy vraj na hlavu spadlo povestné jablko, ktoré ho priviedlo na myšlienku o zemskej príťažlivosti . Po návrate do Cambridgea ukončil Newton štúdium na naliehanie a za materiálnej pomoci známeho astronóma Edmunda Halleyho . Newton v ňom formuloval svoje tri známe pohybové zákony zákon zotrvačnosti , zákon sily a zákon akcie a reakcie .
Isaac Newton
• Známa „príhoda„ o jablku...
Albert Einstein
• • • • • • Albert Einstein bol Predložil teoretický fyzik teóriu relativity , ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho vedca a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky , štatistickej mechaniky a kozmológie . V roku 1921 mu bola za vysvetlenie fotoelektrického javu oblasti teoretickej fyziky udelená Nobelova cena za fyziku .
20. storočia . a zásluhy v Po sformulovaní svete. Neskôr jeho sláva prekonala všetkých vedcov v histórii. Jeho meno sa stalo synonymom vysokej všeobecnej teórie relativity inteligencie a génia .
v novembri 1915 , sa stal Einstein známym na celom Keď mal päť rokov, otec mu ukázal kompas priestore musí pôsobiť na strelku. Neskôr opísal Einstein túto skúsenosť ako jednu z najdôležitejších vo svojom živote. Od roku a Einstein si uvedomil, že niečo v „prázdnom“ 1888 navštevoval Einstein Luitpold-Gymnasium , kde získal relatívne moderné vzdelania. Einstein nevyhovel prianiu svojho otca študovať elektrotechniku . Namiesto toho sa rozhodol, na odporúčanie rodinného priateľa, uchádzať sa o miesto na Zürišskej univerzite. Počas štúdia býval u rodiny profesora Josta Wintelera . V septembri 1896 tu ukončil štúdium a získal maturitu .
V roku 1900 1901 získal učiteľský diplom a po piatich rokoch bez štátneho občianstva získal v roku švajčiarske občianstvo, ktoré si ponechal až do smrti. Po absolvovaní štúdia mal Einstein problémy s nájdením učiteľského miesta. Jeho žiadosti na miesto asistenta na Polytechnike ale aj na iných univerzitách boli neúspešné. V roku času 1916 uverejnil svoju Všeobecnú teóriu relativity , ktorá sa stala jednotnou teóriou priestoru , a gravitácie . V roku 1921 za jeho fyzikálne objavy. dostal Nobelovu cenu za prínos pre rozvoj teoretickej fyziky, ako aj
Albert Einstein
• Profesor Albert Einstein vysvetľuje...
Richard Phillips Feynman
• • • • Richard Phillips Feynman bol jedným z najlepších amerických fyzikov 20. storočia, ktorý značne rozšíril teóriu kvantovej elektrodynamiky Nobelovou cenou za fyziku v roku 1965. , fyziky supratekutosti tekutého hélia a časticovej fyziky. Za svoju prácu o kvantovej elektrodynamike bol Feynman odmenený Vo svojich knihách a prednáškach bol Feynmnan horlivým a vplyvným popularizátorom fyziky. Známe sú hlavne jeho rozpísanými v knihách
Feynmannove prednášky z fyziky To snáď nemyslíte vážne, pán Feynman!
, majúce v anglickom vydaní 3 časti. Známy je pre svoju neprekonateľnú zvedavosť, dôvtip, brilantnú myseľ a hravý temperament; rovnako je však povestný svojimi mnohými dobrodružstvami, ,
Hádam ti nerobia starosti cudzie názory?
Feynman sa narodil vo Far Rockaway , Queens , New York . Jeho rodičia boli Ten ho vždy povzbudzoval klásť otázky, a takýmto spôsobom prekonávať židovského pôvodu. Mladý Feynmann bol veľmi ovplyvnený svojím otcom Mellvillom Feynmannom. ortodoxné myslenie. Matka mu vštepila silný zmysel pre humor, ktorý mu zostal počas celého života. V detstve s nadšením opravoval rádiá, prejavil svoj talent pre elektromechaniku. Už pred vstupom na vysokú školu neustále experimentoval a pretváral rôzne témy v matematike.
Feynman dosiahol v roku 1939 titul bakalára na MIT ( Massachusettský technologický inštitút ), a v tom samom roku vyhral matematickú súťaž Williama Putnama . Feynmanova dizertačná práca aplikovala princíp stacionárnej akcie na problematiku kvantovej mechaniky , kladúc základy pre „path integral“ prístup a Feynmanove diagramy .
Richard Phillips Feynman Na hodine profesora Feynmana...
Ďakujeme za pozornosť