3._osztaly_drama

Download Report

Transcript 3._osztaly_drama

3. osztály
Drámajátékos
foglalkozás
Bubernik Eszter
Életkor: 3. osztály
 Témakör: Közösségben élünk
 Téma: Viselkedéskultúra alapozása


A foglalkozás tartalma:
Viselkedésformák vizsgálata, a jó és a
rossz tulajdonságok megkülönböztetése.

A foglalkozás célja: Fantáziafejlesztés,
beszédkészség fejlesztése improvizációs
gyakorlatokkal, empátiás készség
fejlesztése.
A kompetenciafejlesztés fókuszai:
Szociális-, és anyanyelvi kompetencia
 Az órán alkalmazott

 módszerek:
játékok, megbeszélés, kérdezés,
improvizáció, forrószék, értékelés
 tanulásszervezés: frontális osztálymunka,
páros-, csoport munka
 taneszközök, szemléltetés: szalagokkal,
csecsebecsékkel feldíszített kinőtt cipők
A foglalkozás menete





1. Ráhangolódás
2. Mindenre
használhatod
3. Emlékek felidézése
4. Cipőünnep
rendezése
5. Helyzetgyakorlatok






6. Csoport
improvizációk
7. A lábtörlő dala
8. Gyűlés
9. Forrószék
10. A cipő válaszdala
11. Zárás
1. Ráhangolódás

Add tovább játék!
Azt mondják, hogy a cipő
Kinek szoros, kinek bő
De minekünk a cipő
Se nem szoros, se nem bő.
1. Ráhangolódás

Körben elhelyezkedtünk. Egyenletes
ritmusban mondjuk a versikét és adogatjuk
körbe a cipőt. Akihez a bő szóra utoljára ér
oda a cipő, kiesik a játékból. Addig megy a
játék míg a körben csak egy játékos
marad.
2. Mindenre használhatod

Maradnak körben. Majd az előző játék
győztese indítja a játékot, tanári instrukciót
követően, hogy milyen célra lehet a cipőt
használni. (ha lábbeliként nem) Mindig az
folytatja a játékot, aki kitalál valami újat.

Például: csónaknak, stb.
3. Emlékek felidézése

Játszanak a képzeletükkel a gyerekek.
Végiggondolják és elmondják az ötleteiket
a következő kérdésekre:
 Mi
volt a tárgy életében a legszebb pillanat?
 A legszomorúbb pillanat?

Aki a kezébe veszi a cipőt, az a cipő
nevében beszél, és meséli el az emlékeit.
4. Cipőünnep rendezése

Ötletek gyűjtése, hogy milyen alkalomból
rendezhetnének ünnepet és hogyan
lehetne azt megünnepelni.

Például:
cipőfűzőt kap az egyik cipőcske.
 Bálba mennek a cipőlányok és cipőfiúk.
 Új
5. Helyzetgyakorlatok
Konfliktusos helyzetek megoldása.
 Páros, kiscsoportos improvizációk

 Nekimegy
egyik táncos a másiknak.
 Rálép a lábára és az piszkos lesz.
 Nagyon összezsúfolódtak a táncosok, alig
lehet mozogni.
5. Helyzetgyakorlatok
 Eddig
senki nem kérte fel a hölgyet táncolni,
most végre valaki…
 Tűsarkúnak elege van az egészből, nem akar
kikészülni.

A különböző problémákra keressük a
megfelelő megoldást szöveges és játékos
formában is.
5. Helyzetgyakorlatok

Tulajdonságlista
 Milyen
tulajdonságokkal találkoztak a játék
során? Ezek összegyűjtése, felírása a táblára.
 Például:
figyelmetlenség, ingerültség stb.
6. Csoport improvizációk
Hazatérés – gondolatok kihangosítása
 Helyszín: az ajtó előtt a lábtörlőn

Sáros cipő lép a lábtörlőre.
A bársonypapucs.
A tűsarkú cipő.
A gumitalpú kiscipő.
A keménytalpú bakancs.
6. Csoport improvizációk
Szerepfelvétel
 A tanító a cipők szerepében
 A gyerekek a lábtörlő szerepében.

7. A lábtörlő dala

Narráció: Eörsi István: A lábtörlő és a cipő
című verséből a lábtörlő dala.
Töröld belém a lábad,
töröld belém a lábad,
úgy sóvárgok utánad
töröld belém a lábad.
Ó mocskos talp, te édes,
simulj híved szívéhez,
és képed tiszta szép lesz,
ó mocskos talp, te édes
Latyakos utca szennye,
jöjj és simulj ölembe,
a szobába ne menj be,
tocsogó utca szennye.

Spontán reakciók meghallgatása a versről.
8. Gyűlés

Összegyűlnek a lábtörlőtársak és arról
beszélgetnek, hogy a lábtörlő viselkedése
rendkívül bosszantja őket. Javaslatokat
dolgoznak majd ki arra, hogy hogyan
lehetne átformálni őt.
9. Forrószék
A lábtörlőt a forrószékbe ültetik, ahol a
társai megpróbálják megtudni tőle, hogy
miért hízeleg, miért viselkedik úgy, ahogy.
 Mivel a lábtörlőnek elég negatív a
szerepe, érdemes volna, hogy a tanító
lépjen a szerepébe.

9. Forrószék

Kérdések – válaszok
 Miért
hízelegsz a cipőnek?
 Mert szeretnék vele jóba lenni.
 De nem látod, hogy ezzel megalázó helyzetbe
hozod magad?
 De én csak azt szeretném, hogy szeressen.
 Stb.
10. A cipő válaszdala
A cipő válaszdala
Mit nyalsz rajtam?
Nem unod a talpam?
Mit nyalsz rajtam?
Nem unod a talpam?
Szőrös nyelvű, ragacsos,
csupa csimbók, csupa kosz,
talpam nyalni nem hagyom,
átlépek a hasadon.
Otthon, otthon,
rakom le a mocskom,
halkan, halkan,
csúsztatom a talpam.
10. A cipő válaszdala
Közös megbeszélése annak, hogy mi a
véleménye a cipőnek a lábtörlőről.
 A gyűlésen kialakított vélemény és a cipő
véleményének egybevetése.
 A hangnemben való különbség
megfogalmazása.
 Az össze nem illő dolgok kiemelése.

11. Zárás - jut eszembe
A játékvezető indítja a mondatot:
„A cipőről nekem a lábtörlő jut eszembe.”

A mellette ülő így folytatja:
„A lábtörlőről nekem a … jut eszembe.”


Addig tart a játék, amíg körbe nem ér az
utolsó játékosig.
12. Értékelés