Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William G. Morgan – na co dzień
nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian Associaton (YMCA) w mieście Holyoke
w stanie Massachusetts. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy
pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Mintonette.

W dniach 18-20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w Paryżu, powołano do życia Międzynarodową
Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezydentem wybrano Francuza Paula Libaud
(sprawował on tę funkcję aż do 1984), zaś jednym z jego zastępców został Polak Zygmunt Nowak.
Wśród założycieli FIVB było 14 krajów – Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia,
Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Węgry i Włochy.

W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1952 Mistrzostwa Świata
kobiet. Mistrzostwa Europy mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy
kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu kobiet, jak i mężczyzn)
weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Siatkówka W Polsce

Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem YMCA, a pierwszy mecz pokazowy miał miejsce w
Warszawie w 1919. Rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych. W 1929 w Warszawie
rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski – w rywalizacji kobiet zwyciężył AZS Warszawa, a wśród
mężczyzn YMCA Łódź.

W okresie międzywojennym siatkówka była zrzeszona, razem z paroma innymi dyscyplinami, w
Polskim Związku Palanta i Gier Ruchowych (od 1925), w Polskim Związku Gier Ruchowych (od 1926),
w Polskim Związku Gier Sportowych (od 1928 – co uznaje się za datę oficjalnych narodzin
siatkarskiego związku) i w Polskim Związku Piłki Ręcznej (od 1936).

Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jako samodzielny związek sportowy został powołany do
życia 30 czerwca 1957, podczas Krajowej Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Piłki Siatkowej.
Głównym partnerem, a zarazem sponsorem PZPS, jest Polkomtel S.A., który wspiera także
Reprezentacje Polski w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn.

Reprezentacja polskich siatkarek pierwszy mecz rozegrała w Warszawie 14 lutego 1948, pokonując
Czechosłowację 3:1. Reprezentacja siatkarzy zadebiutowała na arenie międzynarodowej także z
Czechosłowacją w Warszawie 28 lutego 1948, przegrywając 2:3.
Zasady Gry

Zasady gry są ustalone przez FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) i zawarte są w
przepisach gry w piłkę siatkową. Przy okazji większych turniejów, tj. mistrzostw świata czy igrzysk
olimpijskich, FIVB czasami dokonuje modyfikacji tych przepisów. Ewoluowały one na przestrzeni
lat. Opisane poniżej, zostały wprowadzone w roku 1998, podczas mistrzostw świata w Japonii.
Wcześniej m.in. nie było zawodnika libero, a punkty drużyna mogła zdobyć tylko po własnym
serwisie. Ostatnia nowelizacja przepisów miała miejsce w 2008 roku; w zawodach
organizowanych przez FIVB weszła ona w życie od 1 stycznia 2009 roku, w rozgrywkach w Polsce
zaś od sezonu 2009/2010. Zmiany te dotyczyły: stosunku do kontaktu zawodnika z siatką – stał się
on bardziej liberalny; w uproszczeniu − błędem jest tylko dotknięcie górnej siedmiocentymetrowej
taśmy, inny kontakt nie jest uważany za błąd, chyba że wpływa na grę, oraz przyśpieszona została
procedura zmian zawodników. Zgodnie z tymi przepisami może być do 2 libero, a składy drużyn
mogą liczyć maksymalnie 12 lub 14 zawodników wpisanych do protokołu.
Punkt,Set,Mecz

Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na boisku drużyny przeciwnej lub
zmuszenie rywali do popełnienia błędu (np. odbicia piłki w aut). Piłkę można odbijać (nie może być
złapana lub rzucana) dowolną częścią ciała. Jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa
razy z rzędu (z wyjątkiem pierwszego odbicia następującego po bloku, oraz pierwszej piłki przy
odbiorze ataku - warunek: kilka odbić musi być w jednej akcji), a drużyna może piłkę odbić co
najwyżej trzy razy (nie licząc dotknięcia piłki przez blok), zanim przebije ją na stronę przeciwnika.

Piłka przebijana na stronę przeciwnika musi przelecieć nad siatką w przestrzeni ograniczonej: od
dołu – górną krawędzią siatki, na bokach – przez antenki i ich umowne przedłużenie w górę, od
góry przez sufit sali.

Punkt przyznaje się za każdą wygraną akcję – tj. wtedy, kiedy piłka upadnie na boisko przeciwnika,
kiedy przeciwny zespół popełni błąd lub zostanie ukarany karą (żółta kartka).

W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż
jedna z drużyn wygra 3 sety (tak więc gra się co najwyżej 5 setów). Piąty, decydujący set
rozgrywany jest obecnie jako tie-break (do 15 punktów). Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co
najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.
Zagrywka

Zagrywka, inaczej serw, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska ze strefy zagrywki
sposobem dolnym lub górnym. Piłka po zagrywce może dotknąć siatki pod warunkiem, iż przeleci
na stronę przeciwnika. Drużyna przeciwna nie może blokować zagrywki, ani atakować piłki, kiedy
ta znajduje się całkowicie powyżej siatki i nad polem ataku.
powinna być taka sama, jednak nie może być
większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową.
wewnątrz piłki wynosi: 0,30-0,325 kg/cm2
(4,26-4,61 psi; 294,3–318,82 hPa lub mbar).
kolor. Najczęściej używa się piłek firmy
MIKASA MVA 200 (czyli nowej generacji 8panelowych piłek, dawniej 18-panelowych) a
także piłek firmy MOLTEN.
Skład i Ustawienie Zespołu


Mecze siatkówki rozgrywane są przez dwa 6osobowe zespoły, a łącznie z rezerwowymi

Od 2011 roku, w składzie może być dwóch Libero i mogą grać naprzemiennie. Libero może brać
udział jedynie w grze obronnej i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca boiska i strefy wolnej,
jeżeli w momencie kontaktu z piłką ta ostatnia jest powyżej górnej taśmy siatki. Libero nie może
zagrywać, blokować czy podejmować próby bloku.

Zastępowanie zawodników przez libero nie jest zaliczane do zmian regulaminowych. Liczba
takich zmian jest nieograniczona, z tym, że libero może być zastąpiony tylko na zasadzie zmiany
powrotnej, czyli przez zawodnika, którego zastąpił, wchodząc na boisko. Pomiędzy dwiema
zmianami z udziałem libero musi być rozegrana akcja.

Zawodnik nie może wykonać spełnionego ataku powyżej górnej krawędzi siatki, gdy piłka jest do
niego wystawiona palcami sposobem górnym przez libero, znajdującego się w polu ataku lub jego
przedłużeniu. W przypadku takiej samej akcji libero, wykonanej spoza pola ataku lub jego
przedłużenia, piłka może być atakowana na dowolnej wysokości.

W przypadku kontuzji libero, jeśli w składzie nie ma drugiego, trener lub grający kapitan mogą
wyznaczyć jako nowego libero jednego spośród zawodników, niegrających na boisku podczas
ponownego wyznaczenia. Kontuzjowany libero nie może powrócić do gry do końca spotkania.
Zawodnik wyznaczony jako nowy libero pozostaje zawodnikiem libero do końca spotkania.
Zmiany Zawodników

Zespół może w jednym secie dokonać maksimum 6 zmian. Jeden lub więcej zawodników może
być zmienionych w tym samym czasie. Zawodnik ustawienia początkowego może opuścić boisko
tylko jeden raz w secie i może powrócić na boisko tylko na miejsce w ustawieniu, które zajmował
przed opuszczeniem boiska. Zawodnik rezerwowy może wejść na boisko tylko jeden raz w secie
na miejsce zawodnika z ustawienia początkowego i może być zmieniony tylko przez tego
zawodnika, którego zastąpił. Do liczby zmian nie wlicza się libero (patrz wyżej).

Jeśli dokonano zmiany nieregulaminowej, a gra została wznowiona, zespół jest ukarany
przegraniem akcji, a zmiana musi być skorygowana. Punkty zdobyte w okresie trwania błędu
przez zespół popełniający błąd są anulowane jeśli sędziowie są w stanie określić moment
powstania błędu, a punkty zdobyte przez przeciwnika zostają zachowane.

wymiary boiska to 16 X 8 m, czyli dwie połowy po 8 X 8 m.
boisko nie może stwarzać dla zawodników niebezpieczeństwa kontuzji
linie muszą być koloru kontrastującego z piaskiem (zalecany ciemnoniebieski)
linie powinny być wykonane ze sznurków lub taśm o dużej trwałości
siatka posiada długość 8,5 m, a umieszczone na niej taśmy po 5 - 8 cm. Na
taśmach dolnej i górnej mogą być reklamy sponsorów.
kolor żółty lub inny jasny. Piłka do oficjalnych
rozgrywek siatkówki plażowej: Mikasa VLS300.
Drużyna

składa się z dwóch zawodników.

nie ma trenera.

przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy z linii końcowej boiska muszą podbiec do siatki i
przywitać się z przeciwnikami.

obaj zawodnicy mogą rozmawiać z sędziami, prosić o czas i przerwę na odpoczynek.

obaj zawodnicy po zawodach podchodzą do sędziów i dziękują im za prowadzenie spotkania.
Zasady Gry

gra się: do dwóch wygranych setów do 21 pkt. ,wygrana drużyna musi posiadać dwa punkty przewagi. Nie ma
punktu końcowego. W razie stanu po 1 w setach, rozgrywana jest trzecia partia, którą toczy się na takich samych
zasadach, tyle że do 15 pkt.

piłka odbijana jest rękami, dłońmi lub całym ciałem

celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwną i zapobieżenie, aby nie upadła we własnym polu gry

piłka jest wprowadzana do gry przez zawodnika zagrywającego, który zagrywa piłkę dłonią lub ręką posyłając ją na
stronę przeciwną

zawodnicy mają 5 sek. na wykonanie zagrywki.

zespół ma prawo do trzech odbić, aby przebić piłkę na stronę przeciwną

zawodnik nie ma prawa do dwóch odbić następujących bezpośrednio po sobie (z wyjątkiem bloku)

wymiana toczy się do momentu upadku piłki na boisko, poza boiskiem lub gdy zespół nie przebije piłki na stronę
przeciwną

W secie po zdobyciu siedmiu kolejnych punktów następuje zmiana stron boiska. Drużyny zmieniają strony i bez
przerwy przystępują do dalszej gry.

zespoły mają po jednej przerwie na odpoczynek w secie.

przerwa między setami trwa 60 sek., przerwa na odpoczynek 30 sek (zawodnicy mają po 15 sekund na wejście i
zejście z boiska - całkowity czas przerwy nie może przekroczyć 60 sekund).

dotknięcie piłki w bloku liczone jest jako pierwsze odbicie.

zawodnicy nie mogą kiwać piłki.

w przypadku przetrzymania piłki nad siatką przez dwóch zawodników przeciwnych drużyn - nie jest to błędem.

dotknięcie siatki jest błędem podczas "akcji z piłką", przypadkowe dotknięcie siatki włosami nawet podczas "akcji z
piłką" nie jest błędem.

nie ma błędu ustawienia zawodników i błędu rotacji. Obaj zawodnicy mogą zajmować dowolne miejsce na boisku.
Techniki Odbić

Pierwsze odbicie nie może być odbiciem górnym oburącz - "na palce" (wyjątek: silny atak),
zagrywką tenisową, można natomiast odbić dłońmi o zamkniętych palcach (pięść, krawędź lub
nasada dłoni) lub innymi częściami ciała.

Nie wolno atakować (przebijać piłki na stronę przeciwnika) w formie kiwnięcia - odbicia piłki
"palcami" jednej ręki. W przypadku ataku "palcami" oburącz jest to dozwolone jedynie, kiedy
kierunek odbicia piłki jest prostopadły do linii ramion (zarówno odbicie do przodu jak i do tyłu).

Odbicie atakujące może być wykonane otwartą dłonią, grzbietem dłoni, pięścią oraz każdą inną
częścią ciała.

Wystawienie piłki do ataku w formie odbicia górnego ("palcami") może być również wykonane w
wyskoku lub w tył - jeśli jest nienaganne ("czyste").