Savoir-vivre w kontaktach z krajami arabskimi.

Download Report

Transcript Savoir-vivre w kontaktach z krajami arabskimi.

Savoir-vivre w kontaktach z krajami arabskimi.

Co kraj, to obyczaj – mówi stare polskie przysłowie. To, na co my nie zwracamy uwagi, może dotknąć do żywego naszych egzotycznych gospodarzy. Albo sprawić, że uznają nas za źle wychowanych i niekulturalnych barbarzyńców.

   Bardzo dużą rolę w krajach arabskich odgrywa religia. Dlatego też nie należy umawiać się na spotkanie w okresie Ramadanu. Nikogo nie wolno fotografować bez jego zgody. Przyglądanie się drugiej osobie rzadko uważane jest za niegrzeczne czy naruszające cudzą prywatność.

  Podczas wspólnego posiłku nie powinno się spożywać wieprzowiny oraz alkoholu. Jeśli zostaniemy zaproszeni do stołu nie wolno odmawiać, w dobrym tonie jest także pozostawienie małej ilości jedzenia na talerzu Należy siedzieć w przyzwoity sposób. Tzw. rozwalanie się na fotelu czy kanapie to przejaw ewidentnego braku szacunku do rozmówcy.

  Jeśli gościom podoba się jakiś drobiazg w domu, Arab czasami nalega wówczas na jego przyjęcie. Uwaga, tu obowiązuje zasada wzajemności W niektórych sytuacjach, miejscach publicznych czy w obecności bardziej konserwatywnych/tradycyjnych Arabów za niestosowne może uchodzić, gdy kobieta pali papierosa lub pije alkohol.

  Jedząc z Arabami, gdy jedzenie podane jest we wspólnym naczyniu, nie należy posługiwać się lewą ręką, uchodzącą za nieczystą. W restauracji czy kawiarni Arabowie z reguły pierwsi rwą się do zapłacenia rachunku. Gdy Arab zaprasza kobietę (Arabkę lub nie-Arabkę) na kawę – nie pozwoli jej zapłacić za siebie, bo uznałby to za ujmę na swoim honorze i mógłby się jeszcze obrazić

  Zbyt długie upieranie się przy swoim odbierane nie jest przez nich dobrze odbierane. W kontaktach z nimi należy również pamiętać o trzymaniu obu stóp na podłodze podczas siedzenia. Pokazanie Arabowi podeszwy buta jest najbardziej dla niego obraźliwym gestem.

 Powitanie mężczyzn w krajach arabskich prezentuje się dość wylewnie – towarzyszą mu poklepywania i pocałunki. Nie dziwi nikogo dwójka mężczyzn idąca razem pod rękę, gdyż jest to oznaka przyjaźni, a nie homoseksualizmu.  Mężczyźni nie powinni zaczepiać na ulicach arabskich kobiet, gdyż może się to skończyć nawet interwencją policji.

  Kobiety przyjezdne muszą się liczyć z możliwością zachowań, które można opisać jako dyskryminujące – podczas rozmowy będą kompletnie ignorowane, uwaga męskiego rozmówcy skupi się zawsze na partnerze kobiety. Niewykluczone są też komentarze pod adresem kobiet ubranych lżej (odsłonięte ramiona i nogi) oraz zaczepki chętnych na bliższą relację, które najlepiej konsekwentnie i stanowczo ignorować.

  Z Egiptu nie można wywozić żadnych pamiątek związanych z morzem: muszli, zdobyczy z raf koralowych Nie obowiązują tam żadne zasady ruchu drogowego. Pierwszeństwo wymusza się trąbieniem (straszny hałas). Nie próbujcie wchodzić na przejście dla pieszych przed nadjeżdżającym samochodem, na pewno nie zatrzyma się.

   Nie zatrzymujcie samochodów z kciukiem uniesionym w górę - ten gest znaczy to samo, co pokazanie środkowego palca. Przestrzegam panie przed kręceniem "loczków" we włosach, oznacza to bowiem przyzwolenie...(chyba nie muszę pisać, na co...) Po

Pakistanie

należy chodzić spowitym w czerń: chustę, bluzkę z długimi rękawami i spódnicę do ziemi. Obnoszenie się z pomalowanymi paznokciami u nóg jest uznawane za obrazę moralności.

Obcokrajowcy, a polacy

Polacy są ogólnie tolerancyjnym narodem. Czasami jednak zdarzają się wyjątki, które psują naszą reputację.

Dziękujemy

Kasia Budzyńska Patrycja Ścibura Aneta Koziej