Sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na

Download Report

Transcript Sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na

Spre čavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama

Istorija Evropska konvencija Pravni okvir u Srbiji

Koreni i uzroci nasilja i nedoličnog ponašanja

      Oduvek je u sportu postojao rizik nesreća i povreda.On je povećan time što se povećavaju zahtevi u sportu u pogledu brzine, snage,izdražljivosti, smelosti kao i sve veći broj učesnika.

Pored ovih rizika pojavili su se i rizici nasilja i nedoličnog ponašanja (nasilje,tuča, lomljava,bacanje predmeta i sl) Tipovi nasilja koji se pojavljuju u savremenom sportu su:tuča na tribinama, slavlja posle pobede, upad na teren,bacanje baklji na teren, izazivanje panike pri ulazu ili izlazu i slično.

Engleski proizvod nasilje vezano za fudbal, od 60 godina prošlog veka kao deo pokreta mladih buntovnika Slučaj na stadionu Hajsel:pod naletima navijača Liverpula desetine poginulih navijača Juventusa Uzroci: Veliki broj ljudi na jednom mestu i postojanje neprijateljskog rivaliteta

Evropska konvencija o nasilju i nedoličnom ponašanju gledalaca posebno na fudbalskim utakmicma

         Strazbur,1985 godine-usvojena Konvencija o nasilju kao odgovor na tragediju na stadionu Hajsel Ovim dokumentom država se obavezuje da koordinira politiku i akcije svojih ministarstava i javnih službi u borbi protiv nasilja i nedoličnog ponašanja gledalaca.

Navedene, u Konvenciji, mere se mogu podeliti u sledeće grupe: -koordinacija nacionalnih politika i mera koje preduzimaju javne vlasti država potpisnica -osnivanje nacionalnih kordinacionih tela angažovanje policije na stadionima i okolini i putevima ka stadionu policijska saradnja u državama potpisnicama redarske službe organizovanje kadrova navijača i socijlano-obrazovne mere

Preporuke Stalnog komiteta za praćenje primene Konvencije

      1.sigurnost na stadionima i oko njega 2.preventivne i edukativne mere 3.identifikacija i gonjenje prestupnika 5.Policijska saradnja i razmena informacija 6.prevencija rasizma i netolarancije Najefikasnije mere: kontrola prodaje karata,odvajanje navijača,sedeća mesta, tajne operacije,”spoteri” iz policije putuju sa navijačima, kamere, stoge kazne, zabrane ulaska ili izlaska iz zemlje, objavljivanje kazni i sl.

Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama u Republici Srbiji

    Zakon o sprečavanju N i NP donet 2003 godine a izmenjem i dopunjen 2007 godine.

Primena zakona je opravdala razloge za njegovo donošenje ima i određene nedostatke.

Osnovni nedostatak je želja MUP-a da bude jedini državni organ koji nosi teret borbe protiv nasilja i nedoličnog ponašanja gledalaca.Ovakav tradicionalni prisup je u Evropi napušten posle Hejselskih događaja.Novi pristup počiva na tezi da je osnovni lek protiv huligana i nedoličnog ponašanja, ozbiljna prevencija i povećanje standarda usluga koje se pružaju na sportskim priredbama, uključujući i karakteristike sportskih objekata.

Održan seminar za borbu protiv huliganizma u berlinu 1998 i doneti novi pristupi borbi ( SPRINT)

Engleska iskustva

       Osnov promena u pristupu borbi su promene u strukturi objekata i upravi sportskih klubova.

pretvaranje svih stadiona u premijer ligama u stadione sa “sedištem svuda” -Vlada Engleske je osnovala Fudbalsku licencnu vlast sa sprovede plan promene stadiona i osigura nadgledanje mera sigurnosti postignut veći komfor stadiona( ugostiteljske usluge i toaleti)što je privuklo porodice i dalo veću posećenost sedenje kao osnov koji čini stadion sigurnijim -Svaki stadion mora da ima kontrolnu prostoriju, moderne komunikacione sisteme i televizijske kamere unutar i van stadiona savetovanje i obučavanje fudbalskih klubova u pogledu upravljanja i strukture sigurnosti

nastavak

     uvođenje

sigurnosnog

službenika sa strogo opisanim radnim mestom i davanjem autoriteta (ovlašćenja) pisani uputi i planovi za slučajeve različitih problema ( nestanak struje i sl) raspodela odgovornosti između policije i kluba - rezultat: uklanjanje visokih perimetarskih ograda Problemi našeg sistema oslanjanje na tradicionalni način reakcije na pojavu ugrožavanja bezbednosti na sportskim utakmicama -uniformisani pristup bitna odlika tradicionalnog metoda reagovanje policije “

beng

” efektom ( dramatična policijska operacija u sportskom objektu i okolini).

nastavak

           Posledice su sledeći nedostaci: kratkoročnost mera neznatan uticaj na počinioce nesigurnost građana .-razvoj kriminala velika oštećenjai materijalna šteta kod građana veliki broj žrtvava trošenje veće količine novca veće angažovanje ljudskih i materijalnih resursa Osnovni zadatak daljeg razvoja borbe za sprečavanje nasilja je u odgovarajućem rasporedu tereta za brigu o bezbednosti na sportskim takmičenjima između kluba, policije, lokalnih vlasti.

Preventivni rad policije , lokalne zajednice i sportskih klubova, kroz

nastavak

   kombinaciju obaveštajnih aktivnosti, saradnju sa navijačima i povećanje standarda usluga na stadionima.

Zakonom o ratifikaciji Evropske konvencije o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, posebno fudbalskim utakmicama dovelo je do obaveze Republike Srbije da organizuje te je formiran

Nacionalni komitet za sprečavanje nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama .

Ujedno su izmenjene i dopunjene u 2007. godini i odredbe Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja gledalaca od 2003. godine.

Pojam nasilja i nedoličnog ponašanja

         Jezičko tumačenje nereda- narušavanje reda,ispad, zbrku,metež, pometnja i sli.

Zakon o SNINP definiše nasilje i nedolično ponašanje na sportskim priredbama: 1.fizički napad na učesnike sportske priredbe 2.fizički obračun između učesnika sportske priredbe 3.bacanje u sportski teren ili gledalište raznih predmeta 4.izazivanje mržnje ili netrpeljivosti koja može da dovede do napada 5.oštećivanje sportskog objekta,remećenje takmičenja i sl 6.izazivanje nereda pri ulasku, izlasku u sportski objekat 7.neovlašćeni ulazak na sportski teren

nastavak

    8.neovlašćeni ulazak u službene prostorije i službene prolaze 9.unošenje i upotreba alkohola ili drugih opojnih sredstava u objekat 10. unošenje pirotehničkih sredstava ili drugih sredstava kojima može da se ometa priredba ili ugroze učesnici 11.neovlašćen ulazak u deo gledališta namenjen protivničkim navijačima  Pored navednih zabrana postoji još veliki broj ponašanja koje se smatraju nedozvoljenim ( kretanje po prostoru za koji nisu prodate karte, sedenje na tuđem mestu i sl.)

Obaveze organizatora i drugih učesnika sportske priredbe

   Pojam organizatora prema članu 156 ZOS su sportske organizacije,savezi i druga lica(pravna i fizička) pod uslovom utvrđenim zakonom i sportskim pravilima.

Organizator je lice koje ima obavezu određenu zakonom i sportskim pravilima za osiguranje bezbednosti održavanja sportske priredbe. Teorijski aspekt, lice koje na sopstvenu odgovornost i rizik odlučuje o organizovanju i sprovođenju sportske priredbe.Ekonomski aspekt određuje organizatore prema tri elementa: 1.postojanje finansisjkih obaveza2.pravo na ubiranje prihoda od ulaznica 3. obaveze oko finansiranja organizacije događaja.

Prema zakonu o sprečavanju Nasilja i n.p. Organizator je sportski savez, sportsko društvo, sportska organizacija-klub, i drugo pravno i fizičko lice koje se stalno ili povremeno bavi organizacjom sportskih priredbi.

Obaveze organizatora sportske priredbe

        Osnovna obaveza je osiguranje nesmetanog i bezbednog održavaja sportske priredbe, a to se odnosi na sva prisutna lica na priredbi. ( sportisti, gledaoci i drugi učesnici isl.) U sporovđenju datih obaeza postoji niz obaveza koje organizator mora preuzeti.

Prema članu 157 : 1.preduzme mere za sprečavanje nastupanja rizika nastanka štete za prisutne 2.bezbedonosne mere za sprečavanja nasilja 3.mere za sprečavanje dopinga 4.mere za sprečavanje štete na životnoj sredini 5.prijavi održavanje sportske priredbe

Obaveza formiranja redarske službe

        Organizator je dužan da obrazuje redarsku službu ( ili da je angažuje) da biobezbedio bezbedno održavanje priredbe.

Redarska služba ima ovlašćenja da; zabrani pristup objektu u kojem se održava priredba licima pod uticajem alkohola ili drugih opojnih sredstava da efikasno odvoji gostujuće navijače od domaćih onemogući ulazak gledala u teren onemogući unošenje predmeta koji se mogu upotrebiti u nasilničkom postupanju onemogući unošenje i prodaju alkohola i drugih opojnih sredstava upozori i udalji lica koja se nedolično ponašaju i sl.

Nastavak

  Preporuka o redarskoj službi saveta komiteta Evropske konvencije o nasilju...je da redare obezbeđuje onaj ko je odgovoran za bezbednost gledalaca na utakmici, redari treba da obave pretresanje stadiona pre i posle utakmice, svi redari moraju da budu odgovarajuće spremni i radno sposobni,moraju da prođu detaljnu obuku, praćenje rada redarta , moraju da budu odgovarajuće odeveni i prepoznatljivi kao redari i sl.

Pravilnik o licenciranju klubova Srpskog saveza zahteva od klubova da ispune uslove bezbednosti tako što moraju da imaju dovoljan broj redara i organizaciju njihovog rada

Obaveza saradnje sa javnim vlastima i javnim službama

  Organizator je obavezan da obezbedi prisustvo odgovarajuće službe medicinske pomoći i drugih službi( vatrogasne, komunalne službe, inspekcije i sl.) i pravovremeno ih obavesti o svim relevantim podacima i informacijama o priredbi.

Organizator je obavezan da uključi u organizaciju spo.priredbe sve subjekte bezbednosti od sanitetske služe do razglasa prema Pravilniku o bezbednosti i sigurnosti na fudbalskim utakmicama

Obaveza obezbeđenja odgovarajućeg sportskog objekta

   Sportski objekat je objekat koji je namenjen za održavanje sportskih priredbi,koji sportskog terena ima prostor za gledalište,i prateći prostor( sanitarni, garderobni,spremišni i sl= Sportski teren jeste prostor na kome se obavlja sportska aktivnost kao i prostor do gledališta.

Stadion mora ispunjavati uslove : da ima gvozdenu ogradu postavljenu oko terena, odgovarajući broj vrata za izlaz i ulaz u objekat, upotrebnu dozvolu , svojinsku dozvolu , pregled elektro instalacija, mesta za saniterstska i druga vozila, kontrolnu sobu sa svim komunikacionim uređajima za praćenje i snimanje ponašanja gledalaca, fiksirana sedišta i sl.

Obaveze u slučaju održavanja sportske priredbe povećanog rizika

  Priredbe povećanog rizika su one kod kojih posebne okolnosti ukazuju da na njima može doći do nasilja ili nedoličnog ponašanja gledalaca, domaće ili međunarodne priredbe od većeg takmičarskog značaja,i one priredbe na kojima se očekuje prisustvo velikog broja gledalaca.

Pored već navedenih uslova u slučaju povećanog rizika , organizator je obavezan da o tim okolnostima obavesti MUP i druge nadležne organe ,i primeni sve mere za predupređenje nastanka takvog rizika(prilaz gradu, pojačana kontrola, odvojeni ulazi izlazi i sl,)

Obaveze u pogledu prodaje karata

    Prodaja karata posebno aspektovan način u borbi protiv nasilja.

Zakonom organizator je obavezan da: odvajanje grupa gostujučih navijača posebnom prodajom karata, prodaja karata samo za sedenje prema kapacitetu,da jedno fizičko lice može kupiti do 5 karata, evidencije o prodaji, ustupanje karata klubovima i sl.

Kod pojačanog rizika ograničiti broj ulaznica, zabraniti prodaju karata neposredno pred utakmicu, uvesti sistem vaučera, obezbediti sistem praćenja putem karata i sl.)

Prevetivno-edukativne mere

         Rad sa navijačkim grupama,ustanovljavanje navijačkih ambasada za upoznavanje sa drugim grupama navijača, obezbeđenje informacija i pomoći gostujućim navijačima i sl Priručnik za prevenciju nasilja u sportu –Stalni komitet u Evropi.

Predavanja i rad sa svim grupama navijača poboljšanje infrastrukture i adekvatnost organizacije poboljšanje komunikacije klub –navijači -aktivna socijalna i edukativna aktivnost Rad po licije i vođa navijača -rad lokalnih vlasti