Transcript La “UD”

ESTRUCTURA I
COMPONENTS DE LES
UNITATS DIDÀCTIQUES
“UUDD”
Professor: Jaume Casamort Ayats
CONCEPTE D’UNITAT DIDÀCTICA  “UD”

La UD és un conjunt de sessions pedagògicament programades, i
que fan referència a un procés d’ensenyament/aprenentatge, més o
menys llarg, tancat, complet i que s’articula al voltant d’un eix temàtic
integrador.

La UD ha de respectar les prescripcions normatives de l’àrea o
matèria a la que pertany i ha de contemplar tots els elements
curriculars fonamentals.
CONCEPTE D’UNITAT DIDÀCTICA  “UD”

La “UD” es pot dividir en parts o subunitats més petites, concretes
i específiques.
UD BÀSQUET
(15 Sessions)
1.- Tècnica individual (10 Sessions)
2.- Tàctica elemental i principis competitus (5 Sessions)
La “UD” pot agrupar-se amb altres unitats de la mateixa naturalesa
formant unitats de programació més amples.
UNITATS DIDÀCTIQUES
CURS
SESSIONS
UD VOLEIBOL
UD BÀSQUET
UD FUTBOL SALA
UD HANBOL
1R ESO
2N ESO
3R ESO
4T ESO
15
15
15
15
UNITAT DE PROGRAMACIÓ
ESPORT COL·LECTIUS
60 SESSIONS/280
EL DEPARTAMENT O SEMINARI D’EDUCACIÓ FÍSICA ÉS EL
RESPONSABLE DE LA PLANIFICACIÓ I PROGRAMACIÓ DE L’ÀREA DE L’EF
I DEL DESENVOLUPAMENT I LA IMPLEMENTACIÓ DE LES “UUDD”
PRIMER NIVELL CONCRECCIÓ: “Departament d’Educació de la Generalitat de Catalunya”
Legislació educativa i decrets curriculars vigents.
SEGON NIVELL DE CONCRECCIÓ: “IES/Centre Docents”
Projecte Curricular de Centre (PCC)
Projectes Curriculars d’etapa/cicle/curs  PC d’ESO, BAT, CF, ERE.
TERCER NIVELL CONCRECCIÓ: “Departaments Didàctics/Seminaris”
Projecte Curricular d’Àrea  PC de Matemàtiques, PC de Ciències Naturals, ...
“Departament o Seminari d’EDUCACIÓ FÍSICA ”
“Projecte Curricular de l’Àrea de l’Educació Física”
PC d’etapa/cicle/curs  ESO, Batxillerat, CF, Estudis tècnics esportius
UUDD  UNITATS DE PROGRAMACIÓ
QUART NIVELL DE CONCRECCIÓ: “ PROFESSORAT”  LES SESSIONS
ESTRUCTURA DE LA UNITAT DIDÀCTICA
I.- TÍTOL / NOM
 II- JUSTIFICACIÓ
 III.- OBJECTIUS/COMPETÈNCIES
 IV.- CONTINGUTS
 V.- METODOLOGIA
 VI.- ACTIVITATS
 VII.- AVALUACIÓ
 VIII.- ADAPTACIONS CURRICULARS
 IX.- DOCUMENTACIÓ I BIBLIOGRAFIA
 X.- SESSIONS

Pràctiques/teòriques/avaluatives/especials
SESSIONS
UNITATS
D’APRENENTATGE
TÍTOL O NOM DE LA “UNITAT DIDÀCTICA”
La UD ha d’identificar-se amb un nom o títol.
Això ens permetrà
DIFERENCIAR i RELACIONAR la “UD” amb les altres “UUDD” de l’àrea o
matèria.
Establir els OBJECTIUS i les COMPETÈNCIES de la “UD”, tant
generals com específiques.
Determinar la DURADA de la “UD”. Número de sessions  X/280.
TEMPORITZAR la “UD dins de l’etapa: curs, trimestre, setmanes i
dies.
Proposar les ORIENTACIONS METODOLÒGIQUES i
DOCIMOLÒGIQUES de la UD.
Estructurar internament i seleccionar LES ACTIVITATS FORMATIVES
de la UD
JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA
El “perquè” de la seva elecció
Aspectes pedagògics
Contribució a l’educació i a la formació de l’alumnat
Adequació al perfil individual i social de l’alumnat
Característiques físiques, motrius, psicològiques, socials,
interessos, actituds, necessitats, etc.
Relacions amb el marc curricular
Currículum oficial, projecte educatiu, projecte
curricular de centre, projecte curricular d’àrea, etc.
Possibilitats i límits.
Equip docent. Geografia. Clima. Pressupost. Equipaments,
instal·lacions, materials, etc. (Propis / aliens)
OBJECTIUS/COMPETÈNCIES DE LA “UD”
A.
Especificació dels objectius d'aprenentatge de la UD
en relació a:
1. FETS, CONCEPTES, SISTEMES CONCEPTUALS
SABERS
2. PROCEDIMENTS
SABER FER
Habilitats motrius, tècniques esportives, etc.
3. ACTITUDS VALORS I NORMES
SABER ESTAR - SABER ACTUAR – SABER COMPORTAR-SE
B. Relació amb altres objectius d’etapa i d’àrea
C. Especificació de les competències de la UD i la seva relació amb
les competències de l’àrea de l’Educació Física i les generals i
bàsiques de l’etapa
CONTINGUTS DE LA UNITAT DIDÀCTICA
ESPECIFICACIÓ DELS CONTINGUTS INTERNS DE LA “UD”
DISCIPLINARS
RELACIO AMB CONTINGUT D’ALTRES UUDD DE L’ÀREA DE L’EF
INTRADISCIPLINARS
RELACIÓ AMB ALTRES CONTINGUTS D’ALTRES ÀREES O MATÈRIES
(Geografia/Història/Filosofia/Anglès/Matemàtiques/etc)
INTERDISCIPLINARS
RELACIÓ AMB CONTINGUTS TRANSVERSALS
(Actituds, valors, normes, conductes i habilitats socials, etc.)
TRANSDISCIPLINARS
METODOLOGIA DE LA UNITAT DIDÀCTICA
ESTABLIR I DETERMINAR
ELS MÈTODES DIDÀCTICS
Globals, analítics, mixtes.
LES FORMES DIDÀCTIQUES
Exposició, demostració, descobriment guiat, plantejament de
problemes, etc.
ELS MEDIS DIDÀCTICS
Pissarra, projeccions, murals, pòsters, material, equipament, etc.
ACTIVITATS DE LA UNITAT DIDÀCTICA
TIPUS D’ACTIVITATS
GLOBALS / ANALÍTIQUES
DEFINIDES / OBERTES
DESENVOLUPAMENT / APRENENTATGE
EXPERIMENTACIÓ / CREACIÓ
PROGRESSIÓ I ALTERNÀNCIA
INTENSITAT, VOLUM, CÀRREGA, REPETICIONS, ADEQUACIÓ, DURADA, ETC.
CARÀCTER
TEÒRIQUES, PRÀCTIQUES, MOTIVACIONALS, D’INICIACIÓ, DE SÍNTESI, D’AVALUACIÓ,
DE REFORÇAMENT, ETC.
AVALUACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA
A. INICIAL / FORMATIVA / FINAL
B. INDIVIDUAL / GRUPAL
C. CRITERIAL / NORMATIVA
D. AUTOAVALUACIÓ / COEVALUACIÓ
E. PROCEDIMENTS/ CONCEPTES / ACTITUDS
ADAPTACIONS CURRICULARS DE LA
UNITAT DIDÀCTICA
A.
OBJECTIUS I CONTINGUTS
ACTIVITATS
B.
C.
D.
E.
MATERIAL
AVALUACIÓ
ALTRES
BIBLIOGRAFIA DE LA UNITAT DIDÀCTICA
A. LLIBRES
B. APUNTS
C. REVISTES
D. AUDIOVISUALS
E. PÀGINES WEB
Etc.
Sessions
“Nom” de la Unitat Didàctica
OBJECTIUS
de la
SESSIÓ
SESSIÓ:
1,2,3 / N
PROCEDIMENTALS:
CONCEPTUALS:
ACTITUDINALS:
COMPETÈNCIES:
MATERIAL
PART INICIAL
Controls/ Presentació/ Explicació / Motivació / Activació / Escalfament, ...
PART PRINCIPAL
Exercicis
Activitats
Orientacions
Adaptacions
Feed-backs
Etc.
PART FINAL
Dibuix
Esquema
Exercicis/Activitats
Variacions
Temps/Grups
Incidir en .... Feed-back
Adaptar ...
Observacions
Etc.
Revisió i valoració de la sessió / Constatació de dificultats / Progrés
individual / Desactivació / Estiraments / Tornada a la normalitat / ....