tyr*jo kompetencij* formavimo diskursas

Download Report

Transcript tyr*jo kompetencij* formavimo diskursas

Žaneta Navickienė Lietuvos policijos mokykla

   Kvalifikacija – asmens gebėjimai ir žinios, kurias jis geba tam tikru lygiu panaudoti konkrečioje veiklos sferoje. Kvalifikacija įgyjama įgimtų gabumų ir ugdomų bei lavinamų bendrųjų gebėjimų pagrindu. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacijoje „Dėl Europos mokymosi visą gyvenimą Europos kvalifikacijų sąrangos kūrimo“ kvalifikacija apibrėžiama kaip oficialus įvertinimo ir patvirtinimo proceso rezultatas, gaunamas kompetentingai įstaigai nustačius, kad asmens mokymosi pasiekimai atitinka nustatytus standartus. Kvalifikacija siejama su tam tikrų žinių įgijimu, patikrinimu ir įvertinimu, konstatuojant, jog asmuo įgijo tam tikros srities kvalifikaciją, ir išduodant tam tikrą šį faktą liudijantį dokumentą.

Tarptautinių žodžių žodyne kvalifikacija apibrėžiama kaip: 1) ko nors kokybės nustatymas; 2) žmogaus tinkamumo, pasirengimo tam tikram darbui laipsnis, nustatymas. Edukologijos žodyne kvalifikacija apibūdinama kaip: 1) profesinio ugdymo reikalavimų įgyvendinimo kokybė; 2) veiklos specializacijos kokybė, suteikiama baigus atitinkamą mokymą.

   Kompetencija (lot. c

ompetere –

„sutapti“) – gebėjimai atlikti tam tikrus veiksmus; tam tikro dalyko įvaldymas, kokios nors srities išmanymas, dalykiniai (su)gebėjimai. Dabartinės lietuvių kalbos žodynas kompetenciją apibrėžia kaip klausimų ar reiškinių sritį, kurią kas gerai išmano. Edukologijos žodyne ši sąvoka susiejama su kvalifikacija. Vadyboje kompetencija apibrėžiama kaip tam tikri sugebėjimai tam tikrose situacijose taikyti pagrindinius tam tikro turinio principus ir technikas, ar kaip rezultatyvumas, sugebėjimas atlikti darbe reikalingas užduotis ar būtinų darbo uždaviniui ar vaidmeniui atlikti mokėjimo įgūdžių, žinių ir gebėjimų derinys. Šiuolaikinės personalo vadybos nuostatose kompetencija apibrėžiama kaip „žinių ir įgūdžių derinys bei sugebėjimas pritaikyti juos konkrečiomis aplinkybėmis, tai vadybos funkcijų atlikimas, atsižvelgiant į aplinkos bei situacijos apribojimus”.

Edukologijos žodyne kompetencija apibrėžiama kaip gebėjimas pagal kvalifikaciją, žinias, įgūdžius gerai atlikti veiklą.

 Demokratinėje teisinėje valstybėje teisininko profesijai keliami dideli reikalavimai, ir teisininko veiklos sritys reikalauja įvairiapusių žinių ir įgūdžių. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas konstatavo, jog teisininko profesija neatsiejama nuo aukštojo teisinio išsilavinimo: aukštasis teisinis išsilavinimas yra profesionalios ir efektyvios teisinės praktikos (ir privačios, ir tokios, kai dirbama viešosios valdžios institucijose)

conditio sine qua non

  Prokuroro kvalifikacija Reglamentuota Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatyme  Prokuratūros įstatymo 25 p., yra nurodyta, jog asmuo gali būti priimtas į tarnybą prokuratūroje ir paskirtas į prokuroro pareigas, jeigu jis išlaikė pretendentų į prokurorus egzaminą ir turi Atrankos komisijos teikimą

  Teisėjo kvalifikacija Reglamentuota Lietuvos Respublikos teismų įstatyme  Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 51 straipsnyje nurodyta, jog pretendentas į teisėjus gali būti asmuo, turintis aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą, ne mažesnį kaip penkerių metų teisinio darbo stažą ir išlaikęs pretendentų į teisėjus egzaminą

  Ikiteisminio tyrimo pareigūno kvalifikacija Nėra tiksliai reglamentuota, nors pareigybių aprašymuose bandoma apibrėžti ikiteisminio tyrimo pareigūno kvalifikacinius reikalavimus, tačiau vieningo teisės akto, kuriame būtų sistemiškai apibrėžti tyrėjui keliami reikalavimai, nėra.

Siūloma išskirti šias pagrindinius ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) kompetencijų grupes:   Bendrosios kompetencijos Profesinės kompetencijos  Specialiosios kompetencijos

   

Bendrosios kompetencijos

– žinios, įgūdžiai, gebėjimai, požiūriai, kitos asmeninės savybės, skirtos perkeliamiesiems gebėjimams įgyti ir stiprinti, reikalingos ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) veiklai ir galimos perkelti iš vienos rūšies veiklos į kitą. Bendrosios kompetencijos skirstomos į privalomas ir rekomenduojamas.

Bendrosios privalomos kompetencijos

– žinios, įgūdžiai, gebėjimai, požiūriai, kitos asmeninės savybės, skirtos perkeliamiesiems gebėjimams įgyti ir stiprinti, būtinos ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) veiklai ir galimos perkelti iš vienos rūšies veiklos į kitą.

Bendrosios rekomenduojamosios kompetencijos

vienos rūšies veiklos į kitą. – žinios, įgūdžiai, gebėjimai, požiūriai, kitos asmeninės savybės, skirtos perkeliamiesiems gebėjimams įgyti ir stiprinti, rekomenduojamos kaip papildomos ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) veiklai ir galimos perkelti iš

 

Profesinės kompetencijos

– žinios, įgūdžiai, gebėjimai, požiūriai, kitos asmeninės savybės, skirtos ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) sėkmingai bendrajai profesinei veiklai.

Specialiosios kompetencijos

– žinios, įgūdžiai, gebėjimai, požiūriai, kitos asmeninės savybės, skirtos ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) sėkmingai profesinei veiklai konkrečioje ikiteisminio tyrimo sferoje.

       Formuodama ikiteisminio tyrimo pareigūnų kompetencijų aprašą, autorė identifikavo pagrindinius aprašo sudarymo žingsnius (etapus): Ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) veiklos sričių identifikavimas / išskyrimas. Tyrėjo pagrindinių kompetencijų grupių išskyrimas.

Kompetencijų turinio nustatymas atsižvelgiant į tyrėjo veiklos sritis.

Žinių ir gebėjimų identifikavimas / išskyrimas atsižvelgiant į veiklos sritis.

Laukiami rezultatai atsižvelgiant į gautų žinių, suteiktų gebėjimų sritis. Siekdama identifikuoti svarbiausias ikiteisminio tyrimo pareigūno gebėjimų grupes ir formuodama ikiteisminio tyrimo pareigūno kompetencijų aprašą, buvo išnagrinėta išnagrinėjo 50 įvairių ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) pareigybių aprašymų.

Kompetencijos

Bendrosios Privalomos

Kompetencijų turinys

Kompiuterinis raštingumo pagrindai Psichologijos ir bendravimo pagrindai

Žinios ir gebėjimai

Mokėjimas ir gebėjimas naudoti kompiuterio techninę ir programinę įrangą, darbui reikalingas pagrindines interneto ir intraneto paslaugas Bendravimo psichologijos išmanymas; gebėjimas bendrauti su įvairių kategorijų asmenimis (su nukentėjusiaisiais, įtariamaisiais)

Rezultatai

Parengti dokumentai, atitinkantys raštvedybos reikalavimus, surasta ir panaudota reikšminga tyrimui informacija Svarbios informacijos suteikimas / gavimas; kritinių situacijų, konfliktų suvaldymas ir išsprendimas Pirmosios medicinos pagalbos suteikimas Žinios apie pirmosios medicinos pagalbos suteikimą, gebėjimas suteikti pirmąją medicinos pagalbą įvykio vietoje Efektyvi pagalba nukentėjusiesiems asmenims įvykio vietoje ir vykdant bendrąsias policijos funkcijas Teisės aktų išmanymas Organizavimo ir planavimo pagrindai Gebėjimas iškelti tyrimo versijas tiriant nusikalstamas veikas; gebėjimas organizuoti ir planuoti darbą tiriamose bylose, numatyti ikiteisminio tyrimo kryptį; gebėjimas kaupti, sisteminti ir analizuoti turimus duomenis ir reikšmingas aplinkybes Versijų patikrinimas ir tolimesnės tyrimo krypties numatymas, racionalus ikiteisminio tyrimo veiksmų organizavimas ir suplanavimas Bendradarbiavimo pagrindai Šalies ir tarptautinės teisės aktų (Šengenas, PRIUM, Lisabonos sutartis, dvišaliai susitarimai ir pan.) išmanymas Gebėjimas bendradarbiauti su kitais pareigūnais ir darbuotojais, kitų institucijų darbuotojais; dirbti komandoje, sudarytoje ikiteisminio tyrimo grupėje Šalies ir tarptautinių teisės aktų nuostatų taikymas ikiteisminiame tyrime Operatyvus pasikeitimas reikalinga informacija su teisėsaugos ir kitų institucijų darbuotojais; užtikrintas terminų įvykdymas Profesinė užsienio kalba Rekomenduo tinos Raštvedybos pagrindai Gebėjimas bendrauti ir aiškintis įvykio aplinkybes tyrimo eigoje su užsieniečiais Mokėjimas taisyklingai vartoti lietuvių kalbą, turėjimas dokumentų rengimo įgūdžių Tiriamų aplinkybių nustatymui būtinas ne mažesnis kaip A2 lygio užsienio kalbos žinojimas Taisyklingai parengti ir užpildyti procesiniai dokumentai (protokolai, tarnybiniai pranešimai, tarptautinės pagalbos prašymai ir t. t.).

Profesinės Darbo su įvairių kategorijų registrais pagrindai Ikiteisminio tyrimo (apklausos, apžiūrų ir t. t.) taktika Gebėjimas įvesti, sisteminti duomenis į atitinkamus registrus, esant būtinumui, surasti ir panaudoti šiuos duomenis Teisingai ir laiku suvesti reikšmingi duomenys, efektyvus duomenų panaudojimas Gebėjimas atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus (apklausas, apžiūras, procesines prievartos priemones ir t. t.) Racionalių ir optimalių taktinių būdų, metodų panaudojimas, atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmai Specialio sios Kriminalistikos metodika tiriant atskirų kategorijų bylas Abiem tyrėjų grupėm Baudžiamojo proceso nuostatų išmanymas Mokėjimas ir gebėjimas tirti atskirų kategorijų (plėšimų, nužudymų, finansinių nusikaltimų ir pan.) bylas, numatyti ir atlikti pirminių ir tolimesnių veiksmus pagal bylos specifiką Tinkamų tyrimo metodų konkrečiai nusikalstamai veikai ištirti parinkimas, ikiteisminio tyrimo veiksmų atlikimas Baudžiamojo proceso normų žinojimas ir išmanymas; mokėjimas ir gebėjimas vadovautis baudžiamojo proceso nuostatomis ir taisyklėmis Baudžiamojo proceso nuostatų pritaikymas Turintiems pareigą atlikti tyrėjams Operatyvinę veiklą vykdantiems pareigūnams Kriminalistikos technikos (trasologija, daktiloskopija ir pan.) pagrindai Gebėjimas dirbti įvykio vietoje, fiksuoti, paimti ir pakuoti nusikalstamos veikos pėdsakus ir kitus tyrimui reikšmingus daiktus / dokumentus; numatyti tyrimų galimybes ir paskirti tyrimus Kvalifikuotai atliktos įvykio vietos apžiūros, paskirti reikalingi tyrimai Nusikalstamų veikų kvalifikavimas ir teisminė praktika Operatyvinės veikla Įslaptintų raštų dokumentavimas Mokėjimas ir gebėjimas kvalifikuoti nusikalstamą veiką, naujausios teismų praktikos žinojimas tiriamose bylose Gebėjimas atlikti ir dokumentuoti operatyvinius veiksmus; mokėjimas ir gebėjimas parinkti operatyvinės veiklos metodus ir priemones; panaudoti technines priemones Mokėjimas ir gebėjimas dokumentuoti, saugoti ir administruoti įslaptintus raštus Teisingas nusikalstamos veikos kvalifikavimas ir teisminės praktikos pritaikymas tiriamose bylose Tinkamas operatyvinių veiksmų atlikimas ir techninių priemonių panaudojimas Taisyklingas įslaptintų raštų administravimas

  Efektyvų tyrimo organizavimą sąlygoja ne tik pakankamai aiškus šio proceso reglamentavimas, ikiteisminio tyrimo subjektų įgaliojimų apibrėžtis, šių subjektų bendradarbiavimas, bet ir ikiteisminio tyrimo subjektų kvalifikacija ir kompetencija. Tyrimo metu identifikuota silpniausia grandis ikiteisminio tyrimo subjektų kvalifikacijos ir kompetencijos srityje – ikiteisminio tyrimo pareigūnų – kvalifikacijos apibrėžties ir kompetencijos turinio reglamentavimo trūkumai.

  Konstatuotina, jog ikiteisminio tyrimo procese būtina nustatyti ir tiksliai apibrėžti ikiteisminio tyrimo pareigūno kvalifikacinius reikalavimus – aukštąjį teisinį universitetinį ar neuniversitetinį išsilavinimą.

Nagrinėjant kvalifikacijos ir kompetencijos turinį ikiteisminiame tyrime ir jų įtaką nusikalstamų veikų ikiteisminio tyrimo organizavimui, siūlytina nustatyti ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) kompetencijas ir apibrėžti jų turinį. Realizuojant ikiteisminio tyrimo organizavimo modelį, autorė siūlo sudaryti ikiteisminio tyrimo pareigūno (tyrėjo) kompetencijų aprašą.