KOWALE Moja wieś wczoraj i dziś •Kowale ( Seeberg ) - wieś położona w południowej części gminy, na południowy wschód od Kołodziej. Wieś została.

Download Report

Transcript KOWALE Moja wieś wczoraj i dziś •Kowale ( Seeberg ) - wieś położona w południowej części gminy, na południowy wschód od Kołodziej. Wieś została.

KOWALE Moja wieś wczoraj i dziś

• Kowale ( Seeberg ) - wieś położona w południowej części gminy, na południowy wschód od Kołodziej. Wieś została założona w 1851 roku .

Historia Kowal • Majątek o powierzchni 308,9 ha • Budynki mieszkalne wzniesiono w południowo – zachodniej części posiadłości.

• Budynek dworski wzniesiono na południowy wschód od Kołodziej. Otoczono go parkiem.

Przed 1945 rokiem Kowale należały do domeny państwowej. Niestety, po roku 1945 wieś została znacznie zniszczona. W zniszczenia weszły budynki gospodarcze i mieszkalne. Z dawnego majątku zachowały się dwa domy, wielorak oraz dwa budynki gospodarcze. Dwór z trzeciej części XIX w. przestał istnieć. Park został zdewastowany, zachowując znaczną część starodrzewu.

Ruiny budynku dworskiego

Pozostałość po parku

• W drugiej połowie XIX wieku we wsi Kowale istniała wytwórnia serów. Prowadzono w niej sprzedaż masła na szeroką skalę.

Liczba mieszkańców w poszczególnych latach

Rok

1864 1871 1885 1895 1905 1910

Liczba domów

7 3 3 7 5

Liczba mieszkańców

60 87 135 113 146 148

Droga kamienna

Krzyż powstał w 1965 roku. Jego wykonawcami byli mieszkańcy Kowal. Jak co roku na Wielkanoc, w tym miejscu ksiądz święci święconki.

Żetony • W majątku Kowale znaleziono dwa typy żetonów dominalnych. Pierwszy typ został najprawdopodobniej bity (lub tłoczony). Żetony wykonano z mosiądzu o średnicy 25,5 mm. • Drugi typ żetonów posiada trzy odmiany, różnią się one przede wszystkim średnicą oraz zawartymi na nich liczbami lub ich brakiem. Pierwsza odmiana charakteryzuje się średnicą 25 mm, druga 30 mm a trzecia 45,5 mm.

Z wielu źródeł dowiadujemy się, że w 1927 roku Henry Peter Krebiel, podróżując po Europie z żoną, trafił do majątku Seeberg ( Kowale ), którego dzierżawcą był Aron Geddert. Imię i nazwisko byłego właściciela wsi pasują do nominałów wybitych na żetonach drugiego typu.

Żeton dominalny „AG”

PRAGNIEMY SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ PANU PIOTROWI PILEWSKIEMU ZA POMOC W PROJEKCIE EDUKACYJNYM

PRACA WYKONANA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO „ MOJA WIEŚ WCZORAJ I DZIŚ ” Trumiejki, 2014r.

Wykonanie : Magda Katan, Małgorzata Rakoczy i Przemysław Telus