Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny 1. Układ jezdny z układem kierowniczym Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i.

Download Report

Transcript Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny 1. Układ jezdny z układem kierowniczym Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i.

Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny

1. Układ jezdny z układem kierowniczym

Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne, rama, siodełko i kierownica. Układ kierowniczy składa się z widelca przedniego osadzonego w rurze sterowej ramy za pośrednictwem dwóch łożysk kulkowych, drążka kierowniczego i kierownicy. Kierownica jest także miejscem mocowania wszystkich elementów służących do bezpiecznej jazdy rowerem (dźwignie hamulców, manetki przerzutek, dzwonek).

2. Układ napędowy

układ napędowy - w rowerze ruch posuwisto-zwrotny nogi człowieka poprzez mechanizm korbowy zostaje zamieniony na ruch obrotowy. Układ napędowy tworzą: mechanizm korbowy - przekładnia łańcuchowa. Obecnie większość współczesnych rowerów - zarówno sportowych, jak i turystycznych wyposażona jest w napęd wielobiegowy z wielotrybem (przerzutkami).

3. Układ hamulcowy

pozwala zmniejszyć prędkość jazdy oraz zatrzymać rower. Najczęściej stosuje się hamulce szczękowe i dźwigniowe, które dociskane są do kół ręcznie, dźwignią umieszczoną na kierownicy. Jeżeli rower jest wyposażony w jeden taki hamulec, to musi on działać na tylne koło, a dźwignia umieszczona jest po prawej stronie kierownicy. Drugi hamulec pracuje na przednie koło, a dźwignia dociskowa jest umieszczona po lewej stronie kierownicy.

4. Układ oświetleniowy

czyli... widzieć i być widzianym... Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie prądnicy rowerowej zasilającej lampę przednią i tylną za pośrednictwem przewodów. światło odblaskowe nie wymaga stosowania żadnej instalacji elektrycznej.