PROJEKT-MOTYWY BIBLIJNE

Download Report

Transcript PROJEKT-MOTYWY BIBLIJNE

Osoby:

Jakub Stępień II B -Patryk Kobierecki II B Sandra Stępniewska II B -Krzysztof Gierada II B

OPIEKUN:

-P.PATRYCJA LINDA GÓRKA

BIBLIA-CO TO JEST?

Biblia-

Pismo Święte jest zbiorem ksiąg, które są uznawane przez chrześcijan i Żydów jako napisane poprzez ludzi natchnionych przez Boga. Składa się z Starego Testamentu i Nowego Testamentu. Jak powiedział pewien duński filozof, „Biblia jest miłosnym listem Boga do nas”. Św. Hieronim zaś powiedział, że ”nieznajomość Pisma Świętego to nieznajomość Chrystusa”. Dlatego Pismo Święte odgrywa tak ważną rolę w chrześcijaństwie. Jest to Słowo Boga skierowane do nas - wiernych.

MOTYW -CO TO JEST?

Motyw-

Idea, wątek lub postać utrwalona w kulturze, powtarzająca się w utworach literackich różnych epok . Jest to też najmniejszy niepodzielny element rzeczywistości przedstawionej w utworze.

Motywy Biblijne: Wieża Babel ,Syn Marnotrawny , Arka Noego , Raj (Eden),Adam i Ewa, Wąż, Sodoma i Gomora, Słup soli, Krzak gorejący.

1.

KSIĘGA RODZAJU-WIEŻA BABEL

1 Mieszkańcy całej ziemi mieli jedną mowę, czyli jednakowe słowa.

2 A gdy wędrowali ze wschodu, napotkali równinę w kraju Szinear i tam zamieszkali.

3 I mówili jeden do drugiego: "Chodźcie, wyrabiajmy cegłę i wypalmy ją w ogniu". A gdy już mieli cegłę zamiast kamieni i smołę zamiast zaprawy murarskiej, 4 rzekli: "Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi".

5 A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie, 6 i rzekł: "Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić.

7 Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!" 8 W ten sposób Pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak nie dokończyli budowy tego miasta.

9 Dlatego to nazwano je Babel, tam bowiem Pan pomieszał mowę mieszkańców całej ziemi. Stamtąd też Pan rozproszył ich po całej powierzchni ziemi.

„Rdz 11”

DZIEŁA-WIEŻA BABEL

 1.

W malarstwie:  *Pieter Bruegel-

„Wieża Babel”.

 

DZIEŁA-WIEŻA BABEL

2. W Literaturze: *Wisława Szymborska-

„Na wieży Babel”.

FRAGMENT WIERSZA: Która godzina? - Tak, jestem szczęśliwa, i brak mi tylko dzwoneczka u szyi, który by brzęczał nad Tobą, gdy śpisz. Więc nie słyszałaś burzy? Murem targnął wiatr, wieża ziewnęła jak lew, wielką bramą na skrzypiących zawiasach. - Jak to, zapomniałeś? Miałam na sobie zwykłą szarą suknię spinaną na ramieniu. I natychmiast potem niebo pękło w stubłysku. Jakże mogłam wejść, przecież nie byłeś sam. - Ujrzałem nagle kolory sprzed istnienia wzroku. Szkoda, że nie możesz mi przyrzec. jeszcze? miasta. Masz słuszność, widocznie to był sen. - Dlaczego kłamiesz, dlaczego mówisz do mnie jej imieniem, kochasz ją O tak, chciałbym, żebyś została ze mną. - Nie mam żalu, powinnam była domyślić się tego. - Wciąż myślisz o nim? Ależ ja nie płaczę. - I to juź wszystko? - Nikogo jak ciebie. Przynajmniej jesteś szczera. - Bądź spokojny, wyjadę z tego Bądź spokojna, odejdę stąd. - Masz takie piękne ręce. To stare dzieje, ostrze przeszło nie naruszając kości. - Nie ma za co, mój drogi, nie ma za co. - Nie wiem i nie chcę wiedzieć, która to godzina.

DZIEŁA-WIEŻA BABEL

  3. W Poezji: *Jorge Luis Borges-

„Biblioteka Babel”.

Fragment: Wszechświat (który inni nazywają Biblioteką) składa się z nieokreślonej, i być może nieskończonej, liczby sześciobocznych galerii, z obszernymi studniami wentylacyjnymi w środku, ogrodzonymi bardzo niskimi balustradami. Z każdej galerii widać piętra niższe i wyższe: nieskończenie. Układ galerii jest niezmienny. Dwadzieścia szaf, po pięć szerokich szaf na każdy bok, wypełnia wszystkie boki prócz dwóch; ich wysokość, która równa jest wysokości pięter, przekracza zaledwie wzrost przeciętnego bibliotekarza. Jeden z wolnych boków przylega do wąskiej sieni, która wychodzi na inną galerię, identyczną jak pierwsza i jak wszystkie.

DZIEŁA-WIEŻA BABEL

  4.

W Piosence: *Budka Suflera-

„Wieża Babel”:

Świat się wokół nas wciąż mniejszy staje, Kontynenty na odległość dłoni są, Samoloty jak z dziecinnych bajek, Ponad głową coraz szybciej niebo tną...

Ludzie wciąż wędrują wielkim, głośnym stadem, Z pomieszania mowy słychać jeden głos, Zbudowano drugą, większą Wieżę Babel, Kto pamięta tamtej pierwszej wieży los?

2.

KSIĘGA RODZAJU-SYN MARNOTRAWNY

Pewien mężczyzna miał dwóch synów. Młodszy z nich zażądał któregoś dnia, aby ojciec podzielił majątek i oddał mu przypadającą na niego część. Wkrótce potem opuścił dom rodzinny i odjechał w dalekie strony. Tam szybko roztrwonił swój majątek i popadł w nędzę. W krainie owej zapanował tymczasem straszliwy głód. By przeżyć, młodzieniec najął się więc do pracy jako pasterz świń. Ponieważ był ciągle głodny, marzył o tym, żeby napełnić pusty żołądek choćby strąkami, którymi żywiły się zwierzęta. Gdy tak cierpiał głód i poniżenie, przypomniał sobie dom ojca, w którym nawet najnędzniejszy z najemnych robotników miał pod dostatkiem pożywienia. Postanowił wrócić, przebłagać ojca, by zechciał przyjąć go nie jako syna, bo na to nie zasłużył, lecz jako najemnika do pracy.

Kiedy ojciec dostrzegł powracającego syna, przywitał go z ogromnym wzruszeniem. Nakazał synom, by przynieśli dla niego nowe szaty i przygotowali ucztę. Niebawem wrócił do domu starszy syn, pracujący w polu. Gdy dowiedział się, jaki jest powód radosnej zabawy, obrażony odmówił wejścia do domostwa. Zarzucił też ojcu, że choć służy mu wiernie, nigdy nie kazał przygotować uczty na jego cześć. Wówczas ojciec odpowiedział mu, że cokolwiek jest jego własnością, należy także do niego syna, który nigdy go nie opuścił. Ale cieszyć się trzeba, że ten, który zbłądził i był niczym umarły, odnalazł właściwą drogę.

„Rzd 15”

DZIEŁA-SYN MARNOTRAWNY

 1.

W malarstwie:  *Guercino Ritorno :

„Syn marnotrawny”

DZIEŁA- SYN MARNOTRAWNY

 2.

W malarstwie:  *Rembrandt Hermensz

„Powrót syna marnotrawnego”

DZIEŁA-SYN MARNOTRAWNY

 3.

W malarstwie:  *Hieronymus Bosch „Syn marnotrawny”

3.

KSIĘGA RODZAJU-ARKA NOEGO

 Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. Wreszcie Pan rzekł: "Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem".

Noego Pan darzył życzliwością.

„Rzd 6”

DZIEŁA-ARKA NOEGO

 1.

W malarstwie:  *Alfonso Tostada „Zwierzęta –Arka Noego”

DZIEŁA-ARKA NOEGO

 2.

W malarstwie:  * Edward Hicks

„Zwierzęta w arce Noego”

DZIEŁA-ARKA NOEGO

 3.

W malarstwie:  * Joseph Henry Hidley „Arka noego”

DZIEŁA-ARKA NOEGO

 4.

W malarstwie:  *Tristan D.Vick

4.

KSIĘGA RODZAJU-ADAM I EWA

 Adam i Ewa żyli w Raju. Mieli wszystkiego pod dostatkiem. Mogli jeść wszystkie owoce, z wyjątkiem tych, które rosły na drzewie w środku ogrodu.

Pewnego dnia wąż skusił Ewę, żeby zjadła owoc z zakazanego drzewa. Kobieta skosztowała i dała kawałek Adamowi. Nagle spostrzegli, że są nadzy, więc przyodziali się w listki figowe.

Bóg w tym czasie przechadzał się po Edenie. Zawołał mężczyznę, ten rzekł jednak, że nie wyjdzie przed jego oblicze, ponieważ jest nagi. Wtedy wszystko okazało się jasne. Stwórca wygnał Adama i Ewę z Raju, który na zawsze pozostał zamknięty dla ludzi. Tak narodził się grzech pierworodny.

 „Rdz 17”

DZIEŁA-ADAM I EWA

 1.

W malarstwie: Tycjan

„Adam i Ewa w raju”

DZIEŁA-ADAM I EWA

 2.

W malarstwie: obraz Albrechta Dürera

„Adam i Ewa”

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ