Kamienie na szaniec

Download Report

Transcript Kamienie na szaniec

Aleksander Kamiński

BOHATEROWIE G

Ł

ÓWNI „Alek” „Rudy” „Zoska”

O „Rudym”, „Alku” i „Zośce”…

R udy, Alek i Zośka uczyli się przed wojną w gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Byli harcerzami i należeli do Szarych Szeregów. Łączyła ich przyjaźń. Gdy wybuchła II Wojna mieli po 18, 19 lat i zaangażowali się w walkę z okupantem. Umarli służąc ojczyźnie - Rudy i Alek 30 marca 1943 r., Zośka - 20 sierpnia 1943r. Pochodzili z dobrych domów, rówieśników, naszych w których rówieśników panowała ciepła, przyjazna atmosfera.

Chłopcy różnili sie wyglądem, ale łączył ich uśmiech i szczupłe sylwetki.

Każdy z nich był wielkim patriotą. Ich spryt i pomysłowość pomagały im w walce o wolność ojczyzny. Odznaczali się odwagą i nie bali się wyzwań. Odnosili sie z szacunkiem do innych, chętnie nieśli pomoc, pracowali nad sobą i nad swoim charakterem.

Dzięki swojej inteligencji i ciężkiej pracy osiągali dobre wyniki w nauce. Patrzyli na świat optymistycznie. Brali udział w zawodach sportowych i odnosili sukcesy. W imię przyjaźni nie wahali się nawet poświęcić życia. Chcieli zdobyć wykształcenie, aby służyć społeczeństwu. Byli oni tacy skromni i tacy zwyczajni. I ci zwykli, młodzi ludzie potrafili trwale wyryć swe imiona na kartkach historii pokoleń - w imię pamięci ich i wierzę, że tych, którzy nadejdą...

„Rudy”

Jan Bytnar

 "Kamienie na szaniec" to wspaniała lektura, która przedstawia pozytywne przykłady patriotów, którzy byli prawie w naszym wieku. Jan Bytnar był jednym z nich.

 Przyszedł na świat 6 maja 1921r. w rodzinie inteligentów: "(…) Dom Rudego - to dom inteligencki pierwszego inteligenckiego pokolenia. Ojciec Rudego był pierwszym w swej chłopskiej rodzinie, który pozostawiwszy wieś poszedł do szkół miejskich i do miasta(…)". Matka zajmowała się domem i wychowywaniem dziecka. Był bardzo związany rodziną i wspominał o tym przy każdej możliwej sytuacji.

 "(…) Rudy miał piegowatą twarz i rudawe włosy. Cała istota Rudego ześrodkowała się w jego oczach i czole, odzwierciedlając wybitną inteligencję (…)". W początkowych rozdziałach miał bardzo drobną sylwetkę, ale z czasem: "(…) Rudy rozwijał się na przełomie 1942 i 1943 roku w sposób zdumiewający. Z tygodnia na tydzień był bardziej sprężysty i silny. Stawał się odważnym, zdeterminowanym mężczyzną.

Z tygodnia na tydzień wyzwalało się w nim drzemiące dawniej zacięcie przywódcze (…)". Wzbudzał duży autorytet wśród rówieśników i niejednokrotnie był organizatorem i koordynatorem wielu działań. Aktywnie się udzielał jako prawdziwy patriota - był jednym z "Buków", zaliczał się do "Wawer", itd.

 Był bardzo mądrym chłopcem, świetnie się uczył i doskonale zdał egzamin dojrzałości. Miał wiele zainteresowań: "Był to chłopiec o dużej, wszechstronnej skali talentów w ogóle, ale ujawniło się to dopiero z biegiem lat. Świetnie gotował - robił pyszną zupę z pokrzyw, uprawiał różne sporty. Jednak największą miłością były książki i filozofia. Uwielbiał czytać, dzięki czemu kształtował swój światopogląd. Dużo rozmyślał o świecie, o wartościach, społeczeństwie. Zaskakiwała dojrzałość niektórych wypowiadanych przez niego sądów.

 Bardzo zaimponował mi jego upór w dążeniu do celu. Przykładem jest nauka tańca, za którym nie przepadał.

Po sumiennych ćwiczeniach stał się najlepszym wśród rówieśników.

 Nawet pod wpływem strasznych męczarni oraz kar nie zdradził Polski i jak prawdziwy patriota zmarł w imię dobra ojczyzny. Aż trudno uwierzyć, że tak młody człowiek potrafi tak dojrzale podejść do różnych kwestii. Rozumiał, że jego cierpienia nie są bezpodstawne i cierpi w słusznej kwestii.

 Bytnar to wspaniały chłopak, który swoją postawą pokazał jak powinniśmy kochać swój kraj. W naszych czasach, kiedy świat się globalizuje i często zapomina się o swoim kraju, tym bardziej powinniśmy pielęgnować tradycje patriotyczne. Nie doceniamy tego, że żyjemy w wolnym kraju, a ta lektura pozwoli nam na zmianę podejścia niejednego z nas.

Alek”

Aleksander Dawidowski

  Urodził się 3.11.1920r. w Warszawie.

Alek był wysokim, szczupłym chłopcem o niebieskich oczach i jasnych włosach. Z powodu pokaźnego wzrostu nazywany był często przez kolegów „Glizda”. Należał do pogodnych osób, często się uśmiechał. Mówił szybko wymachując przy tym rękami. Był bardzo impulsywny i przy byle okazji wpadał w zachwyt, w chwilach ważnych potrafił się jednak opanować.

 Chłopiec uczęszczał do jednej z lepszych szkół średnich w Warszawie – Gimnazjum im. S. Batorego. W czerwcu 1939 r. wraz ze swoimi przyjaciółmi Rudym i Zośką zdawał maturę. Jego dalsze plany życiowe związane z kształceniem przerwała wojna.

 Ten wiecznie uśmiechnięty dryblas skupiał wokół siebie zawsze sporą grupkę kolegów. Miał tzw. Siłę przyciągania. Jego atutami w kontaktach z innymi była szczerość, bezpośredniość, życzliwość i uczynność. Posiadał też wyjątkowo talent przywódczy. Podczas wojny był dowódcą jednym z „Grup Szturmowych” .Wśród drużyny harcerskiej „Buki” stworzył „Klub Pięciu”. Z uwagi na to, iż Alek był pasjonatem narciarstwa klub zrzeszał bardzo dobrych narciarzy i wielbicieli przygód i Jacka Londona.

 Ten „niespokojny duch”, przeżywający każdy problem był doskonałym narciarzem. Nie zadawalały go jednak łagodne stoki, pociągały za to wysokie góry i puste nieprzetarte szlaki. Stale tęsknił do czegoś nadzwyczajnego.  Gdy jesienią 1939r. Niemcy zajęli Polskę Aleksy Dawidowski wraz z przyjaciółmi Rudym i Zośką przystąpił do organizacji harcerskiej : „Szare Szeregi”.

 Ojciec Alka był kierownikiem fabryki i znanym działaczem społecznym. Matka zaś była życzliwą i mądrą kobietą, która bardzo dbała o dom i starała się zapewnić rodzinie jak najlepsze warunki.

 Takie cechy charakteru jak spokój, upór, rozwaga, odpowiedzialność, niezłomność i konsekwencja w działaniu pozwalały mu na podejmowanie coraz poważniejszych zadań. Początkowo było to malowanie na murach Polski Walczącej, zrywanie flag niemieckich, gazowanie kina czy rozwożenie grypsów więźniów. Z czasem uczestniczył w akcjach dywersyjnych i zbrojnych. Duży wpływ na konspiracyjną działalność Alka miało aresztowanie a potem rozstrzelanie przez Niemców jego ojca. Wtedy chłopiec wypowiedział okupantowi „prywatną” wojnę. Wspólnie z przyjaciółmi dokonywał wielkich czynów lecz nie uważał się za bohatera.  Z Zośką i Rudym łączyła go ogromna przyjaźń. Chłopcy ufali sobie nawzajem i liczyli na siebie w trudnych, niebezpiecznych chwilach. Akcja pod Arsenałem, której celem było odbicie Rudego była wymownym dowodem ich przyjaźni i braterstwa.  Niestety Alek wracając z tejże akcji umiera 30.03.1943r. na skutek odniesionych ran. Za bohaterską postawę wobec wroga i śmierć na posterunku Aleksy Dawidowski jako pierwszy został odznaczony Virtuti Militari.  Aleksy Dawidowski jest wyjątkowym bohaterem. Jego nienaganna postawa, poświęcenie, odwaga, patriotyzm sprawiają, ze jest to postać godna do naśladowania, budzi nasz podziw i szacunek.

„ZoskA”

Tadeusz Zawadzki

 Tadeusz Zawadzki urodził się 24 stycznia 1920 roku, a poległ 20 VIII 1943 roku pod Sieczychami. Był absolwentem Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie oraz harcmistrzem, drużynowym i podporucznikiem Armii Krajowej. Został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Virtuti Militari 5 kl.

 Chłopiec był obdarzony niezwykle dziewczęcą urodą dlatego też nazywano go Zośką. Miał on delikatną cerę i niebywale dziewczęcy uśmiech. Jasne włosy, niebieskie oczy oraz długie subtelne palce u rąk wystarczająco udowadniały, że pseudonim tego chłopca był dobrany odpowiednio. Zośka był także wysportowany. Zajmował pierwsze miejsca w turniejach, wyróżniał się w strzelectwie, hokeju i tenisie. W doborze przezwiska Tadeusza kierowano się także jego ogromną wrażliwością, która ukazywała się m.in. w tym że chłopiec pisał pamiętnik, nieśmiałością oraz kontaktami z mamą. Zośka był bardzo związany ze swoim domem rodzinnym, miał ogromny szacunek do matki, która była jego najlepszym przyjacielem.

 Młodzieniec był urodzonym organizatorem i przywódcą. Sprawdzał się w każdym zadaniu, był precyzyjny i wyjątkowo oddany. Cel, który sobie postawił musiał być spełniony, gdyż na porażkę nie pozwalała mu jego ambicja oraz upór. Zośka swoją inteligencją i umiejętnościami skupiał na sobie uwagę innych i był dla nich autorytetem. Błyszczał niesamowitymi pomysłami, zachowywał zimną krew w najbardziej kłopotliwych sytuacjach, nie znał słowa ?strach? i czuł się odpowiedzialny za cały swój zespół. Jego silny charakter pozwolił mu pozbierać się po utracie swoich bliskich przyjaciół, Rudego i Alka, którzy odeszli tak samo niewiarygodnie szybko jak on. Cechą, która charakteryzowała wszystkich członków Wawru była lojalność. Zośka był osobą tak lojalną i wierną, że nie wyobrażał sobie nawet jak mógłby wydać swoich kolegów gestapowcom, a każdy z jego towarzyszy oddałby życie dla dobra drugiego.

KONIEC

Przygotowa

ł

y :

Marta Fija

ł

kowska i Maria Gryglicka