Liczba wypadków na polskich drogach Liczba ofiar śmiertelnych2011 Jak widać na powyższych wykresach, choć liczba incydentów na drogach i ich ofiar systematycznie spada z.

Download Report

Transcript Liczba wypadków na polskich drogach Liczba ofiar śmiertelnych2011 Jak widać na powyższych wykresach, choć liczba incydentów na drogach i ich ofiar systematycznie spada z.

42000 40000 38000 36000 34000 32000

Liczba wypadków na polskich drogach Liczba ofiar śmiertelnych

5000 4000 3000 2000 1000 0 2011 2012 2013 2011 2012 2013 Jak widać na powyższych wykresach, choć liczba incydentów na drogach i ich ofiar systematycznie spada z każdym rokiem o kilka procent, to wciąż jest ona duża. Wielu z tych wypadków dałoby się uniknąć gdyby nie brawurowa jazda niektórych kierowców.

Przecenianie swoich możliwości w trudnych do jazdy warunkach zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w policyjnym rankingu przyczyn wypadków. Deszcz, śnieg czy mgła nie dodają dodatkowych umiejętności prowadzenia… o tym chyba zapominają kierowcy.

„Myślałem, że zdążę…” - tak najczęściej usprawiedliwiają się kierowcy, którzy łamiąc przepisy wjeżdżają z podporządkowanej drogi na główną lub nie stosują się do znaków poziomych i pionowych. Jak widać, myślenie w niektórych przypadkach boli i kosztuje. Czasami nawet ludzkie życie.

Trzecią najczęściej występującą przyczyną wypadków jest ignorowanie przepisów zbliżając się do przejścia dla pieszych czy w strefie zamieszkania.

Notorycznym wykroczeniem na drogach jest wyprzedzanie na przejściu, gdzie mamy ograniczoną widoczność. Niestety, piesi nie są otoczeni stalową puszką i nawet niewielki kontakt z samochodem może skończyć się dla nich złamaniami, a nawet zgonem.

To domena kierowców, którzy w teorii posiadają mocne samochody.

W praktyce weryfikuje to ulica - kiedy wyprzedzają na „podwójnej” lub na skrzyżowaniach, „nagle” brakuje im mocy do przyspieszenia i dochodzi do czołowego zderzenia z innym samochodem. W ubiegłym roku było prawie 2000 wypadków spowodowanych nieprawidłowym wyprzedzaniem.

Niezachowanie bezpiecznej odległości to zmora miejskich ulic. Stojąc w korku, spiesząc się do świateł, na parkingu, chcąc nie chcąc „parkujemy” komuś w bagażniku. Przecież dla sprawnego kierowcy nie ma nic prostszego niż uważnie patrzeć na drogę, zamiast rozmawiać przez telefon czy palić papierosa. A jednak skupienie to wyższa szkoła jazdy.

Kolejną przyczyną, która wpływa na podwyższenie statystyk jest jazda po niewłaściwej stronie drogi. W 2011 roku blisko 200 kierowców zechciało zobaczyć jak się jeździ w systemie lewostronnym. Zapomnieli, że na zakręcie jest ograniczona widoczność i o wypadek nie jest trudno.

Godzina szósta nad ranem, środa. Do zdarzenia przyjeżdża patrol, na miejscu zastaje dwie osoby zabite, trzy ranne, przewróconą wiatę przystankową.

Kierowca chwiejnym krokiem wysiada ze swojego auta i mówi, że musiał jechać do sklepu monopolowego, bo na urodzinach szwagra skończył się alkohol. Miał 2,5 promila we krwi. I choć to alkohol nie był bezpośrednią przyczyną wypadku, to w ten i w podobny sposób w 2011 roku zginęło 450 osób, a 4 820 zostało rannych.

„Jeszcze zdążę” - prawdopodobnie te słowa wypowiedziało 5 osób przed śmiercią, a 121 przed poważnymi obrażeniami - tylko w Krakowie - przed tym, jak na czerwonym świetle przejechali przez skrzyżowanie i natrafili na prawidłowo wjeżdżający samochód.

Ta przyczyna to najczęściej efekt zaniedbania. Każda drobna awaria może po pewnym czasie przerodzić się w poważną, doprowadzając do tragedii. Choć bywają przypadki, kiedy nie mamy kompletnie wpływu na to co się stanie, to najlepiej regularnie sprawdzać stan techniczny swojego pojazdu.

To właśnie przez piractwo drogowe zdarza się większość wypadków. Chwila brawury może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią. Czy naprawdę warto ryzykować życie tylko po to, żeby się przed kimś popisać? Przestrzegając przepisów można sobie zapewnić gwarant bezpieczeństwa.

Szerokiej drogi!

Źródła:

Ilustracje – slajdy 3, 4: pomorska.pl; slajdy 5, 7, 8, 9, 11, 12: moto.onet.pl; slajd 6: roadsafety.co.za; slajd 13: gimcieklin.republika.pl; slajd 14: wersus.com.pl; slajd 15: spmierzyn.szkolnastrona.pl; slajd 16: wanderingnerds.com

Tekst – dane liczbowe ze slajdu 2: tvn24.pl; informacje ze slajdów 4-12 na podst. artykułu z moto.onet.pl

_____________________________________________

Prezentację wykonał Wiktor Szymaniak, kl. Ib Opiekun: mgr Michał Radwański Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika ul. Kujawska 22, 88-153 Kruszwica