Индивидуално развитие при човека Първа седмица Заченат е нов живот. Яйцеклетката се е срещнала със сперматозоида в маточната тръба.

Download Report

Transcript Индивидуално развитие при човека Първа седмица Заченат е нов живот. Яйцеклетката се е срещнала със сперматозоида в маточната тръба.

Индивидуално развитие

при

човека

Първа седмица

Заченат е нов живот. Яйцеклетката се е срещнала със сперматозоида в маточната тръба. Сляли са се и са образували една обща клетка - зигота. Тя от своя страна е започнала усилено да се дели. Образувало се е плодно яйце. Яйцето се спуска надолу по маточната тръба във вътрешността на матката, за да си избере място, където да се прикрепи.

Втора седмица

Оплодената клетка се дели и докато се спуска в матката. Тя вече се състои от около трийсетина клетки.

Отсега тялото ви знае дали ще имате момче или момиче. Съединявайки се, женската и мъжката яйцеклетка образуват неповторима комбинация от хромозоми. Една двойка от нея отговаря за пола на детето. Ако се е получил чифт XX, ще e момиче, ако е XY - момче.

Трета седмица

Образува се „бластоцистата“ - пълен с течност зародишен мехур от клетки. Повърхността му е покрита с власинки, а сърцевината- с клетките на ембриона. Лигавицата на матката нараства и го покрива изцяло: образува се плацентата орган, който ще храни и защитава детето през цялата бременност. Бебето в момента е по-малко от половин милиметър в диаметър, но вече има дихателни кухини; тръбичка, която по-късно ще се превърне в сърце и специални клетки основа на нервната система.

Четвърта седмица

От този момент нататък не e просто „яйце“, а ембрион. От образувалите се три зародишни пласта, започват да се формират определени органи и системи. От вътрешния пласт (ендодерма) се оформят белите дробове, черният дроб, храносмилателната система, задстомашните жлези. От средния (мезодерма) - се развива опорнодвигателната система: скелетът и мускулите, както и бъбреците, кръвоносните съдове и сърцето. От външния пласт (ектодерма) се образуват кожата, косата, очите, зъбите, нервната система. По-късно клетките на всеки пласт „отиват по местата си“. Образува се главата на ембриона.

Четвърта седмица На този етап зародишът е потънал напълно в лигавицата на матката. Той е минал първия критичен период на имплантацията: сега не само носите зародиш, вие вече сте свързани с него. За четирите седмици ембрионът е увеличил размера си приблизително 10 000 пъти от момента на оплождането. Вече започват да се оформят лицето, очните ябълки, очертава се долната челюст и шията на бебето. Появява се кръвообращение.

Пета седмица

През петата седмица от бременността се формира основата на сърцето на плода. Също така започва „кръвообразуването“ в първичните кръвоносни съдове - образуват се стволовите клетки, от които по-късно ще се развият всички кръвни клетки. Поставя се началото на половите жлези, щитовидната жлеза и черния дроб. От 18-ия до 60-ия ден след зачеването бебето е най-чувствително към въздействието на вредните фактори.

Шеста седмица

Що се отнася до бебето - то вече си има сърце и то тупти. Ембрионът е с дължина 7-8 мм. Има зачатъци на ръце и крака. Може да протяга и обръща глава, да движи ръчички и крачета. Започват да се формират далакът и костният мозък. Поставени са наченките на стомаха, дебелото черво, гръкляна, трахеите и белите дробове. Нервната тръбичка продължава своето развитие до 28-ия ден след зачеването.

Седма седмица

Бебето все още изглежда като “извънземно”. Големината му е колкото на малко зърно грозде.

Започва формирането на лицето, но очите му все още остават отстрани и плътно затворени. Интензивно се развива мозъкът. Различими са ръцете и краката, които се “разцепват” към края си - по-късно ще се развият пръстите. Сърцето вече придвижва кръвта по тялото на ембриона. Започва образуването на костната тъкан.

От Осма седмица до Петнадесета седмица

Продължава да се развива мозъкът- на всяка минута се произвеждат четвърт милион нови неврони. Ако бебето е момченце, започва да се отделя тестостерон. Появяват се вкусовите рецептори и зъбните зародиши.

Пръстчетата са се разделили напълно.

Бебето вече се движи. Ушите постепенно се предвижват от шията към главата, която все още е непропорционално голяма.

При повечето кости се фиксира мястото на ставите. Пръстите на ръцете започват да се различават от тези на краката. Появяват се нокти. Дооформят се гениталиите. Дообразуват се зародишите на млечните зъби.

Бебето “яде” едновременно с мама: то вече може да гълта и поема веществата, разтворени в амниотичната течност. Диша начесто: дихателните му движения са по 40-70 пъти в минута.

В петнадесетата седмица вече може да се определи полът на бебето.

От Петнадесетата седмица до края-40та седмица

През последните седмици бебето се е развило изцяло и вече прилича напълно на малко човече. В началото на деветия месец то е дълго около 46 см и тежи около 2,65окг. Бебето вече е готово да се роди, но всеки един прекаран ден в утробата на майката то расте, толкова колкото би пораснало за една седмица във външния свят.

Важни събития в развитието Годи ни Двигателно 4-6 седмици Когато е държано изправено, си държи главата стабилно и изправена.

6-8 седмици 3 месеца Речево Зрение и слух Допълнителни бележки Усмихва се на родителите Лежане по очи: главата се задържа нагоре за продължителни периоди. Няма хватателен рефлекс.

Вокализира (издава подобни на гласни звуци) Фокусира се върху предмети и върху родители.

Издава гласни звуци Следва закачени играчки от страна до страна. Обръща глава по посока на звука. Следва погледа на родителя (взаимно внимание).

Издава на моменти ясно пищене. Различава усмивката.

5 месеца Държи си главата стабилно. Търси обекти и ги взема. Слагат се обекти в устата.

Радва се, когато говори бебешки.

6 месеца Премества обекти от едната ръка в другата. Издърпва се, за да седне и седи изправено с помощ. Върти се, за да застане по гръб. Хватателен рефлекс за куб.

Двусрични звуци като 'ма-ма' и 'да-да' Локализира звуци от 45 см странично на другото ухо.

Може да покаже срамежливост към непознати.

9-10 месеца Върти се и пълзи. Седи без помощ. Вдига обекти с пръсти.

Бърбори мелодично Оглежда се след изтървани играчки Неспокойно пред непознати 1 година Стои право, държейки се за мебел. Стои само за около секунда или две, после пада изведнъж Бърбори две или три думи постоянно.

Пуска играчки и ги наблюдава къде ще отидат.

Сътрудничи в обличането , маха за довиждане, разбира прости команди

18 месеца Може да върви само. Вдига играчка без да падне. Качва се и слиза по стълби държейки се за парапета . Започва да скача и с двата крака . Може да построи кула от 3 или 4 куба и да хвърля топка.

'Жаргон'. Много разбираеми думи 2 години Способно е да бяга. Върви нагоре-надолу по стълбите с 20 см на стъпка. Слиза и се качва по стълби с друкраки подскока. Строи кула от 6 куба.

Прави изречения от две-три думи.

3 години Качва се нагоре по стълби с един крак и слиза надолу едновременно скачайки с двата. Копира кръг, рисува кръст и човек при поискване. Строи кула от 9 куба.

Постоянно задава въпроси. Говори в изречения 4 години Слиза надолу по стълбите с по един крак на стъпало, може да подскача на един крак . Имитира порта с кубове, копира кръст Чуди се за своята височина. Много инфантилни замествания в речта.

5 години Скача на два крака и подскача. Рисува човек и копира триъгълник. Казва си годините.

Гладка реч с няколко инфантилни замени в нея.

6 години Копира ромб. Познава ляво-дясно и броя на пръстите.

Гладка реч Търси постоянно майка си. Пие от чаша с две ръце. Храни се само с лъжица. Повечето деца с аутизъм се диагностицират в тази възраст.

ден.

Паралелна игра. Сухо цял Сътрудничи си в играта. Съблича се с помощ. Въображаеми приятели.

Облича се и се съблича с помощ. Грижи се за собствените си тоалетни нужди.

Облича се и се съблича само.

Период на училищната възраст

Този период се разделя на млада училищна възраст (7 – 10 години) и старша училищна възраст (11 – 16 години). Характеризира се с интензивен растеж и развитие на всички телесни части, органи и системи. Той е най-голям между 8 и 12 години при момичетата и 10 – 14 години при момчетата, което е израз на започващото полово съзряване (пубертет).

Фази на пубертета

Пубертетно-юношеската възраст започва кум 8-10-годишна възраст и завършва окончателно едва към 16-20-годишна взраст. Това е продължителен и напрегнат период от преминаването от детската към зрялата възраст. През този прериод настъпват промени във всички органи и системи, физически растеж, като особено изпъкващи са промените в половата система.

Паромените, които настъпват при момичетата

- Започва уголемяването на гърдите, като началото е около 11 годишна възраст.

- Има промяна в теглото, като се натрупват килограми основно в тазовата област и бедрата. Като резултат се наблюдава увеличаване на размерите на ханша. Това обаче е нормален процес и наддаването на килограми в този случай не е нездравословно.

- Появява се окосмяване в пубисната област и под мишниците. Окосмяването по краката става по-интензивно също. В този период може да има по-засилено омазняване на косата, поради хормоналните промени, които настъпват.

- Първият цикъл обикновено се появява една до две години след началото на пубертета. С менструацията, започва и редовната овулация при момичетата, която е признак на фертилитет. Установено е, че при момичета, при които менструацията настъпва по-късно – след 13 годишна възраст, овулацията остава нерегулярна през следващите приблизително 4 години.

- Наблюдава се усилено увеличаване на ръстта. То продължава около 3 – 4 години.

Промените, които настъпват при момчетата

- При момчетата една от първата прояви на пубертета е увеличаването на размерите на тестисите. То започва около 11 годишна възраст и продължава около половин година. След тестисите и пенисът започва да нараства на дължина.

- Уголемяването на тестисите и пениса обикновено предхожда появата на мъжки тип окосмяване в пубисната област и подмишниците при момчетата.

- Наблюдава се и много характерна за този период промяна в гласа, който става по-нисък и плътен.

- През пубертета се появява и първата спонтанна еякулация, която се дължи на покачените нива на тестостерон и продукцията на сперма.

- Наблюдава се промяна в килограмите, като при тях обаче тя е за сметка на натрупване на повече мускулна маса. В края на пубертета момчетата имат мускулна маса приблизително 1,5 пъти по-голяма, отколкото тази при момичетата. Бързото увеличаване на ръста при момчетата настъпва около 2 години по-късно, отколкото при момичетата.

Благодаря за вниманието

  Източници: http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&view=article&id=747 http://www.evropea.com/pubertet_fazi.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%83%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B5%D1%82 http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B8_%D0%BD%D0 %B0_%D0%B4%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D1%80%D0%B0%D0 %B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5 Изготвил: Весела Ангелова Х. Б клас 81. СОУ „Виктор Юго“