Zmesi a roztoky Roztoky, rozpustnosť látok Úvod Roztoky a rozpustnosť látok Poznámky Pexeso Zloženie roztokov Úlohy na riešenie.

Download Report

Transcript Zmesi a roztoky Roztoky, rozpustnosť látok Úvod Roztoky a rozpustnosť látok Poznámky Pexeso Zloženie roztokov Úlohy na riešenie.

Zmesi a roztoky

Roztoky, rozpustnosť látok

Úvod Roztoky a rozpustnosť látok

Poznámky

Pexeso

Zloženie roztokov

Úlohy na riešenie

Úvod

V bežnom živote sa stretávame s mnohými roztokmi, napr. známa je sódová voda (vodný roztok oxidu uhličitého).

Najdôležitejšie sú kvapalné roztoky a z nich vodné roztoky.

Všetky druhy prírodných vôd sú vodné roztoky látok, s ktorými voda prišla do styku.

V morskej vode sú rozptýlené ióny kovov a nekovov a molekuly anorganických a organických látok. Práve tento roztok umožnil vznik prvých organizmov na našej Zemi.

V roztokoch sú základné častice dokonale rozptýlené, preto chemické reakcie prebiehajú neobyčajne rýchlo. To má význam v chemickom výskume aj chemickej výrobe.

Zmesi a roztoky

Roztoky, rozpustnosť látok

Roztok je rovnorodá zmes zložená najmenej z dvoch zložiek: rozpúšťadla a rozpustnej látky.

Vodné roztoky – roztoky, kde voda je rozpúšťadlo .

Rozdelenie roztokov podľa skupenstva:

1. Plynné (vzduch, zemný plyn,…) 2. Kvapalné (soľ vo vode, vzduch vo vode,…) 3. Pevné (zliatina, sklo,…) Rozpustnosť látky je najväčšia hmotnosť látky, ktorá sa bez zvyšku rozpustí pri danej teplote v 100g rozpúšťadla.

Ďalej

Podľa rozpustnosti vo vode sa pevné látky rozdeľujú na:

a) rozpustné látky); (ak sa v 100g vody pri teplote 20°C rozpustí viac ako 1g b) málo rozpustné (ak je rozpustnosť v rozpätí 0,1g až 1g látky); c) nerozpustné (ak sa rozpustí menej ako 0,1g látky).

Rozdelenie roztokov podľa množstva rozpustenej látky:

1. nasýtené (obsahujú toľko rozpustnej látky ako je jej rozpustnosť); 2. nenasýtené (obsahujú menej rozpustnej látky ako je jej rozpustnosť); 3. presýtené (obsahujú viac rozpustnej látky ako je jej rozpustnosť);

Späť

Klikni na pexeso

Späť

Zloženie roztokov

Pri príprave a výrobe látok, ale aj v bežnom živote niekedy potrebujeme pracovať s roztokmi určitého zloženia. Zloženie roztokov vyjadrujeme udaním hmotnosti, objemu alebo hmotnosti roztoku, po prípade rozpúšťadla.

Najčastejšie spôsoby vyjadrovania zloženia roztokov sú:

1. Hmotnostný zlomok w(A

hmotnosťou m.

)- hmotnostný zlomok látky A udáva hmotnosť m(A) látky A v roztoku s celkovou Hmotnostný zlomok sa často vyjadruje aj v percentách.

Príklad: Aká je hmotnosť hydroxidu sodného a vody , ktorý treba na prípravu 25% vodného roztoku s hmotnosťou 200g ?

Riešenie

Ďalej

Zloženie roztokov

2. Objemový zlomok

φ

(A)látky A je určený podielom objemu látky V(A) látky A a objemu roztoku V.

Aj objemový zlomok sa často vyjadruje v percentách : Príklad : Vypočítajte, aký objem etanolu(100%) vypijete ak si dáte tri veľké poháre (1,5l) dvanásť stupňového piva, ak viete, že objemový zlomok etanolu v pive bol 5%.

Riešenie

Ďalej

Zloženie roztokov

3. Koncentrácia c(A)látky A

je určená podielom látkového množstva rozpustenej látky n(A) a objemu roztoku V.

Jednotkou koncentrácie je mol.m

-3

. Častejšie sa však vyjadruje v jednotkách mol.dm

-3

.Tento spôsob vyjadrenia zloženia roztokov sa nazýva aj látková koncentrácia alebo molová koncentrácia.

Príklad:

Vypočítajte, aká je koncentrácia roztoku kyseliny chlorovodíkovej, ak v 250ml roztoku sa nachádza látkové množstvo HCl 2 mol.

Riešenie

Späť

Hmotnostný zlomok w(A

Späť

Objemový zlomok φ(A)látky A

Späť

Látková koncentrácia c(A)

Späť

Úlohy na riešenie

: 1. Ak je hmotnostný zlomok rozpustenej látky w(B) = 0,09, roztok je: a) 90 percentný, b) 9 percentný, c) 0,9percentný d) 0,09percentný.

2. Roztok dusičnanu strieborného AgNO,, ktorého látková koncentrácia c(AgNO,) = l mol. l -1 , obsahuje v 1 l přibližné: a) 340 g AgNO,, b) 17,0 AgNO,, c) 85.0 g AgNO,. d) 1 70 g AgNO,.

3. Analytickým stanovením sa zistilo, že vodný roztok chloridu bárnatého BaCI, obsahuje v l litri 20,8 g BaCl Rozhodnite, či skúmaný roztok: a) je 20,8percentný, b) má látkovú koncentráciu c(Bad2)= 1 mol.l

-1 , c) má látkovú koncentráciu c(BaCI 2 ) = 0,1 mol. l -1 .

4. V 250 g vodného roztoku chloridu draselného KCl je rozpustených 35 g KCl. Vypočítajte hmotnostný zlomok KCl v roztoku. Koľko percentný je daný roztok ?

5. Vypočítajte, koľko gramov chloridu železitého FeCl 3 a koľko gramov vody potrebujeme na prípravu 350g 5% vodného roztoku FeCl 3 .

Späť