Šventumo modeliai Parengta pagal: Robert P. Malony Models of Being HolyVAKC Kiekvieno krikščionio širdies gelmėje glūdi troškimas būti šventam. Kas gali būti veiksminga atrama pradedant kelionę šventumo link? Šventųjų.

Download Report

Transcript Šventumo modeliai Parengta pagal: Robert P. Malony Models of Being HolyVAKC Kiekvieno krikščionio širdies gelmėje glūdi troškimas būti šventam. Kas gali būti veiksminga atrama pradedant kelionę šventumo link? Šventųjų.

Šventumo modeliai

Parengta pagal: Robert P. Malony Models of Being Holy

2009 VAKC

Kiekvieno krikščionio širdies gelmėje glūdi troškimas būti šventam. Kas gali būti veiksminga atrama pradedant kelionę šventumo link?

Šventųjų pavyzdžiai.

Nors šventieji labai skirtingi, tačiau galime išskirti tam tikrus šventųjų gyvenimo modelius.

Kas yra šventumo modeliai?

Modeliai yra konkretūs įvaizdžiai, kurie padeda aiškiai, glaustai įžvelgti konkrečią šventumo realybę bei įsisąmoninti su ja susijusius įsipareigojimus. Modeliai vienas kitą papildo.

Šventumo modeliai: Kankinys 1

Kankinystė tradiciškai apibrėžiama kaip sutikimas mirti “už tikėjimą”.

Nuo pirmųjų kankinystės amžių mirštančio Jėzaus meilė buvo nesuskaičiuojamų kankinių tvirtybės šaltinis.

Šventumo modeliai: Kankinys 2

Šv. Steponas (šventė – gruodžio 26 d.) – pirmasis krikščionių šventasis kankinys, graikiškai kalbėjęs žydas. Jo darbai ir kankinystė aprašyti Apaštalų darbuose.

Šv.

Steponas pradžioje ir gyveno I amžiaus buvo vienas iš septynių diakonų, paskyrė buvo akmenimis.

kuriuos Jeruzalėje labdaringiems nuvestas į apaštalai darbams.

Už piktažodžiavimą prieš Dievą ir Mozę jis sinedrioną, kur Šv.

Steponas apkaltino žydus Dievo Sūnaus nužudymu. Žydai labai įniršo ir užmėtė jį

Šventumo modeliai: Kankinys

3 Šio modelio privalumas yra pritrenkiantis aiškumas bei paprastumas.

Jis įkvepia, kelia susižavėjimą, žadina mūsų širdyse giliai glūdintį troškimą dosniai save dovanoti.

Šventumo modeliai: Kankinys 4

Vis dėlto, “kankinio” modelis turi tam tikrų trūkumų. Kankinių esama palyginti retai. Tik nedaugeliui iš mūsų teks eiti šiuo keliu.

Vienas senas išmintingas misionie rius kartą yra pasakęs: “Gyventi už Kristų neretai būna sunkiau, negu už jį mirti”. Be to, “kankinio” modelis kartais gali skatinti fanatizmą.

Šventumo modeliai: Asketas (1)

“Asketizmas” reiškia pratybas arba savitvardą. Asketas dažnai praktikuoja pasninkavimą, lytinį susilaikymą ir griežtą ar paprastą gyvenimo būdą. Tokiomis asketinėmis praktiko mis norima perkurti save, tapti nauju asmeniu.

Šventumo modeliai: Asketas (2)

Šv. Jeronimas (šventė – rugsėjo 30 d.) – VI-V a. kunigas ir Bažnyčios daktaras.

Jis buvo pasitraukęs į tyrus, gyveno asketiškai, patyrė įvairių negalių ir gundymų. Čia studijavo graikų ir hebrajų kalbas, pradėjo versti į lotynų kalbą Bibliją (šis vertimas vadinamas Vulgata). Sutiko būti įšventintas į kunigus tik su sąlyga, kad liks nepriklauso mas vienuolis.

Šventumo modeliai: Asketas 3

Šio modelio privalumas yra daugybė šventųjų, kurie šiuo keliu eidami visą energiją skyrė Viešpaties reikalams. Asketo modelis nėra madingas šiandien. Tačiau jis itin padeda palaikyti pusiausvyrą šiuolaikinėje visuomenėje, pasižyminčioje neteisin gu turto paskirstymu, pasilinksminimo kultūra, troškimu nedelsiant pasiten kinti, išnaudotojiškais lytiniais ir galios santykiais.

Šventumo modeliai: Asketas (4)

Pagrindinis modelio trūkumas – asketas gali imti didžiuotis savo “darbais”, tapti pernelyg griežtu kitiems, ne taip disciplinuotiems.

Šventumo modeliai:

kontempliuojantysis (1) Nuo pat ankstyvųjų laikų kai kurie krikščionys, kaip ir Jėzus, eidavo melstis į dykumą. Pamažu bendruomenės tapo organizuoto mis. Taip susiklostė ištisa vienuo liško gyvenimo tradicija, kurios pagrindines taisykles nustatė šv. Benediktas.

Šventumo modeliai:

kontempliuojantysis (2) Šv. Benediktas (šventė – liepos 11 d.) yra Vakarų vienuolijos patriarchas. Jis gyveno kaip atsiskyrėlis Subiako kalvose, turėjo daug mokinių, įkūrė garsųjį Monte Kasino vienuolyną ir sukūrė regulą, tapusią visų Vakarų vienuolynų regulų pagrindu.

Šventumo modeliai:

kontempliuojantysis (3) Šis modelis turi nuostabių privalumų. Jis labai aiškiai iškelia prieš akis vieną iš pagrindinių NT dvasingumo elementų – vienybę su Dievu Kristuje.

Šventumo modeliai:

kontempliuojantysis (4) Šio modelio pagrindinis pavojus – perdėtas “bėgimas nuo tikrovės”.

Šventumo modeliai: tarnas (1)

Daugybė žmonių pasišvenčia tarnauti vargstantiems.

Daugybė šventųjų tai darė nuolat.

Šis modelis – įspūdingas ženk las, liudijantis pasauliui Dievo buvimą.

Šventumo modeliai: tarnas (2)

Šv. Vincentas Paulietis (šventė – rugsėjo 27 d.) – kunigas, vienuolynų steigėjas, vargstančių globėjas.

Jis buvo nuskriaustųjų ir silpnųjų balsas galingųjų akivaizdoje. Suformavo paprastą ir visiems prieinamą evangeli zacijos formą. Įsteigė kunigų misionierių (Lazariečių) ordiną, o kartu su šv. Luiza de Marillac - Gailestingų seserų vienuo liją (1633). Jo mokykloje susiformavę kunigai, vienuoliai ir pasauliečiai vėliau tapo aktyviais Prancūzijos Bažnyčios veikėjais.

Šventumo modeliai: tarnas (3)

Didžiausias šio modelio privalumas – galimybė jį įgyvendin ti įvairiomis aplinkybėmis. Sutuoktiniai, misionieriai, mokytojai, gydytojai ir t.t. – visi gali grįsti savo gyvenimą Evangelijos kvietimu tarnauti.

Šventumo modeliai: tarnas (4)

Didžiausias šio modelio pavojus yra aktyvizmas. Jei kontempliuo jantysis gali imti mėginti gyventi kaip angelas, tai tarnui gali kilti pagunda tapti mesiju – ant savo pečių užsiversti visas pasaulio problemas.

Tarnas moko, kad kasdieninė praktinė meilė yra vienintelis įtikinantis ženklas, kad asmuo myli Dievą ir savo artimą.

kryžiaus.

Kankinys sako, jog esama dalykų, dėl kurių verta mirti. Svarbiausias iš jų yra tikėjimas Kristumi.

Visagali amžinasis Dieve, Tu leidi viena iškilme paminėti visų šventųjų nuopelnus; tegu visa jų gausybė mus užtaria, kad galėtume patirti neišsemiamą Tavo gailestingumą.

Prašome per Kristų, mūsų Viešpatį. Amen.

Iš “Dievo tautos liturginės valandos”