Sušilnik z razprševanjem Büchi B-290 Sušilnik z razprševanjem je aparat, ki omogoča pretvorbo tekočih vzorcev (raztopin, nanosuspenzij in suspenzij, emulzij, itd) v trdno obliko.

Download Report

Transcript Sušilnik z razprševanjem Büchi B-290 Sušilnik z razprševanjem je aparat, ki omogoča pretvorbo tekočih vzorcev (raztopin, nanosuspenzij in suspenzij, emulzij, itd) v trdno obliko.

Sušilnik z razprševanjem

B üchi B-290 Sušilnik z razprševanjem je aparat, ki omogoča pretvorbo tekočih vzorcev (raztopin, nanosuspenzij in suspenzij, emulzij, itd) v trdno obliko. Sušenje je mogoče izvajati iz vodnih in organskih medijev v inertni atmosferi z recikliranjem topila. Velikost delcev produkta se lahko nadzoruje z neodvisnim spreminjanjem pretoka tekočine in tlaka razprševanja. Aparat je dodatno modificiran za delo s talinami in omogoča proces razprševanja s strjevanjem. Separacija produkta poteka s pomočjo visoko zmogljivega ciklona. Količina izdelanega produkta lahko variira od nekaj gramov do nekaj sto gramov.

Lokacija:

Katedra za farmacevtsko tehnologijo

Odlikuje ga:

sušenje iz vodnih in organskih medijev - omogoča delo s talinami - vizuelni vpogled v proces - samodejno čiščenje šobe

Enkapsulator Inotech IE 50R

Izdelava (mikro)kapsul ali pelet s pomočjo enkapsulatorja Inotech IE 50R temelji na principu razbitja laminarnega curka tekočine v enakomerno velike kapljice pod vplivom nihanja membrane. Aparatua je primerna za kapsuliranje živalskih ali rastlinskih celic, mikroorganizmov, encimov, zdravilnih učinkovin (trdnih ali v tekoči disperziji), arom in dišav v (mikro)sfere ali kapsule. Za tvorbo polimernega ogrodja oz. ovojnice lahko uporabimo raztopine različnih polimerov, kot so alginat, karagenani, hitosan, želatina in pektin.

• sistem z enojno ali koncentrično šobo (za metodo ko-ekstruzije), premer šob 100 – 1500 μm  ponovljiva tvorba (mikro)kapsul oz. pelet (0,15 - 2 mm) z ozko porazdelitvijo velikosti delcev  visok odstotek preživelih celic zaradi milih pogojev kapsuliranja  hiter proces kapsuliranja (50 – 3000 kapsul/s)  možnost dela v sterilnih pogojih; reakcijsko posodo, šobe in brizge lahko avtoklaviramo  zunanjo in notranjo fazo dovajamo s pomočjo peristaltične črpalke ali kompresorja (pretok: 70-2500 ml/h)  primeren za niskoviskozne tekočine

Lokacija

: Katedra za farmacevtsko tehnologijo

Liofilizator

Beta 1-8K, Martin Christ

Liofilizacija je postopek odstranjevanja vode iz zamrznjenega vzorca s postopkom sublimacije. Namenjena je sušenju temperaturno občutljivih vzorcev in pridobivanju poroznih struktur.

Odlikuje ga:

- temperatura kondenzatorja: - 54°C - kapaciteta kondenzatorja: max. 6kg/24h - sušenje v bučkah z okroglim dnom ali v vialah na termoreguliranih policah Lokacija: Katedra za farmacevtsko tehnologijo

Vrtinčnoslojni granulator,oblagalnik

Brinox d.o.o., BX CGD 1

Lokacija:

Katedra za farmacevtsko tehnologijo BX CGD 1 je nova vrtinčnoslojna naprava, ki omogoča izvedbo tehnoloških procesov granulacije, filmskega oblaganja, oblaganja z učinkovino in sušenja. V svoji osnovni izvedbi je primerna tudi za izvedbo tehnoloških postopkov s talinami. Tehnološke procese lahko izvedemo v eni izmed dveh inovativnih procesnih komorah: - Wursterjeva procesna komora z generatorjem vrtinčenja - procesna komora “Tornado” z razprševanjem od spodaj.

Prednosti:

- pol/avtomatsko in recepturno upravljanje; - beleženje zgodovine procesa; - priključek za FBRM “in-line” sondo.

Velikost serije: 300 g – 3000 g

Vrtinčnoslojni granulator

Glatt GmbH., GPCG1

Lokacija:

Katedra za farmacevtsko tehnologijo GPCG1 je vrtinčnoslojna naprava, ki omogoča izvedbo tehnoloških procesov granulacije, filmskega oblaganja, oblaganja z učinkovino, direktne izdelave pelet, oblaganja s praški in sušenja. Z modifikacijo procesne opreme je možna tudi izvedba tehnoloških postopkov s talinami. Tehnološke procese lahko izvedemo v eni izmed treh procesnih komor: - procesna komora z razprševanjem od zgoraj Wursterjeva procesna komor - rotorska komora.

Prednosti:

- enostavno rokovanje; - širok nabor tehnoloških postopkov; Velikost serije: 300 g – 2000 g

Diferenčni dinamični kalorimeter (DSC)

Mettler Toledo DSC 1, STAR e System Lokacija: Katedra za farmacevtsko tehnologijo DSC je oprema, ki omogoča kvalitativno in kvantitativno vrednotenje fizikalnih in kemijskih procesov v trdnih, poltrdnih in tekočih sistemih( vzorcih).

DSC 1 odlikujejo: 1. Temperaturno območje od -100 do 450 ° C 2. Občutljivost od 0.04 µW( FRS 5) do 0.01 µW ( HSS7) 3. Možnost uporabe kot klasičnega DSC ali kot MT DSC.

• • • • •

Pogosta uporaba v farmaciji:

Določanje faznih prehodov 1. (npr. taljenje) ali 2. reda (temperatura steklastega prehoda) Študije polimorfizma in amorfnega stanja trdnih snovi Oksidativna stabilnost Kompatibilnostne študije Idr.

FBRM “in-line” sonda

Mettler Toledo, FBRM C35

Lokacija:

Katedra za farmacevtsko tehnologijo FBRM “in-line” sonda je namenjena realnočasovnemu spremljanju tehnološkega procesa v vrtinčnoslojni napravi in nam omogoča sledenje evolucije velikosti delcev tekom posameznih faz tehnološkega postopka. Je sestavni del BX CGD 1 procesne opreme (Brinox). Ocena velikosti delcev poteka z merjenjem prekinitve laserskega žarka s konstantno obodno hitrostjo kar nam da porazdelitev tetivnih dolžin populacije delcev.

Prednosti:

- merjenje v komori brez predpriprave vzorca; - merjenje možno v območju volumskega deleža tdnih delcev do 70 % v/v ; ima pnevmatski brisalec, ki čisti optično okno sonde .

Merilno območje:

0,5 m m do 3 mm

Tabletirka na udarec

IMA Killian SP300 Tabletirka na udarec SP300 je popolnoma instrumentirana in omogoča spremljanje sile na zgornjem in spodnjem pečatu, sile izmeta in odmika zgornjega pečata. Primerna je za napreden študij kompresibilnosti in analize krivulj sila od odmika. Opremljena je s polnilnim čolničkom na gravitacijsko in prisilno polnjenje. Omogoča širok spekter aplikacije od ročne izdelave le nekaj tablet do izdelave serij polindustrijskih velikosti.

Lokacija:

Katedra za farmacevtsko tehnologijo

Odlikuje jo:

- popolna instrumentiranost - visoka fleksibilnost Na tabletirko je mogoče namestiti najpogosteje uporabljene EU-B in EU-D pečate.

Naprava z recipročnimi cilindri (BioDis)

VanKel, Bio-Dis 3 Testing Station / USP Apparatus 3, 25-1100 Lokacija: Katedra za farmacevtsko tehnologijo BioDis je oprema, ki omogoča spremljanje sproščanja zdravilnih učinkovin iz peroralnih farmacevtskih oblik s prirejenim sproščanjem: zaksanelim, podaljšanim ali pulzirajočim. Opremljen je za avtomatskim vzorčevalnikom.

BioDis odlikujejo: 1.Možnost izvajnaja preskusa v 6-ih različnim medijih – posnemanje medijev v gastrointestinalnem traktu.

2. Možno proučevanje vpliva različnih hidrodinamskih obremenitev na sproščanje iz farmacevtskih oblik

Pogosta uporaba v farmaciji:

• Določanje vpliva medijev ter hidrodinamike na sproščanje iz različnih farmacevtskih oblik s prirejenim sproščanjem • Možna optimizacija farmacevstkih oblik • Uporaba v končni kontroli • Naprava za simulacijo fizioloških pogojev v GIT.

• Idr.

Modularni reometer

Anton Paar, Physica MCR 301 Lokacija: Katedra za farmacevtsko tehnologijo Reometer je oprema, ki omogoča kvalitativno in kvantitativno vrednotenje reoloških parametrov poltrdnih in tekočih sistemov (vzorcev). Opremljen je za različnimi moduli, ki omogočajo nastavitev polarizacijskega mikroskopa, merjenje reoloških lastnosti na medfazah ipd.

Reometer odlikujejo: 1.Temperaturno območje od -40 do 200 ° 2. Modulrani način izvajanja meritev C 3. Možnost uporabe kot rotacijski ali oscilacijski reometer.

Pogosta uporaba v farmaciji:

Določanje viskoznosti tekočih in poltrdnih sistemov v razvoju ali v okviru stabilnosti formulacij • Posnemanje različnih tehnoloških procesov in spremljanje reoloških parametrov pri tem.

• Študije viskoleastičnih lastnosti hidrogelov – korelacija s sproščanjem učinkovine iz hidrofilnih ogrodnih tablet.

• Proučevanje premereževanja polimernih raztopin • Idr.

Kapilarna elektroforeza

Agilent CE

Lokacija:

Katedra za farmacevtsko biologijo

Kapilarna elektroforeza je analizna oprema, ki omogoča kvantifikacijo komponent v kompleksnih vzorcih, kot so biološki vzorci in rastlinski izvlečki.

Odlikuje jo: -

visoka ločljivost - hitrost razvoja metode - majhna poraba pufrov Na FFA razpolagamo z dvema aparaturama proizvajalca Agilent, ki sta opremljeni z UV VIS diode array detektorjem.

Tekočinski kromatograf za hitro ločevanje proteinov ÄKTAexplorer 10 S

• Kromatografski sistem ÄKTAexplorer 10 S je namenjen za preparativno ločevanje proteinov iz kompleksnih zmesi.

• Opremljen je z UV-VIS in konduktometričnim detektorjem ter senzorjem pH. Poseben mešalni sistem omogoča avtomatsko pripravo pufrov (mobilnih faz) z različnimi vrednostmi pH za hiter razvoj in optimizacijo separacijskih metod. Vzorce nanašamo ročno ali avtomatsko.

• • • • • Z ustreznimi kromatografskimi kolonami sistem uporabljamo za: a) gelsko filtracijo, b) ionsko-izmenjevalno kromatografijo, c) afinitetno kromatografijo in d) hidrofobno kromatografijo.

NMR

Bruker

NMR (nuklearna (jedrska) magnetna resonanca) je spektroskopska tehnika, ki nam omogoča vpogled v strukturo spojin.

Na osnovi izmerjenih spektrov lahko določimo njihovo prostorsko obliko spojin, merimo hitrosti kemijskih pretvorb in opazujemo interakcije majhnih molekul z makromolekulami.

Odlikujejo ga:

- hitrost meritev - avtomatizacija

Lokacija:

Katedra za farmacevtsko kemijo Na FFA razpolagamo z BRUKER AVANCE III 400 MHz NMR spektrometrom: • magnet: 400 MHz/54 mm UltraShield Plus • 2 merilni sondi: 5 mm BBFOplus in 5 mm BBI • avtomatski menjalec vzorcev (16 mest) SampleXpress Lite

LC/MS/MS

Lokacija: Katedra za biofarmacijo in farmakokinetiko

LC-MS-MS omogoča kvantifikacijo učinkovin in njihovih metabolitov v kompleksnih bioloških vzorcih , pridobljenih iz različnih in vitro in in vivo raziskav :

a. predklinične študije topnosti, stabilnosti, permeabilnosti, transporta in metabolizma, b. klinične študije, c. terapevtsko spremljanje koncentracij zdravil (TDM), d. identifikacija metabolitov, razpadnih produktov, nečistot, e. toksikološke raziskave (kvantifikacija zdravil, njihovi razpadni produkti in metaboliti v organizmih in v naravnem okolju).

DNA SEKVENATOR

Sekvenator GeXP Beckman temelji na principu kapilarne elektroforeze in je namenjen ločevanju DNA in identifikaciji nukleotidov.

Z njim lahko določamo nukleotidno zaporedje DNA, odkrivamo nove mutacije, določamo velikosti fragmentov DNA in preučujemo izražanje genov. V molekularno-biološkem laboratoriju ga uporabljamo za dokazovanje mutacij pri različnih dednih in rakavih obolenjih, določanje skladnosti organov namenjenih za transplantacijo ter mnogih drugih diagnostičnih aplikacijah.

Čitalev mikrotitrskih ploščic z robotskim pipetorjem

Biotech

Čitalec mikrotitrskih plošč z robotskim pipetorjem je analizna oprema, ki omogoča avtomatizirano spremljanje encimskih reakcij.

Odlikujejo ga:

-hitrost detekcije -dva optična sistema za izbiro valovne dolžine -avtomatizacija Lokacija: Katedra za farmacevtsko kemijo

ULTRACENTRIFUGA

Ultracentrifuga Sorvall® WX 100 Ultra Series omogoča centrifugiranje s hitrostjo do 100.000 rpm (pospeški do 800.000 x g). Takšne sile so potrebne za ločevanje subceličnih frakcij ali pa koloidnih delcev od disperznega medija.

Uporabljamo jo v študijah celičnih struktur, v procesih izdelave, vrednotenja in analitike sodobnih nanodostavnih sistemov, kot tudi klasičnih farmacevtskih oblik ter v biotehnoloških raziskavah.

KVANTITATIVNI PCR V REALNEM ČASU

LC 480 (Roche) je namenjen analitiki DNA in RNA. Omogoča sočasno pomnoževanje in detekcijo produktov reakcije na osnovi meritev fluorescence ter tudi post PCR analizo kot je npr. visokoločljivostna talilna analiza (HRM).

Lokacija: Katedra za klinično biokemijo

S PCR v realnem času lahko ugotavljamo spremembe v izražanju genov, v številu kopij posameznih genov, točkaste mutacije in detektiramo ter kvantificiramo različne patogene, zaradi česar ponuja ta tehnologija številne možnosti uporabe v laboratorijski diagnostiki in farmaciji.

Fluorescenčni mikroskop Olympus

Pretočni citometer BD FACS Calibur

Difuzijske celice tipa Sweetana - Grass

(Physiologic instruments, ZDA) Difuzijske celice so osnovno orodje za določanje permeabilnosti zdravilnih učinkovin skozi absorbcijske bariere - predvsem sluznico tankega črevesa.

Omogočajo:

- Meritve permeabilnostnih koeficientov učinkovin (Papp) in - spremljanje elektrofizioloških parametrov tkiva v času eksperimenta.

Na FFA razpolagamo z dvema aparaturama proizvajalca Phyisiologic instruments. Lokacija: Katedra za biofarmacijo in farmakokinetiko

Sistemi za testiranje raztapljanja / sproščanja zdravilnih učinkovin iz farmacevtskih oblik

Omogočajo izvajanje testov raztapljanja / sproščanja, ki predstavljajo ključno biofarmacevtsko vrednotenje tako v kontroli kvalitete farmacevtskih oblik, kot tudi v razvoju novih generičnih in inovativnih zdravil. Možna je uporaba farmakopejskih sistemov s košarico (I.), z veslom (II.) in s pretočno celico (IV.), avtomatski odvzemi vzorcev in povezava s spektrofotometrom za direktno merjenje koncentracij sproščene učinkovine.

Lokacija: Katedra za biofarmacijo in farmakokinetiko

MIKROKALORIMETER Micro DSC III, Setaram

Lokacija: Katedra za biofarmacijo in farmakokinetiko Mikro/kalorimetrija meri sproščeno ali absorbirano toploto, ki je posledica kemijske reakcije ali fizikalnega procesa.

Lastnosti metode so nespecifičnost, neinvazivnost, brez priprave vzorca in občutljivost v µW območju. Uporaba mikrokalorimetra je na področju spremljanja fizikalnih procesov (amorfnost, raztapljanje, denaturacija proteinov), kemijskih reakcij (stabilnost in kompatibilnost učinkovin ali pripravkov) in/ali živih sistemov (celice, mikroorganizmi).