ПРОЕКТ BG051PO001-4.3.04-0062 „Развитие на електронни форми на дистанционно обучение във Висше училище „Колеж по телекомуникации и пощи“ (ВУ „КТП“)” Проектът се осъществява с.

Download Report

Transcript ПРОЕКТ BG051PO001-4.3.04-0062 „Развитие на електронни форми на дистанционно обучение във Висше училище „Колеж по телекомуникации и пощи“ (ВУ „КТП“)” Проектът се осъществява с.

ПРОЕКТ BG051PO001-4.3.04-0062

„Развитие на електронни форми на дистанционно обучение във Висше училище „Колеж по телекомуникации и пощи“ (ВУ „КТП“)”

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз

Разработване на МУЛТИМЕДИЙНИ ПОМАГАЛА

Д-р инж. Бойко Харлов Научен семинар, 26 Май 2014

1 . Защо „презентация“ 2. Мултимедийна презентация 3. Интерактивна презентация 4. Дистанционно обучение 5. Мултимедийни помагала

• • • •

1. ЗАЩО „ПРЕЗЕНТАЦИЯ“ Компютърната презентация е средство за лесно и удобно представяне на информация Интересна и разбираема за слушателите Прихваща и задържа вниманието на публиката Възприемане: - 30% - при класическа аудиторна лекция - 50% - 80% мултимедийна презентация интерактивна презентация

1.1

. Определения

Компютърна презентация – набор от слайдове, които са свързани един с друг, съхранени са в общ файл и служат за

представяне на информация пред публика.

Слайд – логически самостоятелна информационна структура, съдържаща различни обекти, които се представят на екран на монитор или на лист хартия.

1.2. Видове презентации според начина на организиране А. Презентация със сценарий – слайдовете се показват под управлението на водещ. Редът на смяната им и времето за показване на всеки от тях се определят от водещия. Той може да обяснява и коментира представяния материал.

Б. Непрекъснато изпълняваща се презентация – не предлага диалог и няма водещ. Използват се за различни изложби и изложения.

В. Интерактивна презентация – диалог между човека, който разглежда презентацията, и компютъра.

2. МУЛТИМЕДИЙНА ПРЕЗЕНТАЦИЯ обединява текст, графики, анимация, изображения, видео и аудио.

3. ИНТЕРАКТИВНА ПРЕЗЕНТАЦИЯ

Диалог между човека, който разглежда презентацията, и компютъра.

Разглеждащият сам осъществява търсенето на информация в предоставения материал и определя времето за нейното възприемане.

С натискане на бутона на мишката или с придвижване на показалеца на определено място на екрана се изпълнява някакво действие.

3.1. Интерактивност в Компютърните науки -

действието между компютър и човек. Промените, които настъпват вследствие действията на човека, се възприемат от софтуера на компютърната система. Като резултат могат да се получат нови изходни данни.

3.2. В нови медии - Посредством интерактивност в новите медии между хора, животни, събития или състояния от околната среда и специално разработени софтуерни продукти може да настъпи промяна в изходните данни.

3.3. В образованието - всяка форма на комуникация между учащите и преподавателите, самите учащи, както и между учащите и учебните ресурси (в които се включва и всяка компютърна система).

4. ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ + ПЛЮСОВЕ + 1. Мобилност; Обучение навсякъде; Обучение в удобно време; Възможност за обучение в собствен ритъм; неприсъствен учебен процес 2. Високи резултати от обученето; Достъпност на учебните материали; Дистанционното образование е по-евтино; Обучение в спокойна обстановка МИНУСИ 3.

Необходима по-силна мотивация; Дистанционното образование не развива комуникативност; Недостиг от практически знания; Проблем с идентификацията на ползвателя; Недостатъчна компютърна грамотност.

5. МУЛТИМЕДИЙНИ ПОМАГАЛА А. Мултимедийна презентация Б. Мултимедиен видео клип В. Видео урок А. Мултимедийна презентация – начини за показване: а/ Мултимедийни презентации “на живо” - пред публика с помощта на персонален компютър и специализиран проектор върху екран.

б/ Разпространяване върху CD-та, DVD-та, USB флаш памети и др. - за автономно разглеждане на компютър без да е необходима Интернет свързаност.

5. МУЛТИМЕДИЙНИ ПОМАГАЛА в/ Разпространяване по електронна поща - размерът на презентацията не трябва да бъде по-голям от 5 МВ г/ Разпространяване чрез сваляне от Интернет - Мултимедийните презентации се качват на Интернет сървър, независимо от размера им. Потребителите ги свалят от там.

д/ Пряко разглеждане от Интернет - Мултимедийните презентации се качват на Интернет сървър, а потребителите ги разглеждат с помощта на своите Интернет браузъри (Micrоsоft Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome). Презентацията се създава с методите и средствата за създаване на Интернет сайтове.

Б/ Мултимедиен видеоклип - нов вид презентиране Превърнете вашата презентация във видеоклип с анимации и дикторски текст В PowerPoint се записва презентацията като мултимедиен видеофайл на Windows (.wmv), или друга помощна програма за да конвертирате файла в друг формат (.avi, .mov и др.).

Някои съвети: Запишете и синхронизирайте дикторския текст и движенията на лазерната показалка; Управлявайте размера на мултимедийния файл и качеството на видеоклипа си; Включете анимации и преходи във видеоклипа си; Вградените видеоклипове ще се възпроизвеждат.

6.

РАЗРАБОТВАНЕ НА МУЛТИМЕДИЙНИ ПОМАГАЛА 6.1. Какво е необходимо, за да се създаде мултимедиен проект хардуер, софтуер, добри идеи, талант, време и умение за работа в екип.

Художественият проект се прави от графични дизайнери; Заснема се от видеооператори, радакцията на звук се прави от звукови оператори, програмирането от програмисти.

Екипът за създаване на мултимедия се състои от мениджър на проекта, графичен дизайнер, видеооператор, аниматор, композитор, музикант, редактор, видеограф, програмист и системен анализатор.

Финалната стъпка - изготвянето на първо копие

.

6.2. Изкуството да се презентира

Подбор на съдържанието: характеристики и ползи от продукта, който се презентира.

Анализ на аудиторията.

Подбор на техника и структура на дизайна.

Стил на изпълнението, привличане на вниманието.

Встъплението е важно, за да привлечете внимание.

Заключението е важно – то остава в съзнанието на аудиторията и след края на презентацията.

Акцентиране върху най-важните моменти.

Умение да се убеждава и забавлява, да се отговаря на въпроси – комуникативни умения.

Контролирайте времето.

Подгответе повече материал.

НЕ СЕ СТРАХУВАЙ ОТ ПРОБОЙНИ

Благодаря за вниманието!