FRIMÄRKSAUKTION - Frimärkscentrum i Växjö AB

Download Report

Transcript FRIMÄRKSAUKTION - Frimärkscentrum i Växjö AB

Auktion september 2012
FRIMÄRKSAUKTION
IOGT-lokalen
Vattentorget 1, VÄXJÖ
Lördag 22 September 2012
Klockan 1300
Auktionsdagen visning från klockan 0900
i butiken
Visning i övrigt:
15-22 September i butiken Växjö
FRIMÄRKSCENTRUM AB
Kungsgatan 16 A
352 33 VÄXJÖ
0470-198 40
Öppet vardagar 1300 - 1800
Lördagar 1000 - 1300
E-mail; [email protected]
www.frimarkscentrum.se
Auktion september 2012
AUKTIONSVILLKOR
1. Auktionen är offentlig och sker för inlämnares räkning.
2. Vi genomför årligen fyra auktioner med hänsyn till inkommet material. Mars, maj, september och november är
huvudinriktningen för våra auktionsmånader.
3. Auktionskatalogen publiceras på vår hemsida omkring
den 10:e i varje månad och genomförs på lämplig
plats omkring den 25:e respektive månad.
Skriftlig auktionslista kan beställas mot svarsporto.
4. Angivna utropspriser är minimipriser, bud under utropspris accepteras inte.
5. Bud bör företrädesvis insändas via mail.
6. Vid auktionen tillämpas fasta höjningar
Upp till 25:- är höjningen 2:Upp till 50:- är höjningen 5:Upp till 500:- är höjningen 10:Upp till 1000:- är höjningen 50:Upp till 5000:- är höjningen 100:Från 5000:- och uppåt är höjningen 250:7. På uppnått auktionspris tillkommer 10% provision.
8. Skriftliga bud samt bud via mail mottages och bevakas
av auktionären. Avgivet bud är bindande. Vid lika bud
gäller det först inkomna
9. Förhandsfaktura avseende inköpta objekt utsändes
företrädesvis med mail och bör vara alla köpare tillhanda inom två dagar efter genomförd auktion.
10. Resultatlista redovisas endast på vår hemsida.
11. Efterförsäljning avslutas fem dagar efter auktionen.
12. Eventuella reklamationer skall vara auktionären tillhanda senast sju dagar efter mottagandet. Samlingar
och partier säljs i befintligt skick och kan ej reklameras
13. Objekten beskrivs och avbildas så långt det är möjligt.
Kompletterande upplysningar kan inhämtas av auktionären via mail eller telefon
14. Visning av objekt sker under affärstid efter auktionslistans publicering och avslutas i samband med att
auktionen påbörjas.
15. Skriftliga bud kan begränsas till viss summa, dock
lägst 2000 kr.
Auktion september 2012
FÖRKORTNINGAR
dst = dubbelstämplat
kt = kort tand
ktt = korta tänder
ob(et) = obetydligt
ovs = omvänd stämpel
ps,prs = praktstämpel
n =något, nära
rs,rvs = rätvänd stämpel
åfl = åldersfläck
snc, gc = sned/god centrering
VÄLKOMNA TILL SEPTEMBERAUKTIONEN
Denna auktion genomförs på IOGT vid Vattentorget.
Till auktionen har det inkommit ett antal trevliga objekt. Denna auktion
omfattar främst samlingar och partier. Vi hoppas Du hittar något som
Du vill ha. Katalogen hittar Du på vår hemsida och där finns även en
en del bilder. Du kan även få en pappersupplaga, men i denna finns
inga bilder.
Tyvärr kan vi inte avbilda allt material, ring eller maila oss så skickar
vi en fotostatkopia eller en fil på det material du vill se.
Passa på att lämna in material. Du vet väl att vi bara tar 12,5% provision. Denna låga provision är möjlig genom att vi företrädesvis sprider
katalogen via vår hemsida och att pappersupplagan trycks på enklast
möjliga sätt, oftast utan bilder.
SVERIGE, postfriska/ostämplade samlingar
8
11*
Samling i VISIR-album, bra bandmärken, välbesatt Kongress och
Jubileum, delvis *, alla BC/CB-par, Facit 104.700200 samlarblad 2000-2012. Nominal 6229Postens samlarblad och foldrar 1990-2009 i fyra album, nom 4278Samling i två Schaubek-album 1892-1977, Facit för märken fram till
1960 är 19.280- nominal för märken 1961-77 är 2280-
9.500-
Fyra VISIR-album med nominalvara, även block och strip, från GVI
till 1990-talet, nominal 12.300Parti nominal i 9 album. Märken från 1950-2000-talet, nomc ca 7.700Block och lösa märken 1950-2000-talet, nom ca 4.00064-sid album */** 1892-1963. Mkt av nominalkaraktär. F 28.000 e.i.
Div mest moderna märken i pergamynpåsar, nominal ca 2.700Nominalparti i pergamynpåsar, 1960-80-talet, nominal 2.740Nominal i högvalörer, 6-40 kr, nominal 2.290Samling i tre GRIPEN-album 1889-1987. Katalogvärde fram till 1950
ca 5.000-, Nominal för övrigt ca 2.000-
5.500-
3.0002.1002.000-
3.0001.8001.5001.3001.2501.1001.000-
Auktion september 2012
14*
17*
19
22*
27*
33*
34*
Samling /parti ** i tjock VISIR-pärm, även häften, ej räknad, hög nom
Parti nominal i 5-strips, 1950-2000-talet, nominal ca 1680Drygt 75 objekt från klubbauktioner, en del bättre märken, bl kval
Samling Medaljong - 1948 på 18 VISIR-blad. Bl a 15 ex F 257, lågt
Nominal i högvalörer, 6-40 kr, nominal 1.440Insticksbok med nominal, låg-/högvalörer, nominal 1.460Mest nominal */** 1940-80-talet i fint album, nom 1.400Samling** 1892-1963 + lite Tjänste, välbesatt fr 1945, F 14.322Komplett serie Kongressen ostämplad (*) F 4.800Litet parti nominal, även häften, nominal 925Album 1911-85** (något kan vara *) Facit 13.500- e.i
Album med mini- och Souvenirblock, nom 990Parti postfriska märken Medaljong - 1960-talet i insticksbok, många
BB-par, ovärderad
Två album **/o nominal ** ca 750Souvenirark SS3, Greta Garbo, F 1.000Diverse souvenirfoldrar, nominalca 580Album nomunal, mest 1980-talet, nom ca 750- + må stpl mä,
52 VISIR-blad med lågvalörer, nom ej räknad,
Handlarlager **/* Rt - ca 1940-talet, F 24.132 e.i, överväg god kval
SE+HV **/o, mycket märken men mest lågvalörer, besiktiga!!
Litet npminalparti, bla kpl serie Tre Kronor. Nominal ca 167F 244**, normalex, F 250-
9007509007507256506004504504504504503003003002752502501.0002008025-
SVERIGE Häften, Tripplar
35*
H 342, C2, knr 14712
450-
36*
H 362, C1, knr 75681
300-
37*
H 398, C1, knr 20037
250-
38*
H 404, C2, knr 30075
300-
39*
H 406, C1, knr 34067
300-
40*
H 415B, C1, knr 04688
150-
41*
H 415 B, C2, knr 21077
150-
42*
H 423, C1, knr 96344
300-
43*
H 425, C2, knr 020907
300-
44*
H 432 I, C 2, knr 63030
250-
45*
H 432 II, C2, knr 85128
350-
46*
H 435, C2, knr 46695
400-
47*
H 464B, C2, knr 10126
300-
48*
H 466A, C2, knr 53047
250-
49*
H 475, C2, knr 02460
300-
50*
H 478, C2, knr 12588
300-
51*
H 478, C2, knr 81100
300-
52*
H 482A, C2, knr 41759
300-
53*
H 483, C2, knr 34113
300-
54*
H 485, C2, knr 66273
150-
55*
H 502, C1, knr 34927
200-
56*
H 527, C2, knr 64256
350-
57*
H 533, C2, knr 53296
300-
Auktion september 2012
58*
SH 45, C1, knr 022545
500-
59*
SH 50, C1, knr 023295
250-
60*
SH 50, C2, knr 008395
250-
SVERIGE Häften
61*
Två ex H 211, F 5.400-
1.500-
62*
H 212, F 1.100-
63
Häftessamling 1978-98, många med mark, Nominal ca 20.000-
9.600-
64
Häftessamling i sex album, många med markeringar, mest 1970-90-
4.500-
350-
talen, nominal ca 10.00065
Häftessamling i god kval, H 23-115, Facit ca 56.000-
6.500-
Häftessamling, "kungahäften" H 9-323, Facit ca 36.000-
4.500-
67
Häftessamling i fem album/pärmar, mest 1970-90-talet, nom ca 7.300-
2.800-
68
Häftessamling 1958-78 i sex album, nominal 5.534-
2.200-
Samling häften 1914-1967, Facit 16.800-
2.000-
Häftessamling H 10 - H 148, Facit 19.400-
1.500-
Specialsamling HA 14-16, 205 ex med olika markeringar
300-
Specialsamling HA 18-26, 158 ex med ol markeringar, nom 436-
400-
Stort parti häften 1960-2000-talet, nom ca 12.700-
6.000-
Parti häften, mest 1980-talet, nom ca 5.700-
2.700-
Låda med häften 1960-talet och framåt, nom ca 5.500-
2.500-
Parti häften 1950-2000-talet, nom ca 5.700-
2.500-
Parti häften, mest 1970- 90-talet, nom ca 5.140-
2.300-
Parti häften 1960-80-talet, nom 4.093-
1.600-
Ett album med häften 1960-80-talet, nom ca 2.700Häften på VISIR-blad, många med mark, nom 1.900Parti häften, mest 1960-talet, nom 1.350Liten samling häften i album, nom ca 600-
1.250900600275-
Specialsamling HA 1-13, med markeringar, F 8256-
88
89*
90*
400 häften Havsforskning, nom 3.400200 ex H 206 i Postens oöppnade förpackningar, nom 400100 ex H 259 i Postens oöppnade förp. Nom 220100 ex H 408 i Postens oöppnade förp, nom 1.500100 ex Häften Vikingamotiv, i Postens oöppnade förpackn, nom 20050 ex block Svensk Rokoko, nominal 300Fyra häften Jaktfalk, nominal 800-
1.40018010060050140350-
91*
92*
93*
94*
95*
28 rabatthäften varav fem blå/gula
27 rabatthäften, rätta sorten
Fem rabatthäften + 264 lösa rabattfrimärken, 4-block, rätta sorten
20 rabatthäften, rätta sorten
20 rabatthäften, rätta sorten
3.0002.7002.1502.0002.000-
800-
Auktion september 2012
96*
97*
98*
99*
16 rabatthäften, blå/gula
Åtta rabatthäften, rätta sorten
Fyra rabatthäften + 38 lösa rabattfrimärken, rätta sorten
Sex rabatthäften, varav två blå/gula
1.500900600500-
SVERIGE, Årssatser
101
105
22 årssatser 1989-2010, nominal 8.129Parti om 64 årssatser 1973-88, nominal ca 5.800Årssatser, häftesårssatser, souvenirhäften mm, nominal 3.10013 årssatser 1980-81, nominal 2.188Diverse årssatser och souvenirfoldrar, 1980-90-talet, nom 1.60014 årssatser, ngn öppnad men kpl, 1975-88, nominal 1.355-
4.0002.7001.400900750600-
SVERIGE, Rullar
107*
108
109*
25 100-rullar med nominal 2.605Rulle Företagspost
100 rullar mest 1960-talet, nom ca 700Två 100-rullar Hjalmar Branting, nom 360-
1.200500200160-
SVERIGE, stämplat
110*
111*
112*
113*
114
115*
116*
117*
118*
119*
F 02, gott ex, F 950F 02, gott ex, F 95016 ex F 12 öre vapen varav två på klipp, en del nyanser, vackra stämp
20 ex F 32, en del nyanser och läsbara stämplar
140 ex 12 öre Rt T 14/13, en del läsbara hela stämplar
Drygt 50 ex Tj 11-24, bla 4x12 öre, 2x24 öre, 2x50 öre, F drygt 2.600Två ex Tj 25 och två ex Tj 26, normalkval, F 74023 ex F 27-39, normalkvalitet, F ca 500Åtta ex L 1-10 i blandad kvalitet, F ca 3.10018 ex L 11-20, en del vackra stämplar, F 3.300-
1501509010501755035175225-
SVERIGE, stämplade samlingar och partier
121
122
123
124
Mycket välbesatt samling i fem SAFE DUAL-album 1951-2010. I den
modernaste delen finns många vackra stämplar. I stort komplett.
VERBIS-album 1855 - 1965 med stämplad samling, bl a finns 4 och
8 Sk Bco, svart lokal, välbesatt Kongress, F enl inl 37.000-, bl kval
Samling/parti i fyra VISIR-album, bl a 3x4 Sk, 25 tal Jub och Kongr
BC/CB-par bl a Slottet, ovärderad
KABE-album 1872-1964, stpl märken Facit 4.948Samling OII - 2011 i fyra tjocka insticksalbum, en del BC/CB-par.
mycket märken men inget dyrare
Samling OII - 2000-talet, 1.900 märken, inget dyrt, några ostpl block
Fyra album O II - 2001, välbesatt 1991-2001
4.5001.7501.000500400175175-
Auktion september 2012
127
128
1.500800-
129
132
133
135
136
137
138
139
141
142*
143*
50 urvalshäften med stämplade märken, g/n, restvärde 36.182Ca 2.500 märken 1970-2006 i 64-sidigt album, alla märken är rundstämplade, väldigt många prakt/lyx, mkt Växjö-stplr
Handlar-/Dublettlager i sju insticksböcker, Mycket märken O II -2007
Handlarpärm Rt - 2010, F 10.188- e.i. en del vackra stämplar
Fyndlåda med samlingar och lösa märken, fyndchanser!!
10.000-tals stämplade dubletter i lådor och album, OII- 1940-talet
Låda med klipp, buntar bandmä, askar,album, mkt material, g/n
100 olika stämplade 5-strip, 1970-2000-talet, ngr bättre valörer
400 stpl parkombinationer 1960-80-talet
STOCKHOLMIA, kartong med FDC, stpl häften, block**, mkt mtrl
Sex album + Lindnerblad , med mycket märken, inga dyra
Dublettsamling 1910-1970-talet, mycket märken på 80 VISIR-blad
Skokartong med dubletter och klipp, även lite utl
Klipp, lösa märken, en del gamla brev, ca 750 gram
Facitalbum 1855-1976 med lite märken + album HV, lite märken
Lite märken, Tj, Rt, band i trevlig träask, några hundra märken
F 1559-63, fem BB-par med PR/LYX Färjestaden 17/5 1889
144
145
146
Drygt 75 objekt från klubbauktioner, bl a 4 Sk, Kongress, Jubileum
29 album med stämplat material OII - 1980-talet, mycket material
Låda med ca 5 kilo lösa märken och klipp, OII - 1980-talet
1.250600100-
147
148
151
152
153
154
157
159
161
Postens förseglade kilovara 1965
Postens förseglade kilovara 1966
Postens förseglade kilovara 1967
Postens förseglade kilovara 1968
Postens förseglade kilovara 1969
Postens förseglade kilovara 1970
Postens förseglade kilovara 1971
10 kilon Postens förseglade kilovara 1965-71
8 kilon Postens förseglade kilovara 1967
3003003003002502502502502502502502502502502.0001.600-
45045045030025020020020020017510050505045-
SVERIGE Stämpelpartier
163
164
165
166
167
168
169
Insticksbok med 20 stämplade märken H-län, mest Oscar
250 stämplar Hälsingland, helt eller delvis läsbara, i album, OII - 80 olika PKP-stämplar på klipp, mest mitten av 1940-talet
406 POB-och LBB-stämplar i album, vackra
215 POB- och LBB-stämplar i insticksbok, vackra
27 POB- och LBB-stämplar i plastficka, vackra
25100301.2005007575-
Auktion september 2012
171
Stämpelsamling Sveriges städer på F 952, 105 mest PR/LYX
Stämpelsamling Sveriges städer på F 919, 83 mest PR/LYX
172
181
183
184*
185*
Tre insticksalbum med 2189 stämplar på klipp, många vackra
Insticksalbum med drygt 2300 länsvis sorterade ortstämplar i tjockt
album, mest OII - 1970-talet
140 rundstämplade 4-block, hela häften och block, i huvudsak rätvända och läsbara
194 vackra gummi-/plaststämplar varav ett 75-tal PR/LYX
27 moderna märken och par, mest PR/LYX--stämplar
600 ortstämplar i album, gammalt/nytt, en del fina
120 ortstämplar mest 1950-90-talet, en del vackra
25 utvalda stämplar Vapen-2000-talet bl a vacker 4-kantstpl Mönsterås
på 12 öre vapen, lågt utrop
225 ortstämplar på moderna märken, 1970-90-talet
576 helt eller delvis läsbara ortstämplar på par (ej BB) mest 1940-50
Ca 1.200 helt eller delvis läsbara stämplar, bl kval, OII - 1940-talet
Litet parti stämplar (13) Rt-1940-tal, en försändelse
18 märken Rt - OII med helt eller delvis läsbara stämplar
F 340 A4, PA 1613 19/4 1943
174
175
176
177
179*
180*
5004001.0008005004003003002002002002001001002510100-
BREV
187*
188*
189*
190*
191*
192*
193*
Förfil Pitheå 15/8 1833, bågstämpel, vackert
F 44 på brev Malmö 1/11 1885 nsvs
F 577 på SD-stämplat brev Bäckebo 31/10 1966 + tidningsurklipp, intr
Brev F 673 stpl Hjorted POB 3 6/5 1970, F 30021 brev med frimärken och stämpel Ryttarolympiaden 1956
Två tjänsteförsändelser från Kungl Wendes Reg 1921
Lokalpost Stockholm 4 öre brun, anilin stpl Stockholm Post
200501525502020-
194
195
196 A
196 B
109 lösenbelagda brev mest svenska 1920-40-talet
Låda med några hundra brev, en del äldre, högt värde
Pärm med 43 försändelser, SE + utland, Förfil - 1930-talet
Album med 40 brev stämplade sista dagen samt 38 sv/utl brev +
27 brev obeg svarslösen
Pärm med 60 rundstämplade brev sända till England, rek och express
samt utlandsporton, Många vackra!!!
39 vackra brev 1970-80-talet, en del PR/LYX
60 vackra brev minnespoststämplar 1940-70-talet, i album
Korrespondens , 105 brev med innehåll, Oscarsfrank, må fr Stånga
Låda med ca 1000 brev, mest 1930-80-talet
8-900 brev i en fin trälåda, mest 1960-80-talet
Låda med minst 1000 brev/vyk mest 1970-80-talet, mkt märken
Intressant post med gamla brev, förfil, + gamla handlingar
Låda med minst 10 kilo brev/vyk OII - 1980-talet, inga dyra
Röda Frankostämplar, ca 150 försändelser mest Bke slutet 1940-tal
Drygt 70 obeg försändelser med svarsmärken, mest DB
12 vackert stämplade brev med Sista Dag
500400350300-
196 C
196 D
196 E
197
199
201
202
203
205*
200250602002001501501001001005050-
Auktion september 2012
206
207
208*
209*
210*
Bunt med ca 200 vykort, brev maxikort, FDC, även ngy utl, mest mod
24 försändelser Västervik lokalpost + några lösa märken
20 brev med specialstpl Vasaloppet 1972 och framåt
13 brev med specialstämpel Vasaloppet 1973 och framåt
8 brev specialstämpel Grisslehamn Postrodden 1974-82
5025201510-
211
212
213*
Ca 200 äldre brefkort, postbrev, postkort, militärbrev etc, även nyare
Ca 500 helsaker **/o gammalt och nytt, fyndchanser
Postens julgåvor, provhäften, 15 obj
30010015-
214
215
216
Ca 110 brev O II - 1940-talet, må trevliga
Ca 1000 brev i låda mest 1970-80 men även äldre
Ca 200 Postbrev, Postkort, Aerogram, mest obeg
200100100-
VYKORT
217
218
219
220
Reklamkort med autograf, löpare Hj. Andersson, ofrank
Svenska Spelen kort nr 3, J Zander 1.500 meter, ofrank
Svenska Spelen kort nr 24, Löpning 800 meter, A Bolin segrare, ofr
Svenska Spelen kort nr 32, Danska idrottslaget, ofrank
221
222
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232*
Ca 300 topo vykort i det gamla lilla formatet
Ca 300 mest topo vykort, gammalt/nytt, mkt Karlskrona
54 gamla vykort i pärm, även danska, topo
Ca 200 vykort kyrkor och interiörer, mest 1940-80-tal
Åtta album vykort, mest topo 1940-80-talet
Gammalt album med 108 kort mest Helg-, grat- och romantik, ngt topo
Ca 550 topo vykort i A6-format
Ca 700 icketopo vykort, gammalt och nytt
Ca 150 små vykort helg/gratulation, en del sign
Ca 500 PT-kort på albumblad, i album eller lösa, en del äldre
Ca 100 vykort, mest 1960-80-tal i album + påse
40 vykort Gränna-Jönköping 1940-70-talet
3020202050030027010020010010010075755045-
FDC
233
234
235
236
237*
Album + påse FDC 1983-91 samt en del postfriska märken
Samling FDC i låda 1949-82, Några hundra sorterade i låda
Två album, små, med 66 FDC 1946-69
Samling FDC i album, 1974-81 ca 100 ex
17 FDC Nobel 1961 - 1989
100502015-
238
239
240
241*
242
243
244
245
Tusentals FDC i stor låda mest 1970-80-talet
Tio album FDC 1946-92, 6-700 ex
72 FDC 1942-1960-talet, högt kv
12 FDC 1936-63, Facit 1.700Ca 1000 ex 1975-2004
Parti FDC 1984-93, ca 400 ex
Samling 1967-91 i fyra album, ca 370 FDC
Ca 8 kilo försändelser från PFA med mängder av FDC
400350300250200150150150-
Auktion september 2012
246
247
248
249
250
251*
252
253
254
255
256
257
258
FDC i kartong + album, 1973-84, ca 400 ex
Album med moderna Maxikort och FDC 1980-2000-talet
Ca 350-400 FDC 1960-70-talet i fin trälåda
Ca 150 svenska + 20 utl FDC 1950-80-talet
Ca 110 FDC i album, 1970-80-talet men även äldre
14 FDC med G VI och Tre Kronor, 1964-67
Samling FDC 1992-98 i två bra album, ca 125 ex
Posten FDC-album med 60 FDC + helsaker 1981-85
Ca 170 FDC 1982-92 i låda
108 FDC mest med vinjetter 1971-77
Parti FDC, ca 200 samt några Maxikort, 1970-80-talet
Ca 80 olika satser Maxikort, även Volvo- och SAAB-korten
Ca 30 MAXI-kortsatser och ett 20-tal lösa
100100100909075757550502025050-
NORGE
259*
Brevmärke Vinter-OS i Norge 1952, med fastsättare
261
Samling stämplat i fint Safe-album 1855-1960, välbesatt, inget dyrare
1000-tals lösa märken i en papplåda
15500100-
DANMARK
262
LINDNER-album 1851-1971, stämplad samling + Slesvig, F 27.000-
2.200-
FÄRÖARNA
263
264
265
266*
267*
268
269
270
271
272
273
274
275
Samling 1975-2000 **/o även en del 4-block, trevlig ovärd samling
Samling block (36) + häften (26) både **/o
Samling 1975-97** + årssats 1978, förmodligen kpl, nom 1778 DKR
Block ** 2002-09, nominal 1.200 DKR
Häften 1983-2008, nominal 1374 DKR
Samling** på ESTETT-blad 1975-97. Mkt välbesatt. Nom 1599 DKR
Parti** i album och på blad, häften, lösa märken, 1980-90-tal, + årssats 1994. nominal ca 1.400SAFE-pärm med ** 1975-95, välfyllt, nominal 935 DKR
Samling** 1979-97, nominal 1524 DKR
17 årssatser 1980-96, nominal 1235 DKR
Fyrblock och häften 1980-90-talet, nom 1214 DKR
Stämplad samling 1975-95 välbesatt oftast med FDC-stpl i Leuchtturmalbum, + blad för Grönland 1938 - 1994 med ett fåtal märken
38 brev stämplade 29/1 1975 med danska märken, 38 brev stämplade 30/1 1975 med färöiska märken, olika poststationer, med vinjett
30025025025025025025017517515010010050-
GRÖNLAND
276
277
Postfrisk samling i Leuchtturm-album 1977-2007. Nominal 3785 DKR
Samling **/o + häften (13) + block (30) på ca 60 VISIR-blad
1.400450-
Auktion september 2012
278
43 helark med julmärken, även Färöarna 1976-2005
250-
ISLAND
Nyansering gjord av inlämnare
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301*
302
303
F 04*, två ktt, Facit 13.000F 8a * svagt fastsättarspår, F 1.300F 8c ** F 1.500F 8c, * svagt fastsättarspår välcentr, F 550F 8d, svagt fastsättarspår, F 550F 8d,* mkt svag rostfläck, i par, F 1.100F 8d*, par förstärkt med fastsättarbit, F 1.100F 8d*v1, par förstärkt med fastsättarbit, F 1.500F 8e, **, F 1.500-, delvis rufftandad, F 1.500F 8e, * F 550- delvis rufftand
F 11b, ** F 2.000- minimal tunn fläck
F 14b, **, F 900F 16, **, F 2.700F 17 i par, Reykjavik 12/6, mycket ovanligt
F 25a, *, F 1.000F 29a, ** F 750F 44 ** gc, F 1.300F 98** 4-block, F 400F 99** 4-block, F 800Tj 51**, F 90Tj 51**, trestrip, gc, F 270F 168-172*, kpl serie, F 1.900F 282 - 287**, F 281 saknas för att bilda kpl serie, F ca 700F 268-273**, kpl serie, F 800F 69, 69v, 69 i trestrip, (feltryck) F 1.760-
8002002009090150150200150901501503007501001001506012510302506075250-
304
305
Tj 6a, ogummerad, Attest Grönlund
F 9, *, F 700-
20060-
306*
307*
308*
309*
Brevkort nr 1, från Reykjavik 1882 till Stykkisholmur, ankstpl
Brevkort nr 2, från Reykjavik 7/12 1897
Brevkort nr 3 från Seydisfjördur 1893
Brevkort nr 4, från Reykjavik 1892 t Eskifjördur
200200200200-
310
Samling i Leuchtturmalbum 1876-2006 **/*/o, Facit 1876-1960 ca
75.000- samt nominal därefter ca 46.000 ISLKR
Samling o/* 1876-2000 i Facit-album. Facit till 1960 är ca 16.000Efter 1983 glest besatt.
Ett VISIR-blad med 30 styck F 02*, 4 sk röd. Alla märken har dock
större eller mindre defekter, F 45.000- då alla räknats.
Samling **/o i överfullt album, mycket märken fram till 2000
Litet parti **-märken Facit ca 1.500-
311
312
313
314
FINLAND
9.0001.000600500150-
Auktion september 2012
315
316
Visir-album med märken 1866-1965, två stortandade, F ca 22.00032-sid album med gammalt/nytt, ca 1000 märken, F ca 6.000-
1.900500-
ÅLAND
317
318
319
320
321
322
323
324
325
Samling **/o + häften (13) och block (6) 1984-2000
Samling ** 1984-88, 1990-2000 SAFE-album + kassett. Nom 740 FIM
Samlarblad 2003-04 SAFE-pärm med kassett, nom ca 30 E
Estettalbum med ** 1984-86, 1985-86 i årssatser,
Samling på blad ** 1984-1996, nominal 518 FIM
Årssatser (9) 1993-2001, nominal 615 FIM
Samling 1984-2007 på Leuchtturmblad. Nominal 560 FIM + 103 €
Årssatser 1984-2007. Nominal 968 FIM + drygt 100 €
Stämplad samling 1984-2007, ca 235 märken, nästan alla med LYXstämpel oftast Mariehamn
30030010075100150400600600-
NORDEN
326
327
328
329
330
331
332
333
334
Samling stämplade märken i två mindre insticksböcker, ca 1.000 mä
Tre album ungdomssamlingar fram till 1947, SE klipp, två album PTkort, minneshäften
Två Gripen-album relativt glest besatta med märken fram till 1957
10 insticksböcker, ej SE, gammalt/nytt, inget dyrare, mycket material
DK, GRÖ, FÄRÖ, ISL i album med många stpl märken
Stämplade märken NO + ISL i insticksalbum
Åtta album bl a mkt Färö **, Högt värde
Innehållsrik låda med lösa märken bla Norge F 09, vyk, brev, blad
Rörigt parti med samlingar, **-märken, gammalt och nytt, FDC, häften
501001001502002503003001.500-
EUROPA
335*
336*
337*
338*
339*
340*
341
342
343
344*
345
346
347
348
349
350*
BERLIN, Mi 2-5,7,9,11,12,14 svart övertryck, katv ca 400 SEK enl inl
BERLIN 21-26,28, 31 rött övertryck, katv ca 210 SEK enl inl
BERLIN, Mi 64-67 stämplade, Mi 40 €
BERLIN, Mi 1-5, 7-9, 11-15 stpl märken, Mi 114 €
BERLIN, 26 olika stämplade märken, Katalogvärde drygt 1.000 SEK
BRD 9 olika äldre märken Mi ca 400 SEK
BRD, Insticksbok 1970-95, en del dubletter, hög nominal
BRD, Stort tjockt Schaubekalbum med 1949-95**, lågt utrop
BULGARIEN, samling i tre bra Lindner-album, 1880-talet - 1973. Inledningsvis stämplade märken efterhand allt mera **, mkt märken
ENGLAND, fem stämplade ex Mi nr 40, högt katalogvärde
ENGLAND, + kolonier, insticksalbum med stämplade märken
ENGLAND, ca 750 gram tvättade dubletter i pergamynkuvert
ENGLAND, tre album stämplade märken 1880-2001, inget dyrare
ENGLAND, ca tre kilo klipp, mest Elizabeth
FRANKRIKE, några hundra pergamynkuvert i dublettkartotek med
stämplade märken 1850-talet - 1979, verkar inte vara några dyra
HOLLAND, kpl serie Mi 428-442**
50253010075252758007001.000100501501015030-
Auktion september 2012
351*
352
353
354
355
356
357
358
359*
360
361*
362*
363*
364*
365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
379
380
381
HOLLAND, kpl serie Mi 685-89**
KANALÖARNA + GIBRALTAR **, sprängfyllt VISIR-album
KANALÖARNA, mycket välbesatt ** 1970-84, högt kv
LIECHTENSTEIN, stämplad samling 1912-2007. Mi för märken 19121959 är 2814 €, därefter är samlingen i stort komplett, monterad i
två fina album. Ett dublettalbum medföljer
POLEN, stämplad samling 1919-1990-talet i fem insticksböcker +
två dublettalbum
RUMÄNIEN, insticksalbum, 16 sid, välfyllt, mycket motivmärken
RUMÄNIEN, insticksalbum, mycket välbesatt o/*/**
RUMÄNIEN, stämplad samling i tre KABE-album1858-1979. Ca 70
märken före 1908, 1960-talet är välbesatt. Ovärderad
SCHWEIZ, Fem kpl serier** 1975-78, Mi ca 18 €
SPANIEN, o/*/** dublettsamling mest äldre märken, mkt material
TYSKLAND, Mi 167,168,171,173-75, stpl märken, Mi 129 € enl inl
TYSKLAND, Mi 802 A stpl märke, Mi 65 €
TYSKLAND, Mi Tj 55, 158,159,163-65, Mi 203 €
TYSKLAND, drygt 50 privatpostmärken, de flesta verkar postfriska
TYSKLAND, Tre album och VISIR-blad med mängder av o/*/** märken
Stater, Riket, BRD och DDR
ÖSTERRIKE, samling/parti stämplade märken från 1850-talet till
1970-talet, några bättre märken, ovärderad
ÖSTERRIKE samling 1964-86** i Leuchtturm-album, ser komplett ut
EUROPA, bla NL, TY, LUX; FRA, LIECH, album stpl märken (900)
EUROPA, insticksbok mest TY, BERLIN, BRD, ca 1.000 märken
EUROPA, tre insticksböcker med dubletter, mycket märken
EUROPA, insticksbok bl a med Portugal + kolonier, stpl mä
EUROPA, pärm med stämplade märken Tjeckoslovakien 1918-66
EUROPA, Tjeckoslovakien, lösa blad med */o märken, mycket mtrl
EUROPA, 16 sid album med TY, BRD, Berlin etc, 5-600 stpl mä,
EUROPA, 16 sid album TY, BRD, 5-600 stpl märken
EUROPA, Insticksbok med stpl märken Schweiz och Österrike
EUROPA, Insticksbok med Frankrike + kol, Holland, drygt 500 stpl
EUROPA, Insticksbok bl a Albanien, Jugoslavien, Ryssl, Tjecko
EUROPA, insticksbok med Licht, San Marino, Vatikan, 4-500 stpl mä
EUROPA, insticksbok Cypern, Gibraltar, Malta
EUROPA, Rumäniensamling på lösa blad, mest stämplat mtrl
307504003.750-
50050
150600251001005015010060020060050100200200150150150150125100100756050-
HELA VÄRLDEN
382
383
384
385
386
387
388
389
390
CHILE, tunn insticksbok med samling äldre märken, från 1867, ovärd
CUBA, litet album med ca 400 stpl märken
FN, Geneve, souvenirfoldrar 1969-89**, 21 stycken
FN, Wien, souvenirfoldrar 1979-89**, 11 stycken
FN Wien, samling** 1980-95 i 4-block samt block, högt värde
FN New York, souvenirfoldrar 1967-89**, 22 stycken
FN, postfrisk samling 1951-93 inkl block 1, modernare material finns
i mappar liksom FDC och häften, ovärd
FN, postfrisk samling 1966-89 i fyra specialalbum med singelmärken
samt 4-block, omfattar New York, Geneve och Wien, mkt märken
INDIEN, */** märken från 1902/03, SG ca 230 pund e.i, besiktiga
10050502545050700500250-
Auktion september 2012
391
392
393*
USA, ca 1,5 kilo stämplade märken mest 1960-80-talen
USA, dublettsamling i fyra album, tusentals märken
USA, vykort nr 191, indian, Sioux Chief Standing Bear
1755020-
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
405
406
407
408
409
410
411
412
413
414
415
416
417
418
419
420
421
422
423
424
Lite klipp, ca 250 vykort och tomt häftesalbum
Parti vykort och brev, ca 300 ex, mest topo, mest Europa även SE
Ca 1.000 topografiska vykort i A6-format
Låda med SE FDC, Stämplade märken FN, FN-kataloger mm
Samling Canada, Australien, NZ, 26 sidor i A4-pärm, ca 1.500 märken
Insticksbok Israel, Palestina, Sri Lanka, Iran, stpl märken
Insticksbok Afrika ca 500 märken gammalt/nytt, stpl märken
Som obj 400
Insticksbok Asien, 6-700 märken stämplade bla Ryukyu, Japan, Kina
Insticksbok Asien, 6-700 märken stämplade, Japan, Singapore, Kina
Insticksbok Asien, 6-700 märken stämplade, Japan, Kina, Vietnam
Liten samling i två insticksböcker, mest Europa stpl märken
Låda med lösa märken samt på blad, mest stämplade, mkt material
Låda med 100 FDC (SE), ca 40 souvenirfoldrar, brev och märken
Insticksbok USA, AUS, CANADA, New Zealand, ca 800 stpl märken
Facitalbum SE, tre tomma insticksböcker, souvenirmappar, brev mm
Ungdomssamling SE, Norden + HV i åtta album + pergamynpåsar
12 album med mest billigt material, även SE, **/o
11 insticksalbum, gammalt/nytt **/*/o, bl a Ungern, mkt material
Några hundra brev, bl kvalitet
Skokartong med cirk,häften, 1000-tals lösa märken i pergamynkuvert
Banankartong med mycket material, fyndlåda?
Låda med mycket material, även svenskt
Låda 12 album, cirkhäften, bl a ett album med ca 1000 mä före 1940
Minst 1000 brev/vykort, gammalt och nytt
Ca två kilo pergamynkuvert med främst stämplade märken, även**
Låda med 7 album, askar, klipp, lösa märken, mycket material
Många tusen lösa märken i fyra små lådor, ca 1,5-2 kilo
Banankartong med mycket material, många tusen märken,fyndlåda?
Låda med album, lösa märken, brev, vykort mm besiktiga!!
Tungt hemmagjort kartotekskåp med 16 utdragslådor, tusentals sorterade märken
2525505075757575100100100100100100125150200200200200200200200200250250250300400500750
425
426
"Tegelsten", 5,6 kilo Schaubekalbum, glest besatt med märken
Fantastisk "tegelsten" ca 5 kilo, tryckt 1893 med plats för märken
fram till 1890, Europa-delen relativt välbesatt, Mycket högt värde
427
10 album med samlingar, lite karaktär av ungdomssamlingar men
ändå en del bättre avsnitt exv Kina. **/*/o
3009.000-
500-
MOTIV
428
429
430
431
432
CEPT, trevligt parti o/** i tre insticksböcker fram till 2002
CEPT, 1956-2006 i fem tjocka Leuchtturmalbum, inkl block, något
märke kan saknas men samlingen ser i stort vara komplett, högt kv
FN, Album med ca 400 märken **/o och 19 brev/FDC
KONST, Litet album med 2-300 märken **/o
Specialalbum, The great art stamps of the world, 69 FDC 1978-80
2506.0002005050-
Auktion september 2012
433
434
Fem blad med rymdmärken **/o
SPORT, **/o endel kpl serier, mest stämplade märken
20125-
435
436
437
438
Insticksbok motivmärken sport, djur, flyg mm, ca 600 märken, m stpl
Fyra 32-sid album med stpl motivmärken
Åtta insticksalbum med**/*/o märken, mestadels motiv, mkt märken
Minnesutgåva "Diana, Princess of Wales " ** märken, FDC och mynt
i två fina album. Utgivna i England med "kolonier", anskaffningsvärde
ca 4.500-
100300500500-
Mynt och Sedlar
439*
440*
441*
7525150-
442*
443*
444*
Sedlar, 27 x 5 kr, 1966-81, ca 25 ovikta, en del i nummerföljd
Sedlar, 2 x 10 kr + 3 x 5 kr, 1948-62
Sedlar 22 x 10 kr samt en femma, Äldsta 10-kr sedeln 1917, de
flesta är från 1968 och ovikta, en del i nummerföljd
Sedlar, 2 x 50 kr, 1959 och 1962, vikta men ganska fräscha
Sedlar 4 x 100 kr. vikta
13 svenska sedlar, 1x50, 1x20, 4x10 och 7x5 + 5 italienska, en rysk
445
446
447
448
449
Samling kopparmynt 2/5 öre 1874-1970-talet, vikt 3-4 kilo
Parti om 52 SE tvåkronor i nickel
Plåtask med ca 4 hg mynt, även utl, inget silver
Mynt Holland, mest moderna småmynt, nominal ca 24 Gulden
Mynt USA, mest moderna småmynt, nominal ca 15 dollar
10075252540-
450
Svenska arkeologiska samfundets höge beskyddare, till konung
Gustav VI Adolf, tvådelad medalj/plakett i träetui
Sju plaketter "Svenska konungar" från Carl XIV till Carl XVI
451
75250100-
4045-
Litteratur
452
453
454
455
456*
457
458
Svensk Ortförteckning 1970, utgiven av Posten, Televerket och SJ
Christeliga predikningar av kyrkoherden Peter Murbeck, tryckt i
Kalmar 1743, gott skick
Folken runt Östersjön av Lars Enkler, nyskick
Det är roligt att samla frimärken, av Lars Löwenborg, 128 sidor, nyskick
Tre svenska 1700-talstryck, bl aResolution 1731, Förordning 1735 och
med handskriven kronoslinga
21 frimärkskataloger HV, lite frimärkslitteratur. 1970-90-talet, tungt
Kataloger och litteratur, bl aMichel Öst, SG, Scott, äldre
1002005040755075-
Tillbehör
459
460
461
462
463
Specialblad för ortstämpelsamlare F-Län 1855-1979, Kartongblad
SVERIGE, LEUCHTTURM DP-album med fickor 1975-83, nyskick
BELGIEN, Schaubek-album äldre 1930-60 utan fickor, obeg
TYSKLAND, DAVO LUXUS-album för block från BRD, DDR och Riket
VATIKANEN, ABRIA-album 1852-1965, utan fickor i gott skick
1040202010-
Auktion september 2012
464
465
466
467
468
469
470
471
472
473
ÖSTERRIKE, LINDNER-album 1972-1980, med fickor, beg men bra
ÅLAND, Kabe-album med fickor 1984-94
Sex i stort sett tomma gamla förtrycksalbum Europa o Hela Världen
Facit S 40 förtrycksalbum 1855-1980, lite märken 1890-1938
Två Visiralbum med 35 Visirblad; S2
Postens pärm i A4-format med 29 blad för häften och/eller helsaker
3-400 blad för montering bl a Schaubek A4-format, tungt!
Låda med Visirblad, litteratur, färglikare mm
Fastsättare Facit LYX, 20 paket om 1000 i varje
27 FDC-album i blandad kvalitet + lite lösa plastfickor för brev
201002010075407510090350-
Kuriosa, övrigt
474
475*
476*
477
478
479*
480
481
482
483
484
485
Ca 70 almanackor 1914-81, bl kval
Två autografblock med autografer från USA-truppen i friidrott 1950. Ett
block lite vattenskadat, innehåller ca 35 autografer, en del illustrerade
med bild från tidningsurklipp
Ca 40 internationella svarskuponger, ostämplade
Flera hundra lottsedlar PENNINGLOTTERIET; BELLMAN; KULTUR1980-90-talet
Bilskattekvitton, Avbetalningskvitton, Radiolicenser, ransoneringskort
35 samlarbilder varav 24 är Alfa-bilder fotboll, bl kvalitet
Fyra vackra medlemskort i Sv Turistför 1916-19 + ett 1931
14 medlemskort i Sv Turistför 1922-40, de äldre vackra
C Slanias jubileumsmapp nr 6673/8000. Nypris 698Mängder av välgörenhetsmärken, lösa, i ark, säkert minst 1000
Sex tjocka VISIR-album med välgörenhetsmärken, tändsticksetiketter,
lokalpost mm
Några hundra tändsticksetiketter samt några hundra tändsticksaskar
ANBUDSBLANKETT
NAMN:___________________________________________________
GATUADRESS:____________________________________________
POSTADRESS:____________________________________________
TEL/MAIL:________________________________________________
OBJ
BUD
OBJ
BUD
OBJ
BUD
100100-
20100100252525100100500100-