Se auktionslistan här

Download Report

Transcript Se auktionslistan här

VÄXJÖ FILATELISTFÖRENINGS 403:e AUKTION

Onsdagen den 4 December 2013 i Mariakyrkan, Kungsvägen 117, Växjö

Visning 16:00 – 18:30, auktionen hålls efter VFF:s möte, ca. kl. 18:45.

Visning även i VFF:s klubblokal, Österleden 66F, Onsd 27/11 18:30 – 21:00

Auktionsvillkor.

Angivna priser är minimipriser, underbud accepteras ej. Objekten säljs till högstbjudande så förmånligt som möjligt, dvs. för näst högsta bud plus en fast höjning. Finns endast ett bud säljs objektet för utropspris. Vid lika bud tillfaller objektet det först inkomna. På uppnått pris erlägger köparen en provision på 10 %.

Om objekten ska sändas per post tillkommer alltid porto och en expeditions avgift på 10:- om inköpet understiger 300:-. Objekten sändes mot postförskott eller förhandsfaktura som betalas inom 10 dagar. Kan även hämtas och betalas efter auktionens slut i auktionslokalen.

Eventuella reklamationer återsändes till VFF senast fem dagar efter mottagandet Objekt innehållande fler än tre märken, kort, brev och dylikt samt samlingar och lådor säljs i befintligt skick och kan inte reklameras om de inte är uppenbart felbeskrivna.

Kopior skickas på singelobjekt: två stycken per 6:- eller "brevfrimärken".

Scannade kopior kan skickas gratis via e-post.

ov=omv stpl, sv=sidv stp, kht=kort hörntand, ktt= korta tänder ftt = felande tänder, sc= snedcentrerat märke, kl= klipp rt = ryggtryck, kn = kontrollnummer, cyls = cylindersiffra O = omvänd infattning, R = rättvänd infattning stpl = stämplat, ostpl = ostämplat, ** = postfriskt, * = ostpl m fastsättare eller märke därav, *ug = utan gummering Skriftliga bud insändes per e-post till:

[email protected]

Bud mottages till och med 4/12 klockan 12:00. Inga telefonbud under auktionen.

Har ni frågor eller synpunkter: -kontakta via e-post:

[email protected]

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Sverige: Frimärken

F7 AB stpl Nyköping 20.7.70 del av andra stpl F8 ktt, kht stpl Stockholm 1.8.68 (2200) F9 AB stpl Borås 3.10.61

F9 AB stpl Stockholm 10.6.65

F9 kt, stpl Lenhofda 10.3.70, andra månaden!

F10 AB stpl Stockholm 9.7.67

F10 ktt, omvänd lyxstpl Wisby 27.7.70 (275) F11 vht, * ug (4000) F12 kt * ug (5250)

100 35 50 150 150 20 40 15 10

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

F13 nedre marginalen omtandad, stpl Gefle 10.8.62 (4000) F14A * vänster och nedre marginal omtandad samt reparerad hörntand (7500) F14B * snedc, kt (2200) F14B kt par stpl med rektangulär ankomststpl F16 kt lyxstpl Skara 28.8.72 (160) F23 snedc praktstpl PKXP No 22 16.7.77 (450) F30 AB stpl Avesta 13.6.79

F33 AB stpl PKXP No 17 ned 24.3.76

F33 AB-prakt stpl Ottenby 5.10.81

F34 prakt stpl Wernamo 26.6.84 fläck på baksidan F35 prakt-lyxstpl Vesterås 16.4.85

F36 stpl Helsingborg 9.4.85

F58 ** snedcentrerat v+n (1600) F65 stpl Eskilstuna 11.4.12

F66 ** bra centrering (450) F72,73,74,271 i arkdelar ** cirka 10 ark F259CB ** (175) F2508 tre stpl. märken ur Garboblocket (900) F SS3 ** Garboblocket med nr och cyl 2 (1200) FTj2 vikt ht bra centrering stpl Köping 19.5.82 (700) FTj5 prakt-lyxstpl Wexiö 17.4.75 (liten fläck) FTj7 stpl Näshult 21.1.79 (170) FTj11 ** 4-block bra centrerat (150) FTj13B ** 44 ex i arkdelar upp till 20-block (2200) FTj15 * ytterst liten fläck efter fastsättare bra tänder (275) FTj15 ktt lyxstpl Lindome 31.12.03 (600) FTj16A prakt stpl Wexiö 27.11.88

FTj20 AB stpl Mariestad 6.9.82 (250) FTj20 omvänd bikupestpl Norrköping 4.9.82 (250) FTj24B ** 9-block bra centrering (1350) FTj25+26 stpl (370) FL2 praktcentrering stpl (350) FL17 4-block bläckmakulerade (1100) FL20 ** delvis krackelerat gummi god centrering bra tänder (900) FL20 lodrät 3-strip stpl Wexiö 28.9.83 (900)

45 46 56 57 58 59 60 61 47 48 49 50 51 52 53 54 55

Sverige: samlingar, partier, kilovara, buntar mm.

Två Leuchturmalbum förtryck 1855-1988 med stpl och ostpl, från 1940 det mesta **, en del luckor. Det äldre glest besatt dock F126-135 stpl. F207**, F201 stpl.

F2400 för bättre märken samt nominal 1800:- + 44 rabattmärken Samling sorterad i påsar-årsvis, stpl. *, **. Samt häften 1965-1985 enstaka ej kompletta Nominal ca 2600:-, + de stpl. Märkena

Postens kilovara 1971 obruten (900) Postens kilovara 1975 obruten (750) Postens kilovara 1977 obruten (750) Album med **, stpl märken 1990-2000-talet, nominal drygt 600: 20 stycken små insticksalbum med stpl. märken mest 1900-2000talet Album med visirblad innehållande 200 stycken stpl. häftesblock. Högt katalogvärde Drygt 100 Oscarsmärken i olika valörer stpl. på 30 olika orter i Jämtland 1908-1911 (F 2200) Drygt 250 stpl. märken från vapen - 1960-talet. En del bättre (F= >7000) SAFE insticksalbum med ca 600 ** märken 1969-1979 nominal ca 500: Insticksalbum med klipp från 1950talet och framåt, en del fina stpl.

Insticksalbum fullt med mest äldre klipp, ortstpl?

Slanias jubileumsmapp Försäljningspris 698: 50 kuvert med dubletter Oscar-1920-talet, många märken stpl. från Jämtland 40 stycken F82 samt 10 st. Tj16 med 16 olika Jämtlandstpl. 1909-1911 (700) 15 stycken 100-buntar Oscar- bandmärken

250 200 150 90 70 50 10 15 35 25 15 20 200 20 90 25 30 50 200 70 20 25 15 50 25 50 40 50 45 150 50 60 100 90 75 1300 100 100 100 100 75 75 975 300 250 250 250 200 200 175 150 125

62 63

Sex gamla snörbuntar F54, F64, F74x2, F82, F406, troligen fler än 100 per bunt Sex gamla snörbuntar F52, F64, F74, F82, Tj19 + Danmark F131, troligen fler än 100 per bunt

64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79

Fem album med stpl. märken 1900-2000-talet mycket märken Stor skokartong med dubletter från 1960-2000-talet sorterade i pergamynpåsar Parti Oscar med många intressanta stpl.

Säkert flera tiotusentals stpl. märken sorterade i kuvert och påsar Två visiralbum med stpl. märken och dubletter 1915-1990 "Björnpärm", 33 visirblad med stpl. märken ringtyp - modernt, många dubletter Två visiralbum med stpl. märken Oscar - modernt 12 Oscarsmärken med prakt/lyxstpl. bla. Lagmansholm, Gåfvetorp, Burgsvik, Angelstad Liten insticksbok med stpl. Oscar-medaljong, ortstpl.?

Gammalt urvalshäfte med stpl. märken vapen, ringtyp, Oscar-1940talet Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken Kartong med 75 påsar sorterade med 100 stpl. märken i varje = 7500 märken

80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93

Insticksalbum med stpl. dubletter 1958-1973

Sverige: häften, årsatser, nominalpartier mm.

H10 O (300) H16 O (200) H16 (200) H79a cyl2+H158 (220) H99B2b (600) H212A (1200 H212 (1100) H329 (1000) H509 kn+cylsiffra (200)

H23-H277 samling i album (16200) Tio stycken rabatthäften + åtta lösa märken Häftessamling på blad några med markeringar, nominal över 2100: Häftessamling på blad några med markeringar, nominal ca 1800:-

21 häften: H64, H72, H75 (12st), H76, H78, H80, H81 H85 (2st), H90 (F = 3270)

94 95 96 97 98 99

H72, H156 - H175, m fl. totalt 12 häften (F = 1500) 17 häften mellan H110-H162 bla. H110, H132, H134, H135, H136, H146, H152 (F= 1400) Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 470: Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 480: Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 465: Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 470:-

100 101 102

Parti moderna häften och några enstaka äldre nominal 470: Diverse häften nominal 250:- samt ett rabatthäfte H94, H101 (4st), H123 (720)

HA3-HA5 20 stycken automathäften samt fyra häftesblock (1300)

104 Fem häftesårsatser 1982-1984 obs fem rabatthäften ingår nominal 600: 105 Fem häftesårsatser 1981-1985 obs fem rabatthäften ingår nominal 600: 106

Fyra årssatser 1989-1992 nominal 927:-

107

Fyra årssatser 1984-1986 nominal 510:- 1984 är häftesårssats innehåller rabatthäfte

108 109 110 111 112

Sex årssatser 1984-1985 nominal 700: Sex årssatser 1984-1985 nominal 700: Tre årssatser 1992-1995 nominal 856: Sju årssatser 1976-1988 nominal 805: Nio årssatser 1973-1983 nominal 638:-

113 114 115 116 117

Två årssatser 1996-1997 nominal 647: Fem årssatser 1977-1983 nominal 360: Sex årssatser 1975-1980 nominal 350: Sex årssatser 1975-1980 nominal 350: Sex årssatser 1975-1980 nominal 350:-

600 300 300 275 275 250 250 200 200 130 125 125 125 100 100 10 1500 900 700 600 400 30 20 30 40 125 150 225 200 200 200 200 200 200 200 125 75 600 60 60 60 50 50 50 50 50 50 40 25 25 25 25 25 25 25 10

118 119 120 121 122 123 124 125 126 127

Årssats 1983 nominal 100: Parti nominalvara 1980-talet nominal 570: Nominalvara i pärm nominal minst 500: Nominalvara valör 55 öre och 1.65 totalt ca 500 märken nominal 425: Parti med 20 instickskort nominalvara nominal 230: Parti med småvalörer 1940-1980 (300) Nominalparti nyare och äldre märken bla H105 delat Nominalvara valör 10 öre och 2.70 nominal 100: Nominalvara valör 2.70, 3.85 och 7,50 nominal 100: Sex stycken gutterpar nominal 40:-

128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 164 165 166 167 168 169 170 156 157 158 159 160 161 162 163

Sverige: brev, försändelser, FDC mm.

Sex brev med rakstpl, bågstpl, cirkelstpl, 1820-1864 bla. från Halmstad, Göteborg, Strengnäs bKe 9, stpl. Stockholm kupolen utställningen 2.10.97

bKe 9, stpl. Stockholm utställningen Gamla Stockholm 3.10.97

800 stycken stpl. helsaker både äldre och moderna Skokartong med moderna brev, med äldre och nyare frankering fast med moderna stpl.

Stor kartotekslåda med många hundra brev från vapen - modernt + ett parti "filatelibrev" Stor kartotekslåda med hundratals brev från medaljong - 1970talet Två pärmar med souvenirblad, gåvor från PFA, Slanias 1000:e frimärke, nominalblock 9*6: 500 stycken brev från 1860 - 2007 Stor låda med brev både privat och företagsbrev, några ass, rek i stort format Tre inrikes postanvisningar stpl. Linköping 1904 Cirka 130 minnespostpl. försändelser 1955-1957 monterade på blad Kontorspärm med moderna försändelser monterade på blad Porto Betalt, PS, Postmuseikort mm.

Pärm med PT-kort, vykort, FDC samt stpl. moderna häften Låda med maxikort, FDC, militärbrev, brevkort, minnespoststpl.

Pärm med 40 brev från 1920talet och framåt Kartong med brev 1950-1960talet många bra ortstpl. från Östergötland Väska med kallelser till VFF 1988 - framåt Låda med hundratals firmabrev till handlaren Gustav karlsson Bor mest 1920-1930talet Låda med massor av postens gåvor, minnesfoldrar, PT-kort, maxikort, FDC Kartong med en korrespondens från 1940-1950talet 64 små kuvert med minnespoststpl. 1947-1948 14 brev och tre vykort 1880talet - Oscar även några rek och firmabrev FDC 2.6.39 F320-323 (175) FDC 9.12.42 F342-343 + FDC 16.6.43 F344-346 (275) FDC 18.4.66 HA15, HA16, F579 (310) FDC 15.10.62, 12.10.64, 20.5.65, 12.1.67 (340) Fem pärmar med FDC + diverse brev och kort, minnespoststpl. 1965-1988 drygt 400 styck samt fyra pärmar med postens cirkulär Fyra album med FDC 1960-1970-talet en del med vinjetter Cirka 40 stycken FDC 1984-1986 i album Cirka 500 FDC 1965-1995 Cirka 300 FDC i fyra små album Cirka 275 FDC, 100 minnespoststpl. från 1950talet, ca 100 PT-kort, aerogram mm.

Cirka 50 FDC 1987-1989 i pärm Två pärmar med 282 stycken Maxikort Fyndlåda med klipp, julfrimärken 1984-1987, Nobelfrimärken, FDC, tio rabattfrimärken mm.

Sverige: vykort, PT-kort

Gefle-Utställningen 1901 Huvudentrén F52 stpl. Gefle Industriutställningen 15.7.01

Gefle-Utställningen 1901 Utsigt från mejerihallens läktare F52 stpl 15.11.01 (färgkort) Jubileumsutställningen i Gävle F273A stpl. d:o 24.7.46

Gränna. Uppgång till Hembygdsstugan F273A stpl. Gränna 4.7.46 Etikett: SBUF läger 2-7/7 1946 Helsingborgsutställningen 1903 F52 stpl. 13.7.03

Jönköpingsutställningen 1925 Entrén stpl. 25.6.28 till Dref Hantverksutställningen i Kalmar 1927 obeg.

40 250 160 150 75 75 40 40 40 10 40 35 45 30 15 45 25 100 60 40 25 25 25 25 100 100 150 45 40 150 100 100 100 75 75 50 50 50 40 40 40 40 25 25 25 25 25 25 10 15 15 30 30

219 220 221 222 223 224 225 226 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207

Karlstad Industri & Hantverksutställningen 1927 F146C stpl. 7.7.27

Baltiska utställningen i Malmö 1914 F79 stpl. Malmö 24.7.14

Malmö Utsikt över Baltiska Utställningen och koloniträdgårdarne F79 stpl. Malmö 30.3.14

Ölandsstugan å Baltiska utställningen obeg.

Norrköpingsutställningen 1906 obeg. färgkort skadat på framsidan Hantverks- och Industriutställningen i Nässjö obeg.

Rikslantbruksmötet Solvalla 1946 obeg.

Konstindustriutställningen i Stockholm 1909 färgkort, skrivet kort ej poststpl.

Konstindustriutställningen i Stockholm 1909 Triangeln F52 stpl. 22.7.09

Konstindustriutställningen i stockholm 1909 F79 stpl. 30.12.11

Konstindustriutställningen i Stockholm 1909 Vattenrutschbanan F52 stpl. Stockholm 29.6.09

Stockholmsutställningen 1930 utsikt från reklammasten F146A stpl. Stockholm 11.7.30

Industri och Lantbruksutställningen i Wernamo plundrat 190?

Industriutställningen i Örebro Industrihallen plundrat 9.7.11

Industriutställningen i Örebro 1911 Industrihallen F79 stpl. Örebro 23.7.11

Lantbruksutställningen i Örebro 1911 F79 stpl. 8.7.11

Postgånget foto med stork, litet format stpl. 1939 till Eslöv Vykort med 10:- sedel stpl. 1903 ankstpl. Djurhamn Åtta vykort från Kristianstad 1950-1960talet inkl. två semitopografiska Elva vykort från Ronneby 1915-1960talet hälften obeg.

Fem vykort Stockholm/Saltsjöbaden cirka 1900 några i färg och en del frankerade Två vykort från Uddevalla bla. järnvägsstationen 1915 Tre obeg, vykort med vackra nakna damer Kartotekslåda med kanske 300 kort mest svenska även många äldre topografiska "Bokkartong" med några hundra vykort mest topografiska både från Sverige och HV Skokartong med några hundra vykort även topografi från G-län Bunt med 100 vykort mest från 1950-1960-talet inkl. några pressbyråkort Cirka 25 postkort/gratulationskort 1900-1905 Cirka 60 vykort från hela Sverige 1940-1970-talet 20 julkort, gratulation, skämtkort bla. ett JACE, ett EB Bunt 100 små brev-helgkort 1920-1940-talet Bunt 50 små helgkort några signerade mest äldre Bunt 50 små helgkort några signerade mest äldre Cirka 1100 obeg. PT-kort i stor kartotekslåda Cirka 900 PT-kort Cirka 500 PT-kort i arkivlåda Postens vykortsårssats 1983, 56 PT-kort i oöppnad förpackning nypris 95:-

Norden

Danmark F67 stpl. (800) Danmark F145 ** (750) Danmark F160 ** (275) ,Danmark F182 stpl. Danmark F183 stpl.

Danmark 23 visirblad med ** och stpl. moderna märken mest 4-block Danmark moderna stpl. 4-block och singelmärken Danmark moderna stpl. 4-block och singelmärken Danmark moderna stpl. 4-block och singelmärken Danmark samling i kartotekslåda mycket märken sorterade i kuvert stpl. *, ** Danmark fint Davo förtrycksalbum till 1976, många stpl. märken bra att bygga på Danmark skokartong med tusentals stpl. dubletter, sorterade i pergamynkuvert Danmark förtrycksalbum 1854-1962 med stpl. märken inga dyrare Danmark F7 på brev, hela marginaler på märket Danmark F29+31 på brev stpl. 19.7.75 till Sverige Danmark 34 stycken brev, FDC och maxikort Danmark 35 FDC 2010-2013 Finland F388 ** Finland F403-410 H3 ** (450)

40 35 40 40 8 30 25 35 35 25 35 30 30 40 50 40 10 25 40 40 25 40 40 200 100 100 50 50 40 20 20 20 20 100 50 50 20 75 50 45 15 25 50 20 75 80 100 40 15 20 200 150 150 150 125 125

227 Finland Estettalbum 1856-1970 med i huvudsak ** samling gammal värdering 6000 228

Finland Facit F60album 1866-1975 det mesta stpl. 1960-1975 blandat * och stpl. + Karelen

229

Finland Safe dual album 1968-1988 med ** samling välbesatt förutom 1974-1976

230 231 232

Finland 64 sidigt insticksalbum med stpl. märken 1900-1980talet mycket material Finland dublettparti i trälåda sorterat i pergamynpåsar det mesta stpl. F62-901 + något ** Finland skokartong med dubletter sorterade i pergamynpåsar

233 234 235 236

Finland/Åland F975-988 ** samt två automathäften + plåtask med dubletter Finland 100 stycken FDC 1956-1966 bla F500,537 mfl (1300) Finland cirka 135 FDC 1969-1980 Färöarna F5ktt, F6 stpl. (450)

264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 237 238 239 240a 240b Island omfattande samling till 1990, * och ** i Facit N65 lyxalbum med klara fickor, Från ca 1940 komplett och postfriskt, flera bättre serier finns, ex 162-64**, 168-72**, 173-187*, 241

Färöarna Leuchtturmblad 1975-1988, två häften, helark julmärken 1976-1987, FDC 1977-1987 Maxikort, årssats 1975-1976 samt information från postverket Färöarna insticksalbum med samling ** märken 1982-1997 nominal 1060: Färöarna 26 stycken FDC samt två block Grönland 20 stycken moderna FDC med 4-block

188**, 287**, 311**, 312-14**, 324**, 328-29**, Tj 9*, m m Facit ca 12000kr

Island stpl. samling i insticksalbum 1900-1980talet cirka 140 märken och tre block något *

242 243 244 245 246

Island dubletter i plåtask, F311 samt diverse ** märken (>300) Island cirka 135 FDC 1956-1980 välordnade i pärm (4000) Island 85 stycken FDC 1980-1990 nästan komplett Norge F4 stpl. (140) Norge F5 stpl. (400) Norge F9 stpl. (500) Norge F14 stpl. (90) Norge F459 ** (500) Norge 16 sidigt insticksalbum med 500-600 ** märken 1941-1982 (1000) Norge 64 sidigt insticksalbum med stpl. samling 1900-1980talet mycket material Norge två visirblad med *,** katalogiserade serier 1910-1960talet (2100) Norge 15 block 1980-1990talet varav sex olika (1000) Norge skokartong med stpl. dubletter sorterade i pergamynpåsar Norge årssatser 1983-1991 nominal 860:- (3925) Norden förtrycksalbum -1963 en del bättre märken Sverige Norden insticksalbum med stpl. *, ** märken från Grönland, Finland, Island, Åland Norden pärm med brev, FDC, maxikort och diverse märken Åland + Färöarna Leuchtturmalbum med fickor -1988 ** märken, ej komplett Danmark, Finland, Island samling i förtrycksalbum -1983 med en del märken mest 1940-1960talet Danmark+Norge insticksalbum med välordnad samling stpl. * -1980talet Norden cirka 40 FDC/rek mest från Island Norden 1986 byggnader 5*2 märken ** (100)

Europa

Andorra 15 stycken ** europamärken 1966-1973 ( € 324) Bulgarien M1 stpl. ( € 75) Bulgarien pärm med egenmonterad samling med stpl, ** märken, brev mm 1980-1994 England M1 stpl. One penny black England tre stämpelmärken med skrift 1854/55 England tre insticksalbum med mest stpl. märken samt en del kolonier, mycket märken England 80 blad med monterade häften, brev, kort, frimärken 1970-2005 mycket postfriskt England fyra urvalshäften med stpl. märken en del bättre serier monterat på 1990talet England kartong med tusentals dubletter sorterade i kuvert England 19 stycken brev 1858-1871 Frankrike cirka 20 brev och kort 1950-2004 monterade i fickor i pärm Grekland brev, kort och frimärken monterade på ca 90 blad i pärm 1967-2002 Irland 16 sidigt insticksalbum välbesatt med stpl. märken Italien samling i Borek förtrycksalbum 1960-1981 med 35 blad ** märken Italien vykort, brev och frimärken monterade på 45 blad i pärm 1953-2005

1500 400 400 100 100 30 25 150 25 50 150 125 30 30 100 55 200 75 10 150 100 100 60 50 25 75 60 75 25 700 50 40 150 50 30 40 50 15 50 150 125 100 75 40 300 200 120 100 90 75 50 25 10

323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 286 287 288 289 290 291 292 293 279 284 285

Monaco M6 stpl. ( € 80)

280 Polen, mycket välordnad samling i fyra pärmar med Schaubeks förtrycksblad i plastfickor 1918-2001 i stort sett komplett från 1960 ett fåtal ** i övrigt stämplat 281 282 283

Polen, 64 sidigt insticksalbum med stpl. märken halvbesatt Rumänien M8*, M10 stpl. ( € 135) Rumänien M23,24 stpl. 15boni tätt klippt ( € 70) Rumänien tjockt insticksalbum med mycket motivmärken välfyllt Sovjet, tre tjocka insticksalbum med många stpl. motivmärken Tyskland två inflationsbrev 1923 Tyskland Baden M46I * ( Tyskland BRD M116 ** ( Tyskland BRD M161 ** ( € € € 12) 80) Tyskland BRD M116 stpl. ( € 75) Tyskland BRD M122 kt stpl. ( € 65) 60) Tyskland BRD M305-06 ** ( € 21) Tyskland BRD M173-76 på brev mässtpl. 27.4.54 ( € 110)

294 295 296 297 298 299 300 301

Tyskland BRD cirkulationshäfte med 140 stpl. märken och 2 block restvärde 370:- ( € 190) Tyskland tre insticksalbum med många stpl. märken mest från BRD Tyskland BRD kuvert med några hundra stpl. märken Tyskland BRD 30 stora rekbrev 1970-1990talet i album många trevliga frankeringar Tyskland Berlin M2,7,8,9,11-15,17 stpl. ( € 258) Tyskland Berlin 132 stycken FDC 159-1970 i pärm Tyskland All-Bez. DDR fem brev och FDC ( € 90) Tyskland DDR stpl. frimärken sorterade årtalsvis i påsar 1950-1970talet

302 303 304 305

Tyskland vykortsalbum SAFE med 190 stycken äldre vykort bla. Berlin, Dresden, Potsdam

306 Ungern, fem tjocka insticksalbum med omfattande samling både stpl. och ** 307

Ungern tre insticksalbum med stpl. märken mycket motivmärken

308 309

Tyskland DDR 243 stycken FDC mest 1970-1980talet Tyskland DDR 69 stycken brev från Leipzigermesse 1947-1989 Tyskland låda med klipp äldre och nyare mest från BRD Ungern skokartong med stpl. moderna märken sorterade i pergamynpåsar Vatikanstaten samling 1942-1975 på blad i pärm det mesta ** men något * och stpl.

Grekland+Sverige litet insticksalbum samt några satser och häften Norge+England The brittish Jostedals Glacier expedition 1970 sex brev samt historik Polen+Tyskland fyra block olympiaden Tokyo 1964 från Polen samt gamla sedlar från Tyskland BRD+Färöarna oöppnad förpackning BRD-klipp, Färöarna F9-25 på FDC/brev (150) Tyskland+Norden två insticksalbum samt stpl. samling på blad Europa bunt blad med många monterade märken, udda länder, mycket äldre Europa 14 insticksalbum med stpl. små samlingar Europa KABE tegelstensalbum med mycket märken även lösa Europa KABE album från 1928 få märken i vackert album Östeuropa tre insticksalbum med många stpl. märken bla. Tjeckoslovakien Europa album med ca 120 brev och brevkort bla. Sverige, Polen, Norge mfl.

Europa lösa märken, brev mm. från bla. Österrike, Slovenien, Slovakien, Jugoslavien Europa 20 vykort 1940-1970talet bla. flera från Norge

Hela Världen

Afrika tre insticksalbum med cirka 1000 stpl. märken en del motiv Asien sex insticksalbum med mest stpl. märken mycket motiv Australien två kuvert med många hundra lösa stpl. märken Brasilien pärm med 40 blad monterade med brev, kort och frimärken 1980-2005 Canada M173*2 stpl. (DM50) Canada olympic stamp souvenir collection 1976 + tio lösa ** märken Cuba cirka 200 stpl. märken i insticksalbum Ghana M block 1-27 ** + några lösa märken ( € 300) Ghana Gripenalbum med ** samling 1959-1967 nästan komplett ( € 330) Hong Kong, Leuchtturmalbum med kassett med ** märken, block, FDC hög nominal Kina årsbok 2007med komplett sats ** märken i vackert album med kassett

125 125 50 25 30 20 40 250 250 125 100 40 30 20 20 30 75 250 250 200 100 90 30 25 20 700 50 40 30 90 150 20 10 90 50 35 50 20 35 75 75 20 75 250 75 75 20 75 75 50 250 500 125 30 200

334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388

Kina minnesbok HC Andersen 200 år med märken och block, påkostad design Kina+Korea minnesblock från OS Peking 2008 i stort format 29*45cm samt två block Korea tjockt insticksalbum med 7-800 stpl. märken mycket motiv Macau samling på blad 1993-2001 med många block, högt katalogvärde Mongoliet tjockt insticksalbum med stpl. samling cirka 600 märken, mycket motiv Persien/Iran M726-745 mm ** serier 1935-1939 (DM377) USA stpl. samling i 64 sidigt insticksalbum med mycket märken, samt två dublettalbum USA stor skokartong med stpl. mest moderna dubletter sorterade i pergamynpåsar USA stpl. dublettparti monterat på papper i pärm 1880-1965 nyanser, perf?

USA fyra insticksalbum med stpl. samling 1861-2003 USA pergamynpåsar med äldre stpl. märken USA mm. cirka 300 gram brevklipp mest USA HV Universal briefmarken-album från 1902/03 ganska glest med märken, några äldre guldkorn HV Schaubek förtrycksalbum 1911 med ca. 2200 märken samt egna blad till 1920talet HV cirka 800 märken ordnade i minst 140 prismärka serier på 55 visirblad mycket motiv HV skokartong med vykort från Österrike, brev från Schweiz och Holland, två askar lösa märken HV stor plastback med världens fyndlåda HV pärm med FDC, brev, maxikort från Åland mm.

HV pärm med FDC, brev, ** märken bla. från USA och Rytssland HV tre insticksalbum med mycket stpl. märken HV pärm med diverse länder bla. brev och märken från Ungern HV pärm med brev och FDC Amerika pärm med frimärken, brev och FDC HV tre album med mest moderna vykort HV pärm med FDC, häften mm.

HV pärm med brev, block mm. mycket från Malta och Australien HV pärm med kort, brev, frimärken från många länder HV pärm med norska FDC, block och märken från Grenada, Österrike, Norge, Kina mm.

HV 42 stycken brev från bla. Argentina, Peru, USA och Tyskland HV fyndlåda med klipp, lösa märken, brev och vykort HV glassburk med äldre brev, samt många märken sorterade i påsar HV fyra insticksalbum samt lösblad med många äldre från bla. USA och Canada HV fyndlåda med 1000-tals märken och klipp HV pärm med FDC, brev och märken från många länder HV pärm med FDC, brev och märken från många länder HV tre insticksalbum med mycket stpl. märken HV sju små album med stpl. märken från bla. Baltikum, Tyskland mfl.

HV pärm med FDC, brev och vykort HV tre insticksalbum med mycket stpl. märken HV två album med brev en del intressanta HV insticksalbum med ** märken från bla. England, Maldiverna, Turkiet, Egypten 1980talet HV 100 olika olympiadmärken, 100 fotboll, 50 tyska rymdmärken, 50 ryska leninmärken mm, HV pärm med brev, FDC mm HV pärm med brev mm.

HV liten insticksbok med Grönland (F281+282 4-block) Tyska Riket och Sverige HV fyndlåda med blandat innehåll såsom Sv. ringtyp, samlingar, klipp, brev mm.

HV tre insticksalbum med svenska märken i två album och ett med HV HV kuvert med 15 presentsatser, kuvert med ** par och block, två myntbrev FN HV 60 stpl. märken och några ostpl. från bla. Tyskland, Rumänien, Japan, Indien, Italien Syd-Amerika tre brev från Brasilien 1952 samt ett från Chile 1915 frankerat med sju märken HV kartong med massor av lösa märken HV Living Earth collection 1995 från sju länder med block mm.

HV Rotary samling bla. signerat block från Rotarykongress i Italien 1992, samt 28 brev och kort HV Röda Korset samling från svenska Röda Korset i fin samlingspärm med kassett HV WWF samling i samlarpärm med kassett cirka 30 blad. Högt inköpspris

Övrigt: kuriosa, mynt, tillbehör mm.

25 110 90 100 75 75 200 60 50 25 25 10 200 200 150 150 100 100 100 100 75 75 75 60 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 50 45 40 40 40 40 30 30 30 30 25 25 25 20 20 20 25 30 75 75

389 390

Aktiebrev Hjo-Stenstorps Jernvägs AB 1875 slitet lagat med tejp Aktiebrev Vin-Import AB Brage 1876 100:- med utdelningskuponger i bra skick

431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 423 424 425 426 427 428 429 430 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 404 405 406 407 408 409 410 411 412 396 397 398 399 400 401 402 403 391 Andra världskriget: Kartong med 100-tals originalfoton, brev, militärbrev, dokumentation, DVD samt bok. Foto av de fyra svenskar som blev instängda i Narvik 8/4 1940 392

Tema Carl von Linné bok med frimärken, bokmärken, CD, pennor, block mm.

393

Tema Carl von Linné vykort, broschyrer, diverse papper

394 395

Mynt plåtburk med flera kilo svenska kopparmynt samt en liten påse järnmynt Tre mappar med svenska mynt även silvermynt samt en mapp Lincoln 1 centare Rejäl påse mynt mest svenska samt en rulle 10öringar Myntbrev till minne av Astrid Lindgren 1987-2007 Samling Country Mail på försändelser monterade på blad i pärm även lokalpost från övriga Sverige Samling Nationalföreningen helgmärken från 1904-1995 flera helark 1924-1928 samt 20 nyare Bältesspännarmaterial i insticksalbum med olika slags märken, kvitton mm.

Bältesspännarmaterial i insticksalbum med olika slags märken, kvitton mm.

15 stycken helark av Nationalföreningens julmärken flera dubletter Plåtburk med något hundratal bokmärken Stålgravyr av fartyg (Titanic?) cirka 7*9cm numrerad 1049/1200 Gravyravdrag Segelfartyg 2008 Samlaralbum Vårt Hems presentalbum 1936: Världens huvudstäder , det saknas fem bilder Bilaga till personkort, diverse ransoneringskort, motbok 21 telegram 1940-1970-talet 74 stycken almanackor 1875-1986 Fyra stycken almanackor 1896, 1914, 1916 och 1936 med träpärm Etui med två reservoirpennor Sheaffer 1940-1950talet, den ena kostade 62:- då Tillbehör fyra stycken album

Tidskrifter

Tio stycken tidningen Allsport 1956-1967 Allers-bilagor, "Handböcker", 1925 nio ex. 1926 fyra ex.

Allers-bilagor, "Handböcker", 1926-1928 23 ex.

Allers-bilagor, "Handböcker", 1929-1933 21 ex.

Idrottsbladet julnummer 1964, 1965, 1966 samt fyra nummer Båtnytt 1963 Röster i radio TV 13 stycken från 1957 Svensk Filatelistisk tidskrift nr 1-9 1915 i bra skick Veckojournalen fem nummer från 1938-1963 SPORT: 2 ex Rekord 1964-65, SE: OS-nummer 1964, Olympiabokfilm 1964, Vinter-VM 1962 Cirka 20 serietidningar 1960-tal, även Illustrerade Klassiker

Böcker, m m

De gamla samlingarna i Landsbiblioteket Växjö, Kronobergsboken 1994 inb. 235 sidor Finnveden förr Värnamo hembygdsförening Från fars och farfars tid. En krönika om Småland. 808 sidor, utgiven 1964 Gamla vykort - en bok för samlare, av Ulla Ehrensvärd Hyltén-Cavallius föreningens årsbok 1930, 1931, 1933, 1939, 1942, och 1965 Kalla krigets Kronoberg av Samuel Palmblad hft. 160 sidor utgiven 2005 Kanaler och smalspår i småländska bygder, utgiven 1979 Kinnevalds Härad, 136 sidor tryckt hos Nya wexiöbladet 1908 "planscher på kyrkorna" Kronobergs län - porträttgalleri, 166 sidor utgiven 1928 inbunden 591 porträtt Kronobergsboken 1987: Myntkabinettet i Växjö , inb. 318 sidor Kronobergsboken 1990: Norrvidinge i ord och bild Porträttgalleri från Småland utgiven 1932 1024 sidor Karta: Reskarta öfver Sverige, 1866 Bok om Ronneby brunn 1705-1905, mycket bilder och kartor ganska sliten Kronobergsboken 2008: Runor i Kronobergs län inb.

Elva stycken SMP årsbok, 1984-1996, ej komplett Småland - ett bildhäfte, utgivet av Axel Eliassons konstförlag Småland (stort bildverk) 356 sidor + karta utgiven 1953 Småland - Ett bildverk, Allhems förlag utgiven 1964 gott skick

30 25 50 75 75 60 25 25 150 100 100 50 75 100 75 25 25 125 100 100 20 35 35 20 20 25 50 75 60 50 100 1100 50 25 50 50 25 10 50 250 60 60 25 25 75 10 40 50 40 120 30 200 10

450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 442 443 444 445 446 447 448 449

Småland i kameraögat (bildverk) inbunden utgiven 1965 Smålands historia av Olle Larsson inbunden 340 sidor utgiven 2006 En bok om: Småländskt kultur- och näringsliv, utgiven 1946 509 sidor Smålandsposten En tidnings 125 åriga historia, inbunden 262 sidor Speglingar av Småland, inbunden utgiven cirka 2010 310 sidor Sveriges privata företagare Jönköping och Kronobergs län, 740+324 sidor utgiven 1942 Ur Värends historia, tryckt i Växjö 1912 inbunden 173 sidor Utan kamp ingen seger - om Gösta Edström och Södra Skogsägarna av Ola Gummesson med dedikation av Gösta E, 392 sidor utgiven 1993 Västra Småland av Hjalmar Bjurulf utgiven 1931 424 sidor fint band Växjö stads historia del I+II i halvfranska band gott skick Växjö stads historia del I+II , 209+423+232 sidor utgivna 1942+1956 i fina skinnband Fyra häften Växjöbilder av Agne Borgström utgivna 1950-1960-talet Fem olika Växjöböcker av Isa Thornell och Nils Hyltén Cavallius Tretton olika böcker och häften om Växjö bla. Växjö kulturidyll Framtidsstad från 1948 Två böcker; Alvesta i ord och bild, 1963 och Småland i kameraögat, 1965 Fem olika böcker om Småland bla. Öja och Växjö Sju olika Kronobergska hembygdsböcker Sex stycken hembygdsböcker bla. från Stenslanda, Skatelöv, Almundsryd Birger Franzén: Dikter Närhet utgiven 1986 dedicerad samt Marianne Nilsson "Memoro" Forums stora frimärksbok ca 5000 frimärken i färg 1945-1975 av James A. Mackay Porträttgravyr på sedlar och frimärken av Martin Mörck Facit Postal VII samt FRIDA frimärksdata på CD Michel: Tyskland special, band 2, från maj 1945, 2009 års utgåva i gott skick Stanley Gibbons katalog 1961 i fint skick samt Facit 1969 Fyra häftade böcker bla. Investera i frimärken, Det gula mysteriet

50 100 200 225 80 50 90 50 60 35 25 30 100 50 40 50 40 10

46963

30 40 125 40 40 90 150

Objekt 179