Ladda hem »Luften, bilen och jag« som PDF

Download Report

Transcript Ladda hem »Luften, bilen och jag« som PDF

Luften, bilen och jag
Maakera tur & retur Sidan 18-21
Beskrivning
Detta förslag sätter fokus på luften. Det börjar med ren luft som en nödvändighet för människors hälsa och
granskar därefter effekten av utsläppen från bilar både för människors hälsa och för den globala uppvärmningen. Förslaget innehåller experiment, fakta och undervisande delar samt underlag för samtal och funderingar
kring elevernas eget förhållningssätt till biltransporter.
SYFTE
Syftet är att eleverna ska uppleva och förstå betydelsen av ren luft, hur olika
transportmedel men framför allt bilar påverkar luften och vad de själva kan
göra för att få renare uft.
MATERIAL
Se Genomförande moment 2 OH eller PowerPoint på listor i Genomförande moment 3 och 5, listorna finns som arbetsblad sist i lektionsförslaget. Kopior på arbetsbladet Vad väljer du att göra? i Genomförande moment 6
TIDSÅTGÅNG
2 -3 lektioner om hela förslaget genomförs
Genomförande
Moment 1. Vi måste andas
Be eleverna stå upp, dra ett djupt andetag och hålla andan så länge de kan. När eleven måste andas in igen,
sätter hon/han sig ner.
Det här är en konkret upplevelse av hur beroende människor är av luft. Alla djur och människor på land måste
kunna andas. Så har det varit sedan de första landvarelserna klev upp ur havet. Vi kan helt enkelt inte låta bli
att andas. Hur ren eller smutsig, förorenad, luften än är, så andas vi in den. Men vad händer i människor när
luften inte är ren?
Moment 2. Trafikluft och skogsluft
A. Ta blad från ett träd vid en starkt trafikerad gata och blad från ett träd i skogen. Torka dessa blad med var
sin liten vit trasa och titta på trasorna. Kan man se någon skillnad?
Lägg trasorna i var sin burk med vatten och låt dem ligga där cirka 20 minuter. Sila därefter vattnet från de
båda burkarna i två olika vita kaffefilter. Kan man se någon skillnad?
B. Placera en vit strumpa på ett avgasrör, starta bilen och låt motorn vara på en minut, den vanligaste tid som
är tillåten för tomgångskörning. Titta på resultatet. Hur ser den vita strumpan ut nu?
Moment 3. Vad är smutsig luft?
Berätta om vad smutsig luft innehåller utifrån nedanstående fakta.
Den luft vi andas är ofta smutsig. Det finns tusentals ämnen i avgaser från bilar, gaser och partiklar i olika
storlekar. Dessa ämnen påverkar liv som finns nära marken - människor, djur, växter, jord, vatten o s v. De påverkar också uppåt - himlen och ozonskiktet. Många av dessa gaser och partiklar gör oss sjuka om de överskrider vissa gränser. Några människor, t ex barn, åldringar och sjuka är mer känsliga och klarar bara låga halter.
När man har mätt höga halter av partiklar i luften, har antalet människor som lagts in på sjukhus och som
dött ökat, t ex i Göteborg. Dessutom försuras sjöar och åkrar övergöds. Avgaserna, t ex koldioxid, tunnar ut och
gör hål i ozonskiktet, vilket ökar uppvärmningen av luften kring jorden och skapar klimatproblem.
Flyg, båtar, tåg, mopeder och bilar släpper ut koldioxid och kväveoxider, som är farliga både för människor och
miljö. Vilka transportslag är värst? Titta på sammanställningen över transporter i Sverige 2008. Tabellen nedan
finns även som arbetsblad, sist i lektionsförslaget.
Transportslag Koldioxid i kilotonKväveoxider i kiloton
All vägtrafik
19 208
69, 83
Varav personbilar
10 149
Inrikes flyg
626
2.61
Inrikes sjöfart
443
4,96
Tåg
68
1,44
Övrigt (t ex moped, utombordare)
162
1,25
Totalt
20 508
80.09
För att bättre förstå dessa siffror räknar vi om dem till personkilometer. En personkilometer betyder att 1 person transporterats 1 kilometer med något transportmedel. Om 10 personer åker 10 kilometer med en buss, så
har bussen åkt 100 personkilometer. Tabellen nedan finns även som arbetsblad, sist i lektionsförslaget.
Transportslag
Tåg
Buss
Moped
Flyg Bil
1 person
6, 7 g koldioxid
56 g koldioxid
107 g koldioxid
160 g koldioxid
190 g koldioxid
Dela in klassen i fem grupper, en för varje transportslag. Be dem att stapla t ex duplo eller legobitar som
motsvarar utsläppen: en duplo/legobit symboliserar 1 gram koldioxid/personkilometer. Räkna ut hur mycket
koldioxid klassen tillsammans släpper ut för varje transportslag.
Moment 4. Förklara att utsläppen från bilarna
påverkar människor, miljö och klimat.
Lokalt Biltrafiken på hårt trafikerade gator i städer skapar ohälsa för människor. I dag bor mer än hälften av jordens
befolkning i städer.
Regionalt
Kväveoxider i avgaserna bidrar till försurning och övergödning av skogs- och jordbruksmark. Utsläppen påverkar markernas produktionsförmåga och förändrar levnadsförutsättningarna för vilda växter och djur. Det
senare hotar den s.k. biologiska mångfalden.
Globalt
Utsläpp av metan och koldioxid förändrar atmosfären kring jorden. Vi får en förstärkt växthuseffekt, något som
förändrar klimatet på jorden.
Moment 5. Berätta att det blir fler och fler bilar i världen.
I början på 1900-talet fanns det 25 000 bilar i världen.
Sen har det ökat så här
1914 1940
1974
2007
500 000 bilar
50 000 000 (femtio miljoner) bilar
300 000 000 (trehundra miljoner) bilar
900 000 000 (niohundra miljoner) bilar
Be eleverna räkna ut hur många duplo/legobitar som behövs för varje årtal om en duplo/legobit är 25 000
bilar. Kommer det att fortsätta så här? Många tror det. För i framförallt Kina och Indien växer en medeklass
fram som vill ha bil på samma sätt som i Europa och USA. I dag finns det 42 miljoner bilar i Kina och 2020
kan det finnas 170 miljoner, lika många som i USA.
Moment 6. Lilla jag och bilen
Dela ut arbetsbladet Vad väljer du att göra? till eleverna, som finns sist i lektionsförslaget. Be dem fundera
över de beskrivna situationerna och ringa in det alternativ de väljer samt motivera det. För varje situation
finns plats för elevens eget alternativ.
Gå igenom varje situation med hela klassen, lyssna till svaren och motiveringarna. Antagligen är elevernas
egna svar de mest intressanta att diskutera.
7. Vad kan vi göra?
Gör en utställning av de olika delarna, tex kaffefiltren, strumpan, duplo/legobitarna och uträkningen i
Genomförande 5.
Fördjupningsmaterial
Miljöföreläsning 9: Städernas luftföroreningar och reningsteknik. Institutet för vatten- och luftvårdsforskning.
www.entek.chalmers.se/~anly/miljo/k9trafik.pdf
Svenska miljöinstitutet, www.ivl.se
Kemikalieinspektionen, www.kemi.se
Naturvårdsverket, www.naturvardsverket.se
Idé och utformning: Karin Åkerlund, Liv och Lärande, på uppdrag av Svenska Kyrkans Unga (www.livochlarande.se)
Detta material är helt eller delvis finansierat av Sida, Styrelsen för Internationellt Utvecklingssamarbete.
Sida delar inte nödvändigtvis de åsikter som här framförs. Ansvaret för innehållet är uteslutande författarens.
Luften, bilen och jag
transporter i sverige 2008
Transportslag Koldioxid i kilotonKväveoxider i kiloton
All vägtrafik
19 208
69, 83
Varav personbilar
10 149
Inrikes flyg
626
2.61
Inrikes sjöfart
443
4,96
Tåg
68
1,44
Övrigt (t ex moped, utombordare)
162
1,25
Totalt
20 508
80.09
personkilometer
Transportslag
Tåg
Buss
Moped
Flyg Bil
1 personKlassens antal
6, 7 g koldioxid
56 g koldioxid
107 g koldioxid
160 g koldioxid
190 g koldioxid
Idag finns det 170 miljoner bilar i USA. Om 9 år kan det finnas lika många bilar i Kina...