- Пилипецька спеціалізована загальноосвітня школа

Download Report

Transcript - Пилипецька спеціалізована загальноосвітня школа







Виховна година. 11 клас
Мета: довести до свідомості дітей, що шкідливі звички є
основною причиною порушення здоров’я; формувати в
учнів негативне ставлення до шкідливих звичок
(паління, вживання алкогольних напоїв, наркотиків); виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Хід заняття
І. Активізація уваги учнів, створення проблемної
ситуації.
Учитель. Послухайте, діти, невелике оповідання. (див.
додаток 1)
Якщо ви уважно
слухали, то скажіть:
Що подумали діти про дівчинку? А дівчинка про дітей?


Чи можна вважати щасливими дітей, які ростуть у злиднях, упроголодь, не мають
пристойного одягу?
Кого вам більше жаль: цих дітей чи дівчинку? Чому? ( Відповіді учнів)



Учитель. Без сумніву, не можна вважати щасливими дітей, які виростають у бідноті
й нестатках. Але в даному випадку вони таки щасливіші від тієї дів-чинки, що
купається в розкошах. Їх радує весняне тепло, що дозволило на-решті покинути убогі
оселі й весело гратися на вулиці, вони мають найбільше багатство—здоров’я, якого
не має панночка.
У народі кажуть, що здоров’я—щастя вже саме собою, а хвороба—не-щастя.
Здоров’я—це неоціненний скарб, це щастя, яке ми недооцінюємо тоді, коли маємо. І
багато людей самі є причиною своїх хвороб, самі вкоро-чують собі життя через деякі
шкідливі звички. Саме про шкідливі звички (паління, алкоголь, наркотики) ми
поговоримо на сьогоднішній виховній годині.





ІІ. Основна частина
Бесіда
--Які звички є шкідливими для здоров’я?
2. Тест «Що я знаю про шкідливі звички?» (див. додаток 2)
(Відповіді учнів)

Паління



Учитель. Що спонукає підлітка запалити цигарку?
(Відповіді учнів)








1.Схема «Паління» (див. додаток 3)
2.Виступ учнів-читців
Учень 1. Тютюн родом із Америки. Історія залучення європейців до па-ління
розпочалася так.
12 жовтня 1492 року з корабля славнозвісної флотилії Колумба «Пінта» пролунав
вигук матроса Родріго Тріана: «Попереду—земля!»
Серед цінних подарунків, що піднесли острів’яни Колумбові, було сушене листя
рослини «петум». Це листя, згорнуте в трубочку, вони курили.
Трохи пізніше, 28 жовтня 1492 року, Колумб зійшов на берег Куби. Меш-канці
також зустрічали прибульців травою для куріння, яку називали «сига-ро».
Після другого плавання Христофора Колумба (у 1493-1496 роках) насіння
тютюну завезли до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх європейських країн, і в
період великих географічних відкриттів морськими та караванними шляхами його
розповсюдили практично по всьому світові.


Учень 2. Швидкому розповсюдженню тютюну сприяла його властивість викликати в
людини швидке звикання до паління цієї рослини. Нині ми знає-мо про наркотичну дію
нікотину, але за тих далеких часів тютюну приписува-ли незвичайні і навіть корисні якості.
Наприклад, вважалося, що тютюн цілю-щий, його дим відганяє хвороби, злих духів тощо.
Це зілля вважали стимулю-ючим і заспокійливим засобом, а листя використовували як
лікувальну речо-вину.
У середині 30-х років ХVІІІ ст. славетний шведський природознавець Карл Ліней,
відомий тим, що класифікував тваринний і рослинний світи, дав тютю-нові родову назву
«нікотіана» -- на честь Жана Ніко, який першим у Європі почав вирощувати тютюн.




Учень 3. Не можна сказати, що розповсюдження тютюну відбувалося без перешкод, з
релігійних мотивів у ряді країн, наприклад в Італії, його оголоси-ли «домішкою диявола» .
Римські папи навіть закликали відлучати від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн.
П’ятьох ченців, яких спіймали на палінні, за-мурували живцем у монастирській стіні.
В Англії 1585 року за указом Єлизавети ІІ курців прирівнювали до злодіїв і водили
вулицями з мотузкою на шиї. Після смерті Єлизавети правління пе-рейшло до Якова і
Стюарта. Він оголосив паління «заняттям шкідливим, не-благочестивим і негідним
цивілізованої людини».
В Росії за часів царя Михайла Федоровича осіб, помічених у курінні впер-ше, карали
60-ма ударами палиць по ступнях, а наступного разу у них відрі-зали ніс або вуха, а 1634
року в Москві після спустошливої пожежі, яку спри-чинило паління, державним указом
заборонили палити під страхом смертної кари.

Учень 4. В Росії дозвіл на торгівлю тютюном і паління був виданий
1697 року Петром І, який сам став запеклим курцем, побувавши в
Голландії. Біль-ше того, цар залучав до куріння і придворних.


Учитель. У всьому світі стрімко росте кількість курців дитячого
і юнацького віку. За даними статистики 80 відсотків курців почали
палити ще в школі. Па-ління шкодить здоров’ю людини, особливо
молодої.


3.Вплив тютюну на організм підлітка


Учень 1. Нікотин—сильна отрута, яка шкідливо впливає на
нервову, ди-хальну, серцево-судинну й травну системи. Залежність
від нікотину подібна до героїнової і кокаїнової. Лікарі вважають, що
нікотинової залежності навіть важче позбутись. У тютюні й
тютюновому диму міститься 1200 шкідливих ре-човин.

Учень 2. У людини, яка вперше викурила цигарку, вже після перших затяжок виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення
пульсу, шум у вухах, підвищене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг.


Учень 3. Нікотин і вуглекислий газ заважають постачанню кисню до
тканин головного мозку. Людина постійно перебуває у пригніченому стані,
втрачає сон, апетит.


Учень 4. Паління і заняття фізичними вправами несумісні! 20 цигарок,
ви-палених протягом дня, змушують серце працювати з навантаженням, що
до-рівнює восьмигодинній їзді на велосипеді проти вітру.



Учень 5. Наслідком куріння може бути рак нирок, шлунка, печінки,
страво-ходу, підшлункової залози. Більшість хірургів стверджують, що
нікотин є при-чиною і такого захворювання, як гангрена ніг.

Учень 6. Якщо палить вагітна жінка, в неї народжується
дуже слабка дити-на, зі зниженою масою тіла й порушеннями
нервової системи. Компоненти тютюну руйнують вітаміни в
організмі людини, послаблюють її імунну систе-му.




Учитель. Важливо також знати, що великої шкоди курці
завдають не тільки собі, а й усім тим, хто їх оточує (цих людей
називають пасивними курцями).
Зазвичай, у середньому і літньому віці палити не
починають. Життєвий досвід, мудрість, що прийшла з роками,
не дадуть зробити такої дурості. Це—доля безрозсудної
юності. Тож не робіть найбільшої в житті помилки!

Алкоголь


1. Розповідь учителя. Злодій, який краде розум, -- так з давніх часів
назива-ють алкоголь. Людина не знала алкоголю довгі сотні тисяч років.
Пияцтво – порівняно молода помилка людства. Перейшовши до осілого
способу життя люди почали займатися землеробством, гончарством. Вони
помітили, що до-сить залишити в закритій посудині ягоди винограду або
якісь інші плоди, як через кілька тижнів вони перетворювалися на напій, що
мав дивні властивос-ті. Після його вживання в людей з’являлися
хвалькуватість, агресивність.



2. Виступ учнів-читців.
Учень 1. У Давній Русі алкоголь уживали рідко. Лише на великі свята
вари-ли медовуху або пиво, міцність яких не перевищувала 5-10 градусів.
Чарка пускалася по колу. Кожен чоловік мусів відпити з неї кілька ковтків.
Зазвичай у будні ніяких спиртних напоїв люди не вживали, і пияцтво
вважалося гань-бою та гріхом. Звичай пити з однієї чарки символізував
повну довіру один до одного.




Учень 2. Людство з давніх-давен знало про шкідливі наслідки
зловживан-ня алкоголем і робило спроби поставити перешкоди на
його шляху. У Старо-давньому Китаї було видано наказ, який
забороняв вживання спиртних напо-їв.
У Стародавній Спарті навмисне споювали рабів і показували їх
хлопчикам. На їхньому прикладі вихователі намагалися прищепити
юнакам відразу до пияцтва.
У Стародавній Індії жорстоко карали жінок, які вживали спиртні
напої.
Якийсь час і в Росії пияцтво переслідувалося державою. За часів
правління Петра І п’яницям, які потрапили до в’язниці, вішали на
шию важку чавунну медаль з написом «За пияцтво».


Учень 3. Український народ здавна турбувався про духовне та
фізичне здоров’я молодого покоління. Не можна було вживати
спиртні напої під час роботи. Особливо це заборонялося молодятам,
які нещодавно побралися і ще не мають дітей.



Учитель. Жінка, яка зловживає спиртним, -- це вже саме по собі лихо.
Недарма в народі кажуть: «Чоловік п’є – півхати горить, жінка п’є – уся хата
горить». Усього кілька грамів алкоголю – і тяжкі психічні розлади в малюка,
приреченого на все життя…
Алкоголь грабує людину краще, ніж злодій. Злодій бере речі, рідше
життя пограбованого. Алкоголь обов’язково забирає здоров’я, душу, розум.
Злодій намагається крадькома потрапити до житла людини, а алкоголю вона
сама відкриває двері. Злодіїв судять, карають, а алкоголь завжди лишається
непо-караним.
«П’яні подібні до тварин, у яких видалено головний мозок»,-- так писав
академік Іван Павлов.


3. Вплив алкоголю на організм підлітків


Учень 1. Токсична дія алкоголю на організм підлітка перш за все
познача-ється на діяльності нервової системи. Мозкова тканина легко
всмоктує алко-голь. Підліток стає дратівливим, швидко втомлюється, в
нього порушується сон.


Оскільки алкоголь циркулює в системі кровообігу, то потрапляє до всіх
органів тіла. За кілька хвилин після його вживання він досягає головного
мозку. Алкоголь гальмує процес нагромадження інформації та її
відновлення в пам’яті.
Руйнує алкоголь і внутрішні органи. Перш за все – печінку. Він може
бук-вально розчинити клітини печінки, які починають перероджуватися.
Розвива-ється цироз печінки – практично невиліковне захворювання.




Учень 2. Також дуже чутливими до дії спиртних напоїв є серце і судини.
Порушуються процеси обміну в серцевих м’язах. Реагують на дію алкоголю
й нирки, залози внутрішньої секреції та інші системи й органи.
Зловживання спиртними напоями може призвести до ушкодження зору
та слуху. Можуть також погіршитися відчуття смаку, нюху та дотику. Чим
молод-ший організм, тим сильніша руйнівна дія алкоголю.










4. Творче завдання «Розтлумач думку»
«Пити до дна – не бачити добра». (Народна мудрість)
«Пияцтво – це тренування у безумстві». (Народна мудрість)
«Гуляти змолоду – помирати з голоду». (Народна мудрість)
«Вино з розумом не ладить». (Народна мудрість)
«Хто горілку любить—той з головою не дружить». (Народна
мудрість)
Наркоманія
1. Учитель. Далеко в минуле з історії людства пішли епідемії
віспи, чуми… Але на початку ХХІ ст. «біла смерть»--наркоманія—
забирає життя мільйонів людей. Наркоманія (з грец. «нарке»,
«манія»)-- заціпеніння; безумство, бо-жевілля.
Наркоманія—лихо нашого часу. Наркомани не доживають навіть
до се-реднього віку. Вживання наркотиків скорочує життя у 2—2,5
рази, тобто на 30-40 років!


Виступ учнів-читців.
Учень 1. У всіх наркотиків одна підступна властивість: організм швидко
звикає до цих речовин і починає вимагати нових, більших доз.
Ось як описуються муки наркомана: «Висока людина кидалась по ліжку в
лікарняній палаті із загратованими вікнами. Її тіло билося і корчилося в конвульсіях, покривалося великими краплями поту. Час від часу починалися
болісні судоми. Хворий плакав, лаявся, благав, загрожував, несамовито кричав: «Врятуйте! Благаю! Лікарю, укол! Будьте прокляті! Черв’яки, білі
черв’я-ки гризуть мене, убийте черв’яків!»



Учень 2. Так буває із кожним із них, якщо немає нової дози. Природа
мстить людині, мстить смертю. За нову дозу наркоман переступить через
усе: крастиме, калічитиме, грабуватиме і навіть удасться до вбивства.
Поки люди добровільно платитимуть за наркотики, цигарки, алкоголь—
смертельний бізнес процвітатиме.

Учитель. Засудити себе до смерті і загинути в тому віці , який не випадково називають квітучим! Власними руками рознести вщент свій організм! Чи
можна уявити що-небудь більш нерозумне?




Вплив наркотиків на організм підлітків
Учень 1. Наркотики страшні тим, що навіть одноразове їх уживання
може призвести до наркотичної залежності. У зв’язку з фізичними
особливостями організму підлітків наркотична залежність розвивається у
них набагато швид-ше, ніж у дорослих. Відомі випадки, коли перші ж
експерименти підлітка з наркотиками завершувалися смертю.
Учень 2. Люди, які вживають наркотики, значно більше за інших
ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, адже цей вірус передається через кров
при кількара-зовому використанні того самого шприца різними людьми.
Людина, котра вживає наркотики, не контролює свою поведінку: наркотичні
речовини дуже сильно впливають на головний мозок та нервову систему.
Під дією наркоти-ків нервові клітини просто «згоряють», різко знижуються
захисні функції орга-нізму.

Учень 3. Багаторазове проколювання вен може призвести до утворення в
судинах тромбів і рубців. Тромб може перекрити доступ крові до життєво
важливих органів, що викликає смерть. Мікроби з нестерильної голки
можуть призвести до абсцесу мозку (симптоми: сильна гарячка, конвульсії,
потім ко-ма і – смерть).


Учень 4. Уживання дурманних токсичних речовин може спричинити
при-гнічення функції дихання, порушення серцевої діяльності, викликати
непри-томність і навіть смерть. При вживанні наркотиків різко погіршується
здат-ність логічно мислити, засвоювати нову інформацію та концентрувати
увагу; погіршується пам’ять. У людини, яка вживає наркотики,
розвиваються сер-йозні психічні захворювання, процес деградації
особистості відбувається дуже швидко.


Учитель. Пам’ятайте: наркотики—загибель, мученицька смерть! Хай
кіль-кість хворих на наркоманію не збільшиться ні на одну людину! Ваше
здоро-в’я—це здоров’я вашої майбутньої родини, вашого роду. Не знищіть
ваше родинне дерево.











Пам’ятка «Скажи наркотикам—«ні!»
(Вчитель роздає пам’ятки учням)
Не пробуй наркотики з цікавості або «за компанію»! Більшість їх ви-кликає звикання вже з
першої дози.
Ніколи не піддавайся на підбивання на шквалт: «Несила спробувати? Хіба ти дитина?»
Пам’ятай про те, що будь-які наркотики коштують дорого і, роздаючи перші безкоштовні
або дуже дешеві порції, їхні розповсюджувачі чіп-ляють на гачок нові жертви.
Якщо ти проводиш час у незнайомій компанії, то можеш випадково привернути увагу тих,
хто заробляючи собі на «дозу», залучає до нар-котиків новачків. Стережись цих людей!
Якщо знайомі на твоє наполегливе відмовляння від наркотиків обра-жаються: «Ти що не з
нами?»--задумайся, чи варто продовжувати знайомство з людьми, які підштовхують тебе до
наркотичної прірви.
Якщо тобі стали відомі випадки вживання твоїми знайомими нарко-тиків, обов’язково
повідом про це дорослих. Таким чином ти станеш на перешкоді злочину!
Якщо ти став свідком, як підозріла незнайома людина пропонує у школі якусь речовину
твоїм однокласникам, обов’язково повідом про це класного керівника чи директора. Таким
чином ти станеш на пере-шкоді злочину!
Пам’ятай, запорука твого майбутнього—твоя розважливість і дбайли-ве ставлення до
власного здоров’я!


ІІІ. Підсумок


Учитель підсумовує заняття за допомогою слайдів (людина та її орга-ни після вживання алкоголю, наркотиків та паління)


2. Інтелектуальна гра «Какографія» (див. додаток 4)




















3. Учитель. Усьому світові відома жінка—мати Тереза (1910-1997). Її справжнє їм’я Агнес Гонджа Бояджіу. Всю себе
вона присвятила допомозі бідним людям. Девізом її життя стали слова: «Бідні мають знати, що ми їх любимо».
Ось її кредо:
Життя—це шанс. Скористайся ним!
Життя—це краса. Милуйся нею!
Життя—це мрія. Здійсни її!
Життя—це виклик. Прийми його!
Життя—це обов’язок. Виконай його!
Життя—це гра. Стань гравцем!
Життя—це цінність. Цінуй його!
Життя—це скарб. Бережи його!
Життя—це любов. Насолоджуйся нею!
Життя—це таїна. Пізнай її!
Життя—це юдоль бід. Перебори усе!
Життя—це пісня. Доспівай її!
Життя—це боротьба. Почни її!
Життя—це безодня невідомого. Не бійся вступити в неї!
Життя—це удача. Шукай цю мить!
Життя таке чудове—не загуби його!
Це твоє життя. Борони його!










Якщо у вас є сила волі, якщо маєте людську гідність, то відстоюйте її і, як казав наш великий пророк
Тарас Шевченко, «образ Божий багном не сквер-ніте!»
Цінуйте життя! Воно дається лише один раз. «Хто не цінує життя, той не заслуговує на нього» (Леонардо
да Вінчі).
Додатки
Додаток 1
Оповідання
У саду, за дорогою металевою огорожею, було гарно, як у казці. Зеленіла молода травичка, п’янили
запахом кущі різнокольорового бузку, жаром пала-ли на клумбах тюльпани. А десь у глибині саду, в
затінку розквітлих дерев, змагалися в мистецтві співу пташки. У глибокому кріслі-гойдалці в холодочку
напівлежала тяжко хвора дівчинка років 12-13. Легенький вітерець пустотли-во ворушив її золоте
волосся, ніби намагався розвеселити. Але ніщо, здаєть-ся, не радувало її: ні розкішний одяг, ні розкрита
на маленькому столику книжка, ні навколишня краса, ні чудова музика, записана на модерному магнітофоні.
Раптом звідки не взявся гурт дітлахів, босих, замурзаних, у якомусь лах-мітті замість одягу. А тут, як на
лихо, слуга виніс на дворогій таці запашну каву із солодощами й попрямував стежкою до дівчинки. Очі
дітей так і прикипіли до таці, на якій були недосяжні для них ласощі. «От щаслива!»,-- зі щирою
заздрістю подумали діти і, налякані грізним поглядом слуги, відійшли від за-горожі й почали собі
гратися.
Якби вони дивились у сад трохи довше, то були б немало здивовані: дів-чинка навіть не торкнулася
ласощів, а згодом, кивком голови відіславши слу-гу, стала кидати шматки печива собаці, що саме
нагодився.
Неподалік гралися діти бідняків. Малюки галасували, сміялися, падали в пилюку і ще більше
забруднювали свій одяг, дехто й набивав синці, але вони, очевидно, нітрохи цим не журились.
«Щасливі… Боже, які вони щасливі!»,-- подумала дівчинка, і в її блакит-них очах відбилися невимовна
туга й біль…

Додаток 2























Тест «Що я знаю про шкідливі звички?»
Шкідливі звички—це:
а) мити руки з милом перед тим, як їсти;
б) палити, вживати алкоголь та наркотики;
в) вранці та ввечері чистити зуби;
г) човгати ногами; смоктати пальці, гризти нігті.
2. Що відбувається з дитиною, яка вживає алкоголь:
а) вона швидше росте;
б) у неї покращується пам’ять;
в) вона погано вчиться;
г) вона завдає неабиякої шкоди власному здоров’ю.
3. Які наслідки може викликати паління:
а) захворювання на рак легенів;
б) піднесення настрою;
в) зниження гостроти зору, слуху;
г) прискорення процесів дорослішання.
4. до чого призводить вживання наркотиків:
а) з’являється унікальна можливість відвідати віртуальні світи;
б) виникає фізіологічна і психологічна залежність від отрути;
в) деградує мозок людини;
г) людина стає більш розкутою і товариською.



Паління
Відчуття спокою,
впевненості у собі
Прагнення бути
лідером



Бажання «не відстаздаватися
вати» від друзів
Прагнення
дорослим
Бажання виділитися
серед інших
Цікавість, прагнення
нових відчуттів






















Додаток 4
«Какографія»
Хочеш довго жити—не кидай палити.
Пали, коли хочеш їсти.
Щоб бути здоровим, потрібно спробувати наркотики.
Вино з розумом ладить.
Тютюн—вбивця вітамінів в організмі.
Нікотин, алкоголь, наркотики—друзі нашого здоров’я.
Здоров’я та шкідливі
звички
Виховна година
Класний керівник:
Мазур Любов Федорівна
Пилипецька спеціалізована
загальноосвітня школаінтернат II-III ст.
Нікотин вбиває шість
видів бактерій, з них
вісім видів - корисних
Сигарети містять
нікотин, отруйні
смоли і багато
інших
канцерогенів.
Дим сигарет забруднює
легені, спричиняє кашель.
Здорові легені
Курці частіше
хворіють на рак.
Легені курця
Майже всі алкоголіки страждають на
цироз печінки, туберкульоз легень.
Від алкоголю
страждають усі
внутрішні
органи, особливо
мозок.
Алкоголь « тисне »
на дитину:
знижується
увага
вона погано
росте
Запам’ятайте!
Найкращий спосіб не стати алкоголіком не вживати спиртного.
знищується
неповторна
особистість
вона
втрачає
волю
Проблеми із шлунком,
поноси, нудота .
Шкіра стає
зморщеною.
Запалення повік,
носа.
На місці ін’єкцій
виразки.
Швидко
втрачають
вагу,
Наркотики
діють на
дівчат ще
сильніше, ніж
на хлопців, вилікувати їх
майже
неможливо.
Легко піддаються
втягненню в
наркоманію
морально –
нестійкі люди,
недисципліновані,
схильні до
правопорушень.
Життя
доводить – ті,
хто рано
починають
зловживати
тютюном,
алкоголем, легко звертають
до наркотиків.