Көшіріп алу

Download Report

Transcript Көшіріп алу

Сабақтың тақырыбы:
“Біржан сал өмірі мен
шығармашылығы”
Сабақтың мақсаты:
• Біржан сал өмірінен мәлімет бере
отырып,әншілік, сазгерлік қасиетіне
тоқталу;
• Өзіндік пікір, тұжырымды ой айтуға
баулу,мәнерлеп
оқу
техникасын
жетілдіру
• Әнші-ақынды құрметтеуге, өнерді
қадірлеуге тәрбиелеу.
• Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
• Сабақтың әдісі:
СТО-стратегиясы, сұрақ-жауап
әдісі,жабық тест, әңгімелеу
әдісі
• Пәнаралық байланысы:
музыка,тарих.
Сабақтың барысы:
І .Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
(Үй тапсырмасын тексеру үшін
оқушылардың арасында жабық
тест жұмысын жүргіземін.)
• Мұхит Мералыұлының шын есімі кім? (Мұхамбеткерей)
• Мұхиттың Мералыұлының туған жері? ( Батыс
Қазақстан облысы, Қаратөбе ауданы, Жақсыбай өзенінің
бойындағы Ақбақай деген жерде, дәулетті отбасында дүниеге
келген)
• Бала кезінен неге бейім болып өсті? (музыкаға, суретке бейім болып
өсті)
• Мұхиттың әкесі оның кім болуын қалады? (ауылнай)
• Мұхиттың арна өлеңдерін ата ( «Алуаш», «Қилым», «Ақ Айша»)
• Мұхит шығармаларының шыңы? ( Жылқышы әні)
• Медет деген кісінің отыз ұлы да қайтып, жалғыз қызы да
көз жұмады. Осы оқиғаға байланысты Мұхиттың шығарған
әнінің аты? (Зәуреш)
• Ақынның барлық шығармалары осы күне жетті ме? (барлығы осы
күнге жетті деп айта алмаймыз)
• Мұхит кім? ( әнші, сал)
• Мұхит әншінің дүниеден өткен жылы? (1918 жылдың наурыз айында)
•
Сергіту сәті
• Оқушыларға “Жанбота”әнін бейне
таспадан тыңдатып, авторы кім екенін
сұрау.
• Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Біржан
сал Қожағұлұлының өмірі мен
шығармашылығы
ІІІ. Жаңа сабақ
• Сабақтың эпиграфы:
Баласы Қожағұлдың Біржан салмын,
Адамға зияны жоқ жүрген жанмын.
Адамға анау-мынау бас имеймін,
Өзім сал, өзім сылқым, кімге зармын?!
1
Ақан сері Қорамсаұлы
3
2
Біржан сал Қожағұлұлы
5
3
Сегіз Баһрамұлы Шақшақов
2
4
Жаяу Мұса Байжанұлы
7
5
Балуан Шолақ Баймырзаұлы
4
6
Үкілі Ыбырай Сандыбайұлы
1
7
Әсет Найманбаев
6
Осы тақырыпты меңгеру
үшін, мен сіздерге мына
кестені ұсынамын, осы
кестенің бірінші және
екінші бағандарын
толтырыңдар. Мен
оқушыларға уақыт беремін.
ББҮ-стратегиясы
Білемін
Біржан сал
туралы
білетіндерін
жазады
Білгім келеді
Біржан сал
туралы не
білгілері
келетіндерін
жазады
Үйрендім
Сабақ соңында
осы бөлімді
толтыртамын
, оқушылардың
не үйренгенін
бақылаймын
Түсіндіру әдісі:
Бертіс
Ақшуақ Айшуақ Қожағұл Жаншуақ Қожамқұл
Нұралы Тұрлыбай Ералы
Ержан
Біржан
Нұржан
Теміртас Асыл Ақық Қалкен
Әңгімелеу әдісі:
• Оқушыларға «Ақтентек» әнінің шығу
тарихын айтып беремін.
• Оқушыларға «Жанбота» әнінің шығу
тарихын айтып беремін.
IV .Сабақты қорытындылау
V .Үйге тапсырма беру: Біржан өлеңдерінің басқа да шығу
тарихын іздестіру, Біржан сал туралы бүгін айтылмаған
мәліметтер жинау.
VІ.Бағалау