socialni_site - Krajská knihovna Františka Bartoše

Download Report

Transcript socialni_site - Krajská knihovna Františka Bartoše

20. 11. 2014

Sociální sítě

Zuzana Vrtalová Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Definice pojmu „Sociální síť“

     služba na Internetu, která registrovaným členům umožňuje si vytvářet osobní (či firemní) veřejný či částečně veřejný profil, komunikovat spolu, sdílet informace, fotografie, videa, provozovat chat a další aktivity každá skupina lidí, kteří vzájemně udržují komunikaci jakýmikoliv prostředky pozitivním přínosem všech sítí je fakt, že umožňují osobní komunikaci, vytváří společenství a skupiny a kopírují tak sociální modely ve společnosti sítě výrazně napomáhají i lidem s postižením, jelikož stírají vizuální rozdíly mezi těmito skupinami. obecným principem je možnost vytvoření si vlastního profilu, jednotliví uživatelé si pak přidávají ostatní členy sítě, kteří je nějakým způsobem zaujmou, mezi své přátele.

Obecně můžeme sociální sítě rozeznávat v trojím pojetí:

1) 2) 3) Klasické, kde si uživatel vytvoří svůj profil, respektive svou virtuální identitu a ta je dostupná dalším uživatelům (Facebook , Twitter , Lide.cz , Libimseti.cz a další).

Portály, kde vědomě zanechávám digitální stopu (informaci s vypovídací hodnotou o uživateli zaznamenaná v digitálním prostředí), a ta je dostupná dalším uživatelům (blogy, diskuse, seznamky apod.).

Internet – uživatel je členem internetové komunity, vstupuje do ní pod svou identitou a konzumuje a vytváří obsah internetu.

Stručná historie sociálních sítí

     Pojem sociální síť existuje již od roku 1954, kdy ji jako sociální okolí s člověkem v samém středu definoval britský sociolog Jameson

Classmates.com

  první elektronická sociální síť, vytvořil ji v roce 1995 Randy Conrad Určena pro budování a udržování vztahů mezi spolužáky (česká obdoba jsou spolužáci.cz)

Six Degrees

   bývá označována za první moderní sociální síť, založená v roce 1997 umožňovala zakládat profily a přátelit se mezi sebou. v roce 2001 byla ukončena její činnost.

Blogger (1999)

 produkt společnosti Google

Wikipedie

      zárodek vznikl v roce 1995, Wikipedie jako taková vznikla 15. ledna 2001 původně jako doplňkový projekt k dnes neexistující encyklopedii Nupedia mnohojazyčná webová encyklopedie s otevřeným obsahem na tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa cílem je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. existuje ve více než 270 jazykových verzích různého rozsahu

       

Friendster

     vznik 2002, jedná se o první moderní sociální sítě u nás velmi opomíjená sociální síť, stále funguje a má přes 90 milionů uživatelů Zprvopočátku programy studentů, které měly sloužit pro komunikaci na univerzitě a rodinou (např. sixdegrees.com nebo theGlobe.com).

první propojení reálných přátel na internetu počet uživatelů vzrostl na 3 miliony během prvních tří měsíců po zavedení MySpace (2003)   kromě klasických profilů naleznete profily hudebníků, filmařů nebo herců z celého světa první sociální síť podporující internetový marketing LinkedIn (2003) Flickr (2004) - velmi oblíbený nástroj pro sdílení fotografií Facebook (2004) Youtube (2005) Twitter (2006) - mikroblogovací sociální síť Google Plus (2011)

Rizika sociálních sítí

Mezi nejzranitelnější skupiny patří zejména děti a mládež 

Kybergrooming

 manipulace nejčastěji s dětskou obětí za účelem sjednání schůzky a následného sexuálního zneužití či ublížení na zdraví. 

Kyberšikana

 šikana realizovaná prostřednictvím moderních informačních technologií.  Outing je nový pojem, jde o fotografování a natáčení oběti v intimních a trapných situacích, například při převlékání nebo na toaletě, a následné zveřejnění takových materiálů, nejčastěji na internetu.

Happy Slapping je nový trend mezi teenagery, kdy je nic netušící oběť fyzicky napadena skupinou útočníků. Další z pachatelů celý útok natáčí většinou mobilním telefonem. Záznam se potom obvykle rozšíří na internetu nebo ho pachatelé rozesílají na mobilní telefony kamarádů svých a kamarádů oběti. 

Kyberstalking

 nebezpečné pronásledování oběti prostřednictvím moderních informačních technologií.

Flaming

 nepřátelské chování uživatelů, které je spojeno s prostředím sociálních sítí. Mezi typické projevy flamingu patří umisťování urážlivých vzkazů do diskusních fór a následné stupňování podobných útoků.

 

Pharming

 podobně jako phishing slouží k získávání citlivých dat od uživatelů. Uživateli nastrčí falešnou stránku a netušící člověk vepíše osobní údaje, hesla, mobilní čísla apod.

Hoax

 označuje poplašnou zprávu, která se snaží šířit paniku. Může se jednat o prosby o pomoc, petice a výzvy, varování před viry a útoky na PC apod.

Problematika ochrany osobních a citlivých údajů a jejich následného zneužití.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Co teenagery na sociálních sítích tak baví?

Prezentovat se, ukázat se světu. Sociální sítě dávají skvělou příležitost i stydlivějším jedincům.

Sociální sítě umožňují snadno najít vrstevníky, kteří mají stejné zájmy a donekonečna si o tom povídat nebo si posílat odkazy.

Sociální síť umožňuje nenuceně se přimíchat do rozhovoru ostatních a spřátelit se například s kamarádem kamaráda.

Sociální síť je zábavná, i když se teenagerovi zrovna vůbec nechce s nikým mluvit. Když mají všichni ze třídy profil na sociální síti a společně se domlouvají na tom, jak vyzrát na domácí úkoly nebo kdy vyrazí do kina, není zbytí, nikdo nechce zůstat pozadu.

Kontakt s vrstevníky je důležitá věc, někdy je náročné ho udržovat se všemi kamarády. V sociální síti může být teenager ve spojení se všemi svými přáteli najednou.

Zásady bezpečného chování na síti

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Nezveřejňovat osobní údaje Měnit přihlašovací údaje nebo mít bezpečnější hesla Nepřidávat si lidi pouze kvůli počtu Přidávat si pouze dobře známé lidi Ujistit se, že děti dosáhly věkové hranice požadované danou sociální sítí Získat o příslušných sociálních sítích co nejvíce informací Číst si pravidla užívání

Dobře si rozmyslet, zda a jaké fotografie je vhodné zveřejnit

Nevěřit každé informaci, kterou na internetu získáme Nebýt závislý na sociálních sítích; nespamovat

Pamatuj, že vše, co na internet jednou vložíš, tam zůstane a jen tak to nezmizí! V budoucnu by ti mohl dobře mířený vtip uškodit!

Zabezpečení počítače

      

aktualizace systému a programů

 je stejně nutná jako údržba auta nebo jiných zařízení

uživatelské účty a nastavení hesla

 v případě, že počítač používá více uživatelů, je dobré dodržovat několik jednoduchých zásad a doporučení pro nastavení uživatelských účtů, hesel a oprávnění

antivirová ochrana

 základní způsob boje proti nežádoucímu softwaru; nepodceňujme ji a chraňme svůj počítač a data v něm uložená od prvního okamžiku

odstranění škodlivého softwaru

 občas je nutné zkontrolovat počítač na výskyt škodlivého softwaru

účinná antispyware ochrana a odstranění již aktivního spyware

 spyware patří mezi nežádoucí software v našem počítači, který může odesílat citlivá data, sledovat vše, co píšeme na klávesnici, a odesílat tyto informace, nabízet reklamu nebo měnit nastavení vašeho počítače

zabezpečení bezdrátového připojení

 nedovolme nikomu cizímu, aby přistupoval do naší domácí bezdrátové sítě

nastavení brány Windows Firewall

 brána Windows Firewall pomáhá zabránit škodlivému softwaru a útočníkům v přístupu k počítači prostřednictvím sítě

Facebook

          produkt studentů Harvardské univerzity založen 4. února 2004 Markem Zuckerbergem původně omezen jen pro studenty Harvardu od února 2006 se mohly přihlásit i některé velké firmy, a od 11. srpna 2006 se může připojit každý kdo je starší 13 let v roce 2014 koupil Facebook svého zřejmě největšího konkurenta v oblasti posílání zpráv, službu WhatsApp (multiplatformní aplikace umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů mezi vlastníky smartphonů) projekt odstartoval boom v registraci nových sítí (network) je plně přeložen do šedesáti osmi jazyků aktivních uživatelů: 1,4 miliardy (7/2014) denně se nahraje na Facebook 200 milionů fotografií registrace na tuto síť není zpoplatněna a nalezneme ji na adrese. www.facebook.com

.

  bývá často kritizován pro nedostatečnou ochranu soukromí Existují rozšíření webových prohlížečů informující uživatele Facebooku o úniku osobních informací  služba Privacyfix   jako doplněk Firefoxu nebo Chromu analyzuje nastavení soukromí na sociálních sítích a stránkách, které uživatel navštíví Privacyfix nabízí i nápravu, tedy ucpání míst, kudy data unikají

     největší profesní sociální síť, na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. mezi uživatele patří manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů.

vítaný pomocník personalistů a headhunterů má více než 300 milionů členů; nejvíce uživatelů pracuje v oblasti informačních technologií, prodeje a inženýrství (12,7 tisíc). je možné vyhledat bývalé i současné kolegy, spolužáky z univerzit, nebo najít nové obchodní partnery díky možnosti uveřejnění podrobností spolupráce.

Jak to funguje?

 1.

základní profil, který je pro běžného uživatele zcela dostačující, je zdarma, doplňkové funkce jsou pouze placené.

registrace 2.

3.

vyplnění základních profesních informací, které se zobrazují v sekci Profil ke změně i vkládání údajů slouží ikona Upravit profil (přidávání fotografie, minulých pracovišť, vzdělání, odborné dovednosti apodprostřednictvím kontaktů je uživatel zapojen i do kontaktů svých kontaktů, čímž vzniká provázaná síť uživatelů.

 díky funkci LinkedIn Answers lze klást různé otázky, na které lze očekávat vzhledem k zaměření celé sítě téměř vždy spolehlivou odpověď.

 Otázky mohou být jak odborného, tak obchodního charakteru.

 LinkedIn není vyhraněný jednomu oboru, existují ale i specializované sítě, např. síť Sermo.com sdružuje lékaře.

       webová služba umožňující publikování krátkých textových zpráv (podobá se ICQ) třetí největší poskytovatel sociální sítě umožňuje především rychlou výměnu informací uživatelé zasílají nebo dostávají tweety přes stránku Twitteru, pomocí krátkých textových zpráv (SMS) nebo externích aplikací.

Tweet je textový příspěvek dlouhý maximálně 140 znaků, který se zobrazuje na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho odběratelů (followers). přispěvatelé mohou omezit doručování příspěvků pouze na okruh určitých účtů nebo povolit přístup k příspěvkům komukoliv (výchozí nastavení). služba je na Internetu zdarma, ale zasílání SMS zpráv je za běžný poplatek poskytovatele telefonních služeb.

Hashtag

    je slovo anebo fráze, která začíná # (dvojkřížkem). Twitter (ale také např. Google+) na hashtag zareaguje a promění jej v odkaz, přes který je možné najít další stejné hashtagy. Pomocí hashtagů je možné dohledat různé trendy (nový film, album, důležitá událost, svátky atd.) anebo označit význam příspěvků (sarkasmus, morální povzbuzení, hněv).

Hashtag byl American Dialect Society vyhlášen slovem roku 2012.

   #business - sdělení týkající se obchodu #video - tématem příspěvku je video #fail - tento hashtag zdůrazňuje satirický podtext příspěvku.

 První tweety se objevily 21. března 2006.

 Provázání uživatelů není na základě potvrzených přátelství, jak jsme zvyklí z Facebooku.  Pokud najdete zajímavého uživatele Twitteru, přihlásíte se k odběru jeho příspěvků a stanete se jeho followerem (sledujícím).  Když vás přestane bavit, nebudete ho dál sledovat.

Založení účtu je jednoduché:  www.twitter.com

 na první stránce můžete po vyplnění jména, e-mailu a hesla kliknout na žluté tlačítko Sign up for Twitter, resp. Zaregistrujte se na Twitteru.  uživatelské jméno, které je jedinečné a identifikuje vás při komunikaci.  Po vytvoření účtu vás Twitter provede základními nastaveními a představí vám jednotlivé funkce.

 internetová sociální síť provozovaná společností Google.  Provoz byl zahájen 28. června 2011.  je dosud asi největší přímou konkurencí Facebooku i Twitteru  Google+ zahrnuje stávající sociální služby jako Google Profiles, a +1, přidává k nim navíc některé nové prvky, např. Kruhy, Témata či Setkání.

         základem všeho je profil a vztahuje se k reálnému člověku – musí být veřejný, řízení přístupu a soukromí se řeší na úrovni jednotlivých informací (tj. určité že email má být pouze pro přátel) sociální vazby vznikají na základě přidávání do tzv. kruhů kruh je skupina osob, které mají něco společného a primárně jim chcete sdílet stejné informace (můžete si vytvořit kruh Rodina, Přátele, Základní škola, Střední škola, Vysoká škola, z různých kroužků) cílem je abyste před posláním statusu (fotka, video) určili pro koho je daný obsah přátelství nemusí být potvrzováno –můžete číst cizí příspěvky a pokud je dotyčný publikuje veřejně, máte k nim přístup veškeré alba a jejich fotografie jsou propojeny se služba Picasaweb Hangouts dovoluje komunikovat (videochat) až s 10 účastníky přes prohlížeč v reálném čas (je nutné mít doistalovaný plugin) Huddle je minichat pro textovou komunikaci, která je primárně určena pro mobil Sparks – pokud uživatel zadá témata která ho zajímají, bude upozorněn na novinky (např. pokud zadáte “tintin”, dostáváte vše co se objevilo o tomto komiksovém hrdinovy ve vyhledávači) – můžete si to představit jako Google Alert na dané slovo

        největší internetový server pro sdílení videosouborů.

Založili jej v únoru 2005 Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V listopadu 2006 byl zakoupen společností Google za 1,65 miliardy dolarů (tehdy asi 37 miliard Kč).

Jde v podstatě o stránku, na kterou si může kdokoliv vkládat své vlastní video Na toto video pak můžeme odkazovat na e-mailu nebo na vlastní webové stránce. Velkou výhodou YouTube je, že pro sledování videa nepotřebujeme žádný speciální software a nemusíme se ani registrovat. Pro možnost nahrávání videí, zveřejňování komentářů, nahlašování nebo sledování videí s omezeným přístupem je již potřeba mít založený buď Google nebo YouTube účet (registrace je zdarma). Jednou z největších výhod YouTube je bezesporu jeho neomezená kapacita.

    Server je častým terčem kritiky, v některých zemích je přístup blokován.

Nejčastěji bývá kritizováno porušování autorských práv, ze strany totalitních režimů a cenzorských organizací pak přílišná svoboda slova, jinými autory naopak cenzura z politických důvodů, pomlouvačný, zesměšňujíci obsah či zobrazování násilných scén nebo sexu.

Každý měsíc je na YouTube shlédnuto více než 6 miliard hodin videí - tedy téměř hodina sledování videí na každého člověka na světě. YouTube je lokalizovaný v 56 zemích a je dostupný v 61 jazykových verzích. 30% návštěvnosti YouTube je z USA.

     Na YouTube můžeme video vyhledávat a sledovat podle různých kritérií. Od nejsledovanějších a nejoblíbenějších po videa s podobnou tématikou nebo videa stejného autora nebo žánru. Tyto videa můžeme následně hodnotit a komentovat.

Dále YouTube nabízí služby jako fórum, které slouží pro vzájemné spojení uživatelů, kteří se pomocí fóra vzájemně informují a inspirují a dále jako distribuční základna pro autory obsahu a malé i velké inzerenty.

Dalšími službami jsou například YouTube na našich telefonech, televizích a webech.

Rozdíl mezi sociálními sítěmi

    LinkedIn, Facebook, Twitter, Google+… to je jen krátký výčet známých sociálních sítí. Wikipedie definuje sociální síť jako službu na internetu, která umožňuje registrovaným členům vytvářet osobní profily, sdílet informace, fotografie, videa a především vzájemně komunikovat.

Rozdíl je v hodnotě informací

Jednotlivé sociální sítě se liší především v obsahu samotné komunikace.   Zatímco Facebook využívá řada lidí spíše pro sdílení zábavného obsahu, na LinkedInu se setkávají profesionálové a příznivci určitých oborů. Cílem spojení uživatelů v síti LinkedIn může být například sdílení nejnovějších poznatků z oboru, hledání odpovědí na určité odborné téma, komunikaci s určitou profesní skupinou, hledání vhodných zaměstnanců nebo naopak hledání nového zaměstnání.

Děkuji za pozornost