ochrona-przyrody-3

Download Report

Transcript ochrona-przyrody-3

cz. III

FORMY

Rezerwat Przyrody

Pomnik Przyrody

REZERWAT PRZYRODY

 Jest tworzony w celu ochrony zbiorowisk przyrodniczych na obszarach mniejszych niż 500 ha. Na takim obszarze ochronie może podlegać wszystko lub poszczególne elementy, np. sędziwe drzewa, wybrane gatunki zwierząt, roślin lub krajobraz. Tak więc mogą podlegać ochronie ścisłej lub częściowej. W rezerwatach ścisłych nie dopuszcza się żadnej działalności człowieka, a w rezerwatach częściowych dozwolone jest wykonywanie zabiegów o charakterze pielęgnacyjno-leśnym. Rezerwaty przyrody dzielimy na: leśne, torfowiskowe, przyrody nieożywionej, roślinności stepowej, krajobrazowe oraz chroniące rzadko występujące krzewy lub rośliny zielone, a także rezerwaty dla ochrony zwierząt. W Polsce jest 1441 rezerwatów, zajmujących powierzchnię 173 594 ha.

Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego

 Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugim pod tym względem w Europie. W roku 2002 minęło 175 lat od chwili jego założenia. Położony na południowo-wschodnim krańcu Borów Tucholskich.

Torfowisko na Tatarskiej Górze

 W dniu 15 marca 2012 roku Tatarska Góra została rezerwatem przyrody. Dzięki czemu stała się najmłodszym rezerwatem w Polsce.

Łączna jej powierzchnia wynosi 1,87 ha. Znajduje się na Warmii i Mazurach koło Gołdapi.

POMNIK PRZYRODY

 Ochronie mogą podlegać także pojedyncze drzewa lub zgrupowania drzew, aleje, głazy narzutowe i skałki, groty lub wodospady. Są to pomniki przyrody. Z niektórymi z nich, jak na przykład sędziwymi drzewami czy olbrzymimi kamieniami, wiążą się legendy. Liczba pomników przyrody w Polsce wynosi ok. 36316.

CIS HENRYKOWSKI

Jest najstarszym drzewem w Polsce. Rośnie oparty o będący w bezpośrednim sąsiedztwie dom nr 293 we wsi Henryków Lubański, niedaleko Lubania (Dolny Śląsk).Jego wiek szacuje się na około 1250 lat (w roku 1987). Drzewo zostało uszkodzone podczas huraganu w 1989.

DĄB BARTEK

Jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 r. chroniony jako pomnik przyrody, rosnący przy drodze we wsi Bartków, w województwie świętokrzyskim. Cezary Pacyniak w publikacji z 1992 "Najstarsze drzewa w Polsce" podał wyniki swoich badań, wg których wiek Bartka ocenił na ten czas na 654 lata.

TRYGŁAW

Największy w Polsce głaz narzutowy, znajdujący się na cmentarzu w miejscowości Tychowo. Obwód głazu wynosi 50 m, długość 13,7 m, szerokość 9,3 m, łączna wysokość 7,8 m (w tym 4 m zagłębione w ziemię); objętość około 700 m 3 , szacowana waga ok. 2000 ton.

     

Bibliografia

 Biologia Podręcznik Gimnazjum 3, Wyd. Operon, J. Loritz – Dobrowolska, Z. Sendecka, E. Szedzianis, E. Wierbiłowicz www.wikipedia.pl

www.e-gify.pl

www.portalwiedzy.onet.pl

www.polska.travel.pl

www.ekoportal.gov.pl

Muzyka:Yiruma - River Flows In You Prezentację wykonała: Barbara Michałowska