Фрактали и Златни пропорции

Download Report

Transcript Фрактали и Златни пропорции

Фрактали

В съвременната математика, златната пропорция се среща в описанието на фракталите - фигури , които показват самоподобност и играят важна роля в изследването на хаоса и динамичните системи.

Фракталът е геометричен обект, който е радикално „начупен“. Терминът фрактал (от латинското fractus, счупен) е въведен през 1975 от Беноа Манделброт, за да привлече вниманието към тези обекти. В много отношения те се отличават от обикновените „гладки“ обекти в традиционната геометрия. Това е и съвсем лесно забележимо.

Снежинка на Кох Триъгълникът на Серпински

Различни видове фрактали са първоначално изучавани като математически обекти и терминът „фрактал“ е получил различни точни дефиниции.

Фракталната

геометрия е клон от математиката, който изучава фракталите и особеното им поведение. Тя намира приложение в науката , техниката и компютърното изкуство .

Обекти, които днес се наричат фрактали, са открити и изследвани дълго преди появата на самата дума. През 1872 Карл Вайерщрас открива пример за функция с неинтуитивното свойство да е непрекъсната навсякъде без да е диференцируема никъде (Функция на Вайерщрас). Графиката на тази функция в наши дни би била наречена фрактал.

През 1960-те Беноа Манделброт започва да изследва самоподобността в публикации като Колко дълго е

крайбрежието на Британия? Статистическа самоподобност и дробна

размерност. Приемайки силно визуален подход, Манделброт установява връзките между клонове на математиката, несвързвани дотогава. През 1975 той въвежда думата фрактал, за да опише самоподобните обекти, които нямат ясна размерност.

Фрактали в природата

Беноа Манделброт, авторът на книгата “Фрактална геометрия на природата” (1977 г.) търси общи параметри, присъщи на характера на природата и поведението на човека. Той прави извода, че и природата, и човекът действат на принципа на фрактала, т.е. на безкрайното раздробяване и подобие на дребните части на цялото. Фракталността на заобикалящия ни свят се подчинява на Златното сечение . Безупречно определение за математически фрактал е библейският израз “Аз съм Алфата и Омегата, началото и краят, първият и последният”.

Дърветата и папратите са естествени фрактали и могат да бъдат компютърно моделирани с рекурсивни алгоритми. Рекурсивната им природа проличава от следния пример — ако се вземе отделен клон от дърво или лист от папрат, може да се види, че то е миниатюрно копие на цялото, не идентично, но подобно по същество.

Фрактал върху Поднос от Панагюрско златно съкровище

2 век мозайка Катар,триъгълникът на Серпински

Сложен фрактал върху таван Абу, Индия,1031год