Marszałek Józef Piłsudski - prezentacja

Download Report

Transcript Marszałek Józef Piłsudski - prezentacja

Józef Piłsudski 1867- 1935

…człowiek, który zmienił bieg historii…

Dzieciństwo i młodość

Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Od 1877 roku uczęszczał do I Gimnazjum Wileńskiego.

Piłsudski jako uczeń Dwór w Zułowie

Studia w Charkowie

Jesienią 1884 roku Józef rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Charkowskim.

Już wtedy angażował się w konspiracyjną działalność niepodległościową.

Młody Józef jako student

Aresztowanie i zesłanie

Miał 19 lat kiedy został aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Został wówczas skazany na pięcioletnie zesłanie w głąb Rosji (Syberia).

Zdjęcie z akt policyjnych wykonane po aresztowaniu

Pamiątkowa ulotka listu gończego za J. Piłsudskim

Będąc na zesłaniu poznał swoją pierwszą miłość Leonardę Lewandowską.

Strażnik więzienia w Irkucku bijący Piłsudskiego w twarz kolbą karabinu

Działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej Po powrocie do Wilna Piłsudski wstąpił do ruchu socjalistycznego (Polska Partia Socjalistyczna), gdzie prężnie działał na rzecz wyzwolenia państwa polskiego.

Członkowie PPS w Londynie w 1896 r.

(Piłsudski w środku) Logo PPS

W roku 1899 ożenił się z Marią z Koplewskich Juszkiewiczową, która przez znajomych nazywana była „Piękną Panią”

Maria Juszkiewiczowa Józef Piłsudski po powrocie z zesłania

W roku 1908 z inicjatywy Józefa Piłsudskiego powołano konspiracyjny Związek Walki Czynnej, a następnie jawne: Związek Strzelecki i Towarzystwo "Strzelec". Organizacje te miały prowadzić szkolenie wojskowe i stać się zalążkiem przyszłej armii polskiej. W 1912 roku powołano Komisję Tymczasową Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych i Piłsudski został jej komendantem wojskowym.

I Wojna Światowa

Strzelcy- defilada

Legiony Polskie

Po wybuchu I wojny światowej, Józef Piłsudski dowodził I Brygadą Legionów Polskich, które walczyły na froncie wschodnim.

Bitwa I Brygady Legionów pod Łowczówkiem.

Przewidując nadchodzącą klęskę Niemiec i Austro Węgier, Piłsudski zakazał swoim żołnierzom składać przysięgę Niemcom, przez co został uwięziony w twierdzy w Magdeburgu, gdzie przebywał do listopada 1918 roku.

Piłsudski uwolniony z twierdzy magdeburskiej

Odzyskanie Niepodległości

11 listopada Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad powstającym Wojskiem Polskim, 14 listopada przekazała mu pełnię władzy. 22 listopada 1918 roku Józef Piłsudski otrzymał tytuł Tymczasowego Naczelnika Państwa.

Z kolei wybrany 26 stycznia 1919 roku Sejm Ustawodawczy powierzył Józefowi Piłsudskiemu funkcję Naczelnika Państwa do czasu uchwalenia konstytucji.

Piłsudski Naczelnikiem Państwa

Wojna Polsko-Bolszewicka

W latach 1919-1920 Piłsudski skupił się na obronie zdobytej przez Polskę niepodległości. Jako Naczelny Wódz wojsk polskich przeprowadził zwycięską wojnę z bolszewicką Rosją, kończąc walkę pokojem w Rydze.

Plakaty propagandowe, rozpowszechniane podczas wojny

Piłsudski w Dęblinie

W czasie wojny polsko-bolszewickiej w przeddzień słynnego manewru znad Wieprza, w czasie bitwy warszawskiej Naczelny Wódz przybył do Ireny (Dęblina). 13 i 14 sierpnia 1920 r., po przeprowadzeniu odprawy z udziałem generałów Leonarda Skierskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego, na której przedstawił plan operacji i przypuszczalny przebieg manewru znad Wieprza, dokonał lustracji oddziałów rozlokowanych w dęblińskiej Twierdzy, Baranowie, Firleju i Gołębiu. 16 sierpnia 1920 r. o godzinie 4 rano marszałek przeprowadził natarcie w kierunku Garwolina i Warszawy - manewr znad Wieprza, określany przez historyków wojskowości jako majstersztyk myśli wojskowej, a często też jako XVIII bitwa w dziejach świata, która zdecydowała o losach ludzkości.

Kwatera Piłsudskiego w Dęblinie

Lata 1920 -1926 Od 1920 r. Piłsudski był Marszałkiem Polski. W 1922 r. po wyborze Gabriela Narutowicza na prezydenta złożył urząd Naczelnika Państwa a w następnym roku zrezygnował ze wszystkich funkcji wojskowych. Rozczarowany kierunkiem, w jaki zmierzała demokracja w Państwie, odsunął się od życia politycznego i zamieszkał w Sulejówku pod Warszawą.

Milusin

, dworek Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Z drugą żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami- Wandą i Jadwigą Podczas spaceru

Przewrót Majowy W maju 1926 r. niezadowolony z sytuacji w Polsce Marszałek Piłsudski przejął władzę sprawując urząd Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych oraz Ministra Spraw Wojskowych.

Samochód pancerny Peugeot na ulicach Warszawy w 1926 roku.

Z oficerami swego sztabu

Rządy sanacyjne sanatio- uzdrowienie Piłsudski próbował wzmocnić Polskę, był orędownikiem uchwalenia nowej Konstytucji, która została wprowadzona 23 kwietnia 1935 r .

Ceremonia podpisania Konstytucji

Śmierć Marszałka Józefowi Piłsudskiemu nie dane było cieszyć się nową ustawą zasadniczą. Zmarł 12 maja 1935 r., w niecały miesiąc po jej podpisaniu. Marszałka żegnały tłumy Rodaków.

Ciało wodza pochowano w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a serce zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie.

Dęblińskie miejsca upamiętniające Marszałka Piłsudskiego

Płyta Piłsudskiego (obecnie w renowacji

) ► Ulica Józefa Piłsudskiego

Tablica, pochodząca z lat 30-tych XX w., odkryta niedawno podczas prac w dęblińskim parku

► Ulica Niepodległości ► Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego (1995-2001)

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

W dniu 9 listopada 2012r.,w 35 rocznicę swojego istnienia nasza szkoła otrzymała imię Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sztandar.

Sztandar Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie

Jesteśmy niezwykle dumni z tego wydarzenia i obiecujemy brać przykład z Naszego Patrona a sztandarowi okazywać należną cześć i szacunek.

Prezentację tę dedykujemy wszystkim szkolnym koleżankom i kolegom aby mogli bliżej poznać postać Marszałka i sprawy, jakim się poświęcił.

Uczniowie