Diapositiva 1

Download Report

Transcript Diapositiva 1

Нуждата от проекта

Отпадъците в морската среда представляват заплаха за морската среда на Европа. Те са предизвикателство пред обществото, тъй като оказват въздействие върху голяма част от естествения морски ресурс, който поддържа икономиката, обществото и личното благоденствие. Наличието на отпадъци в морските води, от които пластмасата е основен компонент, е основна характеристика при определянето на доброто екологично състояние като част от Рамковата директива за морската стратегия (РДМС). Европа се стреми да постигне добро екологично състояние до 2020 г. и CleanSea – първият изследователски проект по рамкова програма на ЕС, посветен на проблема с отпадъците в морската среда – предоставя ключови научни открития и инструменти за наблюдение на отпадъците в морето и създаване на планове за действие.

Заглавие: За чиста европейска морска среда чрез научни доказателства, иновативни решения и добро управление Инструмент и тема: Съвместен проект по FP7, “Океанът на утрешния ден” Продължителност: 36 месеца Начална дата: 01/01/2013 Обща сума: 3,788,527€ Финансиране от ЕС: 2,986,570€ Координатор: Институт за изследване на околната среда, Свободен университет Амстердам, д-р Хедър Лесли, [email protected]

Партньорство: 17 партньори от 11 държави, представители на четирите европейски регионални морета Уебсайт: www.cleansea-project.eu

Ключови думи: отпадъци в морската среда, Рамкова директива за морска стратегия (РДМС), добро екологично състояние, микропластмаси, въздействия върху морската екосистема, екосистемен подход, мониторинг, социално-икономически стимули и бариери, управление, законодателна рамка, иновативни средства и решения, подход, основан на участието, смекчаващи мерки, възможности за провеждане на политики.

Нашите цели

CleanSea е мултидисциплинарен и съвместен изследователски проект, който разглежда проблема за отпадъците в морската среда от различни гледни точки. Той е насочен към предоставяне на подобрени методи, инструменти и знания на държавите-членки и други заинтересовани страни с цел постигане на свободна от опасни равнища на отпадъци морска среда. В хода на изпълнение на тази задача, проектът ще предостави на заинтересованите страни прозрачно и полезно ръководство относно смекчаване на рисковете от отпадъци чрез: • предоставяне на цялостна характеристика и анализ на проблема с отпадъците (по отношение на биологичните, химични, социални, икономически, правни и политически аспекти) в четирите главни морски региона на ЕС • предлагане на иновативни инструменти за наблюдение и стандартни протоколи, за да се улесни мониторинга на отпадъците в морската среда по хармонизиран начин • представяне на икономически ефективни мерки за управление и варианти за изпълнение на изискванията по РДМС и други международни цели по отношение на отпадъците в морската среда

Резултатът

Пътна карта за добро екологично състояние на отпадъците в морската среда, съставена на база прозрачно и последователно набиране на информация от научноизследователска дейност и принос на заинтересованите страни.

Как може да бъде постигнат?

Целта на CleanSea е да разчупи интердисциплинарните бариери чрез синтезиране на данни и знания, натрупани в хода на разработване на петте работни пакета за проучване, развитие и използване на интегрирана рамка с цел създаване на Пътна карта за намаляване на отпадъците в морската среда в Европа.

Ще бъдат използвани модерни технологии в области като екотоксикология, аналитична химия, сателитни изображения, океанографско моделиране, наблюдение на морската среда и тестване на способността за биоразграждане на материалите с цел да се оцени разпространението и въздействието на отпадъците.

Изследователски методи като икономически, институционален и политически анализ, както и различни инструменти и подходи, ще бъдат приложени с цел идентифициране на икономическите, социални и законодателни бариери за постигането на добро екологично състояние, както и да се намерят ефективни възможности за различни политики и управленски мерки с цел премахване на тези бариери и стимулиране на устойчивото развитие на морските ресурси.

Кой ще се заеме с това предизвикателство?

4 университета, 5 научноизследователски институции, 6 малки и средни предприятия, 1 неправителствена организация и една мрежа от крайбрежни общини от гражданското 11 държави-членки общество ще консорциума чрез различни канали.

съставляват Консултативен съвет от общо петима експерти ще правят преглед и оценка на ключовите елементи и резултати по проекта. Организации и лица, отговорни за създаването на политики, както и такива изпълняващи на изискванията по РДМС, представители на бизнеса, индустрията и бъдат част от Консорциум широкия CleanSea.

спектър на заинтересовани страни от цяла Европа, които ще бъдат консултирани от

Благодарим за вашата обратна връзка!