Transcript interviu metodo reikalavimai - I
INTERVIU METODO SAMPRATA
Interviu tikslai gali būti labai platūs: įvertinti kai kuriais požiūriais asmenį, parinkti tinkamą darbuotoją ir t.t.
Nors konkretus interviu savo stiliumi, strategija ir skiriasi, tačiau visiems bendras abipusis sandėris tarp klausiančiojo ir atsakančiojo, t.y. specialisto ir kliento.
Interviu pasižymi platesnėmis galimybėmis nuodugniau pažinti klientą.
INTERVIU METODO SAMPRATA
Interviu paskirtis: 1.
Tiesioginė ir pagrindinė priemonė reikiamai informacijai gauti. Pvz., sužinoti, ką klientas mano, žino, kokios jo vertybės, požiūris.
2.
Priemonė iškeltai hipotezei patikrinti. Pvz., nustatyti arba patikslinti aplinkybių ir konkretaus įvykio ryšius.
3.
Gali būti panaudotas kartu su kitais tyrimo metodais ir renkant informaciją, ir įvertinant kitus metodus, pvz., anketinę apklausą.
INTERVIU METODO R
Ū
ŠYS
1.
2.
Laisvas interviu.
Interviuojama be parengto iš anksto klausimyno arba plano, numatoma tik tema. Interviu kryptis, jo loginė struktūra, klausimų eiliškumas, jų formulavimas priklauso nuo individualių specialisto savybių. Gauta informacija neapdorojama statistiškai, ji vertinga ir įdomi savo unikalumu.
Fokusuojamas interviu.
Tikslas – surinkti įvairias nuomones, vertinimus konkrečia tema. Klientai iš anksto supažindinami su interviu tema, iš anksto parengiami klausimai. Svarbūs visi klausimai, tačiau nesvarbus jų eiliškumas.
INTERVIU METODO R
Ū
ŠYS
3.
4.
5.
Formalusis interviu.
griežtai reglamentuotu Interviuojama naudojantis ir detaliai parengtu klausimynu ir instrukcija.
Standartinis interviu.
uždarų klausimų.
Klausimynas sudarytas iš
Atvirųjų klausimų interviu.
INTERVIU METODO TR
Ū
KUMAI
Interviu gali būti traktuojamas kaip natūralus susitikimas, sąlygojamas daugelio gyvenimiškų situacijų, kuriomis ir reikia vadovautis, norint išvengti nepatikimų atsakymų. Šiuo požiūriu išskiriami keli interviu ypatumai, galintys sukelti problemų: a) Tarpusavio pasitikėjimo, “distancijos” jautimo ir kt.
panašūs veiksniai; b) c) Klientas gali jaustis nepatogiai ir vengti “gilesnių” klausimų; Įvairios prasmės, kurios aiškios specialistui, bet gali būti sunkiau suprantamos klientui;
INTERVIU METODO REIKALAVIMAI
Interviu būdingi panašūs procedūriniai klausimai: apgalvojamas tikslas, konstruojami klausimai, išvardijami kintamieji (tai, ką ketiname sužinoti, įvardinti, nustatyti), apgalvojama atsakymų forma.
Taikant kai kurias metodo rūšis, būtina klietus instruktuoti.
INTERVIU METODO VEIKSNIAI
1.
2.
3.
Kaip pradedamas interviu? Ar tai kliento inicijuojama veikla? Tai formalus, planuotas, nuolatinis ar tik vienkartinis interviu? Ar jis susijęs su kliento kasdiene veikla?
Kur vyksta aplinkoje?
interviu?
Namuose, kabinete, kitoje Specialisto ir kliento patyrimas dirbant kartu. Ar klientas ir specialistas buvo susitikę anksčiau? Tai trumpalaikio ar ilgalaikio plano veikla?
PASIRENGIMAS INTERVIU
Iki susitinkant su klientu, atliekamos šios užduotys: a) Suplanuojama aplinka: vieta, baldų triukšmo ir trikdžių pašalinimas, laiko ribos; išdėstymas, b) c) Suplanuojamas turinys: numatomas tikslas, užduotys, papildomos informacijos poreikis, ankstesnių susitikimų medžiagos peržiūra, struktūra, klausimai svarbiausieji pakeitimai; ir papildomi, lankstumas, galimi Suderinimas.