odnowa-biologiczna-cz.

Download Report

Transcript odnowa-biologiczna-cz.

Odnowa biologiczna – Część 2

MASAŻ

Masaż - definicje

     

Z fr. massage organizmie, – mieszanie, mięsienie, forma mechanoterapii wchodząca w skład fizykoterapii, sposób oddziaływania na ustrój, za pomocą bodźca mechanicznego ręcznego głównie w postaci ucisku na tkanki, w celu wywołania reakcji fizjologicznych w Jest to świadome, mechaniczne drażnienie tkanek, sprężyste odkształcanie tkanek i narządów, wywierające bezpośredni i pośredni wpływ na organizm, przywracające optymalny układ przestrzenny komórek, tkanek, narządów czy układów, Jest metodą profilaktyki oraz leczenia fizykalnego zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych, Jest egzogennym bodźcem mechanicznym, którego źródłem jest określona praca rąk masażysty na tkance masowanej. Składa się on z wielu chwytów, ruchów i opracowań, których celem jest nie tylko leczenie, lecz także zapobieganie wielu chorobom, Jest to zespół zabiegów manualnych, które oddziałują mechanicznie na powierzchnię ciała: skórę, powięź, więzadła, torebki stawowe, naczynia włosowate w sposób bezpośredni, natomiast w sposób pośredni na układ krążenia i nerwowy, układ pokarmowy i oddechowy, układ dokrewny i narządy wewnętrzne, Jest formą terapii, w której energia kinetyczna jest zamieniona w energię mechaniczną ukierunkowaną na tkanki, a ta z kolei zamieniona w energię cieplną wywołującą określoną reakcję / odczyn / w organizmie.

RODZAJE MASAŻU

(przykładowe) (wg. Magiery w modyfikacji autora)

masaż klasyczny

masaż sportowy masaż higieniczno – kosmetyczny masaż relaksacyjny automasaż klasyczny masaż leczniczy

masaż leczniczy

masaż segmentarny masaż okostnowy masaż łącznotkankowy masaż kontralateralny masaż izometryczny masaż punktowy masaż centryfugowy masaż reflektoryczny masaż limfatyczny zwany drenażem limfatycznym

masaż przyrządowy

elektryczny

– stosowany głównie w kosmetyce (darsonwalizacja), gdzie stosuje się prądy o dużej częstotliwości i bardzo niskim natężeniu.

podciśnieniowy

– przy użyciu aparatu wytwarzającego efekt podciśnienia na tkanki

pneumatyczny

próżniowy

– używa się do niego aparatu podłączonego z mankietami lub komory cylindrycznej do masażu próżniowego należy masaż bańką (gumowa, szklana, podciśnieniowa ) .

synkardialny

polega na oddziaływaniu na obwodowy układ naczyniowy za pomocą specjalnej opaski założonej na kończynę sprzężonej z aparatem EKG, wykorzystującej synchronizację ucisku mankietu z fizjologicznym cyklem pracy serca.

ultradźwiękowy

– zabieg wykonywany przy użyciu aparatu emitującego fale ultradźwiękowe.

wibracyjny i wibracyjno próżniowy

– polega na przekazywaniu drgań tkankom masowanym pochodzacymi z rąk masażysty lub albo aparatów wibracyjnych, dla których źródłem drgań może być prąd elektryczny, sprężone powietrze, kamerton lub ciśnienie wody.

RODZAJE MASAŻU Masaż punktowy

chiński shiatsu podciśnieniowy

Stref refleksyjnych

Stóp lub dłoni przeciwstawnych stref refleksyjnych su dżok – koreańska odmiana masażu punktowego

Energetyczny

Biomasaż Astralny Intuicyjny Masaż wirowy Bicze wodne

Orientalny

Chiński Hawajski Japoński Tybetański

W środowisku wodnym

wykorzystuje się czynnik mechaniczny, termiczny i fizykochemiczny wody masaż podwodny masaż wirowy masaż natryskowy, popularnie zwany „bicze szkockie” (o zmiennej temperaturze wody) lub wodne (o jednej temperaturze)

Inne (przykładowe)

masaż lodem, masaż zimnymi lub gorącymi kamieniami wulkanicznymi, metoda bodywork, masaż stemplami ziołowymi, masaż kijami bambusowymi, masaż aromaterapeutyczny.

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny nazywany też w krajach anglojęzycznych – szwedzkim (bo kojarzony jest tam z mocnym, intensywnym oddziaływaniem na tkanki) charakteryzuje się wykorzystaniem określonych technik masażu stosowanych w określony sposób i w określonej kolejności (metodyka zabiegu). Podstawowymi technikami masażu klasycznego są: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i otrząsanie, wibracja. W ramach każdej techniki można wyróżnić poszczególne chwyty masażu np. technika głaskania może mieć następujące chwyty – ósemkowy, rozstawionymi paliczkami, przedramionami, zgiętymi paliczkami. W zależności od autora, nazwy technik masażu klasycznego mogą się nieco różnić np. zamiast wstrząsanie – roztrząsanie. Dotyczy to też nazwy –wałkowanie, przez jednych jest ono traktowane jako jeden z chwytów ugniatania, przez innych jako oddzielna technika. Masaż klasyczny uznawany jest przez wielu autorów za podstawowy, gdyż nauczenie się go daje dobre podstawy związane z techniką masażu w ogóle. Techniki i chwyty masażu klasycznego dość często wykorzystywane są też w innego rodzajach masażach np. masaż przyrządowy czy masaż leczniczy.

Masaż leczniczy

zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń z dziedziny ortopedii, neurologii, reumatologii, pediatrii, chirurgii oraz chorób internistycznych. Stosowane są różnorodne metody masażu wykorzystujące czynniki fizykalne oddziałujące na organizm człowieka i wywołujące w nim reakcję / odczyn /.

       Masaż leczniczy może mieć korzystać z masażu klasycznego , bądź posługiwać się innymi specjalistycznymi technikami: -

masaż klasyczny ,

wykonywany ręcznie w odpowiednio rozluźniającym ułożeniu pacjenta przy zastosowaniu klasycznych technik masażu, jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, oklepywanie, wstrząsanie, wibracja bez stosowania aparatów, przy biernym zachowaniu się pacjenta.

-

masaże specjalistyczne ,

często oparte też na technikach masażu klasycznego, wykorzystujące bezpośrednie działanie bodźców na tkanki, jak i uzyskiwanie odruchowych zmian zachodzących w ustroju na drodze neuroodruchowej, będące pośrednim efektem działania masażu, są to:    masaż segmentarny opiera się na neurofizjologicznych powiązaniach pomiędzy określonymi tkankami skóry, tkanki łącznej i mięśniowej, naczyniami a narządami wewnętrznymi, które są unerwione przez ten sam segment rdzenia kręgowego .

masaż okostnowy masaż stref odruchowych na okostnej masaż łącznotkankowy – masaż odruchowy wykonywany na tkance łącznej    masaż kontralateralny – masaż izometryczny masaż przeciwległej strony ciała masaż na napiętych izometrycznie tkankach masaż punktowy – inaczej akupresura, digitopresura, manupresura, manupunktura. Polega na ucisku punków biologicznie aktywnych masaż centryfugowy – masaż stawów masaż reflektoryczny – masaż stref refleksyjnych (receptorów) bazujący na odruchach skórno-trzewnych i trzewno-skórnych

Schemat wykorzystywany do masażu segmentarnego

masaż limfatyczny zwany drenażem limfatycznym – masaż stosowany w celu usprawnienia przepływu limfy, likwidacji zastojów, pobudzenia organizmu do usunięcia produktów końcowych przemiany materii.

masaże w środowisku wodnym masaże przyrządowe

MASAŻ SPORTOWY

    

MASAŻ SPORTOWY

– jest mechanicznym oddziaływaniem na skórę i mięśnie zawodnika w celu przywrócenia im optymalnych możliwości czynnościowych. We współczesnym sporcie wyczynowym stosuje się nowoczesne metody treningowe, które pozwalają uzyskiwać bardzo wysoką intensyfikację treningu sportowego. Jednocześnie u sportowców pojawiają się objawy przetrenowania i przemęczenia, które w następstwie nieuchronnie prowadzą do różnego rodzaju przeciążeniowych urazów sportowych. Stan taki wytwarza się wówczas, gdy zostanie zachwiana równowaga między zdolnościami adaptacyjnymi organizmu, a wymogami, jakie przed nimi stawia sport wyczynowy. Procesy wypoczynkowe organizmu nie nadążają za zmęczeniem wywołanym nadmiernym wysiłkiem fizycznym, i aby była dalsza możliwość intensyfikacji procesu treningowego, stosuje się różnego rodzaju zabiegi odnowy biologicznej. Najbardziej popularnym zabiegiem jest masaż sportowy. Dzięki tej metodzie uzyskuje się usunięcie stanu zmęczenia mięśni po większych wysiłkach. Oprócz usuwania z tkanek substancji szkodliwych i trujących, uzyskuje się także wzrost substancji mających znaczny wpływ na szybszą regenerację powysiłkową organizmu. Działanie masażu sportowego jest bardzo złożone, dlatego też uwzględniając okres cyklu treningowego, rodzaj wysiłku, wielkość obszaru oddziaływania wyróżnia się:

masaż podtrzymujący ( kondycyjny ) masaż przedwysiłkowy ( zapobiegawczy, startowy ) masaż międzywysiłkowy ( regeneracyjny ) masaż powysiłkowy ( treningowy

)

MASAŻ HIGIENICZNO–KOSMETYCZNY

MASAŻ HIGIENICZNO–KOSMETYCZNY

jest to masaż wykonywany głównie w gabinetach kosmetycznych przez wykwalifikowanych kosmetologów. Obejmuje on okolicę twarzy, szyi, dekoltu, rąk i stóp. Ma na celu poprawę funkcjonowania skóry i tkanki podskórnej, jej wyglądu poprzez ujędrnienie, uelastycznienie, leczenie i zapobieganie powstawaniu rozstępom, zmarszczkom i zmianom cellulitowym, a także odprężenie i zrelaksowanie organizmu. Wykorzystuje się w nim techniki masażu klasycznego z przewagą głaskania, rozcierania, ugniatania, technik drenażowych-wyciskania, a także wibracji przerywanej czyli oklepywania – „miotełki”, „siekania”, „poszarpywania”. W masażu tym można wykorzystać różnego rodzaju preparaty kosmetyczne (kremy, żele, balsamy, olejki eteryczne) nawilżające i odżywiające tkanki. Zabieg ten obejmuje całe ciało, wykonywany jest zazwyczaj w czasie 40-70 minut w zależności od masy ciała, lub część ciała np.: uda, pośladki, grzbiet, brzuch - 30 minut. Istotne jest, aby masaż ten wykonywany był systematycznie, co najmniej 3 razy w tygodniu w ilości 12 15 zabiegów lub codziennie w ilości 10 zabiegów, ewentualnie 1-2 zabiegi tygodniowo bez ograniczeń czasowych. Wykorzystuje się do tego masażu różnego rodzaju przyrządy, czasami masaż poprzedzony jest rozgrzaniem ciała w saunie, kapsułach kosmetycznych bądź ciało owijane jest folią – metoda body wraping.

Np.

masaż odchudzający, antycellulitowy, modelujący, nawilżający, odżywczy

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny to w zasadzie każdy rodzaj masażu, który w swych założeniach ma powodować efekt relaksu. Tak więc zarówno masaż klasyczny, orientalny, kamieniami wulkanicznymi, masaż kosmetyczny twarzy czy pewne formy masażu leczniczego mogą być traktowane jako masaż relaksacyjny.

Istotne jest jednak w tego rodzaju masażach stworzenie w gabinecie gdzie odbywa się zabieg warunków sprzyjających uzyskaniu relaksu (muzyka, natężenie światła, użycie odpowiedniego preparatu do zabiegu czy stworzenie atmosfery intymności, bezpieczeństwa oraz umiejętność wchodzenia masażysty w stan relaksu wraz z osobą masowaną.

                  

Zasady obowiązujące przy wykonywaniu masażu klasycznego 1. Masaż przeprowadza się na obnażonej części ciała

zasadę pozycji ułożeniowej.

i maksymalnie rozluźnionych tkankach, stosując -

2. Obowiązującymi kierunkami w masażu klasycznym są:

dosercowy, zgodny z przebiegiem naczyń krwionośnych żylnych „do najbliższych węzłów chłonnych”, zgodny z przebiegiem naczyń limfatycznych wzdłuż przebiegu włókien mięśniowych, od dalszego do bliższego przyczepu mięśniowego wzdłuż przebiegu dużych pni nerwowych, od dystalnych części ciała (dłonie/stopy) do rdzenia kręgowego i mózgowia kończyny górne masuje się od dłoni do stawu łokciowego przez ramię do stawu ramiennego kończyny dolne masuje się od stopy do stawu kolanowego przez udo do stawu biodrowego miednica i okolica krzyżowa jest masowana w kierunku pachwin grzbiet masuje się od kręgosłupa na boki oraz z dołu ku górze w stronę węzłów chłonnych pachowych kark i obręcz barkowa w stronę węzłów chłonnych nadobojczykowych i pachowych szyja od żuchwy i uszu do węzłów chłonnych pod- i nadobojczykowych głowa do węzłów chłonnych podpotylicznych twarz do węzłów chłonnych przyusznych i węzłów chłonnych nadobojczykowych klatka piersiowa od mostka w górę do węzłów chłonnych podobojczykowych i w bok do węzłów chłonnych pachowych powłoki brzuszne do węzłów chłonnych pachwinowych i zgodnie ze wskazówkami zegara przesuwającymi się po tarczy.

3. Węzłów chłonnych się nie masuje

, lecz ich okolice.

4. Techniki masażu klasycznego stosuje się zgodnie z zasadą warstwowości

.

Najpierw opracowuje się tkanki położone powierzchownie później położone głębiej i na końcu zabiegu znowu położone powierzchownie.

Zasady obowiązujące przy wykonywaniu masażu klasycznego

      

5. Obowiązuje zasada dawkowania bodźca:

prawo Wildera i Kowarschika wg., których: od słabego, średniego, mocnego do bardzo mocnego poprzez mocny, średni do słabego. Masaż nie powinien sprawiać bólu, powinien być wykonywany z siłą poniżej progu bólu. Siła masażu wzrasta z ilością wykonywanych zabiegów. O sile bodźca mówią: reguła Arndt – Schulza, Hildebrandta,

Słabe i średnie bodźce działają uspokajająco i pobudzająco na układ nerwowy. Silne i bardzo silne bodźce działają hamująco i znoszą reakcje ze strony układu nerwowego.

Przy doborze siły należy stosować zasadę:

Bodziec powinien być tak silny jak to jest konieczne i tak słaby, jak to jest możliwe.

6. Masaż wykonujemy w kolejności obowiązujących technik

głaskaniem.

: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wstrząsanie i wibracja, poprzedzając każdą technikę

7. Zasada kolejności opracowania mięśnia

: ogólne głaskanie mięśnia i powięzi, rozcieranie przyczepów mięśnia (najpierw dalszy od okolicy chorej), rozcieranie granic powięzi i powięzi mięśnia, opracowanie samego brzuśca mięśnia zakończone głaskaniem.

8.Zasada kolejności opracowania mięśni: najpierw masujemy mięśnie o większym napięciu spoczynkowym (zginacze, prostowniki, przywodziciele i odwodziciele, potem rotatory wewnętrzne i rotatory zewnętrzne).

9. Każdy ruch masażu powtarzamy zazwyczaj od 8 do 10 razy

.

10. Przerwany ruch masażu rozpoczynamy od miejsca wyjścia

, a zabieg masażu przerwany na dłużej niż 10 min. należy rozpocząć od nowa.

Zasady obowiązujące przy wykonywaniu masażu

                

11. Zasada indywidualizacji

: każda osoba wymaga indywidualnego podejścia.

12. Dobór siły, tempa i rytmu pracy rąk masażysty podczas zabiegu masażu zależy od

: masy mięśni i okolicy masowanej - budowy konstytucjonalnej pacjenta typ asteniczny / szczupły, wysoki / - masaż lekki, łagodny, delikatny, typ pykniczny / otyły / - masaż silny na granicy bólu typ atletyczny / umięśniony / - masaż średniomocny - schorzenia: stan ostry – nie masuje się, stan podostry – delikatny masaż, stan przewlekły – masaż normalny płci : kobiety masaż delikatny, łagodny , mężczyźni masaż mocny wieku pacjenta: do lat 14 masujemy łagodnie, od 14 do 40 lat masujemy średniomocno lub mocno, od 40 do 55 lat średniomocno, powyżej 55 lat masujemy łagodnie i słabo tempo w masażu dobieramy w zależności od typu psychosomatycznego pacjenta: choleryk – masaż łagodny, wolny, rytmiczny sangwinik – masaż normalny flegmatyk – masaż szybki, energiczny, arytmiczny i rytmiczny

13. Po masażu obowiązuje odpoczynek

15 – 20 min. / nie należy oziębiać tkanki masowanej /.

Zasady obowiązujące przy wykonywaniu masażu

      

14. Po pierwszych zabiegach może wystąpić pogorszenie stanu zdrowia

masażu jest uzależnione od odczynu, czyli reakcji osoby na zabieg.

, efekt terapeutyczny odnotowuje się po około 7 zabiegach masażu. Dawkowanie

15. Masaż wykonuje się w seriach po 10 zabiegów

, można powtórzyć 3 serie, ale później należy zrobić przerwę pomiędzy seriami.

16. Jeśli nie ma przeciwwskazań masaż można wykonywać codziennie

, ale najlepiej co drugi dzień ponieważ odczyn po masażu utrzymuje się do 48 godzin.

17. Czas trwania masażu ogólnego powinien trwać od 40 do 60 min

kolejności wykonywanych zabiegów.

, a z ćwiczeniami nawet 70 min. Czas trwania masażu poszczególnych odcinków ciała od 10 do 15 min., po tym czasie występuje szczyt efektu terapeutycznego, przedłużanie zabiegu może doprowadzić do odczynu paradoksalnego. Uzależniony jest od celu masażu, wielkości okolicy masowanej, aktualnego stanu zdrowia i

18. Masażu nie wykonuje się bezpośrednio po posiłku

/ min. po 2h. /.

19. W masażu wykorzystuje się zjawisko kompensacji pośredniej, bezpośredniej, oraz odczynu konsensualnego. 20. Masaż wykonujemy zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami

zabiegu.

do

Warunki obowiązujące przy wykonywaniu masażu

         1.Praca, jaką wykonuje masażysta, wymaga od niego pełnej sprawności fizycznej.

Terapeuta powinien dbać o swoją kondycję psychofizyczną. Pracując z klientami powinien systematycznie poddawać się zabiegom odnowy biologicznej, aby likwidować przeciążenia wynikające z pracy masażysty.

2. Masażysta powinien być ubrany wygodnie, aby nic nie ograniczało jego ruchów.

3. Masażysta musi szczególnie dbać o swoje ręce, paznokcie winien mieć krótko obcięte, podczas pracy nie może mieć biżuterii na palcach, zegarka czy bransoletek. 4. Zmiany dermatologiczne na skórze rąk masażysty są przeciwwskazaniem do wykonywania pracy.

5. Masażysta jest zobowiązany myć ręce przed i po masażu środkiem bakteriobójczym.

6. Podczas pracy powinien mieć swobodny, dobry dostęp do osoby masowanej .

Warunki obowiązujące przy wykonywaniu masażu

            

7. Ruchy wykonywane przez masażystę powinny być spokojne, pewne, skoordynowane, płynne, dokładne, sprężyste, miękkie, takie same w wykonaniu prawej i lewej ręki.

8. Masażysta podczas pracy powinien być skupiony i myśleć o wykonywanych czynnościach oraz obserwować reakcje osoby na zabieg.

9. Masażysta powinien zachowywać się taktownie w stosunku do osoby masowanej, dbać o jego bezpieczeństwo i intymność.

10. Skóra masowanej części ciała pacjenta powinna być czysta.

11. Podczas masażu można używać różnego rodzaju środków poślizgowych, o ile nie powodują one reakcji alergicznych u osoby masowanej.

12. Masażysta z uwagi na swoje bezpieczeństwo powinien co jakiś czas zmieniać preparaty, które używa do zabiegu. Raz w roku powinien zadbać o przeprowadzenie odtoksyczniających terapii oczyszczających organizm.

Warunki obowiązujące przy wykonywaniu masażu

      15. Możliwe jest przeprowadzenie masażu na „sucho", bez żadnych środków poślizgowych – dotyczy doświadczonych masażystów.

16. Masaż powinien być wykonywany w pomieszczeniu zamkniętym.

17. Gabinet masażu powinien być suchy i jasny, posiadać dobrą wentylację.

18. Temperatura powietrza powinna wynosić 20-22 C.

19. Stół do masażu, na którym ułożona jest osoba poddawana zabiegowi, powinien mieć regulowaną wysokość, aby masażysta mógł dostosować leżankę do swojego wzrostu.

20. Znajomość w.w. warunków oraz wskazań i przeciwwskazań, jak również anatomii i fizjologii człowieka pozwoli na skuteczne i bezpieczne korzystanie z masażu klasycznego .

ŚRODKI POŚLIZGOWE STOSOWANE W MASAŻU

Cel stosowania środków poślizgowych

-

-

ułatwić pracę rąk masażysty po tkance masowanej znieść dolegliwości bólowe wspomagać działania terapeutyczne masażu

Zasady stosowania środków poślizgowych

nie nalewać na ciało osoby masowanej, lecz na swoją rękę stosować taką ilość środka poślizgowego, aby ułatwić poślizg ręki nie zaburzając siły tarcia stosować do całego zabiegu masażu lub do krótkiego wmasowania w miejsce chore przed zastosowaniem środka poślizgowego przeprowadzić test przeciwuczuleniowy

Podział środków poślizgowych

                    

Środki ułatwiające masaż

wszelkie środki poślizgowe chemicznie obojętne dla masowanego organizmu, nie dają alergii, nie mają wpływu terapeutycznego na organizm

-

talk kosmetyczny - zasypka dla dzieci - oliwa z oliwek oliwka do pielęgnacji skóry - olej wazelinowy kremy do masażu

Środki wspomagające masaż

preparaty leczniczo obojętne, ale zwiększające poślizg ręki masażysty nie zmniejszając siły tarcia

wazelina, linomag, dermosan, oliwa

- preparaty o dzia łaniu leczniczym:

maści, kremy, żele, aerozole, emulsje, emulżel

o działaniu: rozgrzewającym przeciwbólowym znieczulającym przeciwzapalnym przeciwobrzękowym przeciwwysiękowym

OLEJE BAZOWE DO MASAŻU

OLEJ Z AVOCADO

wykorzystywany jest w masażu przeznaczonym dla cery suchej i zniszczonej. Doskonale nawilża i natłuszcza.

Wykazuje dużą zgodność biologiczną z substancjami tłuszczowymi zawartymi w skórze. Skład oleju jest zbliżony do składników lipidowych znajdujących się w skórze, co wpływa na dużą tolerancję. Olej avocado stanowi również naturalny filtr słoneczny.

OLEJE BAZOWE DO MASAŻU

OLEJ MACADAMIA

starzenie zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz fitosterole i lecytynę. Hamuje się skóry chroniąc lipidy ścian komórkowych przed działaniem wolnych rodników. Daje niezwykle aksamitne odczucie na skórze. Dzięki podobieństwu do naturalnych wygładza skórę. Ma zastosowanie w dermatologii oraz przy tłuszczy skóry łatwo się wchłania i pielęgnacji włosów dotkniętych rozwarstwianiem i przeciwsłoneczny. Przeciwdziała wysuszaniu skóry i utracie jej szorstkością. Posiada naturalny filtr sprężystości oraz zanikowi zdolności skóry do samo regeneracji.

OLEJ Z MIGDAŁÓW

- bogaty w witaminy i minerały, działanie ochraniające na skórę, kojące.

Jego zaletą jest to , że jest bezzapachowy, po nałożeniu na skórę tworzy cienką warstwę

OLEJE BAZOWE DO MASAŻU

OLEJ Z PESTEK MORELI

bogaty w witaminy, olej, minerały, enzymy.

J

est to rzadki pachnący marcepanem, otrzymywany z wyciskania pestek moreli. Polecany dla skóry mieszanej, wrażliwej, suchej, szorstkiej i odbudowujące oraz utrzymuje nawilżenie skóry.

popękanej. Wykazuje działanie

OLEJ MASŁO SHEA

uzyskuje się z orzeszków drzewa masłowego.

Zawiera kwas stearynowy i oleinowy a dzięki zawartości estrów alkoholi trójterpenowych i kwasu cynamonowego jest naturalnym filtrem słonecznym. Masło Shea wykorzystuje się bardzo często w kosmetykach do nawilżania i natłuszczania suchej, skłonnej do zmarszczek skóry. Jest bogaty w prowitaminy A, witaminę E i alantoinę. Stosowany jest także jako środek pomocny w leczeniu reumatyzmu, bolących mięśni, oparzeń słonecznych

AROMATERAPIA

OLEJKI LOTNE- olejki eteryczne

• • • • •

Substancje zapachowe łatwo lotne o konsystencji oleju, otrzymywane z surowców roślinnych. Pod względem chemicznym są to mieszaniny różnych związków organicznych alifatycznych, aromatycznych terpenów, jak: alkoholi i fenoli, węglowodorów i aldehydów, ketonów, estrów i innych. Nie zawierają tłuszczów ani olejów. Występują w: kwiatach, liściach, łodygach, korzeniach, kłączach, owocach i nasionach roślin dzikich i hodowlanych. Olejki eteryczne otrzymuje się z odpowiednich części roślin następującymi metodami: poprzez destylację z parą wodną poprzez ekstrakcję: 1)przy użyciu rozpuszczalników nielotnych, najczęściej tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, 2)poprzez macerację lub nawanianie czyli aromatyzację; poprzez wytłaczanie-wyciskanie

AROMATERAPIA

-

Zasady używania olejków eterycznych w masażu

Nie należy opalać się przez 6 godzin po zastosowaniu olejków cytrusowych Używać się powinno tylko te olejki czy mieszanki olejków eterycznych, których zapach jest tolerowany przez osobę korzystającą z aromaterapii Osoby mające skłonność do alergii powinny stosowanie olejków poprzedzić testem Olejku geraniowego nie powinno się stosować korzystając z pigułek antykoncepcyjnych, tymiankowego nie stosuje się przy nadciśnieniu Nie należy mieszać ze soba olejków eterycznych o skrajnie przeciwnym działaniu

AROMATERAPIA

Użycie do masażu olejków eterycznych wymaga eteryczne specjalnego ich przygotowania.

Olejki rozpuszczają się w tłuszczach, należy je więc przed masażem rozcieńczyć w jakimkolwiek, najlepiej nieperfumowanym, oleju roślinnym.

• Nigdy nie Do masażu ciała przygotowuje się roztwory 3% (na około 5 ml oleju bazowego, 3 krople olejku eterycznego). Przy bądź do masażu twarzy stosuje się roztwory 1%.

należy mieszać olejków aromatycznych z olejami bazowymi na zapas, skórze wrażliwej, gdyż tak przygotowane, tracą swoją wartość.

AROMATERAPIA

Poprawiające krążenie: cyprys, geranium, lawenda, rozmaryn, tymianek Działające kojąco na system nerwowy: szałwia, tymianek Stymulujące pracę serca: bazylia, cytryna, majeranek, mięta, neroli, pomarańcza, róża, rumianek, szałwia, tymianek, vetivert, ylang ylang Oddziaływujące na układ hormonalny: bazylia, cajuput, jałowiec, lawenda, róża, cytryna, lawenda, rozmaryn Wysoce stymulujące: bazylia, geranium, majeranek, mięta, róża, rozmaryn, szałwia Poprawiające nastrój: bergamot, geranium, kadzidło, jaśmin, jałowiec, lawenda, liść laurowy, mięta, mandarynka, pomarańcza, pachouli, rozmaryn, ylang ylang

MYDŁA DO MASAŻU

• • • • • •

Kiełki pszenicy i wit. E Miód i płatki owsiane Oliwa z oliwek i olejki eteryczne Cytryna Lawenda Kwiaty (macerat)

Algi dostarczają wielu cennych pierwiastków i związków chemicznych:

Agar

właściwości żelujące, poprawia rozsmarowywalność i zapobiega wysychaniu kosmetyków emulsyjnych.

Karagen

stosowany jest jako emulgator, środek osłaniający. Dzięki właściwościom hydrofilowym utrzymuje wilgotność

stratum corneum

.

Fukoidyna

mikro i

laminaryna

zdolność wiązania i makroelementów. Działają antykoagulacyjnie.

Kwas alginowy

dobrym stabilizatorem. Jego sole alginiany, stymulują przemianę materii i wiążą substancje szkodliwe. Są doskonałym zagęstnikiem kosmetyków. służy do wyrobu mydeł jest

Sorbitol

- stosowany jest w kremach o/w

Mannitol

nawilżające działanie bakteriostatyczne i ALGI

     

Fikoerytryna

- naturalny barwnik, chroniący przed promieniami UV

Polifenole

mają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne

Kwas foliowy

- uczestniczy w procesach krwiotwórczych

Nienasycone kwasy tłuszczowe

niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W preparatach z alg są odporne na utlenianie, co z punktu widzenia kosmetycznego jest niezmiernie ważne. -

Mikroelementy

(przeciętnie 10 razy więcej niż u roślin lądowych): Ca, I ,Br, Fe, Mg, Cu, Zn, Mn - pierwiastki te z poliwęglowodorami tworzą kompleksy, co pozwala im łatwiej pokonać barierę lipidową naskórka.

Witaminy

- A, B1, B2, B5, B6, B12, E, oraz C, której zawartość w krasnorostach jest większa niż w owocach cytrusowych.

ALGI

ALGI W MASAŻU

• • •

Działanie

: preparaty wzbogacone algami są łatwo przyswajalne przez skórę, mają działanie odżywcze, kojące, wygładzające, uszczelniające naczynia włosowate, osłabiają uczucie świądu, napięcia, podrażnienia, mają również działanie uspokajające, regenerujące, nawilżające, przeciwobrzękowe, odtoksyczniające.

Formy

: w połączeniu z olejami roślinnymi, z torfem, z parafiną

Metody wspomagające masaż

: body wraping, zabiegi rozgrzewające (sauna, biosauna, łaźnia parowa, lampy)