Projekt zmian do KPPPwR - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Download Report

Transcript Projekt zmian do KPPPwR - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zespół Monitorujący do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Omówienie i podsumowanie dotychczasowych działań i prac

Posiedzenie Zespołu Monitorującego Warszawa – Zielonka, dnia 15-16 marca 2012 roku

   

1. Historia

Nowelizacja – ustawa

o zmianie ustawy

przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 10 czerwca 2010 roku – art. 10a-f;

o

Zespół Monitorujący ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – organ opiniodawczo-doradczy Ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28.01.2011 roku w sprawie Zespołu Monitorującego

do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Rozpoczęcie Zespołu i ich powołanie przez Ministra w marcu 2011 roku.

procedury powołania członków

2. Zespół

     W skład Zespołu wchodzą: 1) Krajowy Koordynator Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie; 2) siedmiu przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych; 3) pięciu przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego; 4) dziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych.

 

3. Posiedzenia i prace Zespołu

Pierwsze posiedzenie Zespołu – 10.05.2011 roku.

 wręczenie powołań do Zespołu;   Podjęcie uchwał, m.in. w sprawie powołania dwóch grup roboczych do spraw: opracowania wytycznych – przewodniczący - pani Renata Durda  opracowania projektu nowego KPPPwR -przewodniczący – pan Michał Lewoc Drugie posiedzenie Zespołu – 15-16.06.2011 roku.

   uchwalenie projektu Regulaminu Zespołu; oceny merytoryczna 273 wniosków złożonych w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” - 91 podmiotów uzyskało dofinansowanie.

prace w grupach roboczych nad wytycznymi do szkoleń i projektem KPPPwR

3. Posiedzenia i prace Zespołu cd.

 Trzecie posiedzenie Zespołu – 21.09, 20.10.2011

roku.

 omówienie dotyczącej przeciwdziałania przemocy w rodzinie 28 29.11.2011; przebiegu Ogólnopolskiej Konferencji  prace nad wytycznymi dotyczącymi szkoleń z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;  uchwalenie projektu wytycznych i przedstawienie Przewodniczącemu do ewentualnej akceptacji;  prace nad projektem KPPPwR.

4. Wytyczne

  Zgodnie z art. 8 pkt 5 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego jest zobowiązany do opracowania oraz wydania co najmniej raz na dwa lata wytycznych do prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Opracowany przez Zespół projekt Wytycznych został podpisany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej i opublikowany na stronie internetowej MPiPS.

4. Wytyczne cd.

Wytyczne zostały opracowane na lata 2012-2013.  Zakres Wytycznych obejmuje następujące obszary:  Założenia;  Osoby uczestniczące w szkoleniu;  Zawartość merytoryczną szkolenia;  Metody szkolenia;  Czas trwania szkolenia;  Zaliczenie szkolenia;  Kwalifikacje realizatorów szkolenia.

5. Projekt nowego KPPPwR

 

Dlaczego zmiany?

Znowelizowanie ustawy przemocy w rodzinie;  Nowe instytucje;  Nowe procedury wykonawcze).

o (obowiązują przeciwdziałaniu wszystkie Upływ 5 lat obowiązywania Programu; przepisy  Inny sposób sporządzania Programów wieloletnich:  Syntetyczny;  Omiernikowany, ( realizatorzy zadania, mierniki, termin realizacji)

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Co Program będzie zawierał?

I.

II.

III.

IV.

Cele Programu.

Założenia Programu.

Adresaci Programu.

Realizatorzy Programu.

V.

VI.

VII. Przewidywane skutki finansowe.

VIII. Przewidywane efekty realizacji Programu.

IX.

Akty prawa krajowego oraz programy wieloletnie.

Obszary, kierunki i działania Programu.

Sposób monitorowania i sprawozdawczości.

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

    

I. Cele Programu: Cel główny:

Zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zmniejszenie skali tego zjawiska w Polsce.

Cele szczegółowe:

Cel 1: zintensyfikowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Cel 2: zwiększenie skuteczności ochrony i wsparcia osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

Cel 3: zwiększenie skuteczności oddziaływań wobec osób stosujących przemoc w rodzinie.

Cel 4: zwiększenie poziomu kompetencji przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w celu podniesienia jakości i dostępności świadczonych usług.

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

II. Założenia Programu:

Cztery podstawowe obszary zawierające kierunki działań: I.

Profilaktyka.

II. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.

III. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie.

IV. Podniesienie kompetencji służb.

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

III. Adresaci Programu:

1) 2) 3) 4) 5) ogół społeczeństwa, w tym osoby zagrożone przemocą w rodzinie; osoby dotknięte przemocą w rodzinie; osoby stosujące przemoc w rodzinie; świadkowie przemocy w rodzinie; służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

   

IV. Realizatorzy Programu:

  organy administracji rządowej, przy: wsparciu państwowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie; współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz kościołami i związkami wyznaniowymi  jednostki samorządu terytorialnego, przy: współpracy podmiotów lub organizacji pozarządowych oraz kościołów i związków wyznaniowych.

Prokuratura; sądy powszechne;

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

V. Akty prawa krajowego oraz programy wieloletnie:

  Ustawy: kodeksy, ustawy o pomocy społecznej, o Policji, o ochronie lokatorów (…), o wychowaniu w trzeźwości (…), o postępowaniu w sprawach nieletnich, o systemie oświaty, o przeciwdziałaniu narkomanii, o działalności pożytku publicznego (…), prawo prasowe, o radiofonii i telewizji, ustrojowe-samorządowe.

      Programy wieloletnie: Rządowym Programem Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” 2007-2015; Strategią Polityki Społecznej 2007-2013; Narodowym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 2011-2015; Krajowym Programem Przeciwdziałania Narkomanii 2011-2016; Rządowym Programem na lata 2008-2013 „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”.

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

VI. Obszary, kierunki i działania Programu: 1.

Obszar:

Profilaktyka

Kierunki: 1.1. Poszerzenie wiedzy na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Działania: (diagnozy ogólnokrajowe i lokalne, monitorowanie zjawiska) 1.2. Podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społecznej w

zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie; zmiana postrzegania przez społeczeństwo problemu przemocy w rodzinie.

Działania: (kampanie społeczne ogólnokrajowe i lokalne, współpraca z duchowieństwem kościołów i związków wyznaniowych)

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

1. Profilaktyka cd:

Kierunki: 1.3. Ograniczenie zjawiska przemocy w mediach. Działania: (promowanie programów bez przemocy, współpraca z mediami) 1.4. Poprawa jakości systemu działań profilaktycznych. Działania: (programy osłonowe, edukacyjne, wspierające, poradnictwo dla rodziców) 1.5. Realizacja programów przeciwdziałania przemocy w

rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie.

Działania: (gminne, powiatowe i wojewódzkie programy)

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

2. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie

Kierunki: 2.1. Rozwój

infrastruktury instytucji rządowych samorządowych, a także podmiotów oraz organizacji pozarządowych udzielających pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz wypracowanie zasad i współpracy.

Działania: (zespoły i grupy robocze, monitorowanie instytucji i podmiotów, bazy danych – sądy, prokuratury, Policja, poszerzanie oferty, współpraca z Ngo, )

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

2. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie cd.

Kierunki: 2.2. Upowszechnianie informacji i edukacja w zakresie

możliwości i form udzielania pomocy osobom dotkniętym

przemocą w rodzinie (art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Działania: (informacja, edukacja i szkolenia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie) 2.3. Udzielanie pomocy i wsparcia osobom dotkniętym

przemocą w rodzinie.

Działania (realizacja zadań ustawowych, miejsca w ośrodkach wsparcia, i w OIK, SOW-y, ogólnopolskie telefony, odpowiednie warunki przesłuchania m.in. dla dzieci, zabezpieczenie ich bezpieczeństwa, mieszkania socjalne)

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

2. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie cd.

Kierunki: 2.4. Monitoring skuteczności działań pomocowych. Działania: (badanie skuteczności pomocy udzielanej rodzinom dotkniętym przemocą, w tym badanie istniejących przeszkód w zakresie pomagania osobom dotkniętym przemocą w rodzinie).

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

3. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie.

Kierunki: 3.1. Rozwój

infrastruktury instytucji rządowych samorządowych, a także podmiotów oraz organizacji pozarządowych oddziaływujących na osoby stosujące przemoc w rodzinie oraz wypracowanie wzajemnych zasad współpracy.

i

Działania: (monitorowanie infrastruktury instytucji i Ngo prowadzących programy korekcyjno-edukacyjne, przesyłanie informatorów do sądów, prokuratur i Policji, rozpowszechnianie wewnątrz w/w).

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

3. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie cd.

Kierunki:

3.2.Interwencja oraz reakcja właściwych służb na stosowanie przemocy w rodzinie.

Działania: (procedury „Niebieskie Karty”, działania zespołów i grup roboczych, zapobieganie kontaktowaniu się sprawców/izolacja, monitoring orzecznictwa sądów, współpraca służb, w tym Policji, kuratorów sądowych z innymi służbami).

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

3. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie cd.

Kierunki:

3.3.Stosowanie wobec osób stosujących przemoc w rodzinie programów oddziaływań w tym korekcyjno-edukacyjnych

zmierzających do zaprzestania przemocy w rodzinie (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Działania: (opracowanie ramowych programów, opracowanie i realizacja programów na wolności i w warunkach pozbawienia wolności, zwiększenie udziału sprawców w programach monitoring orzecznictwa sądów, monitorowanie udziału sprawców w programach, badanie skuteczności programów).

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

4. Podnoszenie kompetencji służb.

Kierunki:

4.1. Wzmocnienie jakości kształcenia zawodowego osób przygotowujących się do realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz osób realizujących te zadania.

Działania: (wprowadzenie do programów szkolnych, i na studiach elementów dot. szkodliwości przemocy w rodzinie, wprowadzenie do programów kształcenia zawodowego służb w/w,).

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

4. Podnoszenie kompetencji służb.

Kierunki:

4.2.Wyznaczenie kierunków działań dla podmiotów i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie

Działania: (wytyczne dla szkoleń, wytyczne dla prokuratorów, materiały instruktażowe, zalecenia i procedury oparte na procedurze „Niebieskie Karty”, współpraca służb na danym terenie (bazy danych osób nadzorujących, spotkania, wypracowanie polityki działań).

4.3. Zwiększenie kompetencji osób realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Działania: (szkolenia dla służb w zakresie istoty przemocy, procedur, współpracy, oddziaływań na osoby dotknięte przemocą i ją stosujące).

5. Projekt nowego KPPPwR cd.

Obszar:

4. Podnoszenie kompetencji służb cd.

Kierunki:

4.4.Wzmocnienie

kompetencji zawodowych oraz przeciwdziałanie realizujących wypaleniu zadania z zawodowemu zakresu osób przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Działania: (wsparcie psychologiczne dla osób procujących z osobami dotkniętymi przemocą oraz sprawcami, superwizje, coaching, grupy wsparcia raz w roku).

6. Planowany harmonogram dalszych działań.

      ukończenie prac nad Monitorujący – marzec 2012; projektem przez przekazanie projektu do RCL – czerwiec 2012; Zespół przedstawienie projektu innym resortom (konsultacje międzyresortowe) – marzec-kwiecień 2012; przedstawienie projektu partnerom (konsultacje społeczne) – kwiecień-maj 2012; społecznym skierowanie projektu na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów, a potem na posiedzenie Rady Ministrów wydanie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie KPPPwR z załącznikiem w postaci Programu

Koniec

Dziękuję za uwagę.

Michał Lewoc

– sędzia Koordynator Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Departament Praw Człowieka

Ministerstwo Sprawiedliwości

Al.. Ujazdowskie 11 00-950 Warszawa telefon: (022) 23-90-675 e-mail: [email protected]