вижте я

Download Report

Transcript вижте я

Спин

Какво е спин

?

Синдромът на придобитата имунна недостатъчност е едно от най-опасните вирусни заболявания, познати на човечеството досега. Днес той е водещата причина за смъртните случаи в света на хора в активна възраст. Около 7000 млади хора на възраст от 10 до 24 години се заразяват със СПИН всеки ден. Това означава: всяка минута се заразяват петима.

Способността на тялото да се бори с болестта намалява, тъй като броят на CD4+ спада, докато достигне до критична точка, в която може да се каже, че пациентът има СПИН – Синдром на придобита имунна недостатъчност.

ХИВ е особен вид вирус - ретровирус. Въпреки, че е по-прост от обикновения вирус, ретровирусът може да бъде победен по-трудно. Те вкарват своя ген в ДНК на клетката, която атакуват, така че всяка нова клетка също съдържа гена на вируса. Ретровирусът копира своя ген в атакуваната клетка с голяма степен на грешка. В комбинация с високата степен на размножаване, това значи, че вирусът мутира с голяма скорост, докато се разпространява.

Какво трябва да се знае за СПИН?

Това, което преви СПИН особено опасна болест, е фактът, че е невидима и човек може да е инфектираз без да знае, като прави това излага на опаснот партньорите си. Затова част от борбата със СПИН се състои в правилното тестуване за наличие на инфекция. Тестовете най-често изследват наличието не на самия вирус, а на антителата в кръвта, които се появяват до 1-3 месеца след заразяването. Ако човек е имал рисков сексуален контакт (без презерватив), той трябва да се изследва 3 месеца след него. Спрямо ХИВ няма имунитет, т.е. заразяването може да настъпи при всеки необезопасен сексуален контакт.

Кой се заразява?

Всеки може да се зарази!

СПИН не подбира жертвите си и няма особени предпочитания! Не се заблуждавайте, че това е болест на хомосексуалистите и наркоманите! Вирусът не подбира хората по възраст, пол, цвят, сексуална ориентация, икономическо и социално положение.

Развитие на СПИН

Имунната система е отслабена и тя не може да се бори с болестите, като повечето инфекции стават животоопасни. Хората, които имат ХИВ се заразяват по-лесно с туберколоза, малария, пневмония и херпес. Тяхната чувствителност се увеличава с намаляване броя на CD4+.

Как се предава вирусът на СПИН

Вирусът на СПИН се съдържа в повачето телесни течности на заразен човек, но единствено в кръвта, спермата и вагиналния секрет има достатъчно количество вируси, за да се осъществи заразямане. Вирусът може да се предаде, ако някои от тези течности влезе в контакт с кръв или лигавица на здрав човек. Така, пътищата, по които може да се предаде заразата са Три:Полов път , Кръвен път , Вертикален път .

Как не се предава вирусът на СПИН ?

- Чрез ръкуване, прегръдка или целувка - Чрез кашлица и хрема - При използване на обществен телефон - При посещение в болница - От обща храна, прибори за хранене и чаши - При използване на обществени чешми - При използване на бани и тоалетни - При използване на обществени плувни басейни - При ухапване от комар или други насекоми - При работа, социални контакти или съжителство с ХИВ-позитивни хора

Латексовите презервативи спират всички HIV частици. Ако се използват правилно и постоянно, те намаляват риска от зараза, въпреки, че няма метод, който да е 100% сигурен с изключение на въздържанието.

Какви са симптомите от ХИВ?

Половината от хората, които се заразяват с ХИВ страдат от симптоми, подобни на грип.През първите 2-4 седмици,това включва треска, умора, сърбеж, главоболие и подути лимфни възли. Здрава имунна система има 600-1200 CD4+ клетки на кубически милиметър кръв. Ако това спадне до 200, пациентът има СПИН.

Има ли лечение?

Понастоящем сигурни медикаменти за лечение на СПИН не съществуват. Прилага се комплексно лечение в три основни направления: с експериментални антивирусни препарати; за стимулиране и възстановяване на увредената имунна система и срещу инфекциите и раковите заболявания. Усилено продължават изследванията на многобройни екипи от специалисти в различни области с цел създаването на ваксина срещу СПИН. Резултатите, засега, не са обнадеждаващи, защото вирусът на болестта е много изменчив. Чрез лечението се цели да се намали разрушителното действие на вируса върху имунната система, както и да се противопостави на страничните инфекции, фатални за хората, болни от СПИН.

Инфекция

HIV присъства в кръвта, спермата и кърмата на лицето, заразено с вируса. Той се предава, когато тези течности попаднат в организма на друго лице .

Винаги ли ХИВ-инфекцията е фатална?

Не е задължително. Без лечение ХИВ инфекцията почти винаги води до СПИН, което почти неминуемо довежда до смърт. Днес обаче съществуват методи на лечение, които забавят развитието на ХИВ инфекцията и позволяват хора, инфектирани с вируса, да живеят здрави и продуктивни в продължение на много години.

Как да разберeм дали сме носители на ХИВ?

Диагноза се изгражда на основата на клиничните данни, лабораторните изследвания, доказващи наличието на антитела спрямо HIV, и тестовете, установяващи потиснатото състояние на имунната система. Някои от наблюдаваните промени по кожата и лигавиците са характерни за заболяването (като например sarcoma Kaposi), а други са съмнителни за наличие на HIV инфекция у лица с повишен риск: интензивен себореен дерматит, herpes zoster у млади хомосексуални мъже; гъбични заболявания на устната кухина при видимо здрави индивиди и др.

Единственият начин да разберете дали сте заразени, е да си направите тест за ХИВ. Само за дни или седмици след първоначалното инфектиране с вируса в организма се появяват антитела, които могат да се открият чрез тест, който в България се извършва в кабинетите за безплатно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС)

Какво трябва да знаем за теста за СПИН ????

Това, което преви СПИН особено опасна болест, е фактът, че е невидима и човек може да е инфектираз без да знае, като прави това излага на опаснот партньорите си. Затова част от борбата със СПИН се състои в правилното тестуване за наличие на инфекция. Тестовете най-често изследват наличието не на самия вирус, а на антителата в кръвта, които се появяват до 1 3 месеца след заразяването. Ако човек е имал рисков сексуален контакт (без презерватив), той трябва да се изследва 3 месеца след него. Спрямо ХИВ няма имунитет, т.е. заразяването може да настъпи при всеки необезопасен сексуален контакт.

Как да се защитим ?

Контрол за заразеност от HIV инфекция на всички подлежащи на кръвопреливане продукти, органи за присаждане, дарена сперма за оплождане и майчина мляко, контрол за използването на индивидуални спринцовки и игли и ефикасна дезинфекция на всички инструменти, които могат да бъдат преносители на вируса; избягване на случайните полови контакти; обучение на порастващите по проблемите на сексуалното общуване.

Рак на имуната система

Хората с HIV са застрашени от развиване на рак на имунната система, известен още като Non-Hodgkin’s Lymphomas (NHL). NHL може да засегне всяка част на тялото, включително гръбначния стълб и мозъка и може да причини смърт в рамките на една година. Може да се развие при всякакъв брой на CD4+ и се лекува с химиотерапия. Симптоми (NHL): Подуване на лимфните възли, треска, потене, загуба на тегло

Благодаря ви за вниманието!!!

Изготвила: Десислава Демирева Херонова Уч-ка от 8 Клас ОУ,,Светлина “