Laboratorní práce a projekty ve výuce fyziky

Download Report

Transcript Laboratorní práce a projekty ve výuce fyziky

Laboratorní práce a projekty
ve výuce fyziky na ZŠ
Jiří Tesař
Laboratorní práce a RVP
 V RVP není tato forma práce uvedena.
 Fyzika je spojena s experimentální činností ve
školní výuce musí být tato metoda rozvíjena.
 Návyky a dovednosti experimentální práce je
nutné rozvíjet v žácích již od počátku jejich
fyzikálního vzdělávání.
 Z hlediska didaktického je při této formě práce
velmi důležité spojení vlastního měření s jeho
vyhodnocením a vypracováním zápisu.
Laboratorní práce –
didaktické poznámky
 Celou vyučovací hodinu (úvod – měření zápis)
 všichni žáci stejnou úlohu (měření)
 navazuje na předchozí učivo (upevnění a
prohloubení)
 návod (často pracovní list) – dílčí kroky
 dovednosti a návyky práce s laboratorními
přístroji a pomůckami
 dovednost vypracovat protokol = zápis z
měření
Laboratorní práce –
didaktické poznámky





kvantitativní ověření fyz. zákonitostí
kvalitativní ověření fyz. zákonitostí
měření fyzikálních veličin (poznání metod)
měření fyzikálních konstant
seznámení s přístroji
Laboratorní práce –
organizace





rozsah a obsah jsou určeny ŠVP
dělení třídy (24 žáků) – okrajové hodiny
skupiny po dvou žácích (optimální)
materiální vybavení kabinetu
příprava - vlastní měření – protokol vyhodnocení
Laboratorní práce –
metodická rozvaha






navazují na teorii – neodkládat na později
časová zvládnutelnost
objasnění cíle LP - příprava
vhodný návod (učebnice x vlastní)
v odborné učebně fyziky
příprava – pomocníci mezi žáky
Laboratorní práce –
dohled učitele





učitel pomáhá (= vede, řídí, radí,…) ale
neměří
upozorňuje na chyby v postupu a měření
udržuje kázeň a pořádek
kontroluje pomůcky a vyměňuje vadné
dohlíží na úklid pomůcek
Laboratorní práce –
protokol




příprava – namnožit x žáci připraví doma
formální úprava – jednotná struktura
dokončení – v hodině x doma
klasifikace
Laboratorní práce –
hodnocení






srovnání výsledků
analýza chyb
zhodnocení přípravy a přístupu k měření
zvládnutí teorie
vlastní měření (dovednosti, zručnost,
organizace…)
protokol
Laboratorní práce –
příprava
předchozí hodina:
 určení pracovních skupin,
 teorie + pracovní postup
 zadání přípravy protokolu (rozdání formuláře)
začátek hodiny:
 poučení o bezpečnosti
 rozdání pomůcek
Laboratorní práce –
náměty





podle učebnice – např. Jáchim+Tesař
6. roč. – Hustota mince, Rovnováha na páce
7. roč. – Pohyb + graf, Lupa, Vztlaková síla,
Hustota plynu v sifonové lahvi
8. roč. – Výkon, Odpor vrstvy tuhy,
transformátor
9. roč. – Tepelná účinnost, Matematické
kyvadlo T=f(l)
Projekty – vymezení
Killpatrick:
„Projekt jest určitě a jasně navržený úkol,
který můžeme předložiti žáku tak, aby se
mu zdál životně důležitý tím, že se blíží
skutečné činnosti lidí v životě.“
Projekty –
pedagogické aspekty




žáci jsou vedeni k řešení komplexních
problémů a získávají zkušenosti praktickou
činností a experimentováním.
vychází z pragmatické pedagogiky a principu
instrumentalistu (J. Dewey, W. Kilpatrick).
podporují motivaci žáků a kooperativní učení.
forma integrovaných témat, praktických
problémů ze života, praktické činnosti, vedoucí
k vytvoření nějakého výrobku, výtvarného či
slovesného produktu
Projekty –
pedagogické aspekty



koncentrace učiva kolem určitého ústředního motivu,
jádra nebo základní ideje, kterým může být téma
obecné, konkrétní podnět, problém, výchovně
vzdělávací cíl.
navozuje cílenou vzdělávací činnost, promyšlenou a
organizovanou, teoretickou, ale i ryze praktickou,
která odpovídá potřebám předškolních dětí, ale i
rozhodnutí pedagoga,
zaměřen činnostně a prožitkově a směřující k
praktickému využití v životě, přinášející změny v
osobnosti dítěte cestou vlastní zkušenosti, za kterou
děti částečně přebírají svoji odpovědnost.
Projekty –
didaktický postup
 Zvolíme téma projektu – učitel + děti,
popřípadě rodiče, i další partneři.
 pravidla spolupráce (kompetence,
odpovědnost) učitelek, dětí i dalších partnerů.
 jak můžeme s tématem pracovat mimo školu a
kdo nám v tom může pomoci, jak zapojíme
další spolupracovníky (rodiče, provozní
pracovníky…).
Projekty –
didaktický postup


Analyzujeme výchozí situaci – jaké informace děti o
tématu mají, co už vědí, znají, dovedou, na jaké
úrovni schopností, dovedností, návyků, vědomostí a
poznatků děti jsou.
Na základě analýzy stanovíme cíle projektu. K jakým
cílům chceme děti svým pedagogickým záměrem
dovést, v čem chceme dosáhnout pokroku, co je
naučíme, jaký očekáváme posun
Projekty –
didaktický postup






jak budeme motivovat
jak téma představíme
příprava motivujícího prostředí, pomůcek, materiálů,
které budeme potřebovat.
jakým způsobem, jakými činnostmi budeme zvolené
cíle postupně naplňovat
organizace – do kterých činností se projekt může
prolínat
délka trvání projektu - přizpůsobujeme zájmu a
potřebám dětí, měnící se situaci, úspěšnosti projektu
Projekty –
didaktický postup




Téma i cíle projektu zveřejníme – nástěnka, obrázky
dětí, dopis, leták
Projekty mohou mít různou podobu a grafickou
úpravu
V průběhu realizace projekt aktuálně vyhodnocujeme
– děláme stručné písemné poznámky
Po ukončení projekt vyhodnocujeme – porovnáváme
se stanovenými jednotlivými cíli míru úspěšnosti.
Projekty –
didaktický postup



hodnocení všech zúčastněných – hodnocení a
sebehodnocení učitele (sebereflexe, co se povedlo,
líbilo, co naopak)
hodnocení i sebehodnocení samotnými dětmi, jejich
pocitů a prožitků (musí se tomu postupně učit),
hodnocení jednotlivých žáků (čeho dosáhli, co se
naučili, včetně výsledků sociálního učení),
Projekty –
didaktický postup



evaluace vzhledem k cíli – úspěšnosti projektu
samého
hodnocení zaznamenáme písemně
hodnocení ze stany rodičů a dalších účastníků
projektu.
Projekty –
klasické náměty





voda, vzduch, energie
doprava
odpady a jejich využití
zrak a sluch
……
Projekty –
náměty Fyzika I









Atlas dopravních spojení
Sportovní rekordy, v nichž rozhoduje délka
Naše rybníky
Naše náměstí
Spotřeba vody v domácnosti
Měření teploty vzduchu
Tělesná teplota
Zpracování časových údajů
Pražský orloj
Projekty –
náměty Fyzika II









Zhotovení siloměru
Vzorkovnice brusných pláten papírů
Zásady správného mazání lyží
Plastická maziva a jejich charakteristiky
Síly ve sportu
Výpočet průměrných rychlostí běžců
Pohyby zvířat
Kolo jako technické zařízení
Lety do vesmíru
Projekty –
náměty Fyzika III







Opalování a vše, co s ním souvisí
Barvy jejich vnímání a míchání
Zrcadla a jejich různé podoby
Lidské oko
Oči zvířat
Pozorovací technika
Fotografování v minulosti a dnes
Projekty –
náměty Fyzika III






Brusné a řezné nástroje
Voda
Lodě a ponorky
Člověk vystavený tlaku vzduchu a vody
Dlouhodobé měření tlaku vzduchu
Lety balonů a vzducholodí