Aplikační programy, programovací jazyky, formáty datových souborů.

Download Report

Transcript Aplikační programy, programovací jazyky, formáty datových souborů.

Referát č.8

Daniela Venusová

Obsah

Aplikační software

Programovací jazyky

Formáty datových souborů

Aplikační software

Aplikační software

(zkráceně

aplikace

provádět nějakou užitečnou činnost.

) je v informatice veškeré programové vybavení počítače (tj. software ), které umožňuje  Aplikace využívají pro interakci s uživatelem grafické nebo textové rozhraní, případně příkazový řádek.  Mezi aplikace nepatří systémový software.

 Aplikace se může skládat z několika programů, případně je několik aplikací spojeno do skupiny, kterou označujeme jako aplikační balíky.

Dělení:

 Aplikační software můžeme rozdělit do různých skupin, které se mohou překrývat. Některé aplikace mohou patřit i do více skupin.

        Antivirové programy Databázové systémy Ekonomické a informační systémy Grafické editory Hry Internetové prohlížeče Kancelářské balíky Pomocné programy

        Poštovní programy Prezentační programy Správci souborů a archivační programy Tabulkové kalkulátory Technické programy Textové editory a DTP programy Výukové programy Vývojové nástroje  Další

Programovací jazyky

Programovací jazyk

je prostředek pro zápis algoritmů, jež mohou být provedeny na počítači. Zápis algoritmu ve zvoleném programovacím jazyce se nazývá program.

 Programovací jazyk je komunikačním nástrojem mezi programátorem a počítačem.

 Programovací jazyk je vlastně soubor pravidel pro zápis algoritmu, odborně řečeno se jedná o formální jazyk.

 Programovací jazyky existují v řadě verzí, mluvíme někdy o dialektech programovacího jazyka. Existují také standardy pro programovací jazyky.

 Existuje mnoho programovacích jazyků, obecně se dělí na vyšší a nižší programovací jazyky.

 Některé programovací jazyky byly vytvořeny především pro výuku programování a algoritmického myšlení.  První programovací jazyky existovaly ještě dříve než počítače. Už v 19. století se používaly programovatelné tkalcovské stavy nebo perforované papírové válce pro samohrající piána.

Formáty datových souborů

 Neboť na záznamová média, například pevný disk, mohou být ukládány jen bity, musí být počítač schopen na ně a zpět převést informaci.

 Existuje množství různých formátů, přizpůsobených pro ukládání různých typů informace. Často existuje více formátů pro reprezentaci jednoho typu dat.  Pro správné zacházení s daty, bylo potřeba, aby operační systém rozeznal jaká data se v souboru v souborovém systému nacházejí. Operační systémy v minulosti zavedly několik způsobů řešení.

 Obrázky: JPEG, BMP, WBMP, GIF, PNG, TIFF…  Video: MPEG-1, MPEG 2, WMV…  Zvuk: MP 3, WAV, WMA …  Kontejnery: AVI, MPEG, MP4, WebM…  Textové dokumenty: TXT, ODT, PDF, DOC …  Tabulkové dokumenty: XLS, ODS …  Prezentační dokumenty: PPT, ODF…  Formát internetových stránek: HTML

 Zdroje :  cs.wikipedia.org

 Jiné internetové stránky