Transcript shear
SESSION 3 FRAMING (SHEAR) CONECTIONS 1 MOMENT ROTATION CURVES Type I, FR Moment Connection M = 0.9M F Moment, M Typical Beam Line Type III, PR Moment Connection M = 0.5M F M = 0.2M F Type II, Simple Shear Connection Framing Connections Rotation, q 2 CONNECTION TYPES • • • • • • Shear End-Plate Double Angles Single Angle Shear Tab or Single Plate Tee Seated – Unstiffened and Stiffened 3 SHEAR END-PLATE 1 1/4" Minimum Edge Distance Advantages: • Simple – Few Parts • No Holes in Beam End Plate Disadvantages: Note: End Plate Thickness Range is 1/4" to 3/8" • Requires Beam to be Cut to Exact Length Comments: • Not commonly used in US; very common in Australia and Europe 4 5 DOUBLE ANGLES Horizontal short slots may be used in angles Advantages: • Beam Length 2 Angles can Vary • Weld or Bolt to Beam Disadvantages: • Double Sided Connections into Column Webs are an Erection Problem 6 7 8 DOUBLE ANGLES 2 Angles 9 10 DOUBLE ANGLES 2 Angles 11 DOUBLE ANGLES 2 Angles Return @ Top Double Angle Knife Connection 12 SINGLE ANGLE Return @ Top Advantages: • Eliminates Erection Problem • Fewer Parts Disadvantages: • Larger Angle Required Bolted and Welded Alternatives • Larger Bolts or Weld Comment: • Not recommended for laterally unbraced beams. 13 14 SHEAR TAB or SINGLE PLATE Advantages: Single Plate • Simple – Few Parts • No Welding on Beam Disadvantages: • Stiffer than Other Types • Requires Careful Design Comments: • Two design models available, with very different results. 15 16 TEE CONNECTION Min. Clearance "k" Distance + 1/4" Advantages: • One Sided Disadvantages: • Tee can be Heavy • Stiffer than Other Types except Shear Tab Comment: • Primarily used to connect to concrete wall or existing construction Return @ Top Tee Concrete Wall 17 UNSTIFFENED SEATED CONNECTION Advantages: • Few Parts • Few Bolts Disadvantages: • Requires Stability Angle • Limited strength Comment: • Commonly used to connect to the web of a column. 4" Stabilizer Clip 2" Return @ Top Alternate Clip Position Seat Angle 18 STIFFENED SEATED CONNECTION Advantages: • Few Parts • Few Bolts Disadvantages: • Requires Stability Angle • Introduces a Column Web Limit State Comment: • Commonly used to connect to the web of a column. 4" Stabilizer Clip 2" Alternate Clip Position Seat Plate Stiffener Optional Trim Lines 19 20 DESIGN CONSIDERATIONS • Where is the pin? 21 DESIGN CONSIDERATIONS Answer: At the most flexible side of the connection. 22 DESIGN CONSIDERATIONS • Where is the pin? 23 DESIGN CONSIDERATIONS • Ductility Considerations – Angle thickness < 5/8 in. – Wide gage – Wide vertical weld spacing with minimum horizontal returns 24 DESIGN CONSIDERATIONS • Beam Length Tolerance +/- 1/4 in. To accommodate: Setbacks in calculations are usually 1/2 in. End edge distances are taken 1/4 in. less than detailed. 25 DESIGN CONSIDERATIONS • Beam Length Tolerance 1/2" setback 26 DESIGN CONSIDERATIONS • Beam Length Tolerance minus 1/4" 27 DESIGN CONSIDERATIONS • Effective Weld Length When a weld terminates in the “air”, the dimensioned weld length is reduced by the weld size for calculations. 28 DESIGN CONSIDERATIONS • Effective Weld Length Shear End-Plate Lw Leff = Lw – 2 tw 29 NEW LIMIT STATES • Block Shear in Coped Beams - Bolted at Web - Welded at Web • Coped Beam Flexural Strength 30 Block Shear in Coped Beams 31 Block Shear in Coped Beams Section J4.3 (1999 LRFD Specification) Block Shear Rupture Strength When Fu Ant > 0.6FuAnv: Rn = [0.6FyAgv+FuAnt] < [0.6FuAnv +FuAnt] When Fu Ant < 0.6FuAnv: Rn = [0.6FuAnv+FyAgt] < [0.6FuAnv +FuAnt] = 0.75 32 Block Shear in Coped Beams Rn = Ten. Rupture + Opp. Yield max Shear Rupture min Opp. Rupture 33 Single Coped Beam 34 Double Coped Beam 35 Coped Beam Flexural Strength Mu = Ru e < b Mn Flexural Yielding b Mn = 0.90 Fy Snet Snet = net section modulus Local Web Buckling Mn = Fbc Snet 36 Coped Beam Flexural Strength For Single Cope Limitations: c < 2 d dc < d / 2 Fbc = 23,590 (tw / ho)2 f k < 0.9 Fy f = 2 (c / d) for c / d < 1.0 f = 1 + (c / d) for c / d > 1.0 k = 2.2 (ho / c)1.65 for c / ho < 1.0 k = 2.2 (ho / c) for c / ho > 1.0 37 Coped Beam Flexural Strength For Double Cope Limitations: c < 2 d dct < 0.2 d dcb < 0.2 d Fbc = 50,840 [tw2 / (c ho)] fd < 0.9 Fy fd = 3.5 – 7.5 (dc / d) dc = max (dct , dcb) 38 Coped Beam Flexural Strength Example: Determine if Adequate. 1" 2 8" 3" A992 Steel Vu = 40 k W14x30 39 Coped Beam Flexural Strength Example W14x30 d = 13.8 in. tw = 0.270 in. ho = 13.8 – 3.0 = 10.8 in. Snet = 8.37 in.3 from Table 8-49 40 41 Coped Beam Flexural Strength Example Fbc = 23,590 (tw / ho)2 f k < 0.9 Fy c / d = 8.0 / 13.8 = 0.580 < 1.0 f = 2 (c / d) = 2 x 0.580 = 1.16 c / ho = 8.0 / 10.8 = 0.740 < 1.0 k = 2.2 (ho / c)1.65 = 2.2 (10.8 / 8.0)1.65 = 3.61 Fbc = 23,590 (0.270 / 10.8)2 (1.16) (3.61) = 61.7 ksi > 0.9 Fy = 0.9 (50) = 45 ksi 42 Coped Beam Flexural Strength Example 1" 2 8" Mn = Fy Snet = 0.9 x 50 x 8.37 = 376.6 in.-kips Vu = 40 k 3" W14x30 Mu = Vu e = 40.0 (8.5) = 340 in.-kips < 376.6 in.-kips Adequate 43 SHEAR END-PLATES 1 1/4" Minimum Edge Distance End Plate Note: End Plate Thickness Range is 1/4" to 3/8" 44 Shear End-Plate Limit States Beam: Beam Gross Shear Coped Beam Flexural Strength Web Strength at Weld Weld: Weld Rupture 45 Shear End-Plate Limit States Plate: 1. Gross Shear 2. Net Shear 3. Block Shear 4. Bearing and Tear Out Bolts: 3 5. Bolt Shear Girder or Column: Bearing and Tear Out 32 11 23 4, 5 3 2 11 2 46 Shear End-Plate Example Determine Vn. 3/4” A325-N Bolts, E70XX 8" 3" 3 12 " 114" 2@3" 114" Vn PL 1/4 x 6 x 0'-8 1/2" A36 W14x30 A992 3/16 47 Shear End-Plate Example W14x30 Fy = 50 ksi Fu = 65 ksi d = 13.84 in. tw = 0.27 in. Beam Limit States Beam Shear Yielding Vn = 0.9 (0.6 Fy) ho tw = 0.9 (0.6 x 50) (10.84) (0.27) = 79.0 k 48 Shear End-Plate Example Coped Beam Flexural Strength From previous example Mn = 376.6 in.-kips with e = cope length + plate thickness = 8.0 + 0.25 = 8.25 in. Vn = 376.6 / 8.25 = 45.6 k 49 Shear End-Plate Example Beam Web Strength at Weld Plate L = 8.5 in. tweld = 3/16 in. Vn = 0.9 (0.6 Fy) (L - 2 tweld) tw = 0.9 (0.6 x 50) [8.5 – (2 x 3/16)] (0.27) = 59.2 k (Shear rupture will not control.) 50 Shear End-Plate Example Weld Limit State - 3/16 in. Fillet Weld Minimum Weld Size 3/16 in. OK Vn = (D x 1.392) (L - 2 tweld) = (2 x 3 x 1.392) [8.5 – (2 x 3/16)] = 67.9 k 51 Shear End-Plate Example Plate Limit States: tp = 1/4 in. A36 Steel 114" Fy = 36 ksi 2@3" Fu = 58 ksi 1 14" Plate Gross Shear Vn = 0.9 (0.6 Fy) (2 L tp) = 0.9 (0.6 x 36) (2 x 8.5 x 1/4) = 82.6 k 3 2" 6" 52 Shear End-Plate Example Plate Net Shear dh´ = 3/4 + 1/16 + 1/16 = 7/8 in. 1 An = (8.5 - 3 x 7/8) (1/4)(2) 14" = 2.94 in.2 2@3" Vn = 0.75 (0.6 Fu) (An) = 0.75 (0.6 x 58) (2.94) = 76.7 k 3 12 " 114 " 6" 53 Shear End-Plate Example Plate Block Shear PL 1/4 x 6 x 0’-8 1/2” 114 " 3" 3" 1 14" Rn = Ten. Rupture Opp. Yield + max Shear Rupture min Opp. Rupture 54 Shear End-Plate Example 114 " Plate Block Shear - Tension Rupture 3" Fu Ant = 58(1.25 - 0.5 x 7/8)(2 x 1/4) 3" = 23.6 k - Shear Rupture 114 " 0.6FuAnv = (0.6 x 58) (7.25 – 2.5 x 7/8) (2 x 1/4) = 88.1 k Shear Rupture Controls 55 Shear End-Plate Example - Opposite Rupture Fu Ant = 23.6 k - Opposite Yield Fy Agt = 36 (1.25) (2 x 1/4) = 22.5 kips Opposite Yield Controls 114 " 3" 3" 114 " 56 Shear End-Plate Example Plate Block Shear 114 " Vn = 0.75 (Shear Rupture 3" + Tension Yield) 3" = 0.75 (88.1 + 22.5) = 83.0 k 114 " 57 Shear End-Plate Example Plate Bearing / Tear Out Brg: 2.4 Fu db t = (2.4 x 58) (3/4 x 1/4) = 26.1 k Edge: 1.2 Fu Lc t = (1.2 x 58) (1.25 – 13/32) (1/4) = 13.6 k < 26.1 k Other: 1.2 Fu Lc t = (1.2 x 58) (3 – 13/16) (1/4) = 38.1 k > 26.1 k 58 Shear End-Plate Example 3 12 " Plate Bearing / Tear Out Vn = ( 2 x Edge + 4 x Other) = 0.75 (2 x 13.6 + 4 x 26.1) = 98.7 k 114" 2@3" 114" 59 Shear End-Plate Example Bolt Rupture A325-N Fv = 48 ksi Vn = 0.75 Fv SAb = 0.75 (48) (6 x 0.4418) = 6 x 15.9 = 95.4 k 3 12 " 114" 2@3" 114" 60 Shear End-Plate Example 8" 3" 3 12" 114" 2@3" 114" Vn PL 1/4 x 6 x 0'-8 1/2" A36 W14x30 A992 3/16 Coped Beam Flexural Strength Controls Vn = 45.6 k 61 DOUBLE ANGLE CONNECTIONS Welded / Bolted Horizontal short slots may be used in angles 2 Angles 62 Welded / Bolted Double Angles Assumption: Pin is at face of supporting element Beam web weld is subjected to eccentric shear 2 Angles 63 Welded / Bolted Double Angles Possible Limit States Beam: Shear Yielding Coped Beam Flexural Strength Block Shear Web Strength at Weld Weld: Weld Rupture Due to Eccentric Shear 64 Welded / Bolted Double Angles Angles: Gross Shear Net Shear Block Shear Bearing / Tear Out Bolt: Shear Rupture 65 Welded / Bolted Double Angles Example: Determine Vn for the limit states of: 1. Beam Web Block Shear 2. Weld Rupture due to Eccentric Shear 3. Beam Web Strength at Weld 66 Welded / Bolted Double Angles Example 1 14 " 3" 3" 11 4" 1" 2 2" 1" 4 W14x30 A992 tw = 0.27 in. 2L 3 x 3 x 5/16 x 0'-8 1/2” A36 67 Welded / Bolted Double Angles Example 1. Beam Web Block Shear 0.6 Fu Anv = 0.6 (65) (8.75 x 0.27) = 92.1 k Shear Area Tension area Fu Ant = (65) (3 - 1/2 - 1/4) (0.27) = 39.5 k < 92.1 k (Shear Rupture Controls) Fy Agt = (50) (3 - 1/2 - 1/4) (0.27) = 30.4 k < 39.5 k (Tension Yield Controls) 68 Welded / Bolted Double Angles Example Beam Web Block Shear Strength Vn = 0.75 (max rupture + min opp.) = 0.75 (Shear Rupture + Tension Yield) = 0.75 (92.1 + 30.4) = 122.5 k 69 Welded / Bolted Double Angles Example 2. Weld Rupture Due to Eccentric Shear e x = aL Dimensions from Table 8-42 V n c.g. L xL k, xL, a, etc. Vn = C C 1 D L kL 70 Welded / Bolted Double Angles Example 2. Weld Rupture Due to Eccentric Shear Vn = C C1 D L Where: C = effective weld coefficient C1 = Fu of weld metal / 70 D = number of 1/16 ths 71 Welded / Bolted Double Angles Example k = 2.5 / 8.5 = 0.29 x = 0.053 e = aL x xL = 0.053 x 8.5 = 0.45 in. a = (3.0 – 0.45) / 8.5 = 0.3 V n c.g. L xL kL 72 73 74 Welded / Bolted Double Angles Example Using Table 8-42 C = 2.06 C1 = 1.0 D=3 e x = aL V n Vn = C C1 D L = (2.06) (1.0) (2 x 3) (8.5) = 105.6 k c.g. L xL kL 75 Welded / Bolted Double Angles Example 3. Beam Web Strength at Weld 0.6 Fu t w (1.0) Vn 105.6 (1.392) (6) (1.0) 0.75 (0.6 65) (0.27) (1.0) 105.6 (1.392) (6) (1.0) 99.8 k 76 END OF SESSION 3 77