WYCIECZKA NA PODLASIE projekt: Julia Czechowska kl Va

Download Report

Transcript WYCIECZKA NA PODLASIE projekt: Julia Czechowska kl Va

KUCHNIA NA PODLASIU

projekt Klasy 2PP 3PP

Położenie Podlasia na mapie Polski.

Województwo podlaskie

Herb i flaga woj. podlaskiego

Położenie geograficzne

Województwo podlaskie

– jednostka podziału administracyjnego Polski , jedno z 16 województw wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy . Położone jest w północno . Przez jego środek przepływa Narew . Stolicą jest Białystok .

 Utworzone w 1999 r.

Warunki naturalne Podlasia

   W rozległych lasach i puszczach ( Puszcza Białowieska , Augustowska , Knyszyńska , Zielona ), z których niektóre jako jedyne w Europie spotkać bogactwo unikatowej regionu jest niezwykle bogata i urozmaicona, co sprzyja bogactwu świata zwierząt. Spotkać tu można zachowały swój pierwotny charakter, można łosie , wilki , rysie i fauny żubry i flory . Szata roślinna żyjące w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej. Krajobraz urozmaicony . Klimat w porównaniu z innymi regionami Polski jest bardziej surowy, a Suwałki , są nazywane „polskim biegunem zimna”.

Mieszkańcy Podlasia

         Podlaskie jest województwem najbardziej zróżnicowanym w Polsce pod względem etnicznym i kulturowym. Od stuleci sąsiadują tu różne narodowości i wyznania. Poza ludnością polską mieszkają tu: Białorusini (ok. 48 tys.), Litwini (ok. 6 tys.), Tatarzy (ok. 0,5 tys.), Rosjanie , Ukraińcy , Romowie , Żydzi , Występuje tu najliczniejsze w Polsce skupisko ludności prawosławnej (ok. 300 tys.)[w Grabarce się ośrodek pielgrzymek prawosławnych.

znajduje

Jeziora i rzeki Podlasia

 RZEKI Pisa Narew Nurzec Biebrza Ełk

           JEZIORA Rajgrodzkie Czarne Wigry Szelment Necko Sajno Białe Serwy Dręstwo Pomorze

Atrakcje Podlasia

 Podlasie - na pierwszy rzut oka nic ciekawego, ale nic bardziej mylnego. To

województwo jest ostoją dzikich zwierząt a także roślin na skalę Polski i Europy

.

Puszcza Białowieska

stanowi unikalny na skalę Europejską kompleks leśny. Dlatego na jej terenie utworzono

20 rezerwatów

. Najcenniejszy na tym obszarze jest

Białowieski Park Narodowy

.

 Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się

Rezerwat Pokazowy Żubra .

Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża .

FAUNA PODLASIA - SSAKI

1. ŻUBR 2. WILK 3. RYŚ 4. ŁOŚ 5. BÓBR 6. JEŻ WSCHODNI

FAUNA PODLASIA - PTAKI

1. BOCIAN BIAŁY 2. BATALION 3. ORLIK GRUBODZIOBY 4. GŁUSZEC 5. CIETRZEW 6. DZIERZBA CZARNOCZELNA 7. DZIĘCIOŁ TRÓJPALCZASTY 8. GADOŻER

Ciekawe miasta i miejsca Podlasia, które warto zobaczyć.

Miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba władz powiatu hajnowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego. Od 2007 w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy. Miasto położone na Równinie Bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży i puszczy nazywane jest „bramą do Puszczy Białowieskiej”.

Co warto zobaczyć w Hajnówce?

Cerkiew Świętej Trójcy

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce zachwyca wszystkich odwiedzających miasto. Jest jego wizytówką i dumą. Smukła konstrukcja, która wydaje się być zawieszona między niebem a ziemią, harmonijnie łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Tradycję dwóch tysięcy lat prawosławia i tysiąca lat jego obecności na tej ziemi.

Pomnik Żubra wykonany z brązu.

Pomnik żubra postawiono tu pierwszy raz w 1862 roku z okazji polowania w Puszczy Białowieskiej cara Aleksandra II. Stał w osadzie Zwierzyniec przy drodze Hajnówka - Białowieża. Podczas I Wojny Światowej wywieziono go do Rosji. Po wojnie wrócił do Polski, ale już nie na swoje pierwotne miejsce lecz na dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie. 13 września 2001 roku, odsłonięto, ufundowany przez TP SA, nowy pomnik żubra. Stanął on przed Urzędem Miejskim w Hajnówce, odlany z brązu żubr różni się od poprzednika bardziej dynamiczna pozą .

Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka.

Park Miniatur Zabytków Podlasia

zlokalizowany jest w Hajnówce, nieopodal serca Puszczy Białowieskiej (20 km od Białowieży). Powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp.

Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25

Rezerwat Żubrów Zwierzęta w Rezerwacie eksponowane są w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością, mogą więc nie być widoczne przez cały czas.

Rezerwat Ścisły Przyrody w Białowieży

Idea utworzenia parków narodowych nie sięga nawet 200 lat wstecz. Specyficzna ochrona Puszczy Białowieskiej na dzisiejszym obszarze rezerwatu ścisłego jest jednak o wiele starsza. Od prawie 800 lat przyroda rozwija się tu bez zbytniej ingerencji człowieka. Świadczą o tym kilkusetletnie drzewa. Historia puszczy czyni ją jednym z najważniejszych lasów Europy, oazą przyrody, mającą niewiele sobie równych.

Muzeum w Białowieży

Muzeum przyrodniczo-leśne Białowieskiego Parku Narodowego można zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Wystawa przedstawia miejscowe gatunki roślin i zwierząt. Życie puszczy przedstawione jest tu nie tylko za pomocą wystawionych eksponatów, lecz multimedialnie. W muzeum w nowoczesny sposób i z powodzeniem wykorzystano oświetlenie oraz dźwięk. Szczególnie godna polecenia jest sala poświęcona ptakom.

Park i Pałac Branickich

Pałac Branickich

– zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”.

Stary Kościół Farny Białystok.

Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

– zespół świątynny w Białymstoku, złożony z dwóch połączonych ze sobą budynków kościelnych: starego (z pocz. XVII w.) oraz nowego (z pocz. XX w.).

Bazylika stanowi główną świątynię archidiecezji białostockiej oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku.

Ratusz w Białymstoku

Ratusz jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Choroszcz- Letnia Rezydencja Branickich

Pałac Branickich w Choroszczy

– zabytkowy pałac Branickich powstały w latach 1745-1771 dla magnata Jana Klemensa Branickiego na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami oraz ogromnym 25 hektarowym parkiem.

Choroszcz- Muzeum Wnętrz.

Muzeum Wnętrz Pałacowych

w Choroszczy jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku.

Dziedziniec Zamku Królewskiego

Zamek w Tykocinie

zamek królewski z XV wieku położony na prawym brzegu rzeki Narwi w miejscowości Tykocin w województwie podlaskim.

Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie.

Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy w Tykocinie oraz zespół klasztorny pomisjonarski

został wzniesiony z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego i jest wiązany z twórczością Jana Henryka Klemma. Kościół powstał w dwóch etapach. Budowę rozpoczęto w roku 1742, a wieże powstały pod koniec roku 1748.

BAZA NOCLEGOWA

 Ośrodek Edukacji Ekologicznej ul. Szkolna 18 Siemianówka  tel/fax. (85) 741 57 20 tel. (85) 744 43 26 tel. kom. 602 470 422

Piękno drewnianej zabudowy na Podlasiu.

Kuchnia Podlasia

      Podczas wycieczki na Podlasiu koniecznie musimy skosztować tradycyjnych potraw. Do serca turystów Podlaskie z pewnością trafi poprzez żołądek. Kuchnia podlaska zawiera w sobie przysmaki charakterystyczne dla państw ościennych tj. Litwy i Białorusi . Najsmaczniejsze podlaskie potrawy to:

Kindziuk litewski

(Perła 2001) – wędlina tradycyjnie wyrabiana na Suwalszczyźnie, której nazwa pochodzi z języka litewskiego.

Babka ziemniaczana – potrawa ziemniaczana o niepowtarzalnym smaku. Kartacze - potrawa z ziemniaków przypominająca polską pyzę w odmianie podlaskiej. Pierekaczewnik - układane warstwami ciasto, które może być nadziewane serem, jabłkami lub mięsem.

Kiszka ziemniaczana - charakterystyczna potrawa białoruska powszechnie przygotowywana wyłącznie na Podlasiu.

Babka ziemniaczana Kiszka ziemniaczana kindziuk Pierekaczewnik Kartacze

BABKA ZIEMNIACZANA

KINDZIUK

PIEREKACZEWNIK

KARTACZE

KISZKA ZIEMNIACZANA

SĘKACZ

SERY KORYCIŃSKIE

Dlaczego warto pojechać na Podlasie?

 Stereotypowy wizerunek

architektury Podlasia

, który oprócz zapachu polskiej wsi nie ma nic więcej do zaoferowania, na szczęście przeminął. Dziś wizytówką Podlasia są zniewalające pałace, cuda współczesnej architektury i imprezy z udziałem największych gwiazd. Na tle polskich miast Białystok błyszczy perłami załować!!!

. W XIX stolica Podlasia pełniła funkcję włókienniczej potęgi. Oprócz walorów architektonicznych, Podlasie oferuje turystom szeroki wachlarz lokali rozrywkowych, sieć noclegową itd Piękne, zielone krajobrazy, czyste powietrze, leśną zwierzynę i wiele religii. Wokół Białegostoku znajduje się wiele małych miejscowości i wiosek, które wodzą na pokuszenie turystów. Podlasie ma swój unikalny klimat, zachwyca spokojem, przychylnością ludzi, pięknem krajobrazów, tolerancji kulturowej i religijnej. Kto jeszcze nie był na Podlasiu musi tam koniecznie pojechać. Zachęcam wszystkich, na pewno nie będziecie