prezentacja

download report

Transcript prezentacja

NIE PALĘ!!

Nikotynizm – wpływ palenia papierosów na organizm człowieka

Wykonanie: Iza Kuzioła, klasa II c Opiekun: Urszula Zdrodowska Szkoła: Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Puławach

jest to choroba, w której człowiek odczuwa silną potrzebę palenia papierosów tracąc kontrolę nad ilością ich wypalania.

W KONSEKWENCJI UZALEŻNIENIE TO PROWADZI DO KŁOPOTÓW:

zdrowotnych rodzinnych finansowych szkolnych

Długotrwałe uzależnienie prowadzi do osłabienia organizmu, jego wycieńczenia, złego samopoczucia a nawet śmierci.

Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Porównując świadectwa szkolne na całym świecie badacze stwierdzili, że uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu.

Pierwszy papieros jest największym głupstwem!

    

Dla ciekawości Bo są zestresowani Bo mają problemy w domu i w szkole Palą dla szpanu żeby się popisać przed innymi Mają presję otoczenia, czują strach przed odrzucenia

Palenie to nie tylko strata czasu, to również wyraźna strata finansowa. Jedna paczka najpopularniejszych papierosów w Polsce kosztuje około 13 zł.

Jeżeli pali tylko jedna osoba w rodzinie to za pieniądze zaoszczędzone na papierosach można kupić: 1 dzień 4 dni 1 tydzień 1 miesiąc 4 miesiące 6 miesięcy 1 rok 10 lat 40 lat 13 PLN 52 PLN 91 PLN 403 PLN 1612 PLN 2418PLN 4836 PLN czasopismo dobra książka jednodniowa wycieczka kilkudniowa wycieczka rower górski dobry komputer tygodniowe wczasy dla rodziny nad morzem 48360 PLN samochód dobrej marki 193440PLN mieszkanie dwupokojowe

Dym papierosowy zawiera 4000 różnych substancji szkodliwych dla zdrowia.

Ciała smołowate, które gromadzą się w płucach, są jedną z przyczyn raka płuc i krtani.

Trujące związki chemiczne

– fenole - niszczą nabłonek oskrzelowy. Tlenek węgla - zmniejsza zawartość tlenu we krwi, utrudnia pracę serca, które gorzej tłoczy krew do różnych części ciała.

Nikotyna - jest to trucizna używana do tępienia owadów. Obkurczając ściany naczyń krwionośnych powoduje zaburzenia pracy serca.

Bierne palenie jest wdychaniem dymu tytoniowego wydostającego się z produktów tytoniowych używanych przez inne osoby. Nie zawsze może on zostać zauważony i potrafi unosić się w powietrzu do 2.5 godzin. Skutki biernego palenia uznawane są za tak samo szkodliwe jak palenia bezpośredniego i są one bardzo niebezpieczne dla osób niepalących, szczególnie dzieci. Bierne palenie jest odpowiedzialne za zwiększenie śmiertelności wśród dorosłych i dzieci oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia niebezpiecznych chorób. Z tych powodów w większości krajów Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz palenia w miejscach publicznych.

CO TO JEST BIERNE PALENIE?

JAKIE SĄ SKUTKI BIERNEGO PALENIA?

• • • • Palacze z każdym papierosem wdychają do 4000 szkodliwych substancji chemicznych. Osoby niepalące podczas wdychania dymu innej osoby również inhalują te same toksyny w takim samym stopniu. Skutki biernego palenia są bardzo niebezpieczne i mogą być śmiertelne, tak samo jak skutki palenia bezpośredniego. Poniżej zostały wymienione niektóre skutki biernego palenia: Choroby układu krążenia, które mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka zawału serca i chorób serca Rak - bierne palenie może znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, np. płuc, piersi u kobiet, nerek, a także guzów mózgu Choroby układu oddechowego, problemy z uszami lub nosem, astma, ciągły kaszel i duszności.

U kobiet w ciąży przedwczesny poród lub niska waga urodzonego dziecka. Negatywnie wpływa na rozwój płodu.

WPŁYW BIERNEGO PALENIA NA OTOCZENIE

WPŁYW BIERNEGO PALENIA NA DZIECI

Chociaż bierne palenie ma negatywny wpływ na dorosłych, to ma jeszcze bardziej niekorzystny i szkodliwy wpływ na dzieci. Powodem tego jest to, że organizm dzieci wciąż się rozwija i rośnie, dlatego dym nikotynowy ma na nie szczególnie zły wpływ. Dzieci są bardziej podatne na następujące skutki biernego palenia:  Astma   Opóźniony rozwój i problemy z nauką Infekcje płuc    Infekcje ucha środkowego Syndrom nagłej śmierci niemowląt Bierne palenie jest równie szkodliwe co palenie bezpośrednie, dlatego należy pamiętać, że każde sięgnięcie po papierosa naraża na szkody nie tylko własne zdrowie, ale i zdrowie osób znajdujących się w otoczeniu palacza.

BIERNE PALENIE

Chcesz mieć tyle problemów zdrowotnych? Wybór należy do Ciebie!

Jeszcze nie jest za późno, aby rzucić palenie!

• 40 sztuk dziennie wypalonych papierosów skraca życie o 8 lat, • 20 sztuk wypalonych dziennie papierosów skraca życie o około 5 lat, • każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty.

PŁUCA

A CZY TY WŁAŚNIE TAK CHCESZ ZAKOŃCZYĆ SWOJE ŻYCIE I SWOICH BLISKICH?

ŚMIERĆ!