DIPLOMSKI RAD Kontranapad U SA

Download Report

Transcript DIPLOMSKI RAD Kontranapad U SA

Kontranapad u suvremenoj košarci

TAKTIKA IGRE U NAPADU Kolektivni napad

Kolektivni napad: 1. Igra brzim napadima 2. Igra pozicijskim napadom 2.1 napad protiv obrane čovjek na čovjeka 2.2 napad protiv zonske obrane 2.3 napad protiv agresivne (presing) obrane 2.4 univerzalni napad

R.A. Auerbach definira košarku kao jednostavnu igru gdje se u svakom trenutku testiraju osnove igre. Kontinuirano usavršavanje osnova igre omogućava uspješnu pojedinačnu i ekipnu igru košarkaša

Tranzicijski napad predstavlja prenošenje težišta sistema, kojeg predstavljaju igrači i lopta, iz obrane u napad na cijeloj dužini igrališta po vertikali, smjer određen crtom koš – koš. S obzirom da se u košarci rezultat odlučuje u desetinkama sekunde vrlo uticajan faktor predstavlja brzina pretvaranja obrane u napad.

Postavljeni ili pozicioni napad predstavlja igru pet na pet kada su obrambeni igrači zauzeli formaciju i na taj način onemogućili napadu da ima brojčanu ili prostornu prednost. Teorijski razlikujemo tri modela postavljenog napada i to: improvizirani, organizirani i šematski, gdje se za vrhunac košarkaške igre u postavljenom, pozicionom napadu, uzima kombinacija improviziranog i organiziranog napada.

Košarka

Košarka se ubraja u polistrukturalna kompleksna gibanja igrača, tj. u polistrukturalne sportove. Zastupljena su ciklička i aciklička gibanja prilagođena specijalnim zahtjevima. Ciklična se kretanja pojavljuju pri raznim vrstama trčanja i vođenja lopte, aciklična pri primjeni različitih tehničkih i taktičkih gibanja igrača.

Košarka definicija

Košarkaška utakmica može se interpretirati i kao uređeni niz zadataka u igri koje igrači treba da obave s obzirom na mjesto i ulogu u ekipi, a sve to unutar koncepta igre.

Košarka se može definirati i na bazi mišljenja R.A. Auerbacha koji kaže da je košarka jednostavna igra gdje se u svakom trenutku testiraju osnove igre. Kontinuirano usavršavanje osnova igre omogućava uspješnu pojedinačnu i ekipnu igru košarkaša.

Taktika igre

Taktika predstavlja sustav individualnih i momčadskih planiranja akcija i odluka koje se realizuju uspješnim obavljanjem poslova u igri. Taktičko ponašanje zahtjeva prilagođjavanje akcija i odluka nepredviđjenim događjajima tokom igre, kao i usklađjivanje individualnog i momčadskog koncepta igre.

Analiza košarkaške igre

Postoje različiti stilovi ili teorije o igri u napadu u košarci. Međutim činjenica je da nije toliko bitno za uspjeh u košarci šta smo primjenili, koji taktički koncept, nego koliko dobro smo ga izveli, dakle kvalitet izvedbe.

Globalni taktički koncept a time i poslovanje u igri s obzirom na tok igre, moguće je promatrati kroz četiri osnovne faze igre : •Obranu • Konverziju - tranziciju obrane u napad •Napad •Konverziju-tranziciju napada u obranu

KONTRANAPAD U SUVREMENOJ KOŠARCI

Vlada mišljenje da je kontranapad najbolje sredstvo napada, te su ga zbog toga skoro sve ekipe, bez obzira da li imaju za to uvjete ili ne, favorizirale. Kontranapad je jedno od sredstava napada kojim se vrlo lako može doći do koša. Njegova primjena je međutim savršenstvo tehničke, individualne, grupne i kolektivne taktike.

Filipovski (1999) je analizirao odnose između primarnih protunapada, ranih napada i postavljenih napada najboljih Evropskih košarkaških momčadi na četiri utakmice završnog turnira Evropske lige u Rimu 1997 godine. Utvrđeno je kako agresivna odbrana omogućuje stvaranje situacija primarnog protunapada (1:0, 1:1, 2:1), dok se protunapadi 2:0, 3:1, 4:2 i 5:2 gotovo ne ostvaruju na utakmicama vrhunske kvalitete. To potkrepljuje pretpostavku stručnjaka kako su učestali organizovani protivnapadi mogući samo uz agresivnu odbranu jer takvi sistemi odbrane proizvode greške i prekršaje pravila igre u protivničkoj ekipi te otvaraju mogućnost za brze i jednostavne akcije na otvorenom igralištu.

Opće karakteristike kontranapada

Kontranapad može se izvesti iz različitih situacija igre: • • • • • • • poslije osvojene lopte (u skoku), poslije primljenog koša (polukontra), poslije izvođenja slobodnih bacanja, poslije podbacivanja, poslije greške protivnika (presječena lopta), poslije ubacivanja lopte iz auta, poslije probijanja zonskog presinga.

Napad – ishodište i završeci NAPAD ISHODIŠTE ZAVRŠETAK Napad nakon primnjenog koša Tranzicijski napad uspješan Napad nakon skoka u odbrani Tranzicijski napad neuspješan Napad nakon osvojene lopte Napad nakon izgubljene lopte Napad nakon osobne greške Napad nakon skoka u napadu Tranzicijski napadf - neutralan Pozicioni napad uspješan Pozicioni napad neuspješan Pozicioni napad - neutralan

Završeci napada NAPAD TRANZICIJSKI USPJEŠAN NEUSPJEŠAN NEUTRALAN POZICIONI USPJEŠAN NEUSPJEŠAN NEUTRALAN Š3US Š2US IOGSB Š3NE Š2NE IL IOGST SNNN Š3US Š2US IOGSB Š3NE Š2NE IL IOGST SNNN

Prednosti kontranapada

• • • • • • kontranapad demoralizira protivnika, pogotovo ako je učestao, kontranapad stalno ugrožava protivničku obranu, kontranapad razvija maštovitost i individualne sposobnosti igrača posebno u završnoj akciji, igrajući kontranapad jača se tehnika, jačanjem tehnike bolje se igra protunapad, kontranapad vole igrač i treneri, pa se i emotivno dobro uklapa u stil igre i kontranapad je izvanredno polje edukativnosti i vrlo je koristan kao način treninga igrača i ekipa.

Nedostaci kontranapada su

• • • • • prevelika želja da se svakako igra kontranapad slabi koncepciju u obrani, odnosno kreće se u kontranapad mnogo prije nego što se dođe u posjed lopte, kontranapad može u igrača razviti preveliku individualnost, zanemaruje se igra cijele ekipe, ako se igra neorganizirano, onda skakači ostaju pasivni u završnici napada, igrači olako gube vrijednost posjedovanja lopte, i neorganizirani kontranapad nepotrebno rasipa snagu igrača, a i učinak mu je slab

Faze kontranapada :

• • • • • I faza – Prije dolaska u posjed lopte II faza – Prvo dodavanje III faza – Popunjavanje linije trčanja IV faza - Transport lopte V faza - Završna faza

I faza – Prije dolaska u posjed lopte

• • • • pravovremenost otvaranja igrača koji su došli do lopte i ko je prima (otvaranje za prijem).

agresivnost u obrani, mogućnost za stvaranje uvjeta za presjecanje lopte, zauzimanje pozicija da se lopte mogu presjeći, zatvaranje koša i skok za hvatanje lopti-

Zatvaranje koša i skok za hvatanje lopti

II faza – Prvo dodavanje

A- najbolje područje B-alternativno područje C- nepodesno područje

III faza - Popunjavanje linije trčanja

IV faza – Transport lopte

V (a) - završna faza

V (a) - završna faza

V (b) – z avršna faza

V

(b)

z

avršna faza

V (c) - završna faza

V (c) - završna faza

Metodika treninga kontranapada

U procesu treniranja kontranapada postižemo veću efikasnost ako planiramo trening po slijedećima principima : - Usvajanjem znanja i osnovnih taktičkih načela kretanja prelaska iz obrane u kontranapad.

- U drugoj fazi razvoja igrači usavršavaju prelazak u kontranapad poslije osvojene lopte iz dirigovane igre na jedan koš (2 na 2, do 5 na 5).

Dirigovana igra je igra u kojoj trener daje posebna pravila za igru obrane i napada (npr. obrambeni igrač ne smije blokirati šuteve napadača i sl.). Igra se organizira tako da igrači treniraju određeni način protivnapada.

- U trećoj fazi trenira se prelazak u kontranapad i njegov razvoj poslije igre na jedan koš (3 na 3 do 5 na 5).

Zaključak

Vrijednost tranzicijskog napada kod mnogih istraživača i trenera je na vrlo istaknutom mjestu. Ima različitih filozofija u pristupu kontranapadu, ali je činjenica da se kontranapadom mogu ostvariti bitni ciljevi igre, zadovoljiti interese gledatelja, jer se preko kontranapada ostvaruju vrlo atraktivne akcije koje su posmatračima interesantne.

Varijabla P_U (uspješan pozicijski napad) za pobjednike (plavo) i poražene (crveno) / Regionalna liga 5 4 3 2 1 0 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36