Kliknij, aby zobaczyć plakat - Gimnazjum nr 3 im. Henryka

Download Report

Transcript Kliknij, aby zobaczyć plakat - Gimnazjum nr 3 im. Henryka

Fascynacja światłem – magiczna świeczka

Kinga Górowska, Sonia Jargut nauczyciel: mgr Bożena Kwitowska

Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Sączu

Dlaczego właśnie optyka ?

Optyka - jeden z najciekawszych działów fizyki, zafascynowała również i nas. Dlatego nasz projekt poświęcimy zjawisku iluzjonistycznemu, czyli „magicznej” świecy.

Do wykonania doświadczenia potrzebne będą:

*

2 świeczki * szklana szyba * kieliszek * zapałki * butelka (klosz) * kartka papieru/ gazeta * gaśnica, w razie ewentualnego zagrożenia życia * CHĘCI DO WYKONANIA DOŚWIADCZENIA  !

Przeprowadzenie doświadczeń

Doświadczenie 1: Widzimy naszą zwykłą, a zarazem magiczną świeczkę. Dzieje się rzecz nieoczekiwana, a mianowicie zapałka pod wpływem zetknięcia z płomieniem nie zapala się.

Doświadczenie 2: Po odcięciu dopływu powietrza świeczka powinna zgasnąć. Czemu się tak nie dzieje ? To magia…

W efekcie . . .

Jesteśmy wszystkich świadkami zjawisk nienaturalnych.

Pod wpływem działań (przykładanie zapałki do płomienia, dotykanie go, odcinanie ogień dopływu powietrza płonącej świecy, nakładanie kieliszka) powinien zachować się inaczej, niż to zrobił.

W rzeczywistości to żadna magia. To prosta iluzja opierająca się na fizycznym prawie odbicia światła.

Wyjaśnienie

W rzeczywistości nasza „magiczna”’ świeczka nie płonie wcale. Zjawisko, które obserwujemy jest skutkiem odbicia się światła.

D

oświadczenia te mają znaczenie dydaktyczne, ponieważ można przez dokładne ustawienie pokrycia obrazu pozornego z rzeczywistym przedmiotem (po drugiej stronie lustra), pokazać, że prawo odbicia jest spełnione – przedmiot jest tak samo odległy od zwierciadła, jak i obraz pozorny.

G

dy światło pada na granicę dwóch ośrodków, to ulega odbiciu zgodnie z prawem odbicia. Dzięki zjawisku odbicia widzimy nasze otoczenie. Wszystkie przedmioty odbijają światło, które trafia do naszych oczu z informacją o wyglądzie tych ciał.

Prawo odbicia:

Kąt odbicia jest równy kątowi padania. Promień padający, promień odbity i prostopadła (zwana normalną) wystawiona w punkcie padania leżą w jednej płaszczyźnie. W wyniku odbicia zmienia się tylko kierunek rozchodzenia się fali, nie zmienia się jej długość.

Doświadczenie 3: Jak wiemy, zwykły płomień zwykłej świeczki parzy, ale nie płomień naszej „magicznej” świeczki… Ręce Kingi nie zostały poparzone.

Doświadczenie 4: Spójrzcie na zdjęcie, bo w zaistniałej sytuacji o komentarz będzie trudno.

Trochę o nas

Jesteśmy uczestniczkami projektu FENIKS prowadzonego w naszej szkole przez Panią mgr Bożenę Kwitowską. W ramach tego programu miałyśmy okazję odwiedzić wiele ciekawych miejsc i odbyć zajęcia zaszczepiające i rozwijające w nas zainteresowania fizyką i astronomią. Były to: spotkanie z amerykańskim astronautą Terry’m Virtsem, nocne obserwacje nieba w Jamnej , „Piknik pod gwiazdami” w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach oraz pokaz astronomiczny w planetarium cyfrowym AJD w Częstochowie. Jesteśmy pewne, że wiedza nabyta dzięki uczestnictwu w projekcie będzie owocować w przyszłości.

Dziękujemy organizatorom za szanse rozwijania naszych uzdolnień w tym kierunku. Dziękujemy również Pani mgr Bożenie Kwitowskiej za poświęcony nam czas i trud w prowadzeniu szkolnych zajęć kółka FENIKS.

 Projekt FENIKS jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu O peracyjnego KAPITAŁ LUDZKI

Dziękujemy!