moderne meesters - Veilinghuis Bernaerts

Download Report

Transcript moderne meesters - Veilinghuis Bernaerts

MODERNE MEESTERS / DESIGN.14 24 25 26 OKTOBER 2016
MODERNE MEESTERS
24 25 OKTOBER 2016
225
26 OKTOBER 2016
DESIGN.14
Lots indiqués avec '*' sont illustrés.
Dimensions: en cm, sans encadrement.
Estimations pas indiquées si inférieures à €500.
1. Date de la vente
La vente publique des lots et objets d’art inventarisés ci-après aura lieu
lundi 24 octobre à 19h et mardi 25 octobre à 19h (Maîtres Modernes/ Antiquités)
et mercredi 26 octobre à 19h (Design)
à l’Hôtel de Ventes Bernaerts,
Verlatstraat 16-22 à 2000 Anvers
2. Dates d’exposition
Les amateurs peuvent venir examiner les lots et objets d’art
à Verlatstraat 16-22 à 2000 Anvers
le jeudi 20 octobre
le vendredi 21 octobre
le samedi 22 octobre
et le dimanche 23 octobre
de 10 à 18h
3. Dates d’enlèvement
L’enlèvement des lots vendus et payés doit se faire par l’acquéreur
soit immédiatement après la vente ou
le mardi 25 octobre de 9 à 12h et de 13h30 à 17h
le mercredi 26 octobre de 9 à 12h et de 13h30 à 17h
le jeudi 27 octobre de 9 à 12h
le vendredi 28 octobre de 9 à 12h et de 13h30 à 17h
et au plus tard le samedi 29 octobre de 10 à 12h
4. Frais de vente
22 %
26 % vente simultanée WebCast
(identification jusqu’au dimanche 23 octobre 2016, 18h)
30 % vente silencieuse et after sale
Frais administratifs de €2/ lot
5. Offres par téléphone
Pas d’enchères par téléphone en-dessous de € 500
5. Telefonische biedingen
Geen telefonische biedingen onder € 500
4. Kosten
22 %
26 % via WebCast
(registratie tot ten laatste zondag 23 oktober 2016, 18u)
30 % via Silent Sale & After Sale
€2/ lot administratieve kost
3. Data van afhaling
Onmiddellijk na de veiling of
op dinsdag 25 oktober van 9 tot 12u en van 13u30 tot 17u
op woensdag 26 oktober van 9 tot 12u en van 13u30 tot 17u
op donderdag 27 oktober van 9 tot 12u
op vrijdag 28 oktober van 9 tot 12u en van 13u30 tot 17u
en ten laatste op zaterdag 29 oktober van 10 tot 12u
2. Data van bezichtiging
De liefhebbers kunnen de goederen en kunstvoorwerpen bezichtigen
Verlatstraat 16-22 te 2000 Antwerpen
op donderdag 20 oktober
vrijdag 21 oktober
zaterdag 22 oktober
en zondag 23 oktober
van 10 tot 18u
1. Datum van de veiling
De openbare verkoping van de hierna geïnventariseerde goederen
en kunstvoorwerpen zal plaatshebben op
maandag 24 oktober om 19u en dinsdag 25 oktober om 19u (Moderne Meesters/ Antiek)
en woensdag 26 oktober om 19u (Design)
in het Veilinghuis Bernaerts,
Schattingen niet vermeld indien lager dan €500
Afmetingen: in cm, excl. kader.
Loten met een '*' zijn afgebeeld.
Veilinghuis Bernaerts/ Hôtel de Ventes Bernaerts
Verlatstraat 16-22
Museumstraat 25
2000 Antwerpen/ Anvers
T +32 (0)3 248 19 21
F +32 (0)3 248 15 93
www.bernaerts.be
[email protected]
Biedingen/ Offres
F +32 (0)3 248 15 93
E [email protected]
Geen telefonische biedingen onder € 500.
Pas d’enchères par téléphone pour des lots inférieurs à € 500.
Live Webcast
Registratie tot zondag 23 oktober, 18u
Identification jusque dimanche 23 octobre, 18h
Voor loten met een schatting hoger dan € 5000 wordt een extra bankgarantie gevraagd.
Pour des lots estimés au-delà de € 5000 une garantie bancaire sera demandée.
Silent Sale
Lotnummers vanaf 5000
Enkel online
vrijdag 14 oktober t.e.m. woensdag 2 november 12u
www.bernaerts.be, silent sale
ABK 111-2656241-87
IBAN BE67 1112 6562 4187
BIC ABERBE 22
BTW BE 0413 901 869
Veiling/
Vente:
KUNST & ANTIEK / MODERNE MEESTERS
maandag/ lundi 24 oktober/ octobre
dinsdag/ mardi 25 oktober/ octobre
om/ à 19u/ h
Expo:
donderdag/ jeudi 20 oktober/ octobre
vrijdag/ vendredi 21 oktober/ octobre
zaterdag/ samedi 22 oktober/ octobre
zondag/ dimanche 23 oktober/ octobre
van/ de 10 tot/ à 18 u/ h
Expertise: Christophe Bernaerts & Astrid Holsters
Kantoor van Gerechtsdeurwaarders/ Etude de Maîtres
Briers-Dujardin, huissiers de justice
© SABAM/ © Digital photo, layout & prepress: Studio Bernaerts
ill cover lot 301
VOLGORDE VAN DE ZITTINGEN
ORDRE DE LA VENTE
MAANDAGAVOND
1 - 229
24 OKTOBER
OM 19U
LUNDI SOIR
24 OCTOBRE
À 19H
Porselein
Schilderijen
Beelden
Meubelen
Schilderijen
Schouwgarnituren
Luchters
Juwelen Zilverwerk
Schilderijen
China & Japan
Aziatica
Etno Porcelaine
Tableaux
Sculptures
Mobilier
Tableaux
Garnitures de cheminée
Lustres
Bijoux
Argenterie
Tableaux
Chine & Japon
Art d'Asie
Etno
92
135
169
176
197
219
224
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
  91
148
154
168
175
196
218
223
229
DINSDAGAVOND
250 - 476
25 OKTOBER
OM 19U
Art Nouveau & Art Déco
Moderne & hedendaagse kunst
250 – 414
415 – 476
MARDI SOIR
25 OCTOBRE
À 19H
Art Nouveau & Art Déco
Art moderne & actuel
detail lot 347
VEILING / VENTE
Maandagavond 24 oktober om 19 uur
Lundi soir 24 octobre à 19 heures
Loten / lots 1 - 229
detail lot 117
detail lot 11
PORSELEIN / PORCELAINE
LOTEN / LOTS 1 – 16
AUGUSTE MOREAU (1834-1917) naar/d'après
Amor met rozenslinger. Witte biscuit.
Amour avec guirlande de roses. Biscuit blanc.
35.5 x 51 x 18
Europa en de stier en twee nimfen. Meerkleurig beschilderd porselein uit Meissen naar een model van Friedrich
Elias Meyer. Gemerkt met gekruiste zwaarden in onderglazuurblauw met nummer 2697. Circa 1900.
Groupe en porcelaine à décor polychrome de Meissen
figurant Europe et le taureau avec deux nymphes. D'après
un modèle de Friedrich Elias Meyer. Marque des épées croisées en bleu sous l'émail avec numéro 2697. Circa 1900.
21 x 20 x 11
(€ 800-1200)
3*
Groep met jonge Bacchus, koppel bacchanten, Bacchuskinderen, parafernalia en hond. Meerkleurig beschilderd
Meissen porselein. Gemerkt met gekruiste zwaarden
(zijkant rots).
Jeune Bacchus entouré d'un couple de bacchantes,
d'enfants de Bacchus, de parafernalia et d'un chien.
Porcelaine à décor polychrome de Meissen. Marque des
épées croisées (sur le rocher). 37 x 35 x 28
(€ 2000-2500)
Groep met jonge Bacchus, koppel bacchanten, Bacchuskinderen, parafernalia en hond. Crèmekleurig geglazuurd
terracotta. Italiaans werk.
Terre cuite émaillée beige. Travail italien. 41 x 40 x 32
Groep in meerkleurig beschilderd Samson porselein
met voorstelling van Venus en Adonis. Gemerkt op verso.
Restauraties.
Groupe en porcelaine de Samson à décor polychrome
figurant Vénus et Adonis. Marque au verso. Restaurations.
30 x 19 x 15
6*
Samson porselein. Gemerkt achteraan. 19de eeuws werk.
Beschadigd aan laurierkrans en restauraties.
Porcelaine à décor polychrome de Samson. Marque au
verso. Travail du 19ème siècle. Couronne de lauriers abîmée et restaurations.
36 x 36 x 26
(€ 1000-1200)
Neptunus en Thetis. Meerkleurig beschilderd porselein
naar een Meissen model van J.J. Kändler. Klokvormig
'Sèvres'-merkteken met A onderaan. Circa 1900.
Linkerarm Neptunus gerestaureerd. Neptune et Thétis. Porcelaine à décor polychrome d'après
un modèle de Meissen par J.J.Kändler. Marque au revers
de la base, probablement de Sèvres. Vers 1900. Bras
gauche de Neptune restauré. 41 x 53 x 21
(€ 800-1000)
8*
Imposante groep in meerkleurig beschilderd porselein
in de stijl van Meissen, met voorstelling van Venus in
triomfwagen in de wolken boven rots, omringd door nimfen
en engeltjes met bloemenslingers en zwanen. Gemerkt
onderaan. Groupe en porcelaine à décor polychrome dans le style de
Meissen figurant Vénus dans son char de triomphe, dans
les nuages au-dessus d'un rocher, entourée de nymphes
et d'anges avec guirlandes de fleurs et de cygnes. Marque
sous la base.
57 x 46 x 40 (€ 2000-3000) ILL p.9
De terugkeer van Diana, godin van de jacht, omringd
door vier nimfen. Crèmekleurig geglazuurd Capo-di-monti
aardewerk. Restauraties.
Le retour de Diane, déesse de la chasse, entourée de
quatre nymphes. Faïence de Capo-di-monti émaillée beige.
Restaurations.
58 x 55 x 35
(€ 800-1000)
10*
Paar dikbuikige vazen op voet.
Deels goudgehoogd Meissen porselein beschilderd met vogels op
takken in bloei en bebloemde twijgen
en opliggende bloemenguirlandes.
Bladvormige oren. Gemerkt 'AR' voor
Augustus Rex. Circa 1870. Eén vaas
bovenaan gerestaureerd.
Paire de vases pansus sur piédouche. Porcelaine de Meissen à
rehauts d'or peinte d'oiseaux sur des
branches fleuries et de guirlandes de
fleurs appliquées. Anses en forme de
feuille. Marque 'AR' pour Augustus
Rex. Circa 1870. Un vase restauré
dans la partie supérieure.
H.: 53
(€ 1000-1500)
11*
Ovale, gedekte terrine. Deels goudgehoogd en meerkleurig beschilderd
Meissen porselein. Op het deksel
engeltje op strijdwagen voortgetrokken
door twee zwanen. Oren in de vorm
van hermenvormige putto. Op de buik
beschilderd bloemendecor. Opgerolde
pootjes. Gemerkt met de gekruiste
zwaarden in blauw.
Terrine ovale et couverte. Porcelaine
à décor polychrome à rehauts d'or de
Meissen. Sur le couvercle décor d'un
ange sur un char avec un attelage à
deux cygnes. Anses en forme d'un
putto en gaine. Sur la panse décor floral peint. Pieds enroulés. Marque des
épées croisées en bleu sous l'émail.
48 x 50 x 28
(€ 1500-2000) ILL p.13
Kleine wierookbrander. Wit 'Sèvres'porselein, deels goudgehoogd.
Bloemendecor. Vuurverguld bronzen
en koperen montuur. Rond 1900.
Pot-pourri. Porcelaine 'dans le goût
de Sèvres' sur fond blanc, à rehauts
d'or. Décor floral. Monture en bronze
et cuivre doré. Vers 1900.
17 x 19 x 14
Eivormige vaas met deksel op voet.
Deels goudgehoogd porselein uit
Dresden op blauwe ondergrond beschilderd in gekartelde medaillons op
de buik en het deksel met parktaferelen naar Antoine Watteau. Oren in
de vorm van een ramskop. Gemerkt
onderaan voet 'AR'(ineengestregeld)
voor Augustus Rex. Rond 1870.
Dekselknop ontbreekt en rechterhoorn, linkerramskop gerestaureerd.
Vase ovoïde et couvert sur piédouche. Porcelaine à rehauts d'or de
Dresden sur fond bleu. Peinte sur le
couvercle et la panse de scènes de
parc animées d'après Antoine Watteau
dans des panneaux à bords chantournés. Anses en forme d'une tête
de bélier. Marque 'AR' (entrelacés) en
bleu sous le pied pour Augustus Rex.
Vers 1870. Frétel manque et corne
d'une tête de bélier restaurée.
H: 57 (€ 500-600)
Gedekte kegelvormige vaas. Deels
goudgehoogd 'Sèvres'-porselein op
donkerblauwe fond, beschilderd in
ovaal medaillon met romantisch koppel in park voor- en vaas op sokkel
in park aan het water achteraan.
Getekend 'C.Niccolier'. Vergulde oren,
montuur en dekselknop. Gemerkt.
Eerste helft 20ste eeuw.
Vase couvert sur piédouche. Porcelaine 'dans le goût de Sèvres' à rehauts
d'or peinte d'un couple romantique
au parc sur la face et d'un vase sur
socle près de l'eau au verso dans
deux médaillons ovales sur fond bleu
foncé, signé 'C.Niccolier'. Anses,
monture et frétel dorés. Marque.
Première moitié du 20ème siècle.
H.: 75
(€ 600-800)
Drie-armige muurappliek. Meissen
porselein. Beschilderd op plaque
met romantisch koppel in park.
Reliëfdecor van bloempjes en engeltje. Gemerkt met gekruiste zwaarden
in onderglazuurblauw. 19de eeuws
werk. Minieme afschilferingen.
Rechtervleugel engel beschadigd.
Luminaire d'applique à trois branches de lumière. Porcelaine de Meissen. Décor peint sur la plaque d'un
couple romantique au parc. Décor en
relief de fleurs et d'un ange. Eclats
minimes. Aile droite de l'ange abîmée.
Marque des épées croisées en bleu
sous l'émail. Travail du 19ème siècle.
46 x 42
Tafelstuk. Meerkleurig beschilderd
porselein uit Potschappel, Carl Thieme.
Gondelvormige opengewerkte coupe
rustend op een stam met bladertakken
en romantisch koppel bij zuil.
Surtout en porcelaine à décor polychrome de Potschappel, Carl Thieme.
Coupe de forme gondole avec un
travail en ajour reposant sur un fût
à décor de feuillage et d'un couple
romantique près d'un pilier.
52.5 x 40 x 30 (€ 600-800)
SCHILDERIJEN / TABLEAUX
LOTEN / LOTS 17 – 50
detail lot 48
ANONIEM / ANONYME circa 1820
Studieportret van een zuiderse man
met baard. Doek. Portrait d'un homme barbu méditerranéen. Esquisse à l'huile sur toile.
60 x 52
(€ 800-1200)
MONOGRAMMIST(E) 1/2 XIX Cavalerietafereel met Prins Willem van Oranje. Doek. Onleesbaar
gemonogrammeerd en gedateerd
rechtsonder.
Scène de cavalerie avec Guillaume
de Nassau, prince d'Orange. Toile.
Monogramme et date en bas à droite.
44 x 58
(€ 500-600)
19
ÉMILE PRANGEY (1832-?)
Cavaleriegevecht. Paneel (mahonie).
Een paar. Getekend 'Prangey'.
Eigentijdse vergulde kaders.
Scène de cavalerie. Panneau (acajou). Une paire. Signée 'Prangey'.
Cadres dorés d'époque.
31 x 23
(€ 1000-1500)
HENRI LEYS (1815-1869)
toe te schrijven aan/à attribuer à
Het huwelijk van Henry V en Catharina
van Valois. Doek op paneel. Getekend
en gedateerd 'H Leys f 1851' (apocrief?). Vergroot en retouches. Eigentijdse, vergulde kader. Resten van een
etiket op verso met quasi onleesbare
tekst 'Friendship endangered' (?).
Le mariage de Henry V et Catherine
de Valois. Toile sur panneau. Signée
et datée 'H Leys f 1851' (apocryphe).
Retouches. Traces d'une étiquette
au verso avec inscription quasiment
illisible 'Friendship endangered' (?).
Etiquette des Boydell Galeries, Liverpool au verso. Cadre d'époque doré.
92 x 90 (€ 800-1000)
Christophe Colomb devant la reine
Isabelle. Panneau (acajou). Signé et
daté 'Jos/Ratinckx/1919'. Certificat
manuscrit de l'artiste au verso. Cadre
doré d'époque. 120 x 155 (160 x 196)
(€ 3500-4500)
GASTON BONFILS (1855-1946)
Het schaakspel. Het gesprek. Doek.
Een paar. Getekend 'G.Bonfils'.
Le jeu d'échecs. La conversation.
Toile. Une paire. Signée 'G.Bonfils'.
54 x 44
(€ 800-1000)
21*
JOS RATINCKX (1860-1937)
Christoffel Columbus licht zijn plannen toe voor koningin Isabella. Paneel
(mahonie). Getekend en gedateerd
'Jos/ Ratinckx/1919'. Op verso
handgeschreven echtheidscertificaat
'Ondergetekende verklaart/deze schilderij/gemaakt te hebben/anno 1919
Berchem.Antwerpen/Jos.Ratinckx'.
Eigentijdse, vergulde kader. 23
ANONIEM / ANONYME
circa 1860
Portret van een meisje met pijpenkrullen. Doek. Scheuren. Portrait d'une fille aux papillotes.
Toile. Fentes. 96 x 78.5
(€ 500-750)
ONLEESBAAR / ILLISIBLE circa 1900 Portret van een dame met kanten hoofddeksel. Doek. Restanten signatuur rechtsonder 'Depailles...(?)'. Geïnspireerd
op werk uit circa 1810. Afschilfering, restauratie. Portrait d'une dame avec coiffe en dentelle. Toile. Traces
d'une signature en bas à droite 'Depailles...(?). Inspirée
d'un portrait de style Empire. Eclats. Restauration.
71 x 60
CHARLES VENNEMAN (1802-1875)
Man in deurgat. Paneel (mahonie).
Getekend 'Ch. Venneman'.
Homme dans la porte. Panneau (acajou).
Signé 'Ch.Venneman'.
18 x 16
CAMILLE VENNEMAN (1827-1868)
De keukenmeid. Paneel (mahonie). Getekend
'Camille Venneman'. Eigentijdse vergulde kader.
La cuisinière. Panneau (acajou). Signé 'Camille
Venneman'. Cadre doré d'époque.
20.2 x 15 (€ 500-600)
Herkomst/provenance: Lokeren, De Vuyst, 22.2.1986 27
HEIN KEVER (1854-1922)
Interieurtafereel. Doek. Getekend en gedateerd 'Kever
H/1877'.
Scène d'intérieur. Toile. Signée et datée 'Kever H/1877'.
58 x 70 (€ 1000-1500)
Herkomst/provenance: Brussel/Bruxelles, Paleis voor Schone
Kunsten/Palais des Beaux-Arts, 27.05.1975, cat.nr. 250.
28*
ADRIEN FERDINAND DE BRAEKELEER (1818-1904)
Jonge keukenmeiden aan het werk. Paneel (mahonie).
Onduidelijk getekend en gedateerd 'Adrien De Braekeleer
18.7' linksonder. Jeunes cuisinières au travail. Panneau (acajou). Signé et
daté de manière illisible 'Adrien De Braekeleer 18.7' en
bas à gauche.
29.5 x 25
(€ 1000-1500)
29*
HENRI LEYS (1815-1869)
Gerrit Six in het atelier van Rembrandt. Paneel (mahonie).
Getekend 'H Leys'. Eigentijdse vergulde kader.
Gerrit Six à l'atelier de Rembrandt. Panneau (acajou).
Signé 'H Leys'. Cadre doré d'époque.
58 x 42
(€ 2000-2500)
EDWARD PORTIELJE (1861-1949)
Portret van een Zeeuwse vrouw.
Paneel (mahonie). Getekend 'Edward
Portielje'.
Portrait d'une zélandaise. Panneau
(acajou). Signé 'Edward Portielje'.
22 x 15.5
(€ 1000-1500)
MAX SILBERT (1871-1930) Volendams boereninterieur met
naaistertjes bij stoof. Doek. Getekend
'Silbert'.
Intérieur de Volendam animé de dentellières près du poêle. Toile. Signée
'Silbert'.
45 x 55
(€ 500-600)
32*
AGAPIT STEVENS (1849-1917)
Koppel zuiderse schonen met
barzoï en valk bij balustrade. Doek.
Getekend 'A.Stevens'. Eigentijdse,
vergulde kader.
Couple de belles orientales avec
barzoi et faucon près d'une balustrade. Toile. Signée 'A.Stevens'.
Cadre d'origine d'époque.
100 x 80
(€ 2500-3750)
33*
HENRI DE BRAEKELEER
(1840-1888)
'Enfants dans une cour' (1883)
Paneel (mahonie). Getekend 'Henri
De Braekeleer'. Op verso handgeschreven opdracht van de kunstenaar
aan de heer Van den Nest.
Panneau (acajou). Signé 'Henri De
Braekeleer'. Au verso dédicace
manuscrite de l'artiste à monsieur
Van den Nest.
15 x 17
33
(€ 2000-3000)
34*
HENRI DE BRAEKELEER (1840-1888)
'De opschik'
Doek. Getekend 'Henri De Braekeleer'.
Toile. Signée 'Henri De Braekeleer'.
66 x 83
(€ 8000-12000)
Expo: Antwerpen/Anvers, Guillaume Campo,
75 jaar Campo (etiket op verso/étiquette au
verso)
Lit.: H. Todts, Henri De Braekeleer 1840-1880,
tent.cat., KMSKA, 23.10.1988-8.1.1989,
p.155, ill.
19
35*
E. JACOBS circa 1900
'Men vraagt eenen leerjongen'
Doek. Getekend 'E.Jacobs'.
Toile. Signée 'E.Jacobs'.
85 x 67
(€ 1250-1500)
LEON HERBO (1850-1907)
Meisjesportret (dochter van de kunstenaar). Paneel (mahonie). Getekend 'L Herbo'. Eigentijdse vergulde kader.
Portrait d'une fille (fille de l'artiste). Panneau (acajou).
Signé 'L Herbo'. Cadre doré d'époque.
49 x 36.5
(€ 800-1000)
ANONIEM / ANONYME circa 1900
'Sapho'
Doek. Toile. 42 x 27
ANONIEM / ANONYME circa 1880
Toneelspeelster met dolk in de hand. Doek. Niet getekend.
Minieme lacunes. Inscriptie 'Valkenaar' op verso. Actrice, une dague dans la main. Toile. Pas signée. Lacunes minimes. Inscriptions 'Valkenaar' au verso.
86 x 73
39*
FERENCZ EISENHUT (1857-1903)
Oosterse schone met zwaard tegen muur. Paneel.
Getekend en gedateerd 'Eisenhut F. (18)93'.
Gemonogrammeerd 'EF'. Eigentijdse kader.
Orientale à l'épée devant un mur. Panneau. Signé et daté
'Eisenhut F. (18)93'. Monogrammé 'EF'. Cadre d'époque.
26 x 12
40*
A. STEVENS XIX-XX
Oriëntaalse. Paneel (mahonie). Onduidelijk getekend links. Buste d'une femme orientale, à l'éventail fermé. Panneau
(acajou). Signé en bas à gauche.
59.5 x 49
(€ 800-1200) ILL p.21
ONLEESBAAR / ILLISIBLE (Klimes?) circa 1900
Portret van een man met hoed en paraplu. Doek op board.
Getekend en gedateerd rechtsonder 'Klim.../1900'.
Portrait d'un homme avec chapeau et parapluie. Toile sur
board. Signée et datée en bas à droite 'Klim.../1900'.
48 x 27
THEODORE GERARD (1829-1895)
'Politiciens'
Doek. Getekend 'Theodore Gerard'.
Eigentijdse vergulde kader.
Toile. Signée 'Theodore Gerard'. Cadre doré d'époque.
55 x 75
(€ 800-1000)
E. KOVARY XIX/XX
Joodse schriftgeleerden bij het haardvuur. Doek. Getekend
'Kövary E'.
Savants juifs en conversation près de la cheminée. Toile.
Signée 'Kövary E'.
60 x 80
(€ 600-800)
LEON HERBO (1850-1907)
Portret van Achille Marchand en diens echtgenote. Doek.
Ovaal. Getekend en gedateerd 'Léon Herbo/(18)77'. Eigentijdse vergulde kaders. Portrait d'Achille Marchand et de son épouse. Toile.
Ovale. Signée et datée 'Léon Herbo/(18)77'. Cadres dorés
d'époque.
65 x 52
(€ 800-1200)
LEON HERBO (1850-1907)
Portret van Emile Marchand. Doek. Ovaal. Getekend
'Léon Herbo'. Eigentijdse vergulde kader.
Portrait d'Emile Marchand. Toile. Ovale. Signée
'Léon Herbo'. Cadre doré d'époque.
65 x 50
(€ 800-1200)
46*
VICTOR MARAIS MILTON (1872-1944)
Tekenaar in interieur. Doek. Getekend en gedateerd
'V.Marais-Milton 1927'. Eigentijdse vergulde kader. L'artiste. Toile. Signée et datée 'V.Marais-Milton 1927'.
Cadre doré d'époque.
36 x 28
(€ 1500-2000)
47*
EDWARD PORTIELJE (1861-1949)
'Les deux frères'
Olieverfschets op paneel. Getekend 'Edw. Portielje'.
Eigenhandig getiteld. Tegengetekend op verso. Esquisse à l'huile sur panneau. Signé 'Edw.Portielje'.
Contresigné au revers du panneau.
13.5 x 21
(€ 800-1200) ILL p.15
48*
(€ 12000-15000) ILL p.23
(€ 500-600)
(€ 500-600)
GERARD PORTIELJE (1856-1929)
De thuiskomst. Doek. Getekend
'Gerard Portielje Antwerpen'.
Eigentijdse vergulde kader.
Le retour. Toile. Signée 'Gerard
Portielje Antwerpen'. Cadre doré
d'époque.
55.5 x 74.5
EUGÈNE DE BLOCK (1812-1893)
Kippenhoedster voor de hoeve.
Paneel (mahonie). Eigentijdse
vergulde kader.
Gardeuse de poules devant la ferme.
Panneau (acajou). Cadre doré
d'époque.
25 x 21
EUGÈNE DE BLOCK (1812-1893)
Stadszicht van Gent vanaf de Graslei.
Paneel (mahonie). Eigentijdse
vergulde kader.
Vue de Gand depuis la 'Graslei'.
Panneau (acajou). Cadre doré
d'époque.
23 x 20
BEELDEN / SCULPTURES
LOTEN / LOTS 51 – 75
detail lot 62
JACOB DE BRAEKELEER
(1823-1906)
Buste van een dame met masker, sluier, bloemen en strik
in het haar. Terracotta. Getekend en gedateerd 'J.De Braekeleer 189.'. Kleine letsels aan linkeroor, onderaan basis,
rechterkant sluier en parellijst rechtsboven.
Buste d'une dame avec masque, voile, fleurs et ruban
dans les cheveux. Terre cuite. Signée et datée 'J.De Braekeleer 189.'. Petits éclats à l'oreille gauche, à la base, la
partie droite de la voile et le bord perlé en haut à droite.
H.: 56
(€ 800-1000)
52
MICHELANGELO
kopie naar/copie d'après
Gezeten Lorenzo de Medici. Brons, bruine patina. Gietersmerk 'F.Barbedienne.Fondeur.Michelangelo'. Laurent de Medicis assis. Epreuve en bronze à patine
brune. Cachet de fonderie 'F.Barbedienne.Fondeur.
Michelangelo'. 55 x 21 x 25
(€ 800-1000)
EMILE LOUIS PICAULT
(1839-1915)
'La Source du Pactole'
Brons, groene patina. Getekend 'E.Picault'.
Met gegraveerde opdracht uit 1934.
Epreuve d'époque en bronze à patine verte.
Signée 'E.Picault'. Dédicace gravé de 1934.
H.: 48.5
(€ 600-800)
54*
EMILE LOUIS PICAULT
(1839-1915)
'Escholier/14ième siècle'
Brons, bruine en zwarte patina. Getekend 'E Picault'.
Epreuve en bronze à patine brune et noire.
Signée 'E Picault'.
H.: 66.5
(€ 1250-1500) ILL p.25
62
EMILE LOUIS PICAULT
(1839-1915)
'Arche/13ième siecle' & 'Escholier/14ième siecle'
Brons, bruine patina. Een lot van twee. Getekend 'E
Picault'.
Epreuve en bronze à patine brune. Lot de deux. Signé 'E
Picault'.
H. : 36
(€ 600-800)
Sokkel. Grijs geaderd marmer.
Bruin gepatineerd bronzen beslag. Louis XVI stijl. Socle. Marbre gris. Montures en bronze
à patine brune. De style Louis XVI.
H.: 118
57
Paar sokkels. Wit-rood geaderd marmer. Paire de socles. Marbre veiné blanc-rouge.
H.: 132 (x2)
(€ 600-700)
58
GEORGES MARIE VALENTIN BAREAU (1866-1931)
Gezeten Sappho. Vuurverguld brons. Getekend
'Georges Bareau'. Gieterijstempel 'F.Barbedienne fondeur'.
Sappho assise. Epreuve en bronze doré à feu. Signée
'Georges Bareau'. Cachet de fonderie 'F.Barbedienne
fondeur'.
H.: 26
59*
LOUIS AUGUSTE MOREAU (1855-1919)
Diana, godin van de jacht. Brons, donkerbruin
en olijfgroene patina. Getekend 'Moreau'.
Diane, déesse de la chasse. Epreuve en bronze
à patine brun foncé et vert-olive. Signée 'Moreau'.
H.: 56 (€ 1000-1200)
JEAN JULES CAMBOS (1828-1917)
'La cigale'
Brons, lichtbruine patina. Getekend en
gedateerd 'J. Cambos. 1865'.
Epreuve en bronze à patine brun clair.
Signée et datée 'J. Cambos. 1865'.
H.: 48 (€ 800-1200)
61
MATHURIN MOREAU (1822-1912)
Allegorie van het vuur. Brons, bruingroene patina.
Getekend 'Moreau Math.sculp(sit)'. Gieterijstempel
'E.Colin & Cie/Paris'. Rood marmeren basis.
Allégorie du feu. Epreuve en bronze à patine vert-brun.
Signée 'Moreau Math.sculp(sit)'. Cachet de fonderie
'E.Colin & Cie/Paris'. Base en marbre rouge.
H.: 50 (53) (€ 600-800)
62*
JEAN GAUTHERIN (1840-1890)
Waterdraagster. Brons, bruine patina. Getekend
'J.Gautherin'. Op draaibare sokkel.
Porteuse d'eau. Epreuve d'époque en bronze à patine
brune. Signée 'J.Gautherin'. Sur socle amovible.
H.: 82 (89)
(€ 1500-1800) ILL p.26
59
27
63
EUGÈNE LAURENT (1832-1898)
Spinster, in gedachten verzonken. Brons,
donkerbruine patina. Getekend 'E.Laurent'.
Fileuse. Epreuve en bronze à patine brun foncé.
Signée 'E.Laurent'.
H.: 68
(€ 1000-1200)
64*
MATHURIN MOREAU (1822-1912)
'L'attente des bateaux'
Brons, bruine patina. Getekend 'Math.Moreau/hors concours'. Gietersmerk met inscriptie 'Médaille d'honneur' en
nummer 5096.
Epreuve en bronze à patine brune. Signée 'Math.Moreau/
hors concours'. Cachet de fondeur avec inscription
'Médaille d'honneur' et numéro 5096.
H.: 63
(€ 1500-1800)
65*
EMILE LOUIS PICAULT (1839-1915)
'Mareyeuse' (1890)
Brons, bruine patina. Getekend 'E Picault'.
Op marmeren basis gemonteerd.
Epreuve en bronze à patine brune. Signée 'E Picault'.
Montée sur une base en marbre. H.:76 (82)
(€ 1500-2000) ILL p.29
Herkomst/provenance: Antwerpen/Anvers, Amberes,
veiling/vente 145, lot nr. 370
ONLEESBAAR / ILLISIBLE circa 1900
Buste van een meisje. Brons, donkerbruine patina.
Getekend op verso.
Buste d'une fille. Epreuve en bronze à patine
brun foncé. Signée au verso.
H.: 53
(€ 500-600)
67
64
HENRY ETIENNE DUMAIGE (1830-1888)
Nimf met sikkel, leunend tegen rots. Brons, bruine patina.
Getekend 'Dumaige'.
Nymphe à la faucille, s'appuyant contre un rocher.
Epreuve en bronze à patine brune. Signée 'Dumaige'.
H.: 46.5
(€ 500-600)
68
EUTROPE BOURET (1833-1906)
Bacchante. Brons, olijfgroene patina.
Getekend 'Bouret'. Bacchante. Epreuve en bronze à
patine vert-olive. Signée 'Bouret'.
H.: 52
(€ 800-1000)
EDOUARD DROUOT (1854-1945)
Geketend engeltje bij standbeeld met Pan.
Brons, bruine patina. Getekend 'E.Drouot'.
Ange enchaîné près d'une statue de Pan.
Epreuve en bronze à patine brune. Signée
'E.Drouot'.
H.: 44
(€ 500-600)
CLAUDE MICHEL CLODION
(1738-1814) naar/d'après
Bacchanale. Brons, olijfgroene en
lichtbruine patina. Sokkel in okerkleurig
geaderd marmer.
Bacchanale. Epreuve en bronze à patine
vert-olive et brun clair. Socle en marbre
veiné ocre.
H.: 53 (58.5)
(€ 1250-1500)
ADRIEN ETIENNE GAUDEZ
(1845-1902)
'Triomphe des arts'
Brons, olijfgroene en bruine patina.
Getekend 'A.Gaudez'. Epreuve d'époque en bronze à patine vert
olive et brune. Signée 'A.Gaudez'.
H.: 48
72*
'Pax et labor'
Brons, bruine patina. Getekend 'Picault'.
Epreuve en bronze à patine brune.
Signée 'Picault'.
H.: 75
(€ 2000-2500)
73*
'La Pensée'
Brons, bruine patina. Getekend
'E.Picault'. Op rood marmeren sokkel.
Signée 'E.Picault'. Sur socle en marbre
rouge. H.: 78
(€ 1500-1800) ILL p.30
'La pensée/Prenant son vol/et portant la
lumière'
'E. Picault'. Voorarm los. Sokkel in
lichtgroen geaderd marmer. Epreuve d'époque en bronze à patine
brune. Signée 'E.Picault'. Bras légèrement détaché. Sur socle en marbre vert
clair.
H.: 77
(€ 800-1000)
EMILE BOISSEAU (1842-1923)
'La défense du foyer'
Brons, olijfgroene patina. Getekend
'E.Boisseau'. Met gieterijstempel 'Société
des bronzes de Paris' en 'Unis France'. Epreuve en bronze à patine vert-olive.
Signée 'E.Boisseau'. Avec cachet de
fondeur 'Société des bronzes de Paris' et
'Unis France'. H.: 62
(€ 800-1000)
MEUBELEN / MOBILIER
LOTEN / LOTS 76 – 91
detail lot 85
Laag presenteersalontafeltje.
Rozenhoutfineer. Bezet met plaketjes in porselein. Louis XVI beslag
van plantenslingers. Vier gewelfde,
schuine poten. Glazen blad. Louis XV
stijl. 20ste eeuws werk.
Table de salon basse. Placage de
bois de rose. Sur la ceinture sertie de
plaquettes en porcelaine. Montures
Louis XVI de guirlandes de plantes.
Sur quatre pieds cambrés. Dessus
en verre. De style Louis XV. Travail du
20ème siècle.
47 x 110 x 67
(€ 600-800)
Damessecretaire. Rozenfineer.
Schuin, lichtjes gebombeerd afklapblad. Vier gewelfde, schuine poten.
Fraai verguld bronzen beslag van een
plantenslinger op de rand van het
afklapblad en tak in bloei op de poten. Op het blad zeskantig medaillon
met doedelzak en bladerkrans. Fraai
vergulde boord. Binnenin drie laden
en compartiment met schuifblad en
ingelegd dambordpatroon. Louis XV
stijl. Napoleon III periode.
Secrétaire de dame en pente.
Placage de bois de rose. Quatre pieds
cambrés à pans coupés. Montures en
bronze doré d'une guirlande de plantes sur les bords de l'abattant et d'une
tige fleurie sur les pieds. Décor d'un
médaillon hexagonal avec cornemuse
et couronne de feuilles sur le dessus.
Bords finement dorés. A l'intérieur
trois tiroirs et compartiment. De style
Louis XV. Epoque Napoléon III.
94 x 88 x 41
(€ 1000-1250)
78*
Commode. Rozenfineer op eikenhouten chassis. Gebogen front met twee
laden. Schuine hoeken. Verguld bronzen beslag van rocailles, cartouches,
schelpen en gebladerte op laden, de
zijkanten, hoeken en de poten. Louis
XV stijl. Napoleon III periode. Rood
geaderd marmeren blad van latere
datum.
Commode. Placage de bois de rose
sur chassis en chêne. Front galbé
muni de deux tiroirs. A pans coupés.
Appliques en bronze doré de rocailles, de cartouches, de coquilles et de
feuillage sur les tiroirs, les côtés et
les pieds et de chûtes sur les coins.
De style Louis XV. Epoque Napoléon
III. Dessus en marbre rouge veiné de
date postérieure.
90 x 155 x 60
Tafelpsychè. Notelaar. Twee laden
onderaan. Gezwart houten finialen
en trekkers. Koperen verstelknoppen.
Engels werk. Tweede helft 19de eeuw. Miroir de table. Noyer. Deux
tiroirs dans la partie inférieure.
Couronnements et poignées en bois
noirci. Boutons en cuivre. Travail allemand. Deuxième moitié du 19ème
siècle.
46 x 54 x 20
(€ 3000-4000) ILL p.33
Commode. Mahonie met marketerie-inlegwerk van diverse soorten
kostbaar hout. Uitspringend centraal
front voorzien van twee laden. Verguld
houten beslag. Roodbruin geaderd
marmeren bovenblad. Louis XVI stijl.
20ste eeuws werk.
Commode. Acajou avec un travail en
marquetterie de plusieurs sortes de
bois précieux. Front à ressaut central
pourvu de deux tiroirs. Appliques en
bois doré. Dessus en marbre rouge
brun. De style Louis XVI. Travail du
20ème siècle.
89 x 122 x 51
Smalle afklapbare secretaire zg. 'en
portefeuille'. Palissanderfineer met
inleg van koper. Afklapblad waarachter drie laden, diverse opbergvakjes
en bruin lederen schrijfblad. Op
wieltjes. Restauration stijl. Secrétaire 'en portefeuille'. Placage
de palissandre à incrustations de cuivre. Abattant démasquant trois tiroirs,
des compartiments divers et une surface à écrire garnie de cuir brun. Sur
des roulettes. De style Restauration. 117 x 56 x 49
(€ 1000-1500)
Gevarieerd lot van zes houten snuisterijen bestaande uit een recipiënt
in de vorm van een schoen (hout
en koper, vermoedelijk 18de eeuws
Duits werk), een doosje in de vorm
van een schoen (zwart gelakt), twee
schoenmakersmodellen (bekleed met
leder), een doosje met schroefdop en
ivoren knop en een houdertje. Diverse
afmetingen. Lot varié de six bibelots en bois
comprenant un récipient en forme
d'une chaussure (bois et cuivre,
probablement travail allemand du
18ème siècle), une boîte en forme
d'une chaussure (laqué noir), deux
modèles de cordonnier (garnis de
cuir), une boîte à bouchon à vis
et frétel en ivoire et un récipient.
Dimensions variables.
Buffet op leunhoogte.
Wortelnootfineer met 'Boulle'inlegwerk van koper. Voorzien van één
deur en één lade. Rond 1900.
Buffet à hauteur d'appui. Placage de
ronce de noyer à incrustations 'Boulle'
de cuivre. Pourvu d'un battant et d'un
tiroir. Vers 1900.
110 x 90 x 43
Zg. ‘butlers tray table’. Notelaar. Onderstel met bamboe-imiterend decor.
Engels werk. Circa 1900.
Table en cabaret à plateau mobile.
Noyer. Piétement avec un décor
imitant du bambou. Travail anglais.
Circa 1900.
(€ 600-800)
85*
Lage muurconsole. Mahoniefineer
en verguld notelaar. Stijlen in de
vorm van gevleugelde, hermenvormige leeuwen. Op klauwpoten. Zwart
marmeren bovenblad. Vermoedelijk
Scandinavisch werk. Rond 1830. Console basse. Placage d'acajou et
noyer doré. Montants en forme de
lions ailés en gaine. Sur pieds à griffe.
Dessus en marbre noir. Probablement
travail scandinave. Vers 1830.
80 x 67 x 36
(€ 600-800)
Eetkamergarnituur in lichte mahonie
en donkere notelaar bestaande uit
twee armstoelen en zes stoelen in
Chippendale stijl met deels bedrukte
olijfgroene fluwelen bekleding. Garniture de salle à manger en
acajou clair et noyer foncé comprenant deux fauteuils et six chaises
garnis de velours vert olive. De style
Chippendale.
(€ 600-800)
Hollandse buikvitrinekast. Notelaar
met marketerie-inlegwerk. Eén deur,
vier laden. 20ste eeuws werk.
Buffet vitré à deux corps. Noyer avec
travail en marquetterie. Une porte,
quatre tiroirs. Travail hollandais du
20ème siècle.
246 x 120 x 45
(€ 500-600)
Vitrine. Noyer et ronce de noyer. Corniche galbée en relief. Deux portes,
deux grands et deux petits tiroirs.
A pans coupés. Traverse inférieure
chantournée. Pieds à sphère et à griffe. Serrures en cuivre. Décor sculpté
de godrons, de coquilles, de rocailles
et de feuillage. Travail hollandais. Vers
1830. Fentes sur les côtés.
238 x 140 x 52
(€ 1500-1800)
88
Vitrinekast. Notelaar en wortelfineer.
Gebogen kroonlijst in reliëf. Twee deuren, twee grote en twee kleine laden.
Schuine hoeken. Gekartelde onderregel. Bol-en klauwpoten. Koperen trekkers. Gesculpteerd decor van plooien,
schelpen, rocailles en gebladerte.
Hollands werk. Rond 1830. Barsten
op de zijkanten.
89
Lampenvoet. Gesculpteerd en gepolychromeerd notelaar. Louis XVI stijl.
Circa 1930. Pied de lampe. Noyer sculpté et
polychromé. De style Louis XVI. Circa
1930.
H.: 128
(€ 500-600)
Achtdelig salongarnituur bestaande
uit twee armstoelen, vier stoelen, een
halvemaanvormige muurconsole en
een hoge bijzettafel. Deels goudgehoogd wit beschilderd hout. Vernieuwde, gestreepte zijden bekleding.
Louis XVI stijl. Garniture de salon comprenant deux
chaises à accotoirs, quatre chaises,
une console en demi-lune et une
table d'appui. Bois rechampi blanc
à rehauts d'or. Garnie de soie striée,
remise à neuf. De style Louis XVI.
(€ 500-600)
91
Kwartvleugelpiano met drie pedalen.
Zwart hoogglans. Yamaha GB1. Serienummer J3500862. Indonesisch werk. Quart de queue, trois pédales, Yamaha GB1. Numéro de série J3500862.
Travail indonésien. 99 x 151 x 146 (€ 2000-2500)
SCHILDERIJEN / TABLEAUX
LOTEN / LOTS 92 – 134
96
detail lot 103
92
ANONIEM / ANONYME 1/2 XIX
Geanimeerd zuiders waterlandschap.
Doek (ovaal).
Paysage méditerranéen lacustre.
Toile (ovale).
33 x 43
93*
PHILIPPE-JOSEPH MAILLART
(1764-1856)
Noord-Afrikaans berglandschap met
figuren bij dorp. Paneel (mahonie).
Getekend en gedateerd 'Maillart/....'.
Eigentijdse vergulde kader. Paysage montagneux en Afrique du
Nord animé de personnages près d'un
village. Panneau (acajou). Signé et
daté 'Maillart/...'. Cadre doré d'époque.
36 x 33
(€ 600-800)
93
94*
JAN FRANS PORTAELS
(1818-1895)
Zuiders landschap. Papier op doek.
Getekend 'JF Portaels'. Eigentijdse
vergulde kader.
Paysage méditerranéen. Papier
sur toile. Signée 'JF Portaels'.
Cadre doré d'époque.
29.5 x 22.5
(€ 600-800)
95*
JOHANNES GIJSBERT VOGEL
(1828-1915)
Gletsjerlandschap met personages.
Doek. Getekend en gedateerd
'J.G. Vogel 64'. Paysage glacier animé de
personnages. Toile. Signée et
datée 'J.G.Vogel 64'.
80 x 120 (125 x 168)
(€ 800-1000) ILL p.39
96*
CHARLES STUART (c.1838-1907)
'Nature's mirror'
Doek. Getekend 'Charles Stuart'.
Eigentijdse, vergulde kader. Origineel
doek met stempels 'John Smith'. Toile. Signée 'Charles Stuart'. Cadre
doré d'époque. Toile d'origine avec
cachets 'John Smith'. 76 x 127
(€ 1000-1500) ILL p.37
94
95
97
THEODORE BARON (1840-1899)
'Rochers mosans' (1874)
Doek. Getekend en gedateerd
'TBaron 74'. Eigentijdse vergulde kader.
Toile. Signée et datée 'TBaron 74'. Cadre
doré d'époque.
38 x 29
98*
THEODORE BARON (1840-1899)
'Les hauteurs de Houffalize'
Doek. Getekend 'TBaron'.
Eigentijdse, vergulde kader. Toile. Signée 'TBaron'.
Cadre doré d'époque.
100 x 150
(€ 2000-3000)
98
99*
CORNELIS STEFFELAAR
(1797-1861) Marine. Paneel (mahonie).
Getekend 'C Steffelaar'.
Marine par temps calme. Panneau
(acajou). Signé 'C Steffelaar'.
23 x 31
(€ 1000-1250)
Certificaat/certificat: De Wilde Michèle,
Brussel/Bruxelles, 19.11.1999.
99
100*
CHARLES LOUIS VERBOECKHOVEN
(1802-1884)
Boten bij stormachtig weer.
Paneel (mahonie). Getekend
'Louis Verboeckhoven'.
Bateaux près de l'estacade sur mer
turbulente avec ville à l'arrière-plan.
Panneau (acajou). Signé 'Louis
Verboeckhoven'.
37 x 49
(€ 2000-3000)
Certificaat/certificat: W.& V. Lefèvre,
Kortrijk/Courtrai, s.d.
101*
CHARLES LOUIS VERBOECKHOVEN
(1802-1884)
Zeilboot met sloep bij staketsel bij valavond. Paneel (mahonie). Getekend
'Louis Verboeckhoven'. Eigentijdse
vergulde kader.
Voilier et chaloupe près de l'estacade
au coucher de soleil. Panneau (acajou). Signé 'Louis Verboeckhoven'.
Cadre doré d'époque.
16 x 22
(€ 1000-1500)
Certificaat/certificat: Pierre Masson,
Leefdaal, s.d. 101
102*
NICOLAAS JOHANNES
ROOSENBOOM (1805-1880)
Rivierlandschap met overzetboot.
Doek. Getekend 'N J Roosenboom'.
Paysage aquatique avec bac. Toile.
Signée 'N J Roosenboom'.
54 x 72.5
(€ 3000-4000)
Certificaat/certificat: VVEKA, Antwerpen/
Anvers, 02.2001.
103*
GEORGE WILHELM OPDENHOFF
(1807-1873) Marine bij stormweer, een woelige zee
gestoffeerd met boten en sloepen.
Doek. Getekend 'G.W Opdenhoff'.
Marine avec plusieurs bateaux
par temps orageux. Toile. Signée
'G.W.Opdenhoff'.
70 x 100
(€ 5000-6000)
Herkomst en certificaat/provenance et certificat W.&V. Lefèvre, Kortrijk/Courtrai, s.d. 103
104*
WILLEM GRUYTER JUNIOR
(1817-1880)
Woelige marine gestoffeerd met verschillende schepen en boten. Doek.
Rond 1860-1870.
Marine avec plusieurs bateaux par
temps orageux avec ville à l'arrièreplan. Toile. Vers 1860-70.
40 x 55
(€ 1250-1500)
Herkomst en certificaat/provenance et
certificat W.&V. Lefèvre, Kortrijk/Courtrai,
s.d. 104
106 / 1
105*
FRANÇOIS MUSIN (1820-1888)
Oosters kusttafereel. Doek.
Niet getekend. Verdoeking.
Port oriental animé. Toile.
Pas signée. Rentoilée.
41 x 64
(€ 1250-1500)
106*
FRANÇOIS MUSIN (1820-1888)
Geanimeerd rotsachtig kustgezicht
bij kalme en woelige zee. Paneel.
Een paar. Beide getekend 'F. Musin'. Vue de la côte par temps orageux
et par temps calme. Panneau.
Une paire. Les deux signés 'F.Musin'.
17.5 x 36 (x2)
(€ 1500-2000)
105
106 / 2
107*
FRANÇOIS MUSIN (1820-1888)
Vissersboten bij woelige zee. Paneel
(mahonie). Getekend 'F.Musin'.
Eigentijdse vergulde kader.
Bateaux de pêche par temps orageux.
Panneau (acajou). Signé 'F.Musin'.
Cadre doré d'époque.
24 x 36 (€ 2000-3000)
Herkomst en certificaat/provenance et certificat W.&V. Lefèvre, Kortrijk/Courtrai, s.d. 108
CHARLES JOSEPH GRIPS
(1825-1920)
Landschap met hoeve en vuurtoren.
Paneel. Getekend 'C Grips'. Paysage à la ferme avec phare à
l'arrière-plan. Panneau. Signé 'C
Grips'. 20 x 27
(€ 500-600)
107
109
109*
HENDRIK ADOLF SCHAAP (1826-1870)
Gezicht op de Schelde met in de verte de stad Antwerpen, links
een molen, centraal een Hollands schip en sloep, twee figuren
op de voorgrond. Paneel (mahonie). Getekend 'H Schaap'.
Vue de l'Escaut avec la ville d'Anvers à l'arrière-plan, à
gauche un moulin, au milieu un bateau hollandais et une
chaloupe, deux figures à l'avant-plan. Panneau (acajou).
Signé 'H Schaap'.
24 x 38 (€ 1250-1500)
110*
ALEXANDER HIERONYMUS BAKHUIJZEN (1826-1878)
Rivierlandschap met zeilboten bij dorp. Paneel (mahonie).
Niet getekend.
Paysage aquatique avec village au bord de la rivière.
Panneau (acajou). Pas signé.
30 x 38.5 (€ 2000-3000)
Certificaat/certificat: VVEKA, Antwerpen/Anvers, 02.10.2001.
Herkomst en certificaat/provenance et certificat W.&V. Lefèvre,
Kortrijk/Courtrai, s.d. 44
110
111*
NICOLAAS RIEGEN (1827-1889)
Overzetveer bij woelig water. Doek. Getekend 'N Riegen'.
Figures dans un bac par temps
orageux. Toile. Signée 'N Riegen'.
(€ 1250-1500)
Herkomst en certificaat/provenance et certificat:
Simonis & Buunk, Ede, 09.12.1999.
112*
111
PIETER CORNELIS DOMMERSHUIJZEN (1834-1908) Strandjutters met een scheepswrak op de achtergrond.
Paneel (mahonie). Getekend en gedateerd 'P C
Dommersen 1882'.
Pêcheurs au travail avec épave à l'arrière-plan. Panneau
(acajou). Signé et daté 'P C Dommersen 1882'.
27.5 x 38 (€ 2000-2500)
Herkomst en certificaat/provenance et certificat: Simonis &
Buunk, Ede, 27.04.2000.
112
113*
PIETER CORNELIS
DOMMERSHUIJZEN (1834-1908)
Schepen bij de Moerdijk. Paneel
'P C Dommersen 1887'.
Bateaux près du 'Moerdijk'. Panneau (acajou). Signé et daté 'P C
Dommersen 1887'.
27.5 x 38
(€ 2000-3000)
certificat:
Simonis & Buunk, Ede, 10.02.1998.
113
114*
PIETER CORNELIS
DOMMERSHUIJZEN (1834-1908) 'Zonnenburg/on the Rhine/Holland'
(1895)
Paneel (mahonie). Getekend en gedateerd linksonder. Op verso lakzegel met initialen van de kunstenaar.
Panneau (acajou). Signé et daté en
bas à gauche. Au revers du tableau
sceau en cire avec initiales de
l'artiste.
30 x 40 (€ 2000-3000)
certificat: W.&V. Lefèvre, Kortrijk/Courtrai,
s.d.
114
115*
JAN THEODORE KRUSEMAN (1835-1895)
Hollands havengezicht met visserssloepen
bij rustig weer. Frans havengezicht met het
vertrek van de vissers. Paneel (mahonie).
Een paar. Het eerste getekend en gedateerd
'J T Kruseman 1860'. Het tweede getekend
en gedateerd 'J T Kruseman 1868'.
Vue d'un port en Hollande avec chaloupes
de pêcheurs par temps calme. Vue d'un port
en France avec le départ des pêcheurs. Panneau (acajou). Une paire. Le premier signé
et daté 'J T Kruseman 1860'. Le deuxième
signé et daté 'J T Kruseman 1868'.
31.5 x 50 (x 2) (€ 3000-4000)
W.&V. Lefèvre, Kortrijk/Courtrai, s.d.
116
BAREND HENDRIK KOEKKOEK
(1849-1909)
omgeving/entourage
Haventafereel. Paneel (mahonie).
Monogramdragend.
Port animé. Panneau (acajou).
Portant un monogramme.
24 x 34
117*
117
AUGUSTE MUSIN (1852-1920)
'... Mer du Nord'
Paneel (mahonie). Getekend 'Auguste Musin'. Rood lakzegel van de
kunstenaar op verso. Etiket met titel
eveneens op verso.
Panneau (acajou). Signé 'Auguste
Musin'. Cachet de l'artiste en cire
rouge et étiquette avec titre au revers
du panneau. 32 x 24.3 (€ 1500-2000)
118*
AUGUSTE MUSIN (1852-1920)
Vissersboten op volle zee bij grijze
hemel. Karton. Getekend 'Auguste
Musin'. Met inscriptie uit 1898 op
verso.
Bateaux de pêche en pleine mer par
ciel couvert. Carton. Signé 'Auguste
Musin'. Avec inscription de 1898 au
revers.
36.5 x 27.5
118
(€ 1000-1500)
119*
AUGUSTE MUSIN (1852-1920)
'Rayons dorés - Calme d'au/tomme en rivière (Hollande)'
Doek. Getekend 'August Musin' (sic). Rood lakzegel van
de kunstenaar en etiket met titel op verso. Origineel doek.
Originele kader.
Toile. Signée 'August Musin' (sic). Cachet de l'artiste en
cire rouge et étiquette avec titre au verso. Toile d'origine.
Cadre d'époque. 65 x 50
(€ 3500-4500)
120*
AUGUSTE MUSIN (1852-1920)
'Haven van Staveren'
Doek. Getekend 'Auguste Musin'.
Toile. Signée 'Auguste Musin'.
30 x 60
(€ 2000-3000)
Certificaat/certificat: Claeys, Brussel/
Bruxelles, 09.2000. 121
PIERRE VICTOR MOERENHOUT
(1856-1935)
Vissersboten bij maanlicht. Paneel.
Een paar. Getekend 'P.Moerenhout'. Bateaux de pêche au clair de
lune. Panneau. Une paire. Signée
'P.Moerenhout'.
26.5 x 20 (x2)
122*
LOUIS ARTAN (1837-1890)
'La barque échouée'
Doek. Getekend 'L Artan'.
Eigentijdse vergulde kader.
Toile. Signée 'L Artan'.
Cadre doré d'époque.
57 x 86
(€ 1250-1500) ILL p.51
123
HENRI CASSIERS (1858-1944)
Zeilboten en personages. Paneel.
Getekend 'H.Cassiers'. Vue côtière animée avec voiliers.
Panneau. Signé 'H.Cassiers'.
21 x 17
(€ 500-750)
ROMAIN STEPPE (1859-1927)
'Sur l'Escaut'
Paneel (mahonie). Getekend 'Rom.
Steppe'. Fraaie vergulde kader.
Panneau (acajou). Signé 'Rom.
Steppe'. Bel encadrement doré.
24 x 31
124
HENRIETTE HERMINE GUDIN
(1825-?)
Nachtelijk zicht op havengeul te
Oostende. Paneel. Getekend en gedateerd 'H Gudin Ostende (18)78'.
Vue nocturne du port d'Ostende.
Panneau. Signé et daté 'H Gudin
Ostende (18)78'.
29 x 50.5
(€ 600-800)
127
GERARD JACOBS (1865-1958)
Scheldebocht. Doek. Getekend en
gedateerd 'G.Jacobs/1904'. L'Escaut. Toile. Signée et datée
'G.Jacobs/1904'.
64 x 91
(€ 500-750)
EUGENE VERDYEN (1836-1903)
'Brouillard sur la Meuse/Cloor'
Doek. Getekend 'E.Verdyen'. Titel op
verso.
Toile. Signée 'E.Verdyen'. Titre au
verso.
45 x 65.5
(€ 800-1200)
128
J. BOUDIN XIX / XX
Huizen langs rivierbedding. Doek.
Getekend 'J.Boudin'. Maisons au bord de la rivière. Toile.
Signée 'J.Boudin'.
41 x 59
122
129
132
(€ 500-600)
133
EDMOND DE SCHAMPHELEER
(1824-1899)
Waterlandschap met huizen. Doek.
Getekend 'E.De Schampheleer'.
Maisons au bord de l'eau. Toile. Signée 'E.De Schampheleer'.
46 x 71
EDMOND DE SCHAMPHELEER
(1824-1899)
Landschap met koeien bij het
water. Doek. Getekend 'E. De
Schampheleer'.
Vaches au bord de l'eau. Toile.
Signée 'E. De Schampheleer'.
37 x 66
JOSEPH FRANÇOIS (1851-1940)
Geanimeerd Gents stadsgezicht.
Doek. Getekend 'Joseph Francois'.
Vue de Gand. Toile. Signée 'Joseph
Francois'.
ONLEESBAAR / ILLISIBLE
(Joop Gap?)
'Stadsgezicht Zwolle'
Paneel. Getekend linksonder.
Eigentijdse kader.
Panneau. Signé en bas à gauche.
Cadre doré d'époque.
17 x 22
(€ 500-600)
AUGUST DE BATS (1856-1937)
Zicht op de Weert in Temse. Doek.
Getekend 'A. De Bats'.
Vue de 'De Weert' à Temse. Toile.
Signée 'A.De Bats'.
55 x 95
J. VANDER SANDEN XIX / XX
Sint Katharinaplaats te Brussel. Doek.
Getekend 'J. Vander Sanden'. Eigentijdse vergulde kader (beschadigd).
Place Sainte Catherine à Bruxelles. Toile. Signée 'J.Vander Sanden'.
Cadre doré d'époque (abîmé).
81 x 39.5
detail lot 139
SCHOUWGARNITUREN / GARNITURES DE CHEMINÉE
LOTEN / LOTS 135 – 148
137
135
Paar vuurbokken. Vuurverguld en
donkergroen gepatineerd brons.
Decor van een gevleugelde draak.
Louis XV stijl. Napoleon III periode.
Paire de chenets. Bronze doré à feu
et à patine vert foncé. Décor d'un
dragon ailé. De style Louis XV. Epoque
Napoléon III.
H.: 30
(€ 600-800)
136
Driedelig schouwgarnituur in meerkleurig beschilderd Capo di Monti
porselein op voet in verguld brons.
Bestaande uit een schouwklok (33
x 33 x 16) en een paar driearmige
kaarsenhouders (h.: 34). Decor van
herderstaferelen. 20ste eeuws werk.
Garniture de cheminée tripartite en
porcelaine à décor polychrome de
Capo di Monti sur pied en bronze
doré. Comprenant une pendule
(33x33x16) et une paire de candélabres à trois branches (h.: 34). Décor
de scènes de bergers. Travail du
20ème siècle.
137*
Driedelig schouwgarnituur.
Vuurverguld en donkerbruin gepatineerd brons. Bestaande uit een
schouwklok (60 x 50 x 23) en een
paar vijfarmige kaarsenhouders (h.:
61). Decor van putti, rocailles, gebladerte en koppel duiven. Louis XV stijl.
Napoleon III periode. 54
Garniture de cheminée tripartite.
Bronze doré à feu et à patine brun
foncé. Comprenant une pendule (60 x
50 x 23) et une paire de candélabres
à cinq branches (h.: 61). Décor de
putti, de rocailles, de feuillage et d'un
couple de pigeons. De style Louis XV.
Epoque Napoléon III. (€ 2500-3750)
138
Paar kegelvormige vazen.
Vuurverguld brons. Oren in de vorm
van vrouwelijke herme. Reliëfdecor
van fruitslingers. Louis XVI stijl.
Napoleon III periode. Op grijs marmeren sokkeltje van latere datum.
Paire de vases balustres. Bronze doré
à feu. Anses en forme d'une femme
en gaine. Décor en relief de guirlandes
de fruits. De style Louis XVI. Epoque
Napoléon III. Sur socles en marbre gris
de date postérieure. H.: 44 (48)
139*
ALBERT ERNEST CARRIERBELLEUSE (1824-1887)
Driedelig schouwgarnituur. Verguld
brons en beige onyx. Bestaande uit
een schouwklok (74 x 47 x 26) en
een paar kaarsenhouders (h.: 61) met
voorstelling van een jonge vrouw in
hellenistische klederdracht, gezeten op
rots, een arend watervoerend en een
paar waterdraagsters. Getekend 'A.
Carrier.'. Wijzerplaat getekend 'LemerleCharpentier/bronzier/Paris'. Napoleon
III periode.
Bronze doré et onyx beige. Comprenant
une pendule (74 x 47 x 26) et une paire
de bougeoirs (h.: 61). Figurant sur la
pendule une jeune femme hellénique,
assise sur un rocher, avec à ses côtés
un aigle et sur les bougeoirs une porteuse d'eau. Signée 'A.Carrier.'. Cadran
signé 'Lemerle-Charpentier/bronzier/
Paris'. Epoque Napoléon III.
(€ 3500-5000) ILL p.55
140*
Imposante schouwklok. Zwart gepatineerd en vuurverguld brons en witte
marmer. Email wijzerplaat. Decor van
liggende Sappho. Op afgeplatte toupiepootjes. Louis XVI stijl. Napoleon III
periode.
Pendule. Bronze à patine noire et doré
à feu, marbre blanc. Cadran en émail.
Décor d'une figure de Sappho couchée. Sur des pieds toupie aplatis. De
style Louis XVI. Epoque Napoléon III.
49 x 66 x 25 (€ 2000-3000) ILL p.53
141
Paar vuurbokken. Olijfgroen gepatineerd brons. Decor van toortsdragende hermenvormige en
gevleugelde vrouwenfiguren. Louis
XVI stijl. Napoleon III periode.
Paire de chenets. Bronze à patine
vert-olive. Décor de figures féminines
ailées en gaine. De style Louis XVI.
Epoque Napoléon III.
39 x 27 x 10 (x 2) (€ 600-800)
139
142
Schouwklok. Verguld brons. Wijzerplaat
met amor omgeven door bloemblaadjes
en gevat in sokkel waarop Cupido met
boog en pijlenkoker rustend op basis
met decor in reliëf van Venus, Cupido
en engeltjes in landschap bij tempel.
Charles X periode. Pendule. Bronze doré. Cadran à
décor d'un amour entouré de pétales
et pris dans un socle surmonté de
Cupido avec arc et carquois.
Reposant sur une base à décor d'une
frise ornée de Vénus, Cupido et
d'angelots près d'un temple. Epoque
Charles X.
49 x 35.5 x 12.5 (€ 1000-1200)
143
Paar zg.'Warwick'-vazen op sokkel.
Bruin gepatineerd brons en zwarte
marmer. Napoleon III periode.
Paire de vases dits 'Warwick' sur socle. Bronze à patine brune et marbre
noir. Epoque Napoleon III. H.: 30
144
Zg. 'Warwick-vaas'. Bruin gepatineerd
brons. Gemonteerd op zwart marmeren basis. Napoleon III periode.
Vase dit 'Warwick'. Bronze à patine
brune. Monté sur une base en marbre
noir. Epoque Napoléon III.
22.5 (32) x 35 x 25
145
Tweeorige amfoor. Donkerbruin
gepatineerd brons. Reliëfdecor van
bebloemde twijgen, opstaande bladeren en plantenslingers. Louis XVI stijl.
Napoleon III periode. Gemonteerd op
marmeren sokkel.
Amphore ansée. Bronze à patine
brun foncé. Décor en relief de tiges
fleuries, de feuilles debout et de guirlandes. De style Louis XVI. Epoque
Napoléon III. Montée sur un socle en
marbre.
H.: 53
146
Driedelig neorenaissance schouwgarnituur. Bruin gepatineerd en verguld
brons. Bestaande uit een schouwklok
(h.: 55) bekroond met een buste
van Diane de Poitiers en een paar
tweeorige vazen (h.: 43). Napoleon III
periode.
bronze à patine brune et doré. Comprenant une pendule (h.: 55) couronnée du buste de Diane de Poitiers et
d'une paire de vases ansés (h.: 43).
Epoque Napoléon III.
(€ 800-1200)
147
Kartelklokje. Gezwart hout met
'Boulle'-inlegwerk van rood getinte
schildpad en koper. Louis XVI stijl.
Napoleon III periode. Cartel. Bois noirci à incrustations
'Boulle' d'écaille teinté rouge et de
cuivre. De style Louis XVI. Epoque
Napoléon III.
53.5 x 19.5 x 11
148
Portiekpendule. Licht-en donker notenhoutfineer met verguld houten en
koperen beslag en albast. Napoleon
III periode. In slechte staat.
Pendule à portique. Placage de noyer
clair et foncé avec montures en bois
et cuivre doré et albâtre. Epoque
Napoléon III. En mauvais état.
60 x 38 x 14 (€ 500-600)
LUCHTERS / LUSTRES
LOTEN / LOTS 149 – 154
Hall-luchtertje. Verguld brons.
Voorzien van vijf lichtpunten met
kapjes in geslepen glas. Decor van
een amor met rozentak, voluten en
gebladerte. Louis XV stijl. Napoleon III
periode. Lustre de hall. Bronze doré. Muni de
cinq points de lumière avec abat-jours
en verre taillé. Décor d'un amour avec
branche de roses, de volutes et de
feuillage. De style Louis XV. Epoque
Napoléon III.
H.: 90
153
(€ 800-1200)
154
Hall-luchtertje. Verguld brons. Coupe
in albast. Voorzien van drie lichtpunten met decor van een ramskopje.
Louis XVI stijl. Rond 1900.
Lustre de hall. Bronze doré. Coupe
en albâtre. Muni de trois points de
lumière à décor d'une tête de bélier.
De style Louis XVI. Vers 1900.
H.: 35
152
Achtkantige hall-lantaarn. Verguld
brons. Drie lichtpunten. Geslepen
glas. Transition stijl. Napoleon III
periode.
Lanterne de hall de section octogonale. Bronze doré. Trois points de lumière. Verre taillé. De style Transition.
Epoque Napoléon III.
150 x 45
Luchter 'sac-à-perles'. Verguld brons.
Negentien lichtpunten waarvan vijftien
met kapjes in geperst glas in de
vorm van een toorts. Louis XVI stijl.
Napoleon III periode.
Lustre 'sac-à-perles'. Bronze doré.
Dix-neuf points de lumière dont quinze avec abat-jours en verre pressé en
forme d'une torchère. De style Louis
XVI. Epoque Napoléon III.
H.: 120
(€ 1500-1800)
(€ 800-1200)
151
Luchtertje. Verguld brons.
Vijf lichtpunten. Decor van gebladerte.
Circa 1900. Lustre. Bronze doré. Cinq points
de lumière. Décor de feuillage.
Circa 1900.
H.: 50
Luchter. Brons. Acht lichtpunten.
Samen met een paar bijhorende
twee-armige muurapplieken.
Lustre. Bronze. Huit points de
lumière. On y joint une paire de
luminaires d'applique à deux
branches de lumière. 168
JUWELEN / BIJOUX
LOTEN / LOTS 155 – 168
Gevarieerd lot van drie halskettingen
met bijgekleurde zoetwaterparels.
Slot in zilver (925/1000). Lot varié de trois colliers de perles
d'eau douce coloriés. Fermoir en
argent (925/1000).
Lot van vier identieke strengen
zoetwaterparels.
Lot de quatre tresses de perles d'eau
douce identiques.
157
Lot van vijf lichte barok peervormige
geverfde zoetwaterparelstrengen.
Lot de cinq tresses de perles d'eau
douce de taille baroque piriforme,
peintes.
12 x 8 mm
Lot van zes lichte barok peervormige
Lot de six tresses de perles d'eau
douce de taille baroque piriforme.
12 x 8 mm
159
Lot van vier licht ovaalvormige witte
zoetwaterparelstrengen.
Lot de quatre tresses de perles
d'eau douce blanches.
Diam.: 10-10.5 mm
Lot van drie licht ovaalvormige witte
zoetwaterparelstrengen.
Lot de trois tresses de perles d'eau
douce blanches.
Diam.: 10-10.5 mm
161
Lot van drie ovale, geverfd bronskleurige zoetwaterparelsstrengen.
Lot de trois tresses de perles
ovales d'eau douce peintes
de couleur bronze.
Diam.: 9/7 mm
ovales d'eau douce peintes
de couleur bronze.
Diam.: 9/7 mm
163
Lot van vijf keshi natuurkleur
parelstrengen. Lot de cinq tresses de perles
keshi de couleur nature.
164
keshi de couleur nature.
165
Lot van vier keshi natuurkleur
parelstrengen. Lot de quatre tresses de
perles keshi de couleur nature.
166
Akoya cultuurparelcollier. Slot in wit
goud, 18 kt.
Collier de perles de culture Akoya.
Fermoir en or blanc, 18 ct.
(€ 500-750)
Herkomst/Provenance: Antwerpen/Anvers,
Verbruggen.
167
Collier in neogotische stijl. Wit goud,
18 kt, 30 g. Bezet met vijf rijtjes gele
saffierkraaltjes en 449 briljanten,
samen 5.02 kt, kwaliteit G SI1. Collier de style neogothique. Or blanc,
18 ct, 30 g. Serti de cinq rangées de
perles de saphir jaune et de 449 brillants,
5.02 ct ensemble, de qualité G SI1.
(€ 2800-3200)
168*
Rivière armband in wit goud (750/1000),
14 g. Bezet met 70 smaragd geslepen
diamanten, 7.91 kt, kwaliteit G VVS1.
Bracelet rivière. Or blanc (750/1000),
14 g. Serti de 70 diamants de taille
émeraude, 7.91 ct, de qualité G VVS1.
(€ 5000-6000)
57
ZILVERWERK / ARGENTERIE
LOTEN / LOTS 169 – 175
169
Driedelig tafelgarnituur in verzilverd
metaal bestaande uit één grote en
een paar kleinere druivencoupes op
voet met enerzijds stam in de vorm
van een boomstronk met koppel vogels en anderzijds een conische stam
met eikenbladeren. Louis XV stijl.
Circa 1900. Afneembaar bovenstuk.
Een weinig te restaureren.
Garniture de table tripartite en
métal argenté comprenant un grand
surtout et une paire de surtouts avec
d'un côté un fût en forme d'un tronc
d'arbre sur lequel un couple de
faisans et de l'autre un fût en cornet
à décor de glands. De style Louis
XV. Vers 1900. Partie supérieure
amovible. Quelques restaurations à
effectuer.
H.: 38; 28
(€ 1250-1500)
172
Vierdelig koffieservies. Zilver, tweede
gehalte. Bestaande uit een koffie-,
thee-, melk- en suikerpot. Dekselknop
in de vorm van bloemen, schenktuit
met gedreven plantaardige motieven,
geribde buik met bovenaan gegraveerde boord met palmetten. Rond
voetje met gestileerde bladmotieven.
Ebbenhouten handvatten. België
(Kortrijk?), 1831-1868, meestermerk
V met attribuut. Dekselknop theepot
onvolledig. Service à café et à the. Argent,
deuxième titre. Comprenant une cafetière, une théière, un pot à lait et un
sucrier. Frétel en forme de fleurs, bec
verseur orné de motifs végétaux repoussés, corps à côtes surmonté d'un
bord gravé de palmettes. Piédouche
rond orné d'un bord de feuilles
stylisées. Anses en ébène. Travail
de Belgique (Courtrai?), 1831-1868,
poinçon d'orfèvre V avec attribut.
Frétel de la théière incomplet.
Gewicht/poids: 2572 g.
(€ 1500-2000)
Imposante demonteerbare vijfarmige
kaarsenhouder. Verzilverd brons, met
een deels gegraveerd en een deels
gedreven decor van wapenschilden
en gebladerte. Louis XV stijl.
Candélabre de table imposante et
démontable. Bronze argenté, en
partie à décor gravé, en partie à décor
repoussé d'armoiries et de feuilles. De
style Louis XV.
H.: 80
(€ 1000-1500)
171
Tafelspiegel. Zilver. Rijkelijk gedreven decor van cartouches, rocailles,
bloemen en gebladerte. Birmingham,
jaarlettter e voor 1904, meestermerk
Saunders & Hollings-Shepherd. Miroir de table. Argent. Décor
richement repoussé de cartouches,
de rocailles, de fleurs et de feuillage. Birmingham, lettre d'année
e pour 1904, orfèvre Saunders &
Hollings-Shepherd.
22.5 x 22.5
58
Partie d'une ménagère. Argent, premier titre. Comprenant 39 couteaux,
15 fourchettes, 18 cuillères. Manche
finement ajourée et décorée de motifs
végétaux. Travail de Paris, poinçons
de Pierre Queille et de Pierre Aucocq.
Circa 1900.
Gewicht/poids (zonder messen/
sans les couteaux): 2786 g
(€ 500-600)
175
Bestek, 12 personen. Zilver, tweede
gehalte. Werk van Delheid. Art Deco
periode. Bestaande uit 12 messen, 12
vorken, 12 lepels, 12 kleine messen,
12 dessertvorken, 11 koffielepels en
een slabestek. Menagère, 12 personnes. Argent,
deuxième titre. Travail de Delheid.
Epoque Art Déco. Comprenant 12
couteaux, 12 fourchettes, 12 cuillères, 12 petits couteaux, 12 fourchettes de dessert, 11 cuillères à café et
couvert à salade. Gewicht/poids: 2846 g
(€ 1000-1500)
Tafelcoupe. Zilver, tweede gehalte.
Gedreven Louis XVI decor van ramskopjes, plantenslingers, rozenstruiken en plooien. Werk van Delheid.
Koperen recipiënt. Surtout. Argent, deuxième titre.
Décor Louis XVI repoussé de têtes
de bélier, de guirlandes de plantes,
de buissons de rose et de godrons.
Travail de Delheid. Récipient en
cuivre.
18.5 x 32 x 26
Gewicht/poids: 2025 g
(€ 600-800)
174
Gedeelte van een bestek. Zilver,
eerste gehalte. Bestaande uit 39 messen, 15 vorken, 18 lepels. Fraai, deels
opengewerkt heft met ineengestrengelde plantaardige motieven. Werk
uit Parijs, meestermerken van Pierre
Queille en Pierre Aucocq. Circa 1900. detail lot 105
SCHILDERIJEN / TABLEAUX
LOTEN / LOTS 176 – 197
176
PETER BUCHANAN (1860-1911)
Schapen aan de bosrand. Doek. Getekend
en gedateerd 'P.Buchanan/(18)78'.
Moutons à la lisière de la forêt. Toile.
Signée et datée 'P.Buchanan/(18)78'.
46 x 30
177
JAN LEOPOLD VAN LEEMPUTTEN
(1841-1902)
Herder met schapen. Kippen in de wei.
Doek. Een paar. Beide getekend 'J.L.Van
Leemputten'.
Berger aux moutons. Poules au pré. Toile.
Une paire. Signée 'J.L.Van Leemputten'.
24 x 36 (x 2)
(€ 500-600)
LOUIS ALBERT ROESSINGH
(1873-1951)
Meisje met schapen. Houtskool en kleurkrijt
op papier. Getekend 'Roessingh'.
Fille et moutons. Fusain et craie de couleurs
sur papier. Signée 'Roessingh'.
48 x 65
179
FERDINAND DE PRINS (1859-1908)
Herderin met schapen op de heide. Doek.
Getekend 'F.De Prins/Antwerpen'.
Bergère aux moutons à la fagne. Toile.
Signée 'F.De Prins/Antwerpen'.
68 x 91
180
ONLEESBAAR / ILLISIBLE circa 1880
Koeien in de wei. Paneel (mahonie). Getekend linksonder.
Vaches au pré. Panneau (acajou). Signé en
bas à gauche.
16 x 21
181
EMILE VAN DAMME-SYLVA (1853-1935)
Koeien in de duinen. Doek. Getekend 'Van
Damme Silva'. Eigentijdse vergulde kader.
Vaches aux dunes. Toile. Signée 'Van
Damme Silva'. Cadre doré d'époque.
52 x 75
(€ 600-800)
182*
EMILE CLAUS (1849-1924)
Achter de kudde. Doek.
Getekend 'E Claus'. Herdoekt. Derrière le troupeau. Toile.
Signée 'E Claus'. Rentoilée. 46 x 64
(€ 8000-10000)
183
JAN STOBBAERTS (1838-1914)
'Etude pour l'étable de la ferme de
Cruyninghen' (1884)
Paneel. Getekend 'Jan Stobbaerts'
met opdracht aan Georges Eekhoud.
Panneau. Signé 'Jan Stobbaerts' avec
dédicace à Georges Eekhoud.
22 x 30
Etiket/Etiquette Palais des Beaux-Arts,
Bruxelles met titel op verso/avec titre au
verso.
Ex-verz/coll.: Antwerpen/Anvers, Goethals.
184
HENRI SCHOUTEN (1857-1927)
Boerin bij koeien en ezel bij de kust.
Doek. Getekend 'Henry Schouten'.
Paysanne aux vaches et âne à la côte.
Toile. Signée 'Henry Schouten'.
80 x 115
(€ 500-600)
61
185 / 1
185*
HENRI SCHOUTEN (1857-1927)
Ossengespan met boeren aan het
werk bij de kust. Paardengespan met
boeren aan het werk. Doek. Een paar.
Beide getekend 'Henry Schouten'.
Eigentijdse vergulde kaders.
Paysans au travail à la côte. Toile.
Une paire. Signée 'Henry Schouten'.
Cadres dorés d'époque.
110 x 175 (151 x 215)
(€ 4000-6000)
187
FIRMIN BAES (1874-1945)
Tamboerijn beschilderd in olieverf
op doek met snelstromend beekje
in bos. Getekend en gedateerd
'F.Baes/1896'. Met opdracht
'à madame Marchand'.
Tambourin peint à l'huile sur toile
d'un ruisseau à la forêt. Signé et
daté 'F.Baes/1896'. Avec dédicace 'à
madame Marchand'.
Diam.: 29
189
CAROLUS LECLERCQ (1870-1943)
'Le visiteur des pauvres/pêche
réservé'
Doek. Eigentijdse vergulde kader met
titel en naam van de kunstenaar.
Toile. Cadre doré d'époque avec
plaque mentionnant le titre et le nom
de l'artiste. 30 x 40
(€ 500-600)
188
ALOIS BOUDRY (1851-1938)
Boer met zak op de schouders.
Paneel (mahonie). Getekend en gedateerd 'ABoudry 85'. Tegengetekend
op verso. Eigentijdse, vergulde kader. Paysan au fardeau. Panneau (acajou). Signé et daté 'ABoudry 85'.
Contresigné au verso. Cadre doré
d'époque.
24 x 19
62
HENRI LANGEROCK (1830-1915)
Tamboerijn beschilderd in olieverf op
doek met visserskoppel in landschap
met windmolen in de verte. Getekend
'Langerock'. Kras midden en scheur
onderaan links.
d'un paysage lacustre avec couple
de pêcheurs avec moulin à vent à
l'arrière-plan. Signé 'Langerock'. Egratignure et déchirure en bas à gauche.
Diam.: 31
(€ 500-600)
190
JOSEPH COOSEMANS
(1828-1904)
Stadsgezicht met jongetje bij hoeve.
Doek. Getekend 'J. Coosemans'.
Garçon près d'une ferme. Toile.
Signée 'J.Coosemans'.
38 x 68
(€ 500-600)
185 / 2
191
H. VERHULST 2/2 XIX
Kempisch dorpsgezicht. Doek. Getekend 'HVerhulst'. Eigentijdse vergulde
kader. Village en Campine. Toile. Signée
'HVerhulst'. Cadre doré d'époque.
65.5 x 85
193
ANONIEM / ANONYME
Engels/anglais XIX
Landschap met personages op een
boswegel. Doek. Paysage animé de personnages sur
un chemin forestier. Toile. 56.5 x 75.5
195
JOZEF DE BELDER (1871-1927)
Stilleven met pompoenen, druiven en
perziken op dessertcommode. Doek.
Getekend 'J. De Belder'. Nature morte aux potirons, raisins et
pêches sur la commode. Toile. Signée
'J. De Belder'. 78 x 98 (120 x 140)
(€ 1250-1500)
192
L. DERAUW circa 1900
'La drève ensoleillée'
Doek. Getekend 'L.Derauw'. Retouche. Eigentijdse vergulde kader. Toile. Signée 'L.Derauw'. Retouche.
Cadre doré d'époque. 105 x 128
194
196
(€ 500-750)
(€ 600-800)
(€ 750-1000)
GUILLAUME VOGELS (1836-1896)
Winters stadsgezicht met figuren.
Doek. Getekend 'G.Vogels'.
Ville animée en hiver. Toile. Signée
'G.Vogels'.
55 x 38
BERTHE ART (1857-1934)
Stilleven met kruik en fruit op
entablement. Doek. Getekend 'B.Art'.
Nature morte avec cruche et fruits sur
entablement. Toile. Signée 'B.Art'.
44 x 82
63
227
CHINA & JAPAN / CHINE & JAPON
LOTEN / LOTS 197 – 218
AZIATICA / ART D'ASIE
LOTEN / LOTS 219 – 223
ETNO
LOTEN / LOTS 224 – 229
197
Paar schelpvormige presenteerschalen. Chinees Kantonporselein,
deels goudgehoogd en beschilderd in
de kleuren van de Famille rose met
mandarijnendecor. Circa 1850.
Paire de plats de forme coquille.
Porcelaine de Canton, à rehauts
d'or et peinte dans les couleurs de
la Famille rose de mandarins. Vers
1850.
27 x 24
Paar kegelvormige vazen. Chinees
Kanton porselein. Jia Qing periode.
Famille rose decor van paleistaferelen
op de buik en vrouwelijke onsterfelijke
op de hals. Circa 1830. Restauraties.
Paire de vases. Porcelaine de Canton.
Epoque Jia Qing. Décor Famille rose
de scènes de palais sur la panse et
Immortels féminins sur le col. Vers
1830. Restaurations.
H.: 63
(€ 600-800)
199
Paar kegelvormige kraagvazen.
Chinees Kanton porselein.
Mandarijnendecor. Werk uit de
tweede helft van de 19de eeuw.
Paire de vases. Porcelaine de Canton,
à rehauts d'or. Décor aux mandarins.
Travail de la deuxième moitié du
19ème siècle.
H.: 36
(€ 600-800)
Paar gedekte kegelvormige vazen.
Chinees Kanton porselein.
Mandarijnendecor. 19de eeuws werk.
Hals van één vaas met haarscheur.
Samen met twee sokkeltjes, één
achtkantig, ander met gekarteld blad,
chinees werk (63x31; 62x35).
Paire de vases balustres et les couvercles. Porcelaine de Canton. Décor
aux mandarins. Travail du 19ème
siècle. Un vase avec cheveu au col.
On y joint deux socles, un de section
octogonale, l'autre à bord chantourné,
travail chinois (63x31; 62x35).
H.: 69
(€ 600-800)
201
Kegelvormige vaas. Chinees Kanton
porselein. Mandarijnendecor. Oren
in de vorm van een masker met ring.
19de eeuws werk. Op ijzerhouten
sokkel.
Vase balustre. Porcelaine de Canton.
Décor aux mandarins. Anses en
forme d'un masque avec bague. Sur
socle en bois de fer. Travail du 19ème
siècle.
H.: 92; 61
(€ 600-800)
202
Paar zg. 'fishbowls'. Chinees
porselein. Famille rose decor van
bebloemde twijgen, vogels en vazen
in diverse panelen op oranje fond met
gele geometrische motieven. 20ste
eeuws werk. Paire de bols à poissons. Porcelaine
de Chine. Décor Famille rose de tiges
fleuries, d'oiseaux et de vases dans
des panneaux de forme diverse sur
fond orange à motifs géométriques
jaunes. Travail du 20ème siècle.
35 x 39
(€ 1000-1500)
203
Paar qingbai kommetjes. Lichtgroen
geglazuurd porselein met gegraveerd floraal decor. Bovenrand niet
geglazuurd. Vermoedelijk Republiek
periode naar model uit de Zuidelijke
Song dynastie. Eén met minieme
haarscheurtjes onderaan. Paire de bols qingbai. Porcelaine
émaillée vert clair à décor végétal gravé. Le bord supérieur non
émaillé. Probablement époque de la
République d'après un modèle de la
dynastie des Song du sud. Un avec
cheveux minimes sous la base.
6 x 18 (x2)
(€ 1000-1200)
Godin met mandorle, gezeten op
olifant. Gesculpteerd ivoor bezet met
een weinig pareltjes. Indisch werk.
Déesse assise sur un éléphant. Ivoire
sculpté serti de perles. Travail de
l'Inde.
H.: 24
205
Gevarieerd lot van vier groepjes.
Chinees ivoor. Bestaande uit een pagode, twee oude wijzen met karako en
vrouwelijke onsterfelijke met dienares. Lot varié de quatre groupes en ivoire
de Chine comprenant une pagode,
deux vieux sages avec karako et un
immortel féminin avec serviteur. H.: 18-20
206
Quan'in, gezeten op boeddhistische
leeuw. Ivoor, deels zwart getint en met
kleurpareltjes. Sokkel in hout beplakt
met ivoor. 20ste eeuws Chinees werk.
Quan'in, assise sur un lion bouddhiste. Ivoire, en partie teinté noir et serti
de perles de verre. Socle en bois collé
de plaques en ivoire. Travail chinois
du 20ème siècle.
43 x 30.5 x 13
207*
Vrouwelijke onsterfelijke met vaas
en tak in de handen, kroon met
diverse vrouwenhoofden, staand op
lotussokkel en geflankeerd door twee
dienaren. Ivoor, gesculpteerd en deels
zwart getint. Chinees werk uit de
eerste helft van de twintigste eeuw.
Ijzerhouten sokkel van latere datum.
Immortel féminin tenant un vase
et une tige fleurie dans les mains,
avec couronne à décor de plusieurs
têtes de femme, debout sur un socle
à fleurs de lotus et flanqué de deux
serviteurs. Ivoire sculpté et en partie
noirci. Travail chinois de la première
moitié du 20ème siècle. Socle en bois
de fer de date postérieure.
H.: 93 (101) x 34
(€ 4000-5000) ILL p.67
208
Paar vrouwelijke onsterfelijken met
bloemenmand en tak met pioenrozen
en fenix. Gesculpteerd ivoor. 20ste
eeuws Chinees werk. Op ijzerhouten
sokkeltjes. In originele dozen.
Paire d'immortels féminins avec panier de fleurs, branche de pivoines et
phenix. Ivoire sculpté. Travail chinois
du 20ème siècle. Sur des socles en
bois de fer. Dans les boîtes d'origine.
H.: 59; 60
(€ 2500-3000)
207
209*
Staande godin met 32 armen met
diverse attributen en gezeten Boeddha op het hoofd, staand op sokkel
met gezeten en staande figuren.
Chinees werk. Sokkel beschadigd.
Déesse debout à 32 bras avec plusieurs attributs et bouddha assis sur sa
tête, debout sur un socle avec figures
debout et assises. Travail chinois.
H.: 67
(€ 2500-3750)
210
Chinese jonk met de zeven geluksgoden op het water. Hout beplakt met
ivoor. Bijhorende sokkel in ijzerhout. Les sept Dieux de Bonheur dans
un jonque sur les vagues. Bois collé
d'ivoire. Socle assorti en bois de fer.
Travail chinois.
32 x 50 x 20
(€ 500-600)
211
Tand. Gesculpteerd, opengewerkt en
gepolychromeerd ivoor. Decor van
talrijke dansende, musicerende en
feestende gezeten en staande personages onder pijnbomen. Chinees
werk. Op sokkel in ijzerhout.
Défense d'éléphant en ivoire à décor
sculpté, ajouré et polychromé de
figures à la fête sous des pins. Travail
chinois. Sur socle en bois de fer.
12 x 62
(€ 800-1000)
212
Gevarieerd lot van twee vrouwelijke
onsterfelijken in jadeïet. 20ste eeuws
Chinees werk.
Lot varié de deux immortels féminins
en jadéite. Travail chinois du 20ème
siècle.
H.: 104
(€ 800-1000)
213
209
68
ANONIEM / ANONYME XIX
China/Chine
De optocht. Doek.
Le cortège. Toile.
175 x 105
214
Twee paar lage sokkeltjes.
Gesculpteerd en deels opengewerkt
ijzerhout. Marmeren bovenblad. Vier
poten. Chinees werk.
Deux paires de socles. Bois de fer
sculpté et ajouré. Dessus en marbre.
Reposant sur quatre pieds. Travail
chinois.
48 x 42
215
Sokkel met tussenblad. Gesculpteerd
en deels opengewerkt ijzerhout. Beige
geaderd marmeren bovenblad. Vier
klauwpoten. Chinees werk.
Socle à tablette d'entrejambe. Bois
de fer sculpté et ajouré. Dessus en
marbre beige. Quatre pieds à griffe.
Travail chinois.
66 x 55
(€ 500-600)
216
Gevarieerd lot van drie sokkels.
Gesculpteerd en deels opengewerkt ijzerhout. Diverse afmetingen.
Chinees werk. Eén beschadigd. Lot varié de trois socles. Bois de
fer sculpté et ajouré. Travail chinois.
Dimensions variables. Un abîmé dans
la partie supérieure.
217
Paar lage zeskantige sokkeltjes.
Rood gelakt en beschilderd hout.
Chinees werk.
Paire de socles bas de section hexagonale en bois laqué et peint. Travail
chinois.
51 x 50
218
Vierdelig kamerscherm. Notelaar.
Bezet met vier panelen in zwart gelakt
hout met reliëfdecor in ivoor van figuren in openlucht op een terras voor
paviljoen. 20ste eeuws Chinees werk.
Paravent quadripartite. Noyer. Serti
de quatre panneaux en bois laqué
noir avec décor en relief en ivoire de
figures en plein air sur une terrasse
devant un pavillon. Travail chinois du
20ème siècle.
183 x 50 (x4)
(€ 500-600)
219
Bas-reliëf in steen met voorstelling
van de godin Ambika, geboren uit
de lichtstralen van de Hindoe-trinité
(Brahma, Vishnu, Shiva). Indië, vermoedelijk 13de/16de eeuw. Hindoeïstisch tempelfragment. Bas-relief en pierre représentant la
déesse Ambika, née des rayons de
lumière de la trinité Hindou (Brahma,
Vishnu, Shiva). Travail de l'Inde,
probablement 13ème-16ème siècle.
Fragment d'un temple hindouiste.
37 (42) x 34
224
Senufo weefkatrol. Hout.
Ivoorkust. Op plexisokkel. Etrier de poulie à tisser. Senoufo.
Côte d'Ivoire. Sur socle en plexi.
H.: 19.5
225
Senufo masker. Hout.
Ivoorkust. Op sokkel.
Masque Senoufo. Bois.
Côte d'Ivoire. Sur socle.
37 x 10 x 13
(€ 500-600)
220
Hoofd van Boeddha Sakyamuni.
Steen. 18de-19de eeuw Siam. Oude
hersokkeling en nabewerking.
Tête du bouddha sakyamuni. Pierre.
Siam, 18ème-19ème siècle. H.: 26 ( 38)
221
Hoofd van Boeddha Sakyamuni.
Steen. Javaanse 19de eeuwse
vormgeving. Tête du bouddha sakyamuni. Pierre.
De style javanais du 19ème siècle.
H.: 20 (30)
222
Paard. Hout. Vermoedelijk
Nepalees werk. Cheval. Bois. Probablement
travail du Népal.
55 x 19 x 38
223
Gevarieerd lot Chinese keramiek
bestaande uit een paard, een os en
een zwijn in Tangstijl en een vaasje in
grijs-beige geglazuurd aardewerk met
opliggend decor van een tak. Lot varié de céramique chinoise
comprenant un cheval, un boeuf en
un cochon de style Tang et un vase
en faïence émaillée beige-gris avec un
décor appliqué d'une branche.
Herkomst/provenance: Ex.coll.
De Hantsetters
226
Staand mannelijk Dogon personage.
Hout. Mali. Gemonteerd op houten
sokkel. Personnage masculin Dogon. Bois.
Mali. Monté sur socle en bois.
H.: 60
(€ 500-600)
227*
Dogon masker. Mali. Op sokkel.
Bovenstuk ontbreekt.
Masque Dogon. Mali. Sur socle.
Manque la partie supérieure.
H.: 111 (183)
(€ 1000-1250) ILL p.64
Herkomst/provenance: Ex.coll.
De Hantsetters
228
Antropomorfe huispaal. Hout.
Vermoedelijk Madagascar.
Poteau de maison. Bois.
Probablement Madagascar.
H.: 110
(€ 500-600)
229
Grote Ifugao schotel, Filippijnen.
Hout, gesculpteerde boord. Oude
restauraties.
Grand plat de Ifugao, Les
Philippines. Bois, bord sculpté.
Vieilles restaurations.
17 x 55
VEILING / VENTE
Dinsdagavond 25 oktober om 19 uur
Mardi soir 25 octobre à 19 heures
Loten / lots 250 - 476
detail lot 273
detail lot 258
ART NOUVEAU & ART DÉCO
LOTEN / LOTS 250 – 414
265
253
Knobbelvaas. Verzilverd tin. Gedreven
reliëfdecor van zeemeerminnen met
dolfijn, slak en krab. Getekend en
gedateerd 'Manche-Paris (18)94'. Art
Nouveau periode. Kleine bluts.
Vase à renflement. Etain argenté.
Décor repoussé en relief de sirènes
avec dauphin, escargot et crabe.
Signé et daté 'Manche-Paris (18)94'.
Epoque Art Nouveau. Petite bosse.
H.: 60
254
250
250*
EMILE GALLÉ (1846-1904)
Bolvormig inktpotje op schaal. Wit
geglazuurd aardewerk, beschilderd
met diverse insecten waaronder een
bij, kever, vlinder, meikever en vlieg.
Twee oren in de vorm van een strik.
Ondergrond van bloempjes. Getekend
in zwarte inkt 'E.Galle'. Circa 1885.
Miniem scherfje aan strik en aan
inktpotje.
Encrier sphérique. Faïence blanche,
à décor polychrome d'insectes, dont
une abeille, un scarabée, un papillon
et une mouche. Deux anses en forme
d'un noeud. Fond à décor de fleurons. Signé à l'encre noire 'E.Gallé'.
Vers 1885. Petits éclats. 7 x 13
251
EMILE GALLÉ (1846-1904)
Inktstel. Deels goudgehoogd, wit en
lichtblauw geglazuurd aardewerk.
Louis XVI beschilderd decor van een
amor in zwarte camaïeu in medaillon
aan strik met linten op de wandplaat
en op het bakje insecten en bebloemde twijgen. Twee inktpotjes en één
lade, eveneens beschilderd in zwarte
camaieu met decor van vlinders
vangende putti. Twee keer getekend
'Galle/Nancy'. Rond 1890. Kleine
randschilfers. 74
Muurappliek met drie kaarsenhouders in koper met op de wandplaat
een gedreven decor van een vrouwelijke allegorie van de Herfst. Luminaire d'applique muni de trois
branches de lumière en cuivre avec
un décor repoussé d'une allégorie
féminine de l'Automne.
80 x 34
Encrier. Faïence blanche et bleue
claire, à rehauts d'or. Décor Louis
XVI sur la plaque d'un médaillon
peint d'un amour en camaieu noir,
sur le récipient de tiges fleuries et
d'insectes. Un tiroir, également à
décor en camaieu noir d'amours
chassant des papillons. Signé deux
fois 'Gallé/Nancy'. Vers 1890. Petits
éclats.
21 x 30 x 15
255
252
ALBERT MARIONNET (1852-1910)
Kegelvormige vaas. Donkerbruin en
deels verguld brons met reliëfdecor van druivenranken. Getekend
'A.Marionnet'.
Vase à corps conique. Epreuve
d'époque en bronze à patine brun
foncé et en partie doré avec un
décor en relief de pampres. Signée
'A.Marionnet'.
H.: 37 (€ 600-800)
EMILE GALLÉ (1846-1904)
Speelkaartenhouder in vorm van een
in papier gevouwen model. Geglazuurd aardewerk met zwart beschilderd decor van schuppen langs de
buitenkant, en lichtblauwe krullen
binnenin. Getekend 'Gallé Nancy/
déposé' met kruis van Lotharingen.
Werk uit 1884.
Porte-cartes. Faïence blanche à décor
de piques en noir sur l'extérieur et
de spirales en vert à l'intérieur. Signé
'Gallé Nancy/déposé' avec croix de
Lorraine. Travail de 1884.
H.: 8
(€ 500-600)
Lit.: J.A.Schmoll, Nancy 1900, tent.cat.,
28.8-23.11.1980, cat. nr. 125a, ill., gelijkaardig exemplaar met klaveren/exemplaire
similaire avec trèfles. DAGOBERT PECHE (1887-1923)
Paar asbakjes. Messing. Geribde
buik met stermotieven. Gestempeld 'Wiener/Werk/Statte' en
gemonogrammeerd. Paire de cendriers. Laiton. Corps à
côtes et à décor d'étoiles. Cachet
'Wiener/Werk/Statte' et monogramme.
3.5 x 10
256
257
LEOPOLD SAVINE (1861-1934)
Meisjesbuste. Verguld en groen gepatineerd brons. Getekend 'L.Savine'.
Stempel 'Paris/Louchet ciseleur'. Buste d'une fille. Epreuve d'époque
en bronze doré et à patine verte. Signée 'L.Savine'. Cachet 'Paris/Louchet
ciseleur'. H.: 35
261
258*
ERNEST PATRIS (1909-1981)
Decoratieve vaas in de vorm van een
kruik. Gespikkeld bruin-beige en lichtgroen geglazuurd aardewerk. Trechtervormige schenktuit. Handvat in de vorm
van vier lachende Chinese manshoofden. Getekend 'E. Patris/Belgium'. Vase ornemental en forme d'une
cruche. Faïence émaillée et tâcheté
brun-beige et vert. Bec verseur
conique. Anse en forme de quatre
têtes d'homme chinois souriant.
Signé 'E.Patris/Belgium'.
H.: 48
JULES EDMOND MASSON
(1871-1932)
Edelhert met twee hinden op rots.
Brons, bruine patina. Getekend 'J.E
Masson'. Gieterijstempel 'Société des
Bronzes de Paris' en nummer 2187.
Cerf commun et deux biches sur un
rocher. Epreuve en bronze à patine
brune. Signée 'J.E Masson'. Cachet
de fonderie 'Société des Bronzes de
Paris' et numéro 2187.
65 x 56 x 38
262
LOUIS ERNEST BARRIAS
(1841-1905)
Twee knaapjes op schildpad. Verguld
brons. Getekend 'E Barrias'.
Gieterijstempel 'F. Barbedienne'.
Deux enfants sur une tortue. Epreuve
d'époque en bronze doré. Signée
'E Barrias'. Cachet de fonderie
'F.Barbedienne'.
14 x 14
(€ 500-600)
(€ 1500-2000)
(€ 500-600) ILL p.73
259
PIERRE JULES MÈNE (1810-1879)
Everzwijn. Brons, bruine patina. Getekend ‘P.J.Mène’ Gieterijstempel ‘Susse
fr(éres) ed(i)t(eurs).’
Sanglier. Epreuve d'époque en bronze à
patine brune. Signée 'P.J.Mène'. Cachet
de fonderie 'Susse fr(ères) éd(i)t(eurs).'
20.5 x 37 x 14
261*
(€ 1000-1250)
(€ 2000-2500)
Vide-poche in zwart marmer met dromedaris en drijver in koud geëmailleerd Weens brons.
Vide-poche en marbre noir avec
dromadaire et conducteur en bronze
de Vienne. 22 x 33
263
JUAN CLARA (1875-1958)
Kindje spelend met kat. Brons,
olijfgroene en bruine patina.
Getekend 'Juan Clara'.
Petit enfant jouant avec un chat.
Epreuve d'époque en bronze à patine
vert olive et brune. Signée 'Juan
Clara'.
17 x 15
264*
ISIDOOR DE RUDDER (1855-1943)
Naakt bij waterpomp. Brons,
bruine patina. Getekend 'I. De
Rudder'. Gieterijstempel 'H.
Luppens & Cie'.
Nu à la fontaine. Epreuve en bronze
à patine brune. Signée 'I. De Rudder'. Cachet de fondeur 'H.Luppens
& Cie'.
H.: 92
(€ 1500-1800)
265*
DOMIEN VAN DEN BOSSCHE
(1854-1906)
Naakt met castagnettes voor hermenvormige buste van Pan. Brons, olijfgroene en goudgele patina. Getekend
'Dom.Vanden.Bossche.'. Op draaibare
sokkel.
Nu aux castagnettes devant un buste
de Pan en gaine. Epreuve d'époque
en bronze à patine vert olive et or
jaune. Signée 'Dom.Vanden.Bossche.'. Sur socle tournant.
H.: 75
(€ 1250-1500) ILL p.73
266
DOMIEN VAN DEN BOSSCHE
(1854-1906)
Naakt met castagnettes voor hermenvormige buste van Pan. Witte biscuit.
Getekend 'Dom.Vanden.Bossche.'.
Pink linkerhand gerestaureerd.
de Pan en gaine. Biscuit blanc. Signé
'Dom.Vanden.Bossche.'. Petit doigt
de la main gauche restauré.
H.: 88 (€ 1000-1200)
267*
ALPHONSE STRYMANS
(1866-1959)
Bacchanale. Brons, donkerbruine
patina. Getekend 'AG Strymans'.
Gieterijstempel 'Batardy/Bruxelles'.
Gegoten volgens de 'verloren was'techniek. Op marmeren sokkel. Bacchanale. Epreuve d'époque en
bronze à patine brun foncé. Signée
'A G Strymans'. Cachet de fonderie
'Batardy/Bruxelles'. Cire perdue. Sur
socle en marbre.
55 x 36 x 29
264
(€ 2000-3000) ILL p.77
267
268*
ALPHONSE I VAN BEURDEN
(1854-1938)
'L'Effroi' (1895)
Buste van een jong meisje,
opzijkijkend. Gesculpteerd ivoor.
Getekend en gedateerd 'Alf. Van
Beurden 1895'. Bordeaux marmeren
sokkel. Een weinig beschadigd en
geplakt aan strik.
Buste d'une jeune fille regardant de
côté. Ivoire sculpté. Signé et daté 'Alf.
Van Beurden 1895'. Socle en marbre
de couleur rouge bordeaux. Noeud
légèrement abîmé et collé.
H.: 37.5
(€ 2000-3000)
269*
JACQUES MARIN (1877-1950)
Staand meisje, halfnaakt.
Gesculpteerd ivoor. Sokkel in onyx.
Getekend 'J Marin'.
Jeune fille debout, un sein dévoilé.
Epreuve en ivoire sculpté. Socle en
onyx. Signée 'J Marin'.
H.: 44 (49)
(€ 4000-5000)
270
HENRI DEGLUME (1865-1940)
Landschap. Doek. Getekend en
gedateerd 'H.Deglume/mai 1912'.
Paysage. Toile. Signée et datée
'H.Deglume/mai 1912'.
52 x 72
271
HENRI DEGLUME (1865-1940)
Zomerlandschap. Doek. Getekend
'H.Deglume'. Paysage estival. Toile. Signée
'H.Deglume'.
51 x 72
268
269
272
HENRI DEGLUME (1865-1940)
Sparrenbos in de winter. Doek.
Getekend 'H.Deglume'. Sapins en hiver. Toile. Signée
'H.Deglume'.
273
273*
MAURICE LANGASKENS
(1884-1946)
Jonge edeldame te paard met zestal windhonden (Lady
Godiva?). Doek. Getekend en gedateerd 'M.Langaskens
1911'. Eveneens getekend op verso. Restauratie. Jeune dame à cheval avec six lévriers. Toile. Signée et
datée 'M.Langaskens 1911'. Egalement signée au verso.
Restauration.
60 x 103
(€ 3500-4500)
274
EMILE GALLÉ (1846-1904)
Dikbuikig vaasje op voetje. Meerlagig geblazen kleurloos glas. Deels
goudgehoogd, geëtst en meerkleurig
geëmailleerd decor van anemonen op
lichtgroene rijmondergrond. Getekend
'Gallé/Déposé/G.G.'. Periode 18941897. Piqué.
Petit vase pansu sur talon. Verre
soufflé incolore et multicouche avec
un décor d'anémones en camée
dégagé à l'acide, rehaussé d'émaux
polychrome et d'or sur fond givré vert.
Signé 'Gallé/Déposé/G.G.'. Période
1894-1897. Piqué. H.: 12
(€ 1000-1500)
275
ETABLISSEMENTS GALLÉ
(1906-1936)
Vaas. Meerlagig geblazen kleurloos
glas, groen en roze in de onderlaag,
met een geëtst plantaardig decor.
Getekend 'Gallé'. Periode 1918-1930.
Slijtagesporen en krassen.
Vase. Verre soufflé incolore et
multicouche, vert et rose en souscouche, avec un décor végétal gravé
en camée à l'acide. Signé 'Gallé'.
Epoque 1918-1930. Traces d'usure et
égratinures.
H.: 33.5
(€ 500-600)
276
ETABLISSEMENTS GALLÉ
(1906-1936)
Fluitvaas met lange smalle hals.
Meerlagig geblazen kleurloos glas,
lichtroos en mauve in de onderlaag,
met een geëtst decor in camée van
clematis. Getekend op de buik in
camée 'Gallé' en gegraveerd 'Gallé'.
Periode 1906-1914. Vase tubulaire à base renflée. Verre
soufflé, incolore et multicouche, rose
clair et mauve en sous-couche, avec
un décor gravé en camée à l'acide de
clématis. Signé sur le corps 'Gallé' et
gravé 'Gallé. Epoque 1906-1914.
H.: 65
(€ 1500-1800)
277
ETABLISSEMENTS GALLÉ
(1906-1936)
Vierkante vaas. Meerlagig geblazen
kleurloos glas. Geëtst decor van takken in bloei in olijfgroen en roze op
melkachtige ondergrond. Getekend
'Gallé'. Periode 1918-1936. Krassen.
Vase de section carrée. Verre soufflé,
incolore et multicouche, avec un
décor gravé en camée à l'acide de
branches fleuries vert-olive et rose
sur un fond blanc-gris. Signé 'Gallé'.
Période 1918-1936. Egratignures. H.: 20 (€ 1200-1400)
278
ETABLISSEMENTS GALLÉ
(1906-1936)
Paddenstoellamp. Meerlagig geblazen
kleurloos glas, rood-bruin, oranje en
geel in de onderlaag met een geëtst
decor in camée van chrysanten op de
voet en vlinders op de kap. Getekend
in camée op de voet en de kap 'Gallé'.
Periode 1918-1930. Origineel montuur. Haarscheur.
Lampe champignon. Verre soufflé
incolore et multicouche, rouge-brun,
orange et jaune en sous-couche, avec
chrysanthèmes sur le pied et de papillons sur l'abat-jour. Signé en camée
sur le pied et l'abat-jour 'Gallé'. Epoque 1918-1930. Monture d'origine.
H.: 40 (€ 2000-3000)
Herkomst/provenance: Kunsthandel/Galerie Amber, Antwerpen/Anvers, 18.11.1993
279
MODESTE DENOEL/
VAL SAINT-LAMBERT
Slanke kegelvormige vaas, model
'Jonghen'. Doorzichtig geslepen rood en
uranium gedubbeld zg. 'Fluoval'-kristal
met een geëtst plantaardig decor in
schildvormige uitsparingen. Getekend
'V-St-Lambert'. Circa 1922-1926. Vase balustre, modèle 'Jonghen'. Cristal dit 'Fluoval' taillé incolore doublé
urane et rouge avec un décor végétal
gravé à l'acide. Signé 'V-St-Lambert'.
Vers 1922-1926. H.: 42 (€ 600-800)
Lit.: M.Thiry, Val Saint-Lambert Art & Design 1880-1990, Brussel, 1990, p. 74, ill.
280
DAUM NANCY Kegelvormig vaasje met twee oren.
oranje en groen in de onderlaag, met
een geëtst decor op rijmondergrond
van oranje-gele en wijnrood-gele
tulpen, beschilderd in dito email met
goud. Vormgeblazen, aangezette
handvaten eveneens beschilderd met
tulpen. Getekend in goud 'Daum Nancy' met kruis van Lotharingen. Rond
1900. Restauratie aan oor. Vase à corps conique ansé. Verre
soufflé multicouche et incolore,
orange et vert en sous-couche, avec
un décor gravé en camée à l'acide
sur fond givré de tulipes peintes aux
émaux jaune-orange, jaune-bordeaux
et or. Anses appliquées à chaud également à décor de tulipes. Signé à l'or
'Daum Nancy' avec croix de Lorraine.
Vers 1900. Anse restaurée.
H.: 17.5
(€ 2000-3000)
281
AMALRIC WALTER & HENRI BERGÉ
/ NANCY
Kelkvormige coupe op voet. Geel en
lichtgroen glaspasta met de kleuren
rood en bruin opgehoogd en gesmolten in de massa. Coupe in de vorm
van vier opstaande bananenbladeren
met reliëfdecor van bananenplanten.
Op de voet een lieveheersbeestje in
reliëf. Getekend 'A Walter Nancy' en
'HB(?) sc'. Rond 1920-1925.
Coupe floriforme. Epreuve en pâte
de verre jaune et vert clair avec les
couleurs rouge et brun coulées dans
la masse. Coupe en forme de quatre
feuilles de bananier avec un décor en
relief de bananiers. Sur le pied une
coccinelle en relief. Signée 'A Walter
Nancy' et 'HB(?) sc'. Vers 1920-1925.
H.: 18
(€ 1500-2000)
Met handgeschreven opdracht onderaan
voet 'Collection/de la Marquise/de Sévign.'.
Avec dédicace sous la base 'Collection/
de la Marquise/de Sévign.'. Volgens Noël
Daum is dit soort coupes te situeren
1905-1910 (N. Daum, op.cit., p. 99, ill).
Herkomst/provenance: Brussel/Bruxelles,
Cento Anni, s.d. 282*
LOUIS MAJORELLE (1859-1926)
Armzetel. Mahoniehout. Gesculpteerd
plantaardig decor. Vernieuwde eigele
fluwelen bekleding. Art Nouveau
periode.
Fauteuil. Acajou. Décor végétal sculpté. Garnie de velours jaune, remise à
neuf. Epoque Art Nouveau.
(€ 600-800) ILL p.80
283*
LOUIS MAJORELLE (1859-1926)
Paar armzeteltjes. Mahoniehout.
Gesculpteerd plantaardig decor.
Vernieuwde eigele fluwelen bekleding.
Art Nouveau periode.
Paire de fauteuils. Acajou. Décor végétal sculpté. Garnie de velours jaune,
remise à neuf. Epoque Art Nouveau.
282
(€ 1500-2000)
283
284*
CAMILLE GAUTHIER (1870-1963)
& PAUL POINSIGNON (XIX-XX)
Muuretagère in drie niveaus. Notelaar.
Drie gebogen poten waarvan centrale
poot uitloopt als dubbele steun voor
bovenblad. Gesculpteerd decor van
schermbloemen en gebladerte. Op
verso nummer '220 53'. Art Nouveau
periode. Rond 1890.
Sellette. Noyer. Trois pieds cambrés
dont le pied central se divise en deux
pour supporter le dessus. Décor
sculpté d'ombellifères. Au verso
numéro '220 53'. Epoque Art Nouveau. Vers 1890.
122 x 51 x 41
(€ 2000-3000)
Herkomst/provenance: Kunsthandel/Galerie Grobusch, Aken/Aix, 16.2.2004; Arthur
Bax, Schilde
285*
WERKHUYZEN / MAISONS FRANCK
Vitrinekastje op leunhoogte. Gezwart
hout belegd met rood getinte schildpad. Eén deur. Gedraaide poten,
deels verguld. Twee glazen leggers.
Art Deco periode.
Vitrine à hauteur d'appui. Bois noirci
serti d'écaille teinté rouge. Une porte.
Pieds tournés, en partie dorés. Deux
étagères en verre. Epoque Art Déco.
120 x 60 x 30
(€ 6000-8000) ILL p.83
certificat: Château La Garenne
286
284
THONET
Schommelstoel. Gebogen beukenhout. Gecanneerde zitting en rug.
Gemerkt met etiket 'JKohn/Austria'.
Chaise à bascule. Hêtre. Siège et
dos cannés. Avec étiquette 'JKohn/
Austria'.
287
THONET
Wieg. Gezwart beukenhout.
Niet gemerkt.
Berceau. Hêtre teinté noir.
Pas de marques.
206 x 131 x 62
285
288
288*
290
289
291
(€ 1000-1500)
(€ 1000-1500)
LODEWIJK VAN BOECKEL (1857-1944)
Tweedelige poort in gepolychromeerd smeedijzer met
decor van spiralen, planten, rozentakken en exotische
vogelkoppen.
Clôture composée de deux pièces en fer forgé
polychromé à décor de spirales, de plantes,
de branches de rose et de têtes d'oiseau exotique.
220 x 315 (€ 3000-4000)
HENRI THOMAS (1878-1972)
Stilleven met rozen in vaas. Doek.
Getekend 'Henri Thomas'. Nature morte aux roses. Toile.
Signée 'Henri Thomas'.
36.5 x 28
HENRI THOMAS (1878-1972)
Stilleven met chrysanten in kruik. Doek.
Getekend 'Henri Thomas'. Nature morte avec chrysanthèmes dans une cruche.
Toile. Signée 'Henri Thomas'.
35.5 x 28
HENRI THOMAS (1878-1972)
Interieur met verenhoed op stoel. Doek.
Getekend 'Henri Thomas'. Intérieur avec chapeau à plumes sur une chaise. Toile.
Signée 'Henri Thomas'. 97 x 69
295
292
JAN DE GRAEF (1877-1952)
Stilleven met bloemen. Doek.
Getekend 'Jan De Graef'. Nature morte aux fleurs. Toile.
Signée 'Jan De Graef'.
93 x 83
294
HENDRIK HEMMES (1887-1961)
Stilleven met bloemen in interieur. Doek. Getekend 'H
Hemmes'. Getekend en gedateerd 'H Hemmes/1932'. Nature morte aux fleurs dans un intérieur. Toile.
Signée 'H Hemmes'. Signée et datée 'H Hemmes/1932'. 80 x 60
(€ 500-600)
293
OSWALD POREAU (1877-1955)
Stilleven met mimosa in vaas en postuurtje van een
papegaai. Paneel. Getekend en gedateerd 'Oswald
Poreau/1937'. Nature morte aux mimosa et statuette d'un perroquet.
Panneau. Signé et daté 'Oswald Poreau/1937'.
60 x 50
295*
JEAN LAUDY (1877-1956)
Stilleven met drietal vazen met diverse bloemen en
doorsteek op landschap. Doek. Getekend 'J Laudy'.
Trois vases avec des bouquets de fleurs différentes
devant un paysage. Toile. Signée 'J Laudy'.
60 x 80
(€ 1000-1500)
296
L. BRANDES laat/fin XIX
Tamboerijn beschilderd in olie op
doek met oosterse schone in profiel.
Getekend 'L Brandes'.
d'une belle orientale de profil.
Signée 'L Brandes'.
Diam.: 26
(€ 500-600)
297
E. BLANCHARD
'Deauville'
Doek. Getekend 'E Blanchard'.
Niet ingekaderd.
Toile. Signée 'E Blanchard'.
Pas encadrée.
60 x 100
(€ 600-800)
298
298*
JAN VAN BEERS (1852-1927)
Jonge vrouw met bloemenmand.
Paneel. Onduidelijk getekend 'Jan
Van Beers'. Eigentijdse vergulde
kader. Jeune femme aux fleurs. Panneau.
Signé 'Jan Van Beers'. Cadre doré
d'époque.
55 x 37
(€ 2000-2500)
299*
JOSEPH MORRIS RAPHAEL
(1869-1950)
Kempische boerin. Doek op paneel.
Getekend en gedateerd 'Jos.Raphael/
Moll/Campine/19..'. Paysanne campinoise. Toile sur panneau. Signée et datée 'Jos.Raphael/
Moll/Campine/19..'. 52.5 x 40
299
(€ 2000-3000)
300
300*
CHARLES VAN HAVERMAET XIX-XX
Slapende bacchanten. Doek.
Getekend en gedateerd 'Ch. Van
Havermaet/1898'. Bacchantes endormies. Toile. Signée
et datée 'Ch.Van Havermaet/1898'.
45 x 95
(€ 1000-1500)
details lot 301
301*
JAMES ENSOR (1860-1949)
'Danse dans la clairière' (1913)
Doek. Getekend en gedateerd 'Ensor/1913'.
Titel, datum en signatuur op verso 'James Ensor'
en 'Danse dans la clairière 1913'.
Toile. Signée et datée 'Ensor/1913'.
Titre, date et signature au verso 'James Ensor'
et 'Danse dans la clairière 1913'.
61 x 98
(€ 400000-500000)
De voorstelling refereert aan een vroeger werk van Ensor, nl.
'Le jardin d'amour' uit 1888 en 1891 (Tricot 290, 328). Ook in het
doek 'Théâtre des masques' uit 1889 en 1908 (Tricot 303, 434)
vormt een open plek in het bos waar personages samenkomen het
thema. In onderhavige compositie fungeert het loof van de bomen
als baldakijn waaronder twee koppels dansen, gadegeslagen door
vier groepen carnavaleske figuren die naar stijl en kledij refereren
naar de 18de eeuwse Rococo.
In een eerste groep wijst een vrouwenfiguur links, in klassiek
Grieks-Romeinse kledij, met een waaier naar de dansers. Ze wordt
bijgestaan door twee in lange gewaden geklede figuren met hoge
hoed. Op de achtergrond verrijst een totemfiguur wiens hoofd kan
doen denken aan Ensors 'L'homme des douleurs' (1891, Tricot
331).
Op de voorgrond zes personages waarbij een met brede hoed
getooide mannelijk figuur (Ensor zelf ?) over de schouder van
lezende vrouwenfiguren de toeschouwer aankijkt. Links daarvan
een liggende vrouwenfiguur met ruiker bloemen in de hand,
rechts een koppel.
Solitair staat aan de rechterkant een Pierrot-figuur, getooid met
blauwe veer en een grote madelief in de hand. Centraal achter de
dansers uiteindelijk negen figuren, eveneens Watteau-esk, in een
theatrale opstelling de dansers aanmoedigend.
Een tekening met dezelfde voorstelling (Le Roy, Dessins
rehaussés, p.193) is gekend alsook een prent met dezelfde
thematiek 'Assemblée dans un parc' uit 1891 (Tavernier 86).
Herkomst/provenance:
coll. Blanche Hertoge, Oostende (Galerie Studio);
coll. Armand Delwaide, Oostende;
coll. Alphonse Lacourt, Oostende; privé coll, Gent;
kunsthandel, Duitsland;
coll. Francis Bostoen, Destelbergen
Solo exposities:
Brussel, Palais des Beaux-Arts, 1929;
Oostende, Galerie Studio, 75° Salon, 1946, no. 10;
Oostende, Galerie Studio, 78° Salon, 1947, no. 15;
Düsseldorf, Kunstverein, 1956, no 11;
Stuttgart, Württembergischer Kunstverein, 1972, no. 57
Groepstentoonstellingen:
Antwerpen, Kunst van Heden, 1921, no. 16 'Ballet gracile'?;
Oostende, Galerie Studio, 79° Salon, 1947, no. 8;
Oostende, Kursaal, Ensor, Permeke, Spilliaert et la peinture
ostendaise, 1955, no. 5;
Deinze, Museum van Deinze en de Leiestreek, Yoknapatawpha,
26 juni - 25 september 2016.
Lit.: Tricot 469, ill.
302
WALTER VAES (1882-1958)
Zelfportret op 22-jarige leeftijd. Karton. Getekend en gedateerd 'Walter
Vaes/1904'. Niet ingekaderd.
Autoportrait de l'artiste à l'âge de 22
ans. Carton. Signé et daté 'Walter
Vaes/1904'. Pas encadré.
33 x 25.5
304
303
DELPHINE ENJOLRAS
(1857-1945)
Portret van een meisje voor landschap bij nacht. Pastel. Getekend 'D
Enjolras'.
Portrait d'une fille devant un paysage
nocturne. Pastel. Signé 'D Enjolras'.
44 x 35
LOUIS ALBERT ROESSINGH
(1873-1951)
Herder met schapen op de heide.
Doek. Getekend 'Roessingh'. Berger et moutons à la fagne. Toile.
Signée 'Roessingh'.
90 x 112
(€ 600-800)
305*
JAKOB SMITS (1856-1928)
Boerin bij hoge boom voor hoeves.
Doek. Getekend 'Jakob Smits f(ecit)'.
Paysanne devant les fermes avec
arbre à l'avant-plan. Toile. Signée
'Jakob Smits f(ecit)'.
43 x 59.5
(€ 500-600)
(€ 5000-6000)
305
Expo: Mol, Jakob Smits, retrospectieve/
rétrospective, 6-13.10.1935, cat.nr.016
(etiket op verso/étiquette au verso)
Herkomst/provenance: Luik/Liège, Galerie
Patenier, 15.4.1943 (etiket op verso/
étiquette au verso); Antwerpen/Anvers,
Guillaume Campo, z.d. (twee etiketten op
verso/deux étiquettes au verso) 306
ALBERT JEAN JEROME
WENMAEKERS (1890-?)
Moeder, kind zogend. Doek.
Getekend 'AWenmaekers'. Mère allaitant son enfant. Toile.
Signée 'AWenmaekers'.
73 x 56
307
KURT PEISER (1887-1962)
Portret van een jonge arbeider.
Paneel.
Getekend en gedateerd
'K.Peiser/1920'.
Portrait d'un jeune ouvrier. Panneau.
Signé et daté 'K.Peiser/1920'.
26 x 21.5
308
KURT PEISER (1887-1962)
Zittende dame. Doek op paneel.
Getekend 'K. Peiser'. Dame assise. Toile sur panneau.
Signée 'K.Peiser'.
36.5 x 23.5 92
(€ 800-1000)
312
309
VIC DOLPHYN (1909-1992)
Boer uit de Kempen, gezeten. Doek.
Getekend en gedateerd 'V.Dolphyn/(19)56'.
Paysan de la Campine, assis. Toile.
Signée et datée 'V.Dolphyn/(19)56'.
110 x 100 (€ 500-600)
Herkomst/provenance: Arthur Bax, Schilde
310
CONSTANT DE BUSSCHERE (1876-1951)
Herbergtafereel. Doek. Getekend 'C.De Busschere'.
Voorheen getiteld 'Vieil estaminet Bruxelles'.
Intérieur d'auberge. Toile. Signée 'C.De Busschere'.
Vieux titre 'Vieil estaminet Bruxelles'.
80 x 104 (€ 600-800)
311
MARTEN MELSEN (1870-1947)
Portret van een boerenjongen. Olie op karton.
Getekend en gedateerd 'M.Melsen (19)45'.
Tête d'un jeune paysan. Huile sur carton.
Signé et daté 'M.Melsen (19)45'.
25 x 20
313
Expo: Antwerpen/Anvers, Guillaume Campo, s.d.; Schilde, Museum Albert Van Dyck, Melsen & Van Dyck, 17.10-13.12 2009
312*
MARTEN MELSEN (1870-1947)
'Stal'
Doek. Getekend 'Marten Melsen'.
Toile. Signée 'Marten Melsen'.
60 x 70 (€ 3000-4000)
Expo: Antwerpen/Anvers, Dienst voor propaganda
en toerisme, s.d.; Antwerpen/Anvers, Campo & Campo,
huldetentoonstellling 50 jaar later/50 années
d'après, 1997, cat.nr.16
313*
FLORIS JESPERS (1889-1965)
'Koeienstal met schaap' (1942)
Doek. Gedateerd en getekend '(19)42/Jespers'.
Toile. Signée et datée '(19)42/Jespers'.
94 x 114 (€ 1500-1800)
Expo : Antwerpen/Anvers, G. Campo, huldetentoonstelling
Floris Jespers, 14.3-4.4.1985; catnr. 153
314*
DIRK BAKSTEEN (1886-1971)
Boerderijen in de Kempen. Doek.
Getekend 'Dirk Baksteen'. Fermes en Campine. Toile. Signée 'Dirk Baksteen'. 40 x 40 (€ 800-1200)
314
93
315
315*
CONSTANT PERMEKE (1886-1952)
Hoeve en hooimijt bij donkere hemel. Doek. Getekend
'Permeke'.
Ferme et tas de foin par ciel couvert. Toile.
Signée 'Permeke'.
55 x 80 (€ 4000-6000)
94
Herkomst/provenance: Antwerpen/Anvers, Guillaume Campo
(etiket op verso/étiquette au verso) 316
ALBERT CLAEYS (1889-1967)
Leiegezicht met koeien aan de oever en boerderijen in de
verte. Doek. Getekend 'Claeys'.
Vue de la Lys avec vaches au bord de l'eau et fermes à
l'arrière-plan. Toile. Signée 'Claeys'.
60 x 57
(€ 1000-1250)
317
ALBERT SAVERIJS (1886-1964)
Landschap. Doek. Getekend
'Saverijs'. Paysage. Toile. Signée 'Saverijs'.
35 x 40
(€ 600-800)
318*
ALBERT SAVERIJS (1886-1964)
Leielandschap. Paneel. Getekend
'Saverijs'.
Paysage de la Lys. Panneau.
Signé 'Saverijs'.
50 x 60
(€ 2000-3000)
318
319*
ALBERT SAVERIJS (1886-1964)
Deinze aan de Leie in de sneeuw.
Doek. Getekend 'Saverijs'.
Vue de Deinze au bord de la Lys,
en hiver. Toile. Signée 'Saverijs'.
100 x 110
(€ 3000-4000)
Herkomst/provenance: Herentals, De
Kunstkamer, 25.09.1994; Arthur Bax,
Schilde
320
ACHILLE VAN SASSENBROUCK
(1886-1969)
'In Braband (sic)' (1935)
Doek. Getekend en gedateerd 'Ach
Van Sassenbrouck/15.10.1935'.
Toile. Signée et datée 'Ach Van
Sassenbrouck/15.10.1935'.
91 x 80
319
95
321*
OSCAR COLBRANDT (1879-1959)
Christus aan het Kruis. Doek.
Getekend 'Colbrandt'.
Le Christ à la Croix. Toile.
Signée 'Colbrandt'.
105 x 88
96
(€ 5000-6000)
322*
OSCAR COLBRANDT (1879-1959)
De Heilige Franciscus. Doek.
Niet getekend.
Saint François. Toile.
Pas signée.
109 x 84
(€ 5000-6000)
97
323*
FLORIS JESPERS (1889-1965)
Marine. Doek. Getekend 'Jespers'.
Met opdracht op verso.
Marine. Toile. Signée 'Jespers'. Avec
dédicace au verso.
50.5 x 69.5
(€ 1500-2000)
323
324*
FLORIS JESPERS (1889-1965)
'Composition, arbre'
Triplex. Getekend 'Jespers'.
Triplex. Signé 'Jespers'.
72 x 89
(€ 800-1200)
325*
FLORIS JESPERS (1889-1965)
Aangemeerde vissersbootjes. Triplex.
Getekend 'Jespers'.
Chaloupes. Triplex. Signé 'Jespers'.
78 x 118
(€ 1000-1250) ILL p.99
98
324
Herkomst/provenance: Antwerpen/Anvers,
Guillaume Campo, s.d. (deux étiquettes
au verso)
326*
FLORIS JESPERS (1889-1965)
Kruik en pot op stoel. Doek.
Getekend 'Jespers'. Cruche et pot sur une chaise. Toile.
Signée 'Jespers'.
50 x 39.5
(€ 750-1000)
325
327
FLORIS JESPERS (1889-1965)
Stilleven. Doek. Getekend 'Jespers'.
Nature morte. Toile. Signée 'Jespers'.
60 x 80
(€ 800-1000)
Herkomst/provenance: Ex-coll. Bonehill
(etiket op verso/étiquette au verso).
328
WAR VAN OVERSTRAETEN
(1891-1981)
Portret van een vrouw, naakt. Doek.
Getekend en gedateerd 'War van
Overstraete/32'. Verdoekt.
Portrait d'une femme nue. Toile. Signée et datée 'War van Overstraete/32'.
Rentoilée.
81 x 71
326
99
329
329*
330
(€ 2000-3000)
(€ 500-600)
PAUL JOOSTENS (1889-1960)
Meisjesportret. Doek. Getekend en
gedateerd 'P. Joostens/41'. Portrait d'une fille. Toile. Signée et
datée 'P. Joostens/41'.
100 x 70
PAUL JOOSTENS (1889-1960)
Stadskanaal. Board. Getekend en
gedateerd 'P.Joostens/(19)40'.
Canal en ville. Board. Signé et
daté 'P.Joostens/(19)40'.
50 x 60
detail lot 331
331*
PAUL JOOSTENS (1889-1960)
Compositie met twee vrouwen en heilige Sebastiaan.
Board. Getekend en gedateerd ‘P.Joostens. (19)35’. Composition avec deux femmes et Saint Sébastien.
Board. Signé et daté 'P.Joostens.(19)35'.
150 x 120
(€ 6000-8000)
339
332
OTTO POERTZEL (1876-1963)
Moeder en kind. Albast. Getekend op
verso 'Prof Poertzel'.
Mère et enfant. Epreuve en albâtre.
Signée au verso.
H.: 57
(€ 600-800)
333
ENRICO BRUNELLESCHI
(werkzaam/actif circa 1905-1935)
Jonge vrouw gezeten op bank met rozentuil. Albast. Goudgeel beschilderde basis. Getekend 'E Brunelleschi'.
Jeune femme, assise sur un banc,
tenant un bouquet de roses. Epreuve
d'époque en albâtre. Base rechampie
jaune. Signée 'E Brunelleschi'.
66 x 40 x 28
(€ 2000-2500)
334
ANONIEM / ANONYME circa 1900
'George Stephenson' (uitvinder
van de trein/inventeur du train)
Brons, bruine patina. Op marmeren
sokkel. Met gieterijstempel.
Socle en marbre. Avec cachet de
fonderie.
H.: 48.5 (52)
335
GEORGES COLIN (1876-1917)
'Le pagayeur'
Brons, olijfgroene-bruine patina.
Getekend 'G.Colin'.
vert olive et brune. Signée 'G.Colin'.
H.: 50 (54)
(€ 500-750)
339*
WILLEM LEHMBRUCK
(1881-1919)
'Grace'
Brons, donkerbruine patina.
Gieterijstempel 'Düsseldf. Broncebildgiesserei G.m.b.H.'.
Epreuve en bronze à patine brun
foncé. Cachet de fonderie 'Düsseldf.
Broncebildgiesserei G.m.b.H.'.
28.2 x 13.7 x 26
342
NINA GRACH-JASCINSKY
(1903-1983)
Geknield naakt. Brons, bruine patina.
Getekend 'N Jascinsky'.
Nu agenouillé. Epreuve en bronze à
patine brune. Signée 'N Jascinsky'.
H.: 49
(€ 800-1000)
(€ 3000-4000) ILL p.104
336
ELISA BEETZ-CHARPENTIER
(1875-1949)
Jong meisje met kapmantel. Brons,
olijfgroene patina. Getekend 'E.Beetz'.
Gieterijstempel en nummer 2251
op verso. Met inscriptie 'Salon des
Beaux-Arts'. Rond 1908.
Jeune fille au manteau. Epreuve
d'époque en bronze à patine vert
olive. Signée 'E.Beetz'. Cachet de fondeur et numéro 2251 au verso. Avec
inscription 'Salon des Beaux-Arts'.
Vers 1908.
H.: 44.5
(€ 500-600)
337
PAUL FRANCOIS BERTHOUD
(1870-1937)
Buste van een meisje. Brons, olijfgroene en bruine patina. Getekend
'Berthoud'. Op achtkantige grijs-roze
geaderde marmeren basis.
Buste d'une fille. Epreuve en bronze à
patine vert olive et brune. Signée 'Berthoud'. Sur base de section octogonale en marbre veiné gris-rose.
44 (51) x 50 x 20
Herkomst/provenance: Lempertz, Keulen,
mei 1999, nr. 867
Lit.: Katalog der Sammlung des Wilhelm
Lehmbruck Museums, Duisburg, 1969,
Bd. III, cf. nr. 14, ill. Dietrich Schubert,
Wilhelm Lehmbruck. Catalogue Raisonné
der Skulpturen 1898-1919. Wernersche
Verlagsgesellschaft, Worms 2001 p. 160,
ill. 340
EMILE JOSEPH CARLIER
(1849-1927)
Paar boekensteunen in verzilverd
en zwart gepatineerd metaal met
voorstelling van een jonge bacchante
geknield voor Bacchushoofd. Getekend 'Carlier'.
Paire de serre-livres en métal argenté
et à patine noire figurant l'offrande
d'une jeune bacchante à genoux.
Signée 'Carlier'.
18.5 x 15.5 x 8
344
CONSTANT ROUX (1865-1929)
Buste van een jonge Achilles. Brons,
goudbruine patina. Getekend 'Constant Roux'. Op sokkeltje in zwart
marmer (scherf). Art Deco periode.
Buste d'enfant Achille. Epreuve
d'époque en bronze à patine or brun.
Signée 'Constant Roux'. Sur socle en
marbre noir (avec éclat). Epoque Art
Déco.
H.: 35 (46)
(€ 500-600)
345
341
EDUARD VEREYCKEN (1893-1967)
Meisje met vlechten. Brons, groene
patina. Getekend 'Ed.Vereycken'.
Buste d'une fille aux tresses. Epreuve
d'époque en bronze à patine verte.
Signée 'Ed.Vereycken'.
39 x 37
THEODOR STUNDL (1875-1934)
'Schreitende Figur mit Umhang' (circa
1910)
Brons, zwarte patina. Getekend 'Th.
Stundl'. Op zwart marmeren sokkel.
noire. Signée 'Th.Stundl'. Sur base en
marbre noir.
H.: 44 (46.5)
(€ 750-1000)
(€ 1000-1500)
338
343
VICTOR VOETS (1882-1950)
'L'Aurore'
Brons, groene patina. Getekend
'V.Voets'. Op sokkel in roze geaderd
marmer. Epreuve d'époque en bronze à patine
verte. Signée 'V.Voets'. Socle en
marbre rose.
22 x 31
JEAN ANTOINE HOUDON
(1741-1821) naar/d'après
Geknield naakt meisje. Brons, goudgele patina. De signatuur 'Houdon'
dragend. Op sokkel in natuursteen.
20ste eeuws werk.
patine or jaune. Portant la signature
'Houdon'. Sur socle en pierre. Travail
du 20ème siècle.
H.: 68 (78)
(€ 1000-1250)
105
346*
DEMETER HARALAMB CHIPARUS (1888-1947)
'Starlight' (circa 1925)
Chryselefantiene figuur in gepatineerd, geëmailleerd
en deels verzilverd en verguld brons, hoofd en handjes in ivoor. Gemonteerd op onyx sokkel, getekend
'D.H.Chiparus'. Scherfjes aan randen van sokkel.
Figure chryséléphantine en bronze patiné, émaillé et en
partie argenté et doré, tête et mains en ivoire. Montée sur
un socle en onyx, signé 'D.H.Chiparus'. Eclats aux bords
du socle. H.: 58.5
(€ 6000-8000)
Lit.: Alberto Shayo, Chiparus, Master of Art Deco, Abbeville Publishing, New York, 1999, p. 116, ill
347*
PAUL PHILIPPE (1870-1930)
Russische danseres. Koud geëmailleerd,
gepolychromeerd en verguld brons met
hoofd en armen in ivoor. Op sokkel in
onyx. Getekend 'P Philippe'.
Danseuse russe. Epreuve chryséléphantine d'époque en bronze émaillé à froid,
polychromé et doré avec tête et bras
en ivoire. Sur socle en onyx. Signée 'P
Philippe'.
H.: 46 (60)
(€ 8000-12000)
107
350
348
F. VAN DEN EEDEN laat/fin XIX
Tamboerijn beschilderd in olieverf op doek met jonge
vrouw in het zwart, de krant lezend. Getekend 'F Van den
Eeden'. Gerestaureerde scheur rechtsmidden. Tambourin peint à l'huile sur toile d'une jeune femme en
noir lisant son journal. Signé 'F Van den Eeden'. Fente
restaurée au milieu à droite.
Diam.: 29.5
349
JEF LAMBEAUX (1852-1908)
Liggend naakt. Paneel. Inscriptie op verso
'peint par Jef Lambeaux/Sculpteur en 1875'. Nu couché. Panneau. Inscription au revers du panneau
'peint par Jef Lambeaux/Sculpteur en 1875'.
14,5 x 24
108
350*
JULES LENTREIN (1875-1943)
Liggend naakt, verlegen. Doek op paneel.
Getekend 'JLentrein'.
Nu couché, timide. Toile sur panneau.
Signé 'JLentrein'.
40 x 49
(€ 500-600)
351
PAUL HOENIGER (1865-1924)
De opmaak. Doek. Getekend en
gedateerd 'P.Hoeniger/Paris/1893'.
La toilette. Toile. Signée et datée
'P.Hoeniger/Paris/1893'.
41.5 x 26.5
(€ 3000-4000)
355
352
JACQUES MADIOL (1874-1950)
'Rosario' (Nice 1937)
Doek. Getekend 'Jacques Madiol'. Titel,
signatuur en datum op verso. Toile. Signée 'Jacques Madiol'. Titre, signature
et date au verso. 81 x 65
353
AUREL NARAY (1883-1948)
Jonge violiste. Doek. Getekend 'Naray'. Jeune violoniste. Toile. Signée 'Naray'.
71 x 50.5
354
CHARLES DE FRAITURE
'Les Négresses' (1930)
Doek. Getekend linksonder. Titel, opdracht,
signatuur en datum op verso.
Toile. Signée en bas à gauche. Titre, dédicace,
signature et date au revers de la toile.
80 x 60
355*
JANE CARION (1892-1945)
'Allegorie'
Doek. Getekend 'Jane Carion'. Toile. Signée 'Jane Carion'.
150 x 140 (€ 2000-3000)
109
358
Schemerlamp met bijhorende lampenkap met decor van een staand
naakt. Doorzichtig geperst en gesatineerd glas met reliëfdecor van een
naakt bij waterval. Getekend 'Etling/
France'. Lampe de table avec abat-jour assorti
à décor d'un nu debout. Verre pressé
et satiné à décor en relief d'un nu
près d'une cascade. Signé 'Etling/
France'.
H.: 32 / 64 (€ 800-1200)
359
CEJNAR XX
Plaque in glas met voorstelling van
een naakte baadster. Getekend in
spiegelbeeld 'Cejnar'. Tsjechisch
werk, rond 1935.
Plaque en verre à décor gravé d'une
baigneuse. Signé 'Cejnar'. Travail
tchèque, vers 1935.
20 x 28.5 x 4.5
366
356
Coupe op standring. Doorzichtig
geslepen glas met geëtst decor van
peulvruchten op rijmondergrond.
Getekend 'Daum Nancy France'. Na
1920.
Coupe sur talon. Verre taillé translucide avec décor gravé en camée
à l'acide de gousses sur fond givré.
Signé 'Daum Nancy France'. Après
1920.
13 x 21.5 (€ 600-800)
357
ANONIEM / ANONYME circa 1900
Slanke vaas op rond voetje. Meerlagig
geblazen kleurloos glas, oranje, groen
en wit onderlaag. Licht gegraveerd
plantaardig decor. Niet getekend.
Vase balustre sur piédouche. Verre
souflé multicouche et incolore, orange, vert en blanc en sous-couche.
Décor végétal légèrement gravé. Pas
signé.
H.: 41
110
(€ 800-1000)
360
363
ANONIEM / ANONYME 1950
naar/d'après Art Nouveau
Gefumeerd glasraam met gegraveerd
decor van culinaire attributen en wilde
dieren. Gevat in metalen montuur.
Vitrail fumé avec un décor gravé
d'attributs culinaires et d'animaux
sauvages. Monture en métal.
Herkomst/provenance: Restaurant
Sinjorenhof Wuustwezel.
364
AMADEO GENNARELLI
(1881-1943)
Olifant met jong. Terracotta. Getekend
'Gennarelli'. Genummerd onderaan
'LB.14.2.464'.
Eléphant avec son enfant. Epreuve
en terre cuite. Signée 'Gennarelli'.
Numérotée au revers de la base
'LB.14.2.464'.
54.5 x 59.5 x 12
LALIQUE XX
Coupe 'Champs-Elysées'. Doorzichtig
en mat kristal. Getekend 'Lalique
France'. Ontwerp van Marc Lalique
uit 1951.
Coupe 'Champs-Elysées'. Cristal
incolore translucide et opaque. Signé
'Lalique France'. Modèle créé par
Marc Lalique de 1951.
19 x 46 x 19
365
361
IRENEE ROCHARD (1906-1984)
Gezeten kat. Brons, zwarte patina.
Getekend 'I Rochard'.
Chat assis. Epreuve d'époque en
bronze à patine noire. Signée 'I
Rochard'.
H.: 11
Vaas. Doorzichtig geblazen, mauve
gedubbeld glas. Gegraveerd decor
van een baadster. Getekend 'Moser'. Vase. Verre soufflé incolore doublé
mauve. Décor gravé d'une baigneuse.
Signé 'Moser'.
H.: 20
362
ANONIEM / ANONYME XX
Vogel op golf. Groen en grijs gepatineerd spelter, gesatineerd en geperst
glas. Basis in zwart geaderd marmer
met koperen beslag.
Oiseau au dessus d'une vague. Alliage de zinc patiné gris et vert, verre
satiné et pressé. Base en marbre
veiné noir avec appliques en cuivre.
46 x 55 x 18
OSCAR DE CLERCK (1892-1968)
Danseres met panter. Beige gecraqueleerd aardewerk. Getekend en
gedateerd 'Oscar De Clerck/1924'. Danseuse et panthère. Faïence émaillée craquelée beige. Signée et datée
'Oscar De Clerck/1924'.
49 x 40.5 x 16
366*
367
RAYMOND DE MEESTER DE
BETZENBROECK (1904-1995)
Zingende vogel op tak. Brons, donkerbruine patina. Getekend 'Raymond
De Meester'. Op houten sokkel.
Oiseau sur une branche. Epreuve
foncé. Signée 'Raymond De Meester'.
Sur socle en bois.
35 x 26.5
(€ 1000-1250)
detail lot 370
368
368*
RAYMOND DE MEESTER DE
BETZENBROECK (1904-1995)
Hertje in zijn poot bijtend. Brons,
zwart-bruine patina. Getekend 'Raymond de Meester'.
Cerf se mordant la jambe. Epreuve
en bronze à patine noir-brun. Signé
'Raymond de Meester'.
36 x 46 x 22
(€ 2500-3000)
369
EDOUARD-MARCEL SANDOZ
(1881-1971)
'Lapin bijou' (circa 1920)
Brons, donkerbruin-groene patina. Getekend 'Ed.M.Sandoz'. Gieterijstempel 'Susse Frè(re)s' en 'Susse
F(rèr)es Ed(i)t(eur)s Paris'. Epreuve en bronze à patine brun
foncé-vert. Signée 'Ed.M.Sandoz'.
Cachet de fonderie 'Susse Frè(re)s' et
'Susse F(rèr)es Ed(i)t(eur)s Paris'. 5 x 5.5 x 3.5
(€ 800-1000)
112
370*
ALBÉRIC COLLIN (1886-1962)
Afrikaanse babyolifant, hooi etend.
Brons, donkerbruine patina. Getekend 'Albéric Collin'. Gieterijmerk
'Cire/Valsuani/Perdue'. Gemonteerd
op grijs-groen geaderd
marmeren sokkel.
Eléphant africain bébé mangeant du
foin. Epreuve d'époque en bronze à
patine brun foncé. Signée 'Albéric
Collin'. Cachet de fondeur 'Cire/Valsuani/Perdue'. Sur socle en marbre
veiné vert-gris.
21.5 x 26 x 13 (24.5 x 27 x 14)
(€ 12000-15000) ILL p.115
370
371
OSCAR DE CLERCK (1892-1968)
Christus met de doornenkroon.
Gesculpteerd plaatser. Getekend en
gedateerd 'Oscar De Clerck 1925'.
Gevat in mahoniehouten lijst.
Plaque en plâtre figurant le Christ à
la couronne d'épines. Signée et datée
'Oscar De Clerck 1925'. Prise dans un
cadre en acajou.
60 x 48.5 x 3.5
372
OSCAR DE CLERCK (1892-1968)
Bas-reliëf in wit gepatineerd plaaster
met voorstelling van twee zittende
naakten. Getekend en gedateerd
'Oscar De Clerck/1937'. Bas-relief en plâtre à patine blanche
figurant deux nus assis. Signé et daté
'Oscar De Clerck/1937'.
82 x 136 x 7.5
373
KAREL AUBROECK (1884-1986)
Moeder en kind. Gesculpteerd
notelaar. Getekend 'Aubroeck'. Mère et enfant. Noyer sculpté.
Signé 'Aubroeck'.
45 x 30 x 24
(€ 1250-1500)
(€ 750-1000)
113
detail lot 379
374
ALBERT POELS (1903-1984)
Portret van Ernest Claes. Plaaster.
Gekraste signatuur 'Albert Poels'.
Gevat in kader.
Portrait d'Ernest Claes. Plâtre.
Signature grattée 'Albert Poels'.
Pris dans un cadre. 45.5 x 34
(69 x 57.5)
Herkomst/provenance: Houthandel/Négociant en bois
Bastenie, uit de intieme kring van Poels.
375
ALBERT POELS (1903-1984)
Muurplaque met voorstelling van moeder
met kind. Notelaar. Monogram 'AP'
en getekend in stift op verso 'Albert Poels'. Plaque figurant mère et enfant. Noyer. Monogramme 'AP' et signé au feutre au verso
'Albert Poels'. H.: 52
(€ 750-1000)
376
ALBERT POELS (1903-1984)
Muurplaque met voorstelling van Madonna op
maansikkel. Notelaar. Getekend 'A.Poels' op
verso.
Plaque figurant la Vierge à l'Enfant Jésus sur le
croissant de lune. Noyer. Signé 'A.Poels' au verso.
H.: 46
377*
ALBERT POELS (1903-1984)
Heilige Rita. Notelaar. Getekend 'A.Poels'.
Met gesigneerde foto uit 1972.
Sainte Rita. Noyer. Signé 'A.Poels'. Avec photo
signée de 1972.
H.: 55
(€ 1500-1800)
377
115
378
378*
ALBERT POELS (1903-1984)
Tyl Uylenspiegel. Notelaar.
Getekend 'A.Poels'.
Till l'Espiègle. Noyer. Signé 'A.Poels'.
H.: 45
(€ 1200-1500)
Herkomst/provenance: Houthandel/Négociant en bois Bastenie, uit de intieme kring
van Poels.
116
379*
ALBERT POELS (1903-1984)
Heilige Jozef. Notelaar. Getekend
'A.Poels'. Op sokkel. Saint Joseph. Noyer.
Signé 'A.Poels'. Sur socle.
H.: 131 / 165
(€ 4000-5000) ILL p.117
van Poels.
380
ALBERT POELS (1903-1984)
Ronde plaque in bruin gepatineerd
brons met voorstelling in reliëf van het
teken 'schorpioen' uit de dierenriem.
Getekend 'A.Poels'.
Plaque ronde en bronze à patine
brune figurant le signe zodiaque du
scorpion. Signée 'A.Poels'.
Diam.: 45
379
381*
ALBERT POELS (1903-1984)
Kast. Eik. Vier deuren. Voorzien van
twaalf panelen in teak met voorstelling van de tekens van de dierenriem.
(38x38/28x16). Armoire en chêne pourvue de quatre
battants avec douze panneaux en
teak figurant les signes du zodiaque
(38x38/28x16).
187 x 260 x 55
(€ 5000-6000)
van Poels.
118
382*
ALBERT POELS (1903-1984)
twaalf panelen in teak met voorstelling
van diverse beroepen (38x38/28x16). Armoire en chêne pourvue de quatre
teak figurant des professions diverses
(38x38/28x16).
187 x 260 x 55
(€ 5000-6000)
van Poels.
119
383
Laag vierdelig kamerscherm in notelaar. Art Deco periode. In de stijl van
Eugène Printz.
Paravent bas quadripartite en
noyer. Epoque Art Déco. Dans le style
d'Eugène Printz.
104 x 22.5 (x4)
388
PAUL HAGEMANS (1884-1959)
Visser bij de oever. Paneel. Getekend
'Paul Hagemans'.
Pêcheur à la rive. Panneau. Signé
'Paul Hagemans'.
30 x 40
(€ 500-600)
(€ 500-600)
384
Gevarieerd lot van twee carpetjes
met bloemenmotief. Art Deco stijl.
Lot varié de deux tapis à décor floral.
De style Art Déco.
147 x 84; 165 x 80
PAUL MATHIEU (1873-1932)
Heidegezicht. Paneel. Getekend 'Paul
Mathieu'.
Vue de la fagne. Panneau. Signé 'Paul
Mathieu'.
36 x 46
385
390
ALBAN CHAMBON (1847-1928)
Staanlamp met tafeltje. Deels verguld
en beschilderd hout. Drie lichtpunten,
tussenblad.
Lampadaire avec table. Bois patiné
à rehauts d'or. Trois points de lumière.
H.: 182
Hôtel Métropole.
386
Luchter. Brons, coupe en acht
schelpvormige kapjes in doorzichtig
geperst glas met decor van druiventrossen. Negen lichtpunten. Art Deco
periode. Minieme scherfjes. Lustre. Bronze. Coupe et huit abatjours en verre pressé translucide à
décor de grappes de raisins. Neuf
points de lumière. Eclats minimes.
Epoque Art Déco.
H.: 93
(€ 1200-1400)
387
JEAN-VICTOR HERMANS XIX-XX
'Pommiers en fleurs'
Doek. Getekend 'H.V. Hermans'.
Eigentijdse vergulde kader.
Toile. Signée 'H.V. Hermans'. Beau
cadre doré d'époque.
87 x 122 (123 x 155)
389
(€ 600-800)
HENRY RUL (1862-1942)
'Overstrooming/ Viersel'
Doek. Getekend 'Henry Rul'.
Toile. Signée 'Henry Rul'.
50 x 60
391
ALFONS PROOST (1880-1957)
'Sverije' (1907)
Doek. Getekend en gedateerd 'A.
Proost 1907'.
'Sverije' (1907) Toile. Signée et datée
'A. Proost 1907'.
95 x 75 (125 x 104)
(€ 500-600)
392
EDGARD WIETHASE (1881-1965)
Atelier van de kunstenaar. Doek.
Getekend en gedateerd 'E Wiethase/1928'. Oud etiket op verso met
nummer 11474.
Atelier de l'artiste. Toile. Signée et datée 'E Wiethase/1928'. Vieille étiquette
au verso avec numéro 11474.
58 x 58
(€ 500-750)
393
BELA DERY (1870-1932)
'Warsawa'
Paneel. Getekend 'Déry Béla'. Panneau. Signé 'Déry Béla'.
30 x 39
394
GUSTAVE FLASSCHOEN
(1868-1940)
'Volendam Hollande'
Paneel. Getekend 'G.Flasschoen'.
Titel op verso.
Panneau. Signé 'G.Flasschoen'.
Titre au verso.
46 x 31
Herkomst/provenance: Berchem, Campo
& Campo, 1994
395*
BERNARDUS CORNELIS NOLTEE
(1903-1967) Gezicht op De Blaak te Rotterdam.
Doek. Getekend 'Cor Noltee'.
Vue animée de Rotterdam. Toile.
Signée 'Cor Noltee'.
100 x 130
(€ 1000-1200) ILL p.121
396
EMIEL VAN DAMME (1885-?)
Personages op de Graslei te Gent.
Doek. Getekend en gedateerd 'Emile
Van Damme/1927'. Scène animée à Gand. Toile. Signée
et datée 'Emile Van Damme/1927'. 108 x 83
397
EDGARD FARASYN (1858-1938)
Brugs reigezicht. Doek. Getekend
'Edg.Farasyn'.
Canal à Bruges. Toile.
Signée 'Edg.Farasyn'.
60 x 80
398
ALFRED VAN NESTE (1874-1969)
'Le Pavillon' (1946)
Doek. Getekend en gedateerd 'Alf.Van
Neste/1946'.
Toile. Signée et datée 'Alf.Van
Neste/1946'.
80 x 100
399
ALFRED VAN NESTE (1874-1969)
'Minnewater Brugge' (1943)
Triplex. Getekend en gedateerd 'Alfr.
Van Neste/1943'. Triplex. Signé et daté 'Alfr.Van
Neste/1943'.
72 x 82
395
400
JAC(QUES) DOUVEN (°1908)
'De/markt te Cureghem.anderlecht'
(1931)
Doek. Getekend en gedateerd 'Jac.
Douven./1931'. Toile. Signée et datée 'Jac.
Douven./1931'.
60 x 70
(€ 500-600)
401
FRITZ VAN LUPPEN XIX / XX
'Groenplaats Antwerpen' (1934)
Doek. Getekend en gedateerd 'Fritz
Van Luppen/1934'.
Toile. Signée et datée 'Fritz Van
Luppen/1934'.
67.5 x 43.5
402
LODE SEBREGTS (1906-2002)
'Het Eilandje/Antwerp' (1938)
Doek. Getekend en gedateerd 'L
Sebregts/38'. Toile. Signée et datée 'L Sebregts/38'.
47 x 70
(€ 500-600)
403
EDGARD BREYNE (1887-?)
'St Anna' (1924)
Doek. Getekend 'Edg Breyne'. Titel,
datum en signatuur op verso.
Toile. Signée 'Edg Breyne'. Titre, date
et signature au revers de la toile.
54 x 65
(€ 500-600)
404
RICCARDO COLUCCI (°1937)
Zuiders vissersdorpje bij avond. Doek.
Getekend 'Riccardo Colucci'.
Village de pêcheurs à la Méditerranée
au coucher de soleil. Toile. Signée
'Riccardo Colucci'.
30 x 40
405
LUCIEN FRENNET (1838-1949)
Stadsgezicht met kanaal in de winter.
Frennet/1940'.
Vue d'un canal en hiver. Toile. Signée
et datée 'L Frennet/1940'.
50 x 60
121
414
406
LUCIEN FRENNET (1838-1949)
Geanimeerd havengezicht.
Frennet/1936'. Vue d'un port animé. Toile. Signée et
datée 'L Frennet/1936'.
75 x 90
(€ 800-1000)
407
LUCIEN FRENNET (1838-1949)
Aangemeerde vissersboten. Doek.
Getekend 'L.Frennet'. Chaloupes ammarées. Toile. Signée
'L.Frennet'.
40 x 50
409
ANTOINE GIROUX XX
Middellands zeegezicht. Doek.
Getekend 'A.Giroux'. Vue à la Méditerranée. Toile.
Signée 'A.Giroux'.
45 x 60
(€ 600-800)
410
LUCIEN NEUQUELMAN
(1909-1988)
Baadsters aan zee. Doek. Getekend
'L.Neuquelman'. Eveneens getekend
op verso 'L.Neuquelman'. Baigneuses à la mer. Toile. Signée
'L.Neuquelman'. Egalement signée au
verso 'L.Neuquelman'.
33 x 46
412
FLORIS JESPERS (1889-1965)
Afrikaans markttafereel. Doek. Getekend 'Jespers'. Op verso getekend en
gedateerd 'Floris Jespers/1946'.
Scène de marché africain. Toile.
Signée 'Jespers'. Au verso signée et
datée 'Floris Jespers/1946'.
27 x 35
(€ 600-800)
413
EDMOND VAN DOOREN
(1895-1965)
Magisch landschap. Doek.
Getekend 'E.Van Dooren'. Paysage magique. Toile.
Signée 'E.Van Dooren'.
61 x 80.5
(€ 800-1200)
408
JOHN MICHAUX (1876-1956)
'Marine:Solitude'
Doek. Getekend 'John Michaux'. Titel
en signatuur op verso.
Toile. Signée 'John Michaux'. Titre et
signature au verso.
50.5 x 71
122
411
LUCIEN NEUQUELMAN (°1909)
'Port de St.-Valéry'
Paneel. Getekend 'L.Neuquelman'.
Panneau. Signé 'L.Neuquelman'.
25 x 32
(€ 600-800)
Herkomst/provenance: Lokeren, De Vuyst
414*
JAROSLAV SETELIK (1881-1955)
Praags stadsgezicht. Doek.
Getekend 'Jaroslav Setelik'. Vue de Prague. Toile.
Signée 'Jaroslav Setelik'.
64 x 75
(€ 800-1000)
detail lot 276
detail lot 427
MODERNE & HEDENDAAGSE KUNST /
ART MODERNE ET ACTUEL
LOTEN / LOTS 415 – 476
415
ONLEESBAAR / ILLISIBLE
(A Carciues?)
Koppel. Brons, zwarte patina.
Getekend. Genummerd 'E.A'.
Couple. Epreuve en bronze à
patine noire. Signée. Annotation
'E.A'.
19 x 45 x 14
416
JOS 'T SEYEN XX
‘De heilige van de oorlog’ (1974)
Brons, bruine patina. Zwart marmeren sokkel. Epreuve en bronze à patine
brune. Socle en marbre noir.
33 x 14 x 14
(€ 600-800)
417
JOSE VERMEERSCH
(1922-1997)
Vrouwelijk naakt. Brons, olijfgroene patina. Gemonogrammeerd
'JV'. Messing sokkel. Nu féminin. Epreuve en bronze à
patine vert olive. Monogrammée
'JV'. Socle en laiton.
H.: 26
418
JOSE VERMEERSCH
(1922-1997)
Mannelijk naakt. Brons, olijfgroene patina. Getekend 'Vermeersch'.
Messing sokkel. Nu masculin. Epreuve en bronze
à patine vert olive. Signée 'Vermeersch'. Socle en laiton.
H.: 30.5
419
CHASSE-POT (°1933)
Soldaat bij kameraad op ziekenbed. Brons, bruine patina en
koper. Twee delen. Eén getekend
'J.J.Chassepot'. Soldat au lit de malade de son
camarade. Epreuve en bronze à
patine brune et cuivre. Deux parties, une signée 'J.J.Chassepot'.
H.: 22 (soldaat);
10 x 20 x 10 (soldaat op
ziekenbed)
(€ 500-750)
423
420
LIVIA CANESTRARO (°1936)
Liggend naakt. Brons. Getekend
'Liv... 70'.
Nu couché. Epreuve en bronze.
Signée 'Liv...70'.
18 x 47 x 20 (€ 500-600)
421
ERNST FUCHS (°1930)
'König David' (1970)
Brons, bruin-groene patina.
Getekend 'E.Fuchs'. Genummerd
41/A.
Epreuve en bronze à patine
brun-vert. Signée 'E.Fuchs'.
Numérotée 41/A. 24 x 24 x 17
(€ 750-1000)
Lit.: Ernst Fuchs, Drei Dimensionen,
1945-2002, cf. WV nr. 3/b (h.: 26)
422
ERNST FUCHS (°1930)
'Venusgürtel' (1979)
'Ernst Fuchs'. Genummerd
227/1685. Met stempel 'Venturi
Arte'. Sokkel in groen geaderd
marmer.
Epreuve en bronze à patine
brune. Signée 'Ernst Fuchs'.
Numérotée 227/1685. Avec
cachet 'Venturi Arte'. Socle en
marbre veiné vert.
H.: 37 (42)
1945-2002, cf. WV nr. 20.
423*
FERNANDEZ ARMAN
(1928-2005)
'Venus, Varium et Mutable' (1986)
Brons, lichtbruine en donker
groen-bruine patina. Getekend
'Arman'. Genummerd 4/8.
Gietersmerk 'Boquel'.
Epreuve d'époque en bronze à patine brun clair et brun vert foncé.
Signée 'Arman'. Numérotée 4/8.
Signature de fondeur 'Boquel'.
70 x 21 x 16
(€ 6000-8000)
Herkomst/provenance: Parijs/Paris,
Galerie Templon, jaren/années 80.
detail lot 423
424
424*
SALVADOR DALÍ (1904-1989)
naar/d'après
'Menorah'
Vredeskandelaar. Verzilverd brons.
Op sokkel in marmer uit Jeruzalem.
Zegelsignatuur. Editie.
Candélabre de la Paix. Bronze argenté. Sur socle en marbre de Jérusalem.
Sceau avec signature. Edition.
43 x 32 x 6
(€ 2000-2500)
Lit.: Descharnes 688
128
425
LUDO GIELS (°1931)
'Royal Modesty'
Assemblage. Getekend 'Giels'. Uniek
exemplaar. Assemblage. Signé 'Giels'. Pièce
unique.
H.: 24.5
426
TOM FRANTZEN (°1954) 'La rencontre' (1990)
Brons, donkerbruine patina. Gemonogrammeerd 'FTZ'. Genummerd 1/1.
brun foncé. Monogrammée 'FTZ'.
Numérotée 1/1.
22 x 25.5
(€ 700-1000)
Met echtheidscertificaat van de kunstenaar uit 1990. Joint d'un certificat de
l'artiste daté de 1990.
427
427*
ERWIN PEETERS (°1964)
'Bull' & 'Bear'
Brons, roodbruine patina. Een paar.
Getekend 'E Peeters'. Genummerd
1/1. Werk uit de late jaren '90. Epreuve en bronze à patine rouge
brun. Signée 'E Peeters'. Numérotée
1/1. Travail de la fin des années 90.
H.: 50
(€ 1500-2000)
428
CARLO DE ROOVER (1900-1986)
'3 Gratiën' (1950)
Doek. Getekend 'Carlo De Roover'.
Titel op etiket op verso.
Toile. Signée 'Carlo De Roover'. Etiquette avec titre au verso.
81 x 64
Expo: Retrospectieve/Rétrospective Carlo
De Roover, Sint-Niklaas, s.d. 429
KONSTANTIN SZEWCZENKO
(1915-1991)
Portret van een joodse man. Board.
Getekend 'K. Szewczenko'. Portrait d'un homme juif. Board.
Signé 'K. Szewczenko'.
34.5 x 24
(€ 800-1200)
129
430
JAN VAN PUYENBROECK
(1887-1972)
Herenportret (Hugo Walschap, zoon
van schrijver Gerard Walschap).
Doek. Getekend en gedateerd 'J Van
Puijenbroeck/9.7.1943'. Brede mahoniehouten kader. Portrait d'un homme (Hugo Walschap, fils de l'écrivain Gerard Walschap). Toile. Signée et datée 'J Van
Puijenbroeck/9.7.1943'. Cadre en
acajou.
90 x 77
(€ 500-750)
431
JAN VAN PUYENBROECK
(1887-1972)
Dansende zigeuners. Doek. Getekend
'J.Van Puyenbroeck'.
Tsiganes dansants. Toile. Signée
'J.Van Puyenbroeck'.
55 x 66
432
LEOPOLD DUTOY (°1938)
'Masker met doodshoofd' (1965)
Doek. Getekend 'Dutoy'.
Toile. Signée 'Dutoy'.
95 x 70
Met echtheidsverklaring van de kunstenaar.
Avec certificat d'authenticité de l'artiste.
433
LEOPOLD DUTOY (°1938)
Gezeten zwarte vrouw. Doek.
Getekend 'Dutoy'. Femme noire assise. Toile.
Signée 'Dutoy'.
100 x 68
434
SIMON VAN GELDEREN
(1905-1986)
Jachtstilleven. Doek. Getekend
'S Van Gelderen'.
Trophée de chasse. Toile.
Signée 'S Van Gelderen'.
80 x 100
435
RIK SLABBINCK (1914-1991)
Liggend naakt. Doek. Getekend
'Slabbinck'. Lacunes.
Nu couché. Toile. Signée 'Slabbinck'.
Lacunes.
74 x 93
(€ 800-1200)
436
A. ROBERT
Halfnaakt met hoed. Doek.
Getekend 'A.Robert'.
Femme au chapeau, à moitié nue.
Toile. Signée 'A.Robert'.
60 x 50
(€ 800-1000)
437
J. VAN DAELE XX
Man in landschap. Doek.
Getekend 'J Van Daele'.
Homme devant paysage. Toile.
Signée 'J Van Daele'.
128 x 98
(€ 600-800)
438
DEMANGEL
Vrouw in ligzetel. Terracotta en
piepschuim, deels beige beschilderd.
Getekend en gedateerd 'Demangel
(19)78'. Linkervoet gerestaureerd.
Femme dans une chaise longue.
Epreuve en terre cuite et matière
polyèthurène, en partie peint beige.
Signée et datée 'Demangel (19)78'.
Pied gauche restauré.
439
LYDIA WILS (1924-1982)
Naakt in landschap. Doek. Gedateerd
en getekend '(19)76 Lydia Wils'. Nu au paysage. Toile. Datée et signée
'(19)76 Lydia Wils'.
80 x 60
(€ 1500-2000)
441
440
ROGER WITTEVRONGEL (°1933)
‘Tors met jeans’ (1976/1980)
Doek. Getekend ‘R Wittevrongel.’
Toile. Signée 'R Wittevrongel'.
130 x 97
(€ 500-600)
441*
HUGO DUCHATEAU (°1938)
'Een slingerende borstel met de
gevolgen nadien' (1973)
Acryl op doek. Getekend en gedateerd 'Hugo.Duchateau 1973'. Niet in
kader. Acrylique sur toile. Signée et datée
'Hugo.Duchateau 1973'.
Pas encadrée.
120 x 120 (€ 1200-1400)
Herkomst/provenance: Ex.coll. De
Hantsetters
442
CAMILLE D'HAVE (1926-1980)
'Hulde aan de goede eieren' (1967)
Assemblage. Getekend en gedateerd
'C.D'havé 67'. Assemblage. Signé et daté 'C.D'havé
67'.
67 x 42 x 10
443
FREDERIK VIDALENS (1925-2005)
'L'oeuf jaune' (1973)
Doek. Getekend en gedateerd
'F.Vidalens'. Met handgeschreven echtheidscertificaat van de
kunstenaar.
Toile. Signée et datée 'F.Vidalens' Certificat manuscrit de l'artiste au verso.
22.5 x 27.5
444
PETER VAN TONGERLOO (°1947)
Stilleven. Paneel. Getekend en gedateerd 'Van Tongerloo P. (19)76'.
Nature morte. Panneau. Signé et daté
'Van Tongerloo P. (19)76'.
78 x 88.5
(€ 500-600)
445
OLIVIER RAAB (°1955)
Atelier. Doek. Getekend en gedateerd
'Olivier Raab 82'. Getekend op verso.
Met kras.
Atelier. Toile. Signée et datée
'Olivier Raab 82'. Signature au verso.
Egratignure.
80 x 100
(€ 600-800)
446*
LJUBA (1934)
'La répulsion' (1975)
Doek. Gedateerd en getekend op
verso '1975/Paris' en 'Popovic/Ljuba'.
Titel op verso. Niet in kader.
Toile. Datée et signée au revers de la
toile '1975/Paris' et 'Popovic/Ljuba'.
Titre au verso. Sans cadre.
162.5 x 130
(€ 8000-12000)
132
Herkomst/provenance: Kruishouten,
Galerie Veranneman, z.d.
456
449
447
CHRISTOPHE GHISLAIN (°1964) 'Il Condottiere' (1992)
Manshoofd in zwart Mazy marmer
met ogen in onyx en pupillen in rode
marmer. Getekend met symbool en
gedateerd '(19)92'. Op sokkel in rode
marmer.
Tête d'homme en marbre noir de
Mazy avec yeux en onyx et pupilles en
marbre rouge. Signé de son symbole
et daté '(19)92'. Sur socle en marbre
rouge.
18 x 12 x 17
448
CHRISTOPHE GHISLAIN (°1964) Meisjeshoofd. Wit gesculpteerd Carrara marmer met ogen in onyx en
pupillen in rood geaderd marmer.
Getekend met symbool. Op rood
geaderd marmeren sokkel.
Tête de fille. Marbre blanc sculpté de
Carrare avec yeux en onyx et pupilles
en marbre rouge. Signé de son symbole. Sur socle en marbre rouge.
20 x 20 x 16
449*
MARGOT HOMAN (°1950)
'Anatomy of melancholy' (1986)
Wit gesculpteerd marmer.
Marbre blanc sculpté.
38 x 26 x 15
(€ 500-600)
Herkomst/provenance: Galerie Lieve Hemel, Maastricht, Tefaf, maart/mars 1993.
Expo.: Bergen-op-zoom, Retrospectieve/
Rétrospective Margot Homan, museum/
musée Markiezenhof, 2003
453
450
CHRISTOPHE GHISLAIN (°1964) Staand naakt. Wit gesculpteerd
Carrara marmer. Getekend met symbool en gedateerd (19)89. Op zwart
marmeren sokkel.
Nu debout. Marbre blanc sculpté de
Carrare. Signé de son symbole et daté
'(19)89'. Sur socle en marbre noir.
61 x 32 x 18
(€ 500-600)
451
PHILIPPE MARCEAU (°1938)
Grotesken. Doek. Getekend en
gedateerd 'Marceau (19)72'.
Grotesques. Toile. Signée et datée
'Marceau (19)72'.
110 x 73
452
FLORENT VERMEIREN (°1951)
Zonder titel. Doek. Getekend en
gedateerd op verso 'Florent Vermeiren
1999'.
Sans titre. Toile. Signée et datée au
verso 'Florent Vermeiren 1999'.
50 x 50 (€ 500-600)
454
ANONIEM / ANONYME XX
Compositie. Doek. Composition. Toile. 140 x 140
(€ 500-600)
453*
FLORENT VERMEIREN (°1951)
Zonder titel. Doek. Getekend en gedateerd op verso 'Florent Vermeiren/
(19)99'.
revers de la toile 'Florent Vermeiren/
(19)99'.
56.5 x 47.5 (€ 800-1000)
Lit.: Florent Bex, Kunst in België na 1975,
Mercatorfonds 2001, p. 387, ill.
455
THÉ VAN BERGEN (°1946)
'Wit op blauw' (1976)
Doek. Getekend en gedateerd
'Thé Van Bergen jan-apr 1976'.
Toile. Signée et datée 'Thé Van
Bergen jan-apr 1976'.
202 x 161
(€ 750-1000)
135
456*
SAM DILLEMANS (°1965)
'Lizzy' (1999)
Doek. Getekend en gedateerd op verso 'Sam Dillemans 1999' en 'Sam Dillemans 98'. Niet in kader.
Toile. Signée et datée au verso 'Sam Dillemans
1999' et 'Sam Dillemans 98'. Pas encadrée.
200 x 150
(€ 15000-18000) ILL p.133
457
FRED BERVOETS (°1942)
Levenscyclus. Doek op paneel. Getekend
en gedateerd 'Bervoets 62'. Cycle de la vie. Toile sur panneau. Signé
et daté 'Bervoets 62'.
75 x 25 (x 5)
(€ 2000-3000)
458
ALFONS VAN MEIRVENNE (°1932)
Vlinder. Doek. Getekend 'A.Van Meirvenne'.
Papillon. Toile. Signé 'A.Van Meirvenne'.
79 x 100
459
459*
FELIX DE BOECK (1898-1995)
'De dans' (1958)
Doek. Getekend 'Felix De Boeck'.
Met etiket op verso. Toile. Signée 'Felix De Boeck'.
Etiquette au verso.
80 x 60 (€ 1200-1500)
Herkomst/ provenance: Collectie
De Hantsetters. 460*
FELIX DE BOECK (1898-1995)
'Het bezoek' (1971)
Paneel. Getekend 'Felix De Boeck'.
Met etiket op verso. Panneau. Signé 'Felix De Boeck'.
Avec étiquette au verso.
60 x 30 (€ 750-1000)
De Hantsetters. 461*
FELIX DE BOECK (1898-1995)
'Barenswee' (1974)
Olie op unalit. Datum, signatuur en titel op verso.
Huile sur unalit. Date, signature en titre au verso.
80 x 60
136
460
(€ 4000-5000) ILL p.139
461
468
462
MIKOLAJ MALESZA (1945) 'Wygnancy' (1986)
Doek. Getekend op verso, eveneens
met titel en datum.
Toile. Signature, titre et date au verso. 65 x 92
(€ 500-600)
138
463
MIKOLAJ MALESZA (1945)
'Opickun' (1987)
Doek. Eigenhandig getiteld op verso.
Signatuur en datum eveneens op
verso. Etiket op verso.
Toile. Titre manuscrit au verso. Signature, date et étiquette également au
verso.
92 x 65
464
MIKOLAJ MALESZA (1945) 'Wed Rowcy' (1985)
Doek. Niet getekend. Deuk.
Verstevigd. Etiket op verso.
Toile. Pas signée. Abîmé. Renforcé.
Etiquette au revers.
59 x 91
(€ 500-600)
466
FRANK VAN BOMMEL (°1951)
'Arcturus' (1990)
Doek. Titel, datum en signatuur
op verso. Toile. Titre, date et signature au verso.
120 x 180
(€ 800-1200)
467
BRUNO DYCKMANS (1920-1998)
'Icarus' (1981)
Acryl op board. Getekend en gedateerd rechtsonder 'Bruno Dyckmans/
(19)81'. Acrylique sur panneau. Signé et daté
'Bruno Dyckmans/(19)81'.
140 x 123 (€ 500-600)
468*
AIDAN SALAKHOVA (°1964)
'15 december 1987'
Doek. Tweeluik. Getekend en gedateerd op verso 'Aidan S./1987'.
Toile. Diptyque. Signé et daté au verso
'Aidan S./1987'. 172 x 244 (x 2)
(€ 2000-3000) ILL p.140
Herkomst/Provenance: Charbonneaux,
Paris, 01.03.1993 ; Ex.coll. De Hantsetters
469
THEA CILLEN XX
'Man en vrouw aan tafel'
Doek. Tweemaal getekend op verso
'Cillen Thea'. Toile. Signée deux fois au revers de la
toile 'Cillen Thea'.
100 x 100
470
465
PAUL DUFRANE (1922-1999)
'La machine à coudre' (1974)
Doek. Getekend en gedateerd
'Paul Dufrane (19)74'.
Toile. Signée et datée 'Paul
Dufrane 74'.
161 x 96
(€ 600-800)
BENITI CORNELIS (°1946)
Compositie. Doek. Voluit getekend.
Niet in kader. Composition. Toile. Signée 'Beniti
Cornelis'. Pas encadrée.
70 x 90 (€ 500-750)
471
GUY LECLERCQ (°1940)
'De kamer van de niet ziende'
Hout, beschilderd.Getekend op verso
'G. Leclercq'. Op sokkel.
Bois peint. Signé au verso 'G. Leclercq'. Sur un socle.
H.: 49.5
472
ANN MICHIELSEN (°1969)
'De Drie Gratiën'
Brons, blauw-grijze patina. Lot van
drie. Gemonogrammeerd 'AM'.
Genummerd E.A. 1/4. Epreuve en bronze à patine bleu-gris.
Lot de trois. Monogrammés 'AM'.
Numérotés E.A. 1/4.
H.: 64
(€ 1500-2000)
473
ANN MICHIELSEN (°1969)
'Get your motor running'
Brons, zwarte patina. Gemonogrammeerd 'AM'. Genummerd E.A.1/4.
Epreuve en bronze à patine noire.
Monogrammée 'AM'. Numérotée
E.A.1/4.
H.: 42
474
ANN MICHIELSEN (°1969)
'Get your motor running'
Brons, grijs gespikkelde patina.
Gemonogrammeerd 'AM'.
Genummerd E.A.1/8.
Epreuve en bronze à patine gris
tacheté. Monogrammée 'AM'.
Numérotée E.A.1/8.
H.: 42
475
ANN MICHIELSEN (°1969)
'I might as well'
Brons, donkergrijze patina.
Gemonogrammeerd 'AM'.
Genummerd E.A.1/4.
foncé. Monogrammée 'AM'.
Numérotée E.A.1/4.
H.: 68 (inclusief stok)
476
ANN MICHIELSEN (°1969)
'The age of win and loose'
Monogrammée 'AM'. Numérotée
E.A.1/4.
H.: 40
139
INDEX
Anoniem / Anonyme
17, 37,
38, 92, 193,
213, 326, 334,
357, 363, 454
Arman F. 423
Art B. 196
Artan L. 122
Aubroeck K. 373
Baes F. 187
Bakhuijzen A.H. 110
Baksteen D. 314
Bareau G.M.V. 58
Baron T. 97, 98
Barrias L.E. 262
Beetz-Charpentier E. 336
Bergé H. 281
Berthoud P.F. 337
Bervoets F. 457
Blanchard E. 297
Boisseau E. 75
Bonfils G. 22
Boudin J. 128
Boudry A. 186
Bouret E. 68
Brandes L. 296
Breyne E. 403
Brunelleschi E. 333
Buchanan P. 176
Cambos J.J. 60
Canestraro L. 420
Carion J. 355
Carlier E.J. 340
Carrier-Belleuse A.E. 139
Cassiers H. 123
Cejnar 359
Chambon A. 385
Chasse-Pot 419
Chiparus D.H. 346
Cillen T.
469
Claeys A. 316
Clara J. 263
Claus E. 182
Clodion C.M. 70
Colbrandt O. 321, 322
Colin G. 335
Collin A. 370
Colucci R. 404
Coosemans J. 190
Cornelis B. 470
D'Havé C. 442
Dalí S. 424
Daum 280, 356
De Bats A. 131
De Belder J. 195
De Block E. 49, 50
De Boeck F. 459, 460, 461
De Braekeleer A.F. 28
De Braekeleer H. 33, 34
De Braekeleer J. 51
De Busschere C. 310
De Clerck O. 365, 371, 372
De Fraiture C. 354
De Graef J. 292
De Meester De Betzenbroeck R. 367, 368
De Prins F. 179
De Roover C. 428
De Rudder I. 264
De Schampheleer E. 129, 130
Deglume H. 270, 271, 272
Demangel 438
Denoel M. 279
Derauw L. 192
Dery B.
393
Dillemans S. 456
Dolphyn V. 309
Dommershuijzen P.C. 112,
113, 114
Douven J. 400
Drouot E. 69
Duchateau H. 441
Dufrane P. 465
Dumaige H.E. 67
Dutoy L. 432, 433
Dyckmans B. 467
Eisenhut F. 39
Enjolras D. 303
Ensor J. 301
Etling 358
Farasyn E. 397
Flasschoen G. 394
Franck 285
François J. 132
Frantzen T. 426
Frennet L. 405, 406, 407
Fuchs E. 421, 422
Gallé E. 250, 251, 252, 274
Gallé Et. 275, 276, 277, 278
Gautherin J. 62
Gauthier C.
284
Gennarelli A. 364
Gerard T. 42
Ghislain C. 447, 448, 450
Giels L. 425
Giroux A. 409
Grach-Jascinsky N. 342
Grips C.J. 108
Gruyter W.J. 104
Gudin H.H. 124
Hagemans P. 388
Hemmes H. 294
Herbo L. 36, 44, 45
Hermans J.-V. 387
Hoeniger P. 351
Homan M. 449
Houdon J.A. 345
Illisible 24, 41, 66,
133, 180, 415
Jacobs E. 35
Jacobs G. 127
Jespers F. 313,
323, 324, 325,
326, 327, 412
Joostens P. 329, 330, 331
Kever H. 27
Koekkoek B.H. 116
Kovary E.
Kruseman J.T. 115
Lalique 360
Lambeaux J. 349
Langaskens M. 273
Langerock H. 188
INDEX
Laudy J. 295
Laurent E. 63
Leclercq C. 189
Leclercq G. 471
Lehmbruck W.
339
Lentrein J. 350
Leys H. 20, 29
Ljuba
446
Madiol J. 352
Maillart P.-J.
93
Majorelle L. 282, 283
Malesza M. 462, 463, 464
Marceau P. 451
Marin J. 269
Marionnet A. 256
Masson J.E. 260
Mathieu P. 389
Melsen M. 311, 312
Mène P.J. 259
Michaux J. 408
Michelangelo 52
Michielsen A. 472, 473,
474, 475, 476
Milton V.M. 46
Moerenhout P.V. 121
Monogrammist(e)
Moreau A. 1
Moreau L.A. 59
Moreau M. 61, 64
Moser 361
Musin A. 117,
118, 119, 120
Musin F. 105, 106, 107
Naray A. 353
Neuquelman L. 410, 411
Noltee B.C. 395
Onleesbaar 24, 41, 66,
133, 180, 415
Opdenhoff G.W. 103
Patris E. 258
Peche D. 255
Peeters E. 427
Peiser K. 307, 308
Permeke C. 315
Philippe P. 347
Picault E.L. 53,
54, 55, 65,
72, 73, 74
Poels A. 374, 375, 376,
377, 378, 379,
380, 381, 382
Poertzel O. 332
Poinsignon P.
284
Poreau O. 293
Portaels J. F. 94
Portielje E. 30, 47
Portielje G. 48
Prangey E. 19
Proost A. 391
Raab O. 445
Raphael J.M. 299
Ratinckx J. 21
Riegen N. 111
Robert A. 436
Rochard I. 366
Roessingh L.A. 178, 304
Roosenboom N.J. 102
Roux C. 344
Rul H. 390
Salakhova A. 468
Sandoz E.-M. 369
Saverijs A.
317, 318, 319
Savine L.
257
Schaap H.A.
109
Schouten H. 184, 185
Sebregts L. 402
Setelik J. 414
Silbert M.
Slabbinck R. 435
Smits J. 305
Steffelaar C. 99
Steppe R. 126
Stevens A. 40
Stevens Ag. 32
Stobbaerts J. 183
Strymans A. 267
Stuart C. 96
Stundl T. 343
Szewczenko E. 429
't Seyen J. 416
Thomas H. 289, 290, 291
Thonet 286, 287
Vaes W. 302
Van Beers J. 298
Van Bergen T. 455
Van Beurden A.I 268
Van Boeckel L. 288
Van Bommel F. 466
Van Daele J. 437
Van Damme E. 396
Van Den Bossche D. 265, 266
Van Den Eeden F. 348
Vander Sanden J. 134
Van Dooren E. 413
Van Gelderen S. 434
Van Havermaet C. 300
Van Leemputten J.L. 177
Van Luppen F. 401
Van Meirvenne A. 458
Van Neste A. 398, 399
Van Overstraeten W. 328
Van Puyenbroeck J. 430, 431
Van Sassenbroeck A. 320
Van Tongerloo P. 444
Venneman Ca. 26
Venneman Ch. 25
Verboeckhoven C.L. 100, 101
Verdyen E. 125
Vereycken E. 338
Verhulst H. 191
Vermeersch J. 417, 418
Vermeiren F. 452, 453
Vidalens F. 443
Voets V. 341
Vogel J.G. 95
Vogels G. 194
Walter A. 281
Wenmaekers A.J.J. 306
Wiethase E. 392
Wils L. 439
Wittevrongel R. 440
NAJAAR 2016
DECEMBER EXPO 8 9 10 11 december
inbreng tot/clôture du dépôt: 4 november novembre
11 STRIPS
BANDES DESSINÉES
12 13
OUDE MEESTERS MAÎTRES ANCIENS
WERK OP PAPIER ŒUVRES SUR PAPIER
data onder voorbehoud
Algemene verkoopsvoorwaarden
KUNSTVEILING BERNAERTS deelt hierdoor mee aan allen die aan de veiling deelnemen, dat de veiling wordt gehouden onder de hieronder vermelde algemene verkoopsvoorwaarden en dat eenieder die aan de veiling deelneemt
daardoor te kennen geeft dat hij de toepassing van deze
voorwaarden volledig aanvaardt.
1. Zitdag
De openbare verkoping heeft plaats bij mondeling bod
en/of bij geschreven bieding. De toewijzing geschiedt
aan de meestbiedende, per lot, tegen contante betaling.
Ten tijde van de veiling dient de koper zijn naam, adres,
telefoonnummer, identiteitskaartnummer en handtekening op de aankoopkaart van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS te vermelden, indien hij dit niet op voorhand
heeft gedaan. De bieders moeten hun bod uitbrengen bij
middel van het hen toegekende nummer. Bij bieding via
Webcast moet de koper uiterlijk 5 uur voor aanvang van
de opeenvolgende veilingsessies geregistreerd zijn door
het registratieformulier op de website www.bernaerts.be
te hebben ingevuld.
2. Verbintenis van de bieder
Door zijn bod verbindt elke bieder zich om de te koop gestelde goederen voor de door hem geboden prijs aan te kopen. Nochtans heeft hij geen verhaal indien de verkoping
om gelijk welke reden wordt gestaakt.
3. Leiding van de verkoopsverrichtingen,
orde
De gerechtsdeurwaarder handhaaft de orde gedurende
de verkoping. In geval de vrijheid van opbod door geweld
of bedreiging of door gelijk welk ander frauduleus middel belemmerd of gestoord wordt, is artikel 314 van het
Strafwetboek van toepassing. Hij beslecht in laatste aanleg de geschillen van welke aard ook, rijzende ingevolge
de verkoping, onder meer betreffende het bedrag van de
biedingen en de persoon van de hoogste bieder. De veilingmeester heeft onder meer het recht: het minimum van
ieder bod te bepalen, het bod te weigeren van personen
die hij niet kent of van wie de identiteit of de gegoedheid
hem niet bewezen lijkt; in dat geval blijft de vorige bieder
verbonden, de verkoping te staken zonder desbetreffend
aan de bieders uitleg te geven, gelijk welk lot te verdelen, samen te voegen of terug te trekken uit de veiling. In
geval een limietprijs werd vastgesteld door de inbrenger/
verkoper, heeft KUNSTVEILINGEN BERNAERTS het recht
voor rekening van de inbrenger/verkoper op te bieden. De
KUNSTVEILINGEN BERNAERTS behoudt zich het recht
voor gelijk welk bod te weigeren dat gedaan wordt door
onbekende kopers, tenzij zij in handen van KUNSTVEILINGEN BERNAERTS een evenwaardig bedrag consigneren
of een voldoende bankgarantie stellen.
4. Koper bij lastgeving of sterkmaking
De koper kan een lastgever aanwijzen, op voorwaarde dat
hij deze aan de veilingmeester dadelijk na afloop van de
veiling opgeeft. De koper staat in voor de gegoedheid en de
handelingsbekwaamheid van zijn lastgever; eenieder blijft
aansprakelijk voor zijn aankoop, ook al wordt een ander
als koper opgegeven.
5.Waarborg
8. Schuldvergelijking - schuldvermenging
De toewijzing zal geschieden zonder volstrekte waarborg - omtrent onder meer authenticiteit - vanwege
de optredende veilingmeester en de instrumenterende
gerechtsdeurwaarder. De goederen en kunstvoorwerpen
worden verkocht in de staat waarin zij zich bevinden op
de plaats van bezichtiging en veiling en zonder volstrekte waarborg. De kopers worden geacht de goederen en
kunstvoorwerpen te hebben bezichtigd en onderzocht
en hun bod met kennis van zaken te hebben gedaan.
De schattingprijzen zoals vermeld in de catalogus worden door het veilinghuis enkel ten informatieve titel
verstrekt. De catalogus op papieren drager (ook gratis
consulteerbaar en te downloaden op de website www.
bernaerts.be) prevaleert op de elektronische. Uitzonderlijk kan de verkoop van een kunstvoorwerp geannuleerd worden en de toewijzingsprijs aan de koper
worden terugbetaald als hij het aangekocht voorwerp
binnen de maand retourneert met het bewijs dat het
een vervalsing is, en voor zover dat het voorwerp in dezelfde staat en toestand verkeert als op het ogenblik
van de veiling.
De koper kan zich niet beroepen op schuldvergelijking,
noch op schuldvermenging, noch op artikel 1653 van
het Belgisch Burgerlijk Wetboek in verband met de stoornis van de koper.
6. Hoofdelijkheid en ondeelbaarheid
Alle verplichtingen die uit de verkoop voortvloeien, rusten
van rechtswege hoofdelijk en ondeelbaar, zowel wat de
rechtspersonen als wat de natuurlijke personen betreft,
op al degenen die voor gezamenlijke rekening kopen, op
de uiteindelijke koper en degenen die voor hem gekocht
hebben, op de borgen onderling en degenen voor wie zij
zich borg stellen, alsook op de erfgenamen en rechtverkrijgenden van elk der bedoelde personen.
7. Betaling van de koopprijs en de kosten
door de koper
Onmiddellijk na de veiling of bij de afhaling van de goederen moet de koper de koopprijs, vermeerderd met 22%
op de toewijzingsprijs in de zaal of vermeerderd met 26%
op de toewijzingsprijs via webcast, of vermeerderd met
30% op de toewijzingsprijs via de timed online sale, zgn.
'silent sale', inclusief BTW, voor de kosten, aan KUNSTVEILINGEN BERNAERTS betalen. Bovendien geeft ieder
lot aanleiding tot inning van administratiekosten ten bedrage van € 2 vermeerderd met het eventueel volgrecht
op een origineel kunstwerk, toegewezen vanaf € 2.000,
en wel als volgt: 4% van het deel van de toewijzingsprijs
tot en met € 50.000,00; 3% van het deel van de toewijzingsprijs van € 50.000,01 tot en met € 200.000,00; 1%
van het deel van de toewijzingsprijs van € 200.000,01 tot
en met € 350.000,00; 0,50% van het deel van de toewijzingsprijs van € 350.000,01 tot en met € 500.000,00;
0,25% van het deel van de toewijzingsprijs boven
€ 500.000,01. Het volgrecht mag evenwel nooit meer
bedragen dan € 12.500,00.
Het tarief van de eerste schijf, namelijk 4%, moet worden
toegepast op het volledige bedrag dat binnen deze schijf
valt. Enkel eurobiljetten (tot een bedrag van € 2.999 per
item, kost inbegrepen) of een door een Belgische bank
gewaarborgde cheque in euro (of Bancontact) zullen worden aanvaard ter betaling van de koopprijs en de kosten.
De kosten van inning van cheques zijn ten laste van de
koper. Dit moet op elke cheque vermeld worden. Betaling met kredietkaart zoals Visa, Mastercard of Eurocard
brengt een meerkost met zich mee van 1,50%. Ingeval
van betaling door middel van een nietgewaarborgde cheque kan de vrijgave van de goederen tot bij de creditering worden geschorst. Een commissie van 26% wordt
gerekend voor biedingen via de live WEBCAST veilingen.
9. Herveiling - rouwkoop
Indien de koper, degene aan wie een goed is toegewezen,
de borg en/of de opgegeven lastgever in gebreke blijven
de in deze voorwaarden voorgeschreven verplichtingen
onmiddellijk te vervullen of aan één van de verkoopsvoorwaarden onmiddellijk te voldoen, dan kan het goed ten
laste van hem aan wie het is toegewezen, weder verkocht
worden bij rouwkoop. De wederverkoop geschiedt onder
toezicht van de reeds aangezochte gerechtsdeurwaarder,
onder dezelfde veilingvoorwaarden. De in gebreke gebleven koper is gehouden tot betaling van het verschil tussen
de prijs waarvoor hij heeft gekocht en die van de herveiling, zonder dat hij het eventuele overschot kan vorderen
in geval de herveiling een hogere verkoopprijs oplevert.
Dat overschot komt ten goede aan de inbrenger/ verkoper
of aan de massa van de samenlopende schuldeisers. De
rouwkoper is daarenboven gehouden tot de betaling van
de kosten veroorzaakt door zijn verzuim en door de herveiling, alsmede van de andere kosten van welke aard ook,
onverminderd schadevergoeding om welke reden ook.
Het overhandigen van een bankcheque die bij de eerste
aanbieding niet terstond wordt betaald, geldt als verzuim
van betaling, onverminderd de toepassing van de strafwet
mocht daartoe aanleiding zijn, en de vergoeding van protest, disconto en andere kosten.
10. Eigendomsovergang - maatregelen tot
bewaring
Vanaf de toewijzing is het risico voor rekening van de
koper. Het goed wordt overgedragen in de staat waarin
het zich bij de toewijzing bevindt, met alle zichtbare en
verborgen gebreken. Onmiddellijk na toewijzing wordt het
goed met de meeste zorg bewaard. De koper dient echter
alle nuttige maatregelen te nemen tot bewaring van het
goed. Vanaf de toewijzing blijven de goederen nog enkel
ter plaatse op risico en ten laste van de koper, die alleen
verantwoordelijk is voor het door hem aangekochte goed.
11. Staat van de goederen - bezichtiging
Daar de goederen en de kunstvoorwerpen te bezichtigen
zijn voor de verkoping en de verkoopsvoorwaarden ter
kennis werden gebracht, wordt de koper geacht volledig,
persoonlijk en op eigen verantwoordelijkheid ingelicht te
zijn over de staat en de authenticiteit van de goederen
en de kunstvoorwerpen. Hij heeft geen verhaal tegen de
KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, de optredende gerechtsdeurwaarder of de veilingmeester wegens vergissing, onnauwkeurigheid of verzuim in de beschrijving van
de goederen en de kunstvoorwerpen, noch wegens enig
ander materieel gebrek aan de goederen en de kunstvoorwerpen. Alle gegevens betreffende de goederen en de
kunstvoorwerpen in de catalogi, de advertenties, de brochures of gelijk welke andere geschreven mededelingen
van de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, en met name
de beschrijving en/of de oorsprong of echtheid ervan,
worden slechts als inlichting en onder alle voorbehoud
verstrekt. Noch de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, noch
de instrumenterende gerechtsdeurwaarder nemen daarvoor enige verantwoordelijkheid op zich. De veiling wordt
voorafgegaan door een tentoonstelling gedurende dewelke
KUNSTVEILINGEN BERNAERTS ter beschikking van het
publiek zullen staan om naar beste vermogen en weten
inlichtingen te verstrekken; de tentoonstelling heeft tot
doel een nauwkeurig onderzoek van de staat van bewaring en de kwaliteit en de authenticiteit van de goederen
mogelijk te maken evenals een toelichting over de eventuele gebreken of onjuistheden in de beschrijvingen uit
de catalogus te geven. Daarenboven kan het publiek een
beroep doen op KUNSTVEILINGEN BERNAERTS of een
deskundige door de liefhebber gekozen, met het oog op
een diepergaand onderzoek, gedurende de gehele duur
van de tentoonstelling. KUNSTVEILINGEN BERNAERTS is
niet bereid tot terugname, indien de omschrijving in de
catalogus tijdens de veiling werd herroepen en de nieuwe
omschrijving mondeling aan het publiek werd verstrekt.
Elke bezoeker is aansprakelijk voor de schade die hij aan
de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt, ook
wanneer dit toevallig en/of onvrijwillig gebeurt. Ook de bepalingen van artikel 2280 van het Burgerlijk Wetboek zijn
op deze openbare verkoping van toepassing.
12. Ingenottreding - afhaling
De koper die de koopprijs en de kosten volledig heeft
betaald, treedt in het genot van het verkochte goed. Bij
de afhaling is de voorlegging van een aankoopkaart verplicht. Tijdens de veiling zelf mag geen enkel lot worden
afgevoerd. Behoudens uitdrukkelijke instemming van
KUNSTVEILINGEN BERNAERTS zal geen enkel lot worden afgeleverd voor de integrale betaling van de koopprijs en de kosten. De schade aangericht bij het afhalen
of verplaatsen van de goederen is ten laste en gevare en
voor rekening van de koper. Als de termijn van afhaling
is verstreken, zal een intrest van 1% per maand op de
toewijzingsprijs aangerekend worden, met een minimum
van € 5 per dag en per lot (voor administratie- en stockagekosten). Bovendien kunnen de KUNSTVEILINGEN
BERNAERTS niet aansprakelijk gesteld worden in geval
van diefstal, brand, ongeval of iedere schade die aangericht zou kunnen worden aan niet afgehaalde loten na
het verstrijken van de termijn van afhaling. Elk transport
van aangekochte goederen zal in de regel door de koper
zelf geregeld worden op zijn eigen verantwoordelijkheid.
Op verzoek van de koper kunnen de KUNSTVEILINGEN
BERNAERTS, op kosten en risico van de koper, instaan
voor de verzending van de voorwerpen. Alle kosten van
vervoer, douane, verzekering, kortom alle formaliteiten en
transport, zijn ten laste van de koper. Dergelijke verzending
van aangekochte goederen aan de koper wordt in geen
geval door het Veilinghuis verzekerd, tenzij dit schriftelijk
anders werd overeengekomen. Voor de afhaaltermijnen
verwijzen we naar de specifieke voorwaarden, vermeld in
de catalogus en op de website www.bernaerts.be.
13.Terugbetaling
In geval de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS, om welke
reden ook, gehouden is tot terugbetaling van de aan hem
reeds betaalde gelden, zal hierop hoegenaamd geen intrest kunnen worden aangerekend.
14. Geschreven en telefonische opdrachten
Aan de hand van een geschreven opdracht belasten de
KUNSTVEILINGEN BERNAERTS zich gratis met de aankooporders van haar cliënten. De aankoop van de loten zal
zo goedkoop mogelijk geschieden in zoverre de limietprijzen of andere eventuele offertes dat toelaten. De opdrachten dienen schriftelijk per brief of per fax te worden bevestigd, voorzien van de handtekening van de bieder. Een
formulier voor geschreven bieding kan opgevraagd worden
in de bureaus of tentoonstellingsruimte van de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS. De geschreven biedingen moeten
degelijk ingevuld en ondertekend afgegeven worden aan
de KUNSTVEILINGEN BERNAERTS of aan haar medewerkers, 5 uren voor de aanvang van het mondeling bieden of
hen per (aangetekende) brief zijn bereikt voor dit tijdstip,
dit laatste op risico van de schriftelijke bieder bij eventuele laattijdige ontvangst van het geschreven bod. Deze
biedingen zijn geen aankooporders of commissies, doch
aankoopopdrachten aan de vermelde prijs. Bij gelijk bod
heeft de mondelinge bieding voorrang op het geschreven
bod. Indien er verscheidene geschreven aankoopopdrachten op eenzelfde lot, met gelijke bedragen het Veilinghuis
bereiken en deze geschreven biedingen de hoogste biedingen op het kwestieuze lot zijn, zal het lot worden toegewezen aan diegene wiens aankoopopdracht het eerst het
Veilinghuis heeft bereikt. De veilingmeester is niet verplicht
het publiek hiervan vooraf te verwittigen. Noch het mislopen van een schriftelijk bod, noch de gebeurlijke niettotstandkoming, verbreking van een telefoonverbinding of
storing van het netwerk, zal tot schadevergoeding ten laste
van het veilinghuis kunnen aanleiding geven. In geval van
meerdere gelijke biedingen, zal de eerst ontvangen bieding voorrang krijgen. De mogelijkheid om schriftelijk of
telefonisch te bieden is een gratis dienstverlening die geen
enkele aansprakelijkheid in hoofde van KUNSTVEILINGEN
BERNAERTS met zich brengt.
Conditions de vente générales
LA SALLE DE VENTES BERNAERTS annonce aux participants de la vente que la vente sera organisée aux conditions
générales et spécifiques mentionnées ci-dessous et que toute
participation aux ventes aux enchères implique l’acceptation
inconditionnelle des présentes conditions de vente.
1. Jour de la vente
La vente publique a lieu par le biais d’une offre orale
ou écrite. L’adjudication se fait au plus offrant, par lot,
contre paiement comptant. Au moment de la vente,
l’acquéreur doit indiquer son nom, son adresse, son
numéro de téléphone, le numéro de sa carte d’identité
et apposer sa signature sur le carton d’enchères de la
SALLE DE VENTES BERNAERTS, s’il ne l’a pas fait précédemment. Les enchérisseurs doivent faire leur offre
au moyen du numéro qui leur est attribué. Les enchérisseurs par la vente en direct (webcast auction) doivent
se registrer jusque 5 h avant le début des sessions en
rempliant le formulaire sur le site web www.bernaerts.be.
2. Engagement de l’enchérisseur
de tentoongestelde voorwerpen en loten aanbrengt.
Par son offre, l’enchérisseur s’engage à acheter les lots
mis en vente au prix qu’il a proposé. Il n’a néanmoins pas
voix au chapitre lorsque la vente est suspendue pour des
raisons quelconques.
16. Bevoegde rechtbank
3. Conduite de la vente, ordre
Alle geschillen in verband met de verkoping vallen in voorkomend geval onder de uitsluitende bevoegdheid van de
rechtbanken van Antwerpen, ongeacht de woonplaats van
de partijen. Voor geval een beroep wordt gedaan op vertalingen van deze voorwaarden van verkoop, prevaleert de
Nederlandstalige tekst.
L’huissier de justice maintient l’ordre pendant la vente.
C’est lui qui règle en dernier ressort tous les litiges possibles, nés de la vente, notamment concernant le montant
des offres et la personne du plus offrant. Le commissairepriseur a entre autres le droit de fixer le prix minimum de
chaque offre, ne pas accepter l’offre de personnes qu’il ne
connaît pas ou dont l’identité ou la solvabilité ne lui semblent pas prouvées; dans ce cas, l’enchérisseur précédent
reste lié. suspendre la vente, sans devoir s’en expliquer
à ce sujet aux enchérisseurs.diviser, joindre ou retirer
n’importe quel lot. En cas d’obstruction ou de perturbation
de l’enchère par violence, par menace ou par un moyen
frauduleux, les dispositions de l’article 314 du Code Pénal
seront appliquées. Au cas où un prix limite a été fixé par
l’apporteur/vendeur, la SALLE DE VENTES BERNAERTS a
le droit d’enchérir pour le compte de l’apporteur/vendeur.
La SALLE DE VENTES BERNAERTS se réserve le droit de
refuser toute offre faite par des acquéreurs inconnus, à
moins qu’ils ne consignent entre les mains de la SALLE DE
VENTES BERNAERTS un montant équivalent ou donnent
une garantie bancaire suffisante.
15. Schade
17. Stockage
Als de termijn van afhaling is verstreken, wordt een kost
van € 5/ dag/ lot voor administratie- en stockagekosten in
rekening gebracht.
4. Acquéreur par mandat ou par porte-fort
L’acquéreur peut désigner un mandataire, à condition qu’il
le signale au commissaire-priseur dès la fin de la vente.
L’acquéreur se porte fort de la solvabilité et de la compétence de son mandataire; chacun reste responsable
de son achat, même si une autre personne est indiquée
comme acquéreur.
5. Garantie
L’adjudication se fera sans aucune garantie de la part du
commissaire-priseur chargé de la vente et de l’huissier
de justice instrumentant, entre autres concernant
l’authenticité. Les lots et objets d’art sont vendus dans
l’état dans lequel ils se trouvent à l’endroit de l’expositon
et de la vente, et sans aucune garantie. Les acquéreurs
sont censés avoir examiné les lots et objets d’art et avoir
fait leur offre en toute connaissance de cause. Les prix
d’estimation cités dans le catalogue ont une valeur strictement informative. Le catalogue sur papier prévaut sur la
version électronique. Dans des cas exceptionnels, la vente
d’un objet d’art peut être annulée et le prix d’ajudication
remboursé à l’acquéreur s’il retourne l’objet acheté dans
les trois semaines, avec la preuve qu’il s’agit d’une falsification, et pour autant que l’objet soit resté dans le même
état qu’au moment de la vente.
6. Indivisibilité et particularité
Toutes les obligations découlant de la vente reposent de
droit, conjointement et indivisiblement, tant pour les personnes juridiques que pour les personnes physiques, sur
tous ceux qui achètent pour un compte commun, sur
l’acquéreur final et ceux qui ont acheté pour lui, sur les
cautions entre elles et ceux pour qui ils se portent caution,
ainsi que sur les héritiers et ayants cause de chacune des
personnes mentionnées ci-dessus.
7. Paiement du prix d’achat et des frais par
l’acquéreur
L’acquéreur en salle et celui qui a enchéri par ordre d’achat,
par téléphone ou par courrier électronique doit payer
le prix d’achat, majoré de 22% sur le prix d’adjudication
dans la salle, TVA incluse, pour les frais, à la SALLE DE
VENTES BERNAERTS, immédiatement après la vente ou
au moment de l’enlèvement des lots. Les enchérisseurs de
la vente simultané en internet (webcast) doivent payer le
prix d’achat majoré de 26% sur le prix d’adjudication ou
majoré de 30% sur le prix d'adjudication dans la vente
dite 'silent sale' (timed online). Chaque lot donne lieu en
outre au paiement de frais administratifs d’un montant de
€ 2, majorés du droit de suite éventuel. Le droit de suite
s’applique pour les artistes des pays membres de l’Union
européenne et des pays en dehors de l’Union européenne
où selon la loi le droit de suite est applicable, et cela jusqu’à
70 ans après l’année du décès de l’artiste, pour les lots
dont le prix du marteau est de € 2.000 ou davantage. Le
droit de suite est calculé comme suit: - 4 % sur la partie
du prix du marteau jusqu’ à € 50.000 inclus; - 3 % sur
la partie du prix du marteau de € 50.000,01 jusqu’ à
€ 200.000 inclus; - 1 % sur la partie du prix du marteau de €
200.000,01 jusqu’ à € 350.000 inclus; - 0,5 % sur la partie
du prix du marteau de € 350.000,01 jusqu’ à € 500.000
inclus; - 0,25 % sur la partie du prix du marteau supérieur à
€  500.000. Le montant total de ce droit ne pourra pas
excéder le montant de € 12.500. (Loi du 4 décembre 2006
et A.R. du 2 août 2007). Seuls des billets de banque en
euro (jusqu’à un montant de € 2.999 par objet, frais inclus)
ou des chèques garantis par une banque belge (ou carte
Bancontact) seront acceptés pour le paiement du prix
d’achat et des frais. Les frais d’encaissement des chèques
seront à charge de l’acquéreur. Ce point doit être mentionné
sur chaque chèque. En cas de paiement par le biais d’un
chèque non certifié, la remise des lots peut être suspendue
jusqu’à l’inscription au crédit. Les paiements par carte de
crédit (Mastercard, Eurocard ou Visa) impliquent un coût
de 1,50% sur le prix d’adjudication.
8. Compensation - confusion
L’acquéreur ne peut invoquer ni la compensation, ni la
confusion, ni l’article 1653 du Code Civil belge concernant
le trouble de l’acquéreur.
9. Réadjudication - folle enchère
Si l’acquéreur, celui à qui un lot est adjugé, la caution et/
ou le mandataire indiqué restent en défaut de remplir
immédiatement les obligations prescrites dans les pré-
sentes conditions ou de satisfaire immédiatement à une
des conditions de vente, le lot peut être remis en vente
pour folle enchère à charge de celui à qui il a été adjugé.
La remise en vente se fait par l’huissier de justice déjà prié,
dans les mêmes conditions de vente. L’acquéreur resté en
défaut est tenu de payer la différence entre le prix d’achat
et celui de la réadjudication, sans qu’il puisse réclamer le
solde éventuel au cas où la nouvelle vente atteint un prix
de vente plus élevé. Ce solde revient à l’apporteur/vendeur
ou au masse des créanciers unis. Le fol enchérisseur est
tenu en outre au paiement des frais provoqués par sa négligence et par la réadjudication, ainsi que des autres frais de
toute nature, sans préjudice des dommages-intérêts pour
quelque raison que ce soit. La remise d’un chèque bancaire
qui n’est pas payé immédiatement à la première présentation, vaut comme omission de paiement,sans préjudice de
l’application de la loi pénale s’il y a lieu, ni de l’indemnité
pour frais de protêt, d’escompte et autres.
10. Transfert de propriété - mesures
conservatoires
Dès l’adjudication, tous les risques afférents aux achats
seront à la charge de l’adjudicataire. Le lot est transmis dans l’état dans lequel il se trouve au moment de
l’adjudication, avec tous ses vices apparents et cachés.
Dès l’adjudication, le lot doit être conservé avec le plus
grand soin. L’acquéreur doit cependant prendre toutes
les mesures utiles pour la conservation du lot. A partir de
l’adjudication, les lots ne restent plus sur place qu’aux risques et à la charge de l’acquéreur, qui est seul responsable du lot qu’il a acheté.
11. Etat des lots - exposition
Vu que les lots et les objets d’arts ont été exposés avant
la vente publique, et que les conditions de vente ont
été communiquées, l’acquéreur est censé être informé
entièrement, personnellement et sur sa propre responsabilité de l’état des lots et des objets d’art. Il n’a aucun recours contre la SALLE DE VENTES BERNAERTS,
contre l’huissier de justice instrumentant ou contre le
commissaire-priseur, pour erreur, imprécision ou négligence dans la description des lots et des objets d’art, ni
pour dérangement, gêne, l’état des lots et objets d’art,
leur réparation ou leur restauration. Toutes les données
concernant les lots et les objets d’art dans les catalogues,
annonces, brochures ou toute autre communication
écrite de la SALLE DE VENTES BERNAERTS, et plus
particulièrement leur description, ne sont fournies qu’à
titre d’information et sous toute réserve. Ni la SALLE DE
VENTES BERNAERTS, ni l’huissier de justice instrumentant n’assume de responsabilité à cet égard. La vente est
précédée d’une exposition pendant laquelle la SALLE
DE VENTES BERNAERTS se tiendra à la disposition du
public pour lui fournir des renseignements au mieux
de ses possibilités; l’exposition a pour but de permettre
un examen minutieux de l’état de conservation et de la
qualité des lots ainsi que de donner des indications sur
les vices ou inexactitudes éventuels dans la description
du catalogue. Le public peut en outre faire appel à la
SALLE DE VENTES BERNAERTS ou à un expert choisi
par l’amateur, en vue d’un examen approfondi et ce, pendant toute la durée de l’exposition. La SALLE DE VENTES
BERNAERTS n’est pas disposée à reprendre le lot si la
description du catalogue est révoquée pendant la vente
et que la bonne description est donnée oralement au
public. Chaque visiteur est responsable des dégâts qu’il
cause aux objets et lots exposés, même s’ils sont la conséquence du hasard ou sont involontaires. De même, les
dispositions de l’article 2280 du Code Civil s’appliquent à
cette vente publique.
12. Entrée en jouissance - enlèvement
L’acquéreur qui a payé entièrement le prix d’achat et les
frais entre en jouissance du lot vendu. Lors de l’enlèvement,
il est tenu de présenter un carton d’enchères. Aucun lot ne
peut être enlevé pendant la vente même. Sauf autorisation
expresse de la SALLE DE VENTES BERNAERTS, aucun lot
ne sera livré avant le paiement intégral du prix d’achat et
des frais. Les dommages occasionnés lors de l’enlèvement
ou du déplacement des lots sont à charge et aux risques
de l’acquéreur. Lorsque le délai d’enlèvement est passé,
un intérêt de 1% par mois sur le prix d’adjudication sera
porté en compte, avec un minimum € 5 par jour et par lot.
Pour le délai d’enlèvement nous renvoyons aux conditions
spécifiques de la vente imprimées dans le catalogue et à
consulter sur le site web.
13. Remboursement
Au cas où la SALLE DE VENTES BERNAERTS, pour quelque raison que ce soit, est tenue de rembourser les fonds
qui lui ont déjà été versés, aucun intérêt ne pourra être
compté sur cette somme.
14. Offres écrites et par téléphone
Sur base d’un ordre écrit, la SALLE DE VENTES BERNAERTS se charge gratuitement des ordres d’achat de
ses clients. L’achat des lots devra se faire de la façon la
moins chère possible, pour autant que les prix limites ou
les autres offres éventuelles le permettent. Les prix limites
fixés par téléphone sont acceptés aux risques du vendeur.
Ils doivent être confirmé par lettre ou par fax muni de la
signature de l’enchérisseur. Un formulaire d’offre écrite
peut être demandé dans les bureaux ou dans la salle
d’exposition de la SALLE DE VENTES BERNAERTS. Les
offres écrites doivent être remises dûment complétées
et signées à la SALLE DE VENTES BERNAERTS ou à ses
préposés, avant le début des enchères ou lui être parvenues par lettre (recom mandée) avant ce moment, ceci
aux risques de l’enchérisseur par écrit en cas de réception tardive de l’offre écrite. Ces offres ne sont pas des
ordres d’achat ni des commissions, mais des commandes
d’acheter au prix indiqué. En cas d’enchère égale, l’offre
orale a priorité sur l’offre écrite. Le commissaire-priseur
n’est pas tenu d’en avertir au préalable le public. Les ordres d’achat ainsi que des offres par téléphone sont une
facilité pour les clients. Bernaerts n’est pas responsable
pour avoir manqué d’exécuter un ordre par erreur ou pout
toute autre cause (technique ou autre). Dans le cas de
plusieurs ordres d’achat identiques, le premier arrivé aura
la préférence.
15. Dommages
Chaque visiteur est responsable des dommages qu’il
-cause aux objets et lots exposés.
16. Tribunal compétent
Tous les litiges portant sur la vente tombent, le cas échéant, sous la compétence exclusive des tribunaux d’Anvers,
quel que soit le domicile des parties. Au cas où il est fait
appel à des traductions des présentes conditions de vente,
c’est le texte néerlandais qui prévaut.
17. Stockage
Lorsque le délai d'enlèvement est passé, des frais de stockage (€5 par jour et par lot) seront à charge du nouveau
propriétaire.
advertentie
nr. 179
januari – februari 2016
jaargang 30
1 Alain Badiou
Het onbehagen van de zonen in de
hedendaagse ‘cultuur’
5 Timmy De Laet
De erfenis van de toekomst. Over de
dialectiek tussen vernieuwing en traditie
in hedendaagse dans
17 Christophe Van Gerrewey
De grenzen van een kunstwerk.
Dominique Gonzalez-Foerster (en Marcel
Duchamp) in Centre Pompidou
Traditie (3) / esthetische
opvoeding
Tradities worden doorgegeven van generatie op generatie. Volgens Alain Badiou
wijst een symptoom van ons hedendaagse
onbehagen – door hem de ‘groeiende
verwarring van onze zonen’ genoemd – er
evenwel op dat ‘de symbolische organisatie’ van die overdracht spaak gelopen
is. Badiou stelt vast dat de ‘wet van de
Vader’ – die traditioneel de overgang van
de adolescentie naar de volwassenheid
regelde – vervangen is door de anonieme,
‘asymbolische’ en alles gelijkmakende
‘wet van de markt’, die zich overigens duidelijk manifesteert in de relatief recente
‘figuur’ van de jeugdbende. De enige
volwassenwording die ‘onze zonen’ nog is
toegestaan, bestaat erin zich als een ‘verdienstelijk lichaam’ [corps méritant] aan
die markt te onderwerpen. Wie dit weigert, rest twee illegitieme initiatievormen:
het ‘persverse lichaam’ (dat zichzelf van
de volwassenwording afsluit) en het ‘geofferde lichaam’ (bij uitstek belichaamd
door de terrorist). Op drastische en uiterst actuele wijze – denk aan de recente
aanslagen in Parijs én de collectieve seksuele aanrandingen in Duitsland – ondergraaft Badiou onze illusie als zouden wij
‘verdienstelijke’ burgers niets met ‘jongerenbendes’ of ‘terroristen’ te maken
hebben. Badiou stelt ook een alternatieve
initiatievorm voor: ‘Tegen het verdienstelijke lichaam dat kennis gebruikt om zijn
carrière op te schroeven, kan het subject
een echte vrije intellectuele uitvinding in
stelling brengen, de belangeloze vreugde
van wetenschap en kunst, de idee die zich
weigert te onderwerpen aan het financiele universum van de techniek.’
Timmy De Laet stelt in zijn bijdrage
over de verhouding tot de traditie in de
hedendaagse dans vast dat de wijd verspreide mythe van een ‘traditie zonder
traditie’ – die onder meer de ‘Vlaamse
golf ’ van de jaren tachtig omgaf – sinds
de jaren negentig vervangen wordt door
een toenemende aandacht voor traditie.
Onder meer via drie voorstellingen van
Jérôme Bel toont hij een verschuiving aan
van een afstandelijk-ironische naar een
lichamelijke relatie. Zou dit verlangen
naar belichaming van de traditie een
symptoom kunnen zijn van het onbehagen dat Badiou analyseert?
Hermann Pitz reflecteert over zijn
‘iconoclastische’ verhouding tot traditie
(hij is geboren in 1956), zijn omgang met
traditie in het kunstonderwijs (als docent
aan de Akademie der Bildenden Künste
München) en over de manier waarop jongere kunstenaars met tradities omgaan.
Hoewel de band met de traditie losser
wordt, is er van een afwijzende houding
ten aanzien van het verleden bij jongere
kunstenaars geen sprake meer, integendeel: de laptop- en internetgeneratie
blijkt gek te zijn op analoge technieken.
Christophe Van Gerrewey bespreekt de
overzichtstentoonstelling 1887-2058
van de negen jaar jongere Dominique
Gonzalez-Foerster (DGF) (°1965) in Centre
Pompidou. Die blijkt bol te staan van verwijzingen naar Marcel Duchamp. Een bewijs van liefde voor de traditie? Die liefde
blijkt paradoxaal te zijn: door Duchamps
project voort te zetten bekent DGF zich
immers tot de ‘moderne traditie van de
breuk met het traditionele kunstwerk’.
Steyn Bergs gaat in gesprek met Riet
Wijnen (°1988), die een bijzondere fascinatie koestert voor de ‘constructie van
de geschiedenis’ en voor de vooroorlogse
abstracte kunst. Wijnens verlangen om
zich met deze traditie te identificeren gaat
zelfs zover dat ze bij wijze van kunstwerk
een historisch tijdschrift heeft heruitgebracht! Tot slot analyseert Fieke Konijn
een (lucide) voorbeeld van de kunsthistorische trend om Landmark Exhibitions
‘tot leven te wekken’: Auf der Suche nach
0,10 – Die letzte futuristische Ausstellung
der Malerei (Fondation Beyeler, Riehen/
Basel, 2015-2016) over de mythische
0,10-tentoonstelling van de Russische
avant-garde (Petrograd, 1915-1916).
P706236
en kritische debat over kunst voe-
www.dewitteraaf.be
21 Fieke Konijn
De speurtocht naar 0,10, De laatste
futuristische tentoonstelling van de
schilderkunst (Petrograd, 1915-1916)
18 Steyn Bergs
Het gesprek als methodiek. Gesprek met
Riet Wijnen
11 Hermann Pitz
Verborgen traditie in de dataroom
De Witte Raaf wil het intellectuele
België – Belgique
P.B.
BRUSSEL X
3 / 2964
redactie & administratie: DWR/TWR vzw
Postbus 1428 – 1000 Brussel 1
t.: 32(0)2 223.14.50 – email [email protected]
dertigste jaargang – ISSN 0774-8523
verschijnt tweemaandelijks – 14.000 ex.
afgiftekantoor Brussel X
toegelaten gesloten verpakking Brussel X 3/187
Ondertussen 1–28
den met interviews, diepgaande
hedendaagse ‘cultuur’
essayistiek en kritiek. In de vorm
van een gratis meeneemkrant en
een vrij toegankelijke website is
het tijdschrift altijd en voor iedereen beschikbaar. Om die taak te
Aernout Mik
kunnen blijven vervullen, is uw
Middlemen, 2001, videostill. Courtesy de kunstenaar & carlier | gebauer, Berlijn
AlAIN BADIOu
Zoals Freud benadrukt is een ‘cultuur’ ook
altijd het vermogen om een symbolische
orde van de ene generatie op de andere over
te dragen. Gebruikmakend van de gedurfde
essays waarin hij de historische gestalten
van deze overdracht probeert af te bakenen,
zou ik het hier willen hebben over een
belangrijk symptoom van ons ‘onbehagen’,
een term die ik in precies dezelfde zin als
Freud gebruik om de eigentijdse, naoorlogse
kwetsbaarheid aan te duiden van alles wat
zich als symbolische organisatie aan het
bewustzijn voordeed.
Dit symptoom is de groeiende verwarring
van onze zonen, een verwarring waar om
allerlei subtiele redenen meisjes in onze
maatschappijen grotendeels aan ontsnappen.
Vanzelfsprekend is deze tekst opgedragen
aan mijn drie zonen Simon, André en
Olivier. Ze hebben me alledrie, op een soms
wat ruwe manier, iets bijgebracht over waar
het om gaat.
Ik ga uit van een conceptuele mythe. Deze
krijgt haar beslag in de verzameling teksten
van Freud die, naast uiteraard Het onbehagen in de cultuur, bestaat uit Totem en taboe
en De man Mozes en de monotheïstische reli-
gie. In de stijl van grondleggers à la Hegel
vertelt Freud ons een verhaal in drie grote
hoofdstukken. Het eerste is dat van de oerhorde, waar een genietende vader zich alle
vrouwen toe-eigent en een opstand van de
zonen de moord op de vader inleidt – de oorsprong van een pact waarmee de zonen zich
onderling organiseren om de situatie zo
egalitair mogelijk op te lossen. Het tweede
hoofdstuk is de sublimatie van de dode
vader als Wet in de figuur van de enige God.
De vader is hier opnieuw een hooghartige
hoeder en een strenge toeverlaat, maar we
moeten ons ervan bewust zijn dat de reële,
vermoorde vader slechts in de gedaante van
de symbolische Vader terugkeert. Het derde
hoofdstuk betreft het aandeel – binnen het
christendom – van de zoon in de glorie van
de vader, ten koste van een erg gewelddadige initiatie, namelijk de initiatie van de zoon
van God in wat de mensheid zichzelf aandoet op het vlak van marteling en dood.
Ik maak drie opmerkingen over wat dit
verhaal ons vandaag de dag kan bijbrengen, voor zover we ons nagenoeg tot zijn
structuur beperken.
In de eerste plaats moeten we het hebben
over de vader. In het eerste verhaal komen
we een reële, genietende vader tegen die
niets van zijn monopolie op het genot wil
afstaan. Aan de kant van de zoon zien we
het niet minder reële, actieve gegeven van
een agressie die slechts door moord kan
gestild worden. In het tweede verhaal treffen we de symbolische vader aan: hij berust
zeker op de reële vader, maar keert terug op
de plaats van de Ander, zoals Lacan zou zeggen. Aan de kant van de zoon vinden we –
als door een omkering van de agressie die
door de reële vader werd opgewekt – de verering van de grote Ander, dus een personage van grenzeloze onderwerping. Ten slotte
zouden we kunnen zeggen dat we in het
derde verhaal, dat van het christendom, de
imaginaire vader treffen. De vader wordt
namelijk naar een soort achterplan verwezen, hij vormt zoiets als de achtergrond
voor het handelen van de zoon. Hij wordt de
fictieve totaliteit van de drie instanties, hij is
zowel vader als drie-eenheid. In het reële en
het symbolische zijn deze drie instanties
echter niet-totaliseerbaar, zodat de vader
slechts aan de schijn verwant kan zijn.
Ziedaar de elementaire gestalten van de
vader in wat Freud ons vertelt.
Maar het is de zoon die ons interesseert.
In dit verhaal is de wording van de zoon een
dialectische constructie, of preciezer: het
model van alle klassieke dialectische constructies. Want de zoon bereikt per slot van
rekening slechts een plaats waar de volledige verzoening met de vader zich voltrekt –
dewitteraaf_179.indd 1
financiële steun nodig. Met een
klein bedrag geeft u te kennen
dat u een blad als De Witte Raaf
belangrijk vindt.
13/01/16 16:06
abonnement : € 25,00
steunabonnement : vanaf € 50,00
(bedrag naar keuze)
ABONNEMENT + BOEK : € 37,50
overschrijving op naam van vzw De Witte
Raaf op rekeningnummer BE33 4222 1816
1146 met vermelding van uw naam, adres,
e-mailadres en mededeling ‘Abo DWR’, of
betaal met paypal via de website www.
dewitteraaf.be / meer info: thomas@dewitte
raaf.be
www.dewitteraaf.be
Abonnees krijgen de kans om boeken
uit onderstaand DWR-boekenaanbod te
bestellen aan een voordelige prijs:
— Carl Einstein, Bebuquin of de dilettanten van het wonder, Yves Gevaert,
1912 (vert. 1998).
— Dirk Lauwaert, Artikels, Yves Gevaert,
1996.
— Frank Vande Veire, De geplooide
voorstelling. Essays over kunst, Yves
Gevaert, 1997.
— Koen Brams & Dirk Pültau, The
Clandestine in the Work of Jef Cornelis,
Jan Van Eyck Academie, 2009.
— Daniël Robberechts, Dagboek ’68-’69,
Het Balanseer, 2010.
— Dirk Lauwaert, Onrust, Het Balanseer,
2011.
— Dirk Lauwaert, De Geknipte Stof.
Schrijven over mode, Lannoo, 2013.
— Koen Brams, Ulrike Lindmayr, Dirk
Pültau (Editors), Opus 1. The Artist’s
Beginnings, Roma Publications, 2015.
ruimte voor oude en nieuwe kunst
www.museumstraat25.be
P L AT F O R M
CON C E RTE N
PLATFORMCONCERTEN is een concertenreeks klassieke muziek waar muzikanten concerteren in een steeds wisselende expositieruimte.
De kunstwerken die het huis Bernaerts worden
toevertrouwd voor openbare veiling dienen als inspiratiebron en klankwand voor de muziek.
PLATFORMCONCERTEN gaat elke donderdagavond van de expodagen door in zaal
Platform, een voormalige bioscoop annex veiling- en
tentoonstellingsruimte.
PLATFORMCONCERTEN biedt haar luisteraars
na de voorstelling de mogelijkheid (al dan niet met
een glaasje) een rondleiding te volgen om stil te staan
bij bepaalde kunstwerken.
Nico Baltussen (viool) december 2015
Eliane Rodrigues (piano) maart 2016
Jan Van Elsacker (tenor) & Thomas Boysen (theorbe-luit) mei 2016
Wim De Cock (altviool), Ellen De Cock (piano), Hans Van Hulle (klarinet) juni 2016
P L AT F O R M
PROG RA MM A
20 OKTOBER 2016
16 MAART 2017
CARLO WILLEMS vibrafoon
SYLVIE ERAUW marimba
WIETSE BEELS viool
RAPHAEL BELL cello
Expo: Modern| Actueel
Expo: Modern| Actueel
8 DECEMBER 2016
27 APRIL 2017
DIDIER FRANÇOIS nyckelharpa
PHILIPPE MALFEYT renaissance
luit, theorbe
FORLANA CONSORT O.L.V.
WOUTER BOSSAER I.S.M.
LUDWIG POIGNIE
Expo: Oude Meesters
Expo: Oude Meesters
26 JANUARI 2017
15 JUNI 2017
Tooten Trio:
ORSOLYA HORVATH viool
MARC TOOTEN altviool
LUC TOOTEN cello
MARC TOOTEN altviool
WIM DE COCK altviool
& ELLEN DE COCK piano
Expo: Kunst &Antiek
Expo: Kunst &Antiek
Tickets via platformconcerten.be
€ 18 (€ 12 studenten)
€ 25 (incl. catalogus)
Abonnementen via [email protected]
€ 90 euro voor 6 concerten + catalogus + drankje
via overschrijving op rek.nr. BE64 1112 5123 5552
Elke donderdag van expo
Start stipt om 20u15
Einde voorzien rond 23u
Zaal Platform
Verlatstraat 16-22
2000 Antwerpen
+32 3 248 19 21