Prawa człowieka

Download Report

Transcript Prawa człowieka

Prawa człowieka

Każdemu człowiekowi przysługują prawa , które są Niezbywalne i nienaruszalne. Państwo ma za zadanie Ochronę tych praw. Są one fundamentem demokracji , Wolności , sprawiedliwości oraz pokoju.

Najważniejsze dokumenty w historii prawodawstwa cz.1 :

1215 - Magna Charta Libertatum – Wielka Karta Swobód . Przyznawała feudałom prawo oporu przeciwko królowi w razie naruszenia przez niego praw w niej zawartych.

1573 - Konfederacja Warszawska - dokument uważany jest za początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej.

Najważniejsze dokumenty w historii prawodawstwa cz.2 :

1789 - Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela – akt uchwalony przez rewolucję francuską. Dawała wolność i równość wszystkich obywateli. 1948 – Powszechna Deklaracja Praw Człowieka dokument został uchwalony przez ONZ. Akt ten chroni prawa człowieka.

Najważniejsze dokumenty w historii prawodawstwa cz.3 :

1966 – Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka – dwie umowy międzynarodowe uchwalone przez Zgromadzenie ONZ. Jest jednym z dwóch źródeł prawa międzynarodowego.

Artykuł

1

z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Cyt. – Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod

względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w

duchu braterstwa.

Święto uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Dzień 10 grudnia – w rocznice uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obchodzi się na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Jakie mamy prawa? Cz.1

Prawa dzielą się na trzy generacje: 1.Generacja – prawa osobiste i polityczne: -prawo do życia, -wolność osobista, -wolność od niewoli i poddaństwa, -wolność wypowiedzi, -prawo do własności, -prawo do obywatelstwa, -prawo do sądu.

Jakie mamy prawa? Cz.2

2.Generacja - prawa ekonomiczne , socjalne i kulturalne: -prawo do pracy, -prawo do nauki, -prawo do ochrony zdrowia, -prawo do zabezpieczenia społecznego, -prawo do urlopu i wypoczynku, -prawo do korzystania z dóbr kultury.

Jakie mamy prawa? Cz.3

3.Generacja – prawa kolektywne, solidarnościowe: -prawo do życia w pokoju, -prawo do rozwoju, -prawo do zdrowego środowiska naturalnego, -prawo dostępu do informacji, -prawo do wspólnego dziedzictwa ludzkości, -prawo do pomocy humanitarnej.

Organizacje pozarządowe,cz.1

Na świecie istnieją organizacje pozarządowe praw człowieka .Są to międzynarodowe organizacje niezależne od rządów krajów. Ujawniają one oraz wskazują na działania rządów powodujące łamanie praw człowieka. Dokonują tego tylko metodami pokojowymi, między innymi prowadząc edukację, występując w szczególnych sprawach sądowych w obronie ludzi pokrzywdzonych, organizując akcje obywatelskie (np. pisanie listów do rządów) itp.

Organizacje pozarządowe,cz.2

Organizacje walczące w obronie praw człowieka: -Amnesty International, -Helsińska Fundacja Praw Człowieka, -Human Rights Watch, -Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć

Jak bronić swoich praw? Cz.1

Nawet najbardziej precyzyjne zapisy mówiące o naszych prawach nie byłyby wiele warte, gdyby nie istniały mechanizmy wymuszające ich respektowanie.

Prawa mówiące o tym, w jaki sposób można bronić swoich uprawnień, nazywane są prawami proceduralnymi. Określają one, co może uczynić człowiek, który uważa, że władze potraktowały go niesprawiedliwie.

Jak bronić swoich praw? Cz.2

Podstawowym środkiem ochrony praw i wolności w Polsce jest droga sądowa. W przypadku , gdy sąd uzna winę władzy publicznej, poszkodowany ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona.

Może on wnieść skargę konstytucyjną bezpośrednio do Trybunału Konstytucyjnego. Może też zwrócić się z prośbą o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jakie prawa mają dzieci?

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło 20.11.1989r.

konwencję o prawach dziecka, jest to traktat międzynarodowy, powszechny .Wszedł w życie 02.09.1990r.Polska ratyfikowała go 30.09.1990r.

Prawa dziecka: -życia i rozwoju, -nazwiska, uzyskania obywatelstwa, -wychowanie się w rodzinie, -zachowania tożsamości, w tym swego nazwiska i Pochodzenia.

Prawa kobiet, cz.1

W XIX wieku stopniowo coraz więcej ludzi uzyskiwało prawa wyborcze –jednak zawsze dotyczyło to jedynie mężczyzn. Sufrażystki walczące o równouprawnienie kobiet uważały to za niesprawiedliwe. W końcu ich walka została uwieńczona powodzeniem. Jako pierwsze prawa wyborcze uzyskały w 1869 r.

mieszkanki Wyoming w Stanach Zjednoczonych. W Europie najwcześniej – w 1906 r. do udziału w wyborach dopuściła kobiety Finlandia.

Prawa kobiet, cz.2

Polska do powszechnych wyborów wprowadziła w 1919 r. po odzyskaniu niepodległości. Najdłużej opierała się Szwajcaria, gdzie kobiety uzyskały prawa wyborcze na szczeblu federalnym w 1973 r.