8-Kunu-mase-PPT

Download Report

Transcript 8-Kunu-mase-PPT

Alytaus r. Pivašiūnų gimnazija Robertas Naujokaitis, 8klasė Fizikos mokytoja – Evelina Džervienė

Kūno masė

2015m.

SVORIS Fizikinis dydis, nurodantis daiktą veikiančios gravitacinės jėgos dydį. Kasdieninėje kalboje „svoris“ dažnai laikomas masės sinonimu.

MASĖ Inertiškumas yra viena svarbiausių kiekvieno kūno savybių, nes nuo jo priklauso pagreitis, kurį kūnas įgyja sąveikaudamas su kitais kūnais. Kūno inertiškumui apibūdinti fizikoje naudojamas dydis, vadinamas mase.

Masė - inertiškumo matas. Sl sistemoje masės vienetas kilogramas (kg).

SVORIS IR MASĖ Šiuolaikinėje mechanikoje svoris ir masė yra visiškai skirtingi dydžiai: masė apibūdina medžiagos kiekį, tuo tarpu svoris yra jėga, atsiradusi dėl medžiagą veikiančios gravitacijos.

Tačiau šio skirtumo pripažinimas yra gana naujas, ir daugelyje kasdienių situacijų žodis „svoris“ dar dabar vartojamas kalbant apie masę. Pavyzdžiui, sakome, kad daiktas „sveria penkis kilogramus“, nė nepagalvoję, kad kilogramas yra masės vienetas.

KŪNO SVORIS Kūno svoriu vadiname jėgą, kuria žemės traukiamas kūnas veikia atramą arba pakabą. Kūno svoris nėra pastovus dydis.

Jeigu atrama arba pakaba nejuda arba juda tolygiai, svoris apskaičiuojamas pagal formulę: P = mg.

Niutono visuotinės traukos dėsnis: Ant didelio kūno (žvaigždės, planetos) esančio objekto svoris išreiškiamas Niutono visuotinės traukos dėsniu.

F – kūno svoris, G – gravitacinė konstanta, M – didžiojo kūno masė, m – mažojo kūno masė, R – didžiojo kūno spindulys.

Svorio SI sistemos matavimo vienetas, kaip ir jėgos, yra niutonas (N). Jis gali būti išreikštas ir pagrindiniais vienetais: 1 N = 1 kg·m/s².

IZAOKAS NIUTONAS Seras Izaokas Niutonas anglų fizikas, matematikas,astronomas, alchemikas, filosofas. Jis sukūrė tris Niutono dėsnius: 1.Inercijos dėsnis.

2.Kūną veikiančios jėgos,masės ir pagreičio sąryšis.

3.Veiksmo ir atoveiksmio dėsnis.

INERCIJA IR MASĖ Inercija – tai kūnų siekimas išlaikyti esamą būseną.

Masė – kūnų inertiškumo matas. SI sistemoje žymima [m]=1kg.

Pasikeitus žmogų veikiamai inercijai pasikeičia ir kūno masės pasiskirstymas.

Inercinė masė – kūno inertiškumo matas. Dydį apibrėžė Izaokas Niutonas ir panaudojo savo antrajame dėsnyje.

Aktyvioji gravitacinė masė – kūno kuriamo gravitacino lauko stiprumo matas. Kuo stipesnis kuriamas laukas, tuo didesnė aktyvioji gravitacinė masė.

Pasyvioji gravitacinė masė – matas jėgos, kurios yra veikiamas kūnas esantis kažkokio stiprumo gravitaciniame lauke. Kuo didesnė kūno pasyvioji gravitacinė masė, tuo stipresnė jėga veiks kūną, pvz., žemės gravitaciniame lauke.

KŪNO MASĖS INDEKSAS (KMI) Kūno masės indeksas – žmogaus masės ir ūgio kvadrato santykis, medicinoje ir mityboje naudojamas kaip rodiklis, leidžiantis įvertinti ar žmogaus masė yra normali.

SVORIS IR KOSMOSAS Svoris yra reliatyvus. Jei žmogus Žemėje sveria 70 kg, kitoje planetoje jis gali būti sunkesnis arba lengvesnis. Pavyzdžiui, dujų milžine Jupiteryje tokio žmogaus svoris sieks 165 kilogramus. Kuo masyvesni daiktai ir planetos, tuo stipriau jie traukia vienas kitą.

Tam, kad įveiktų Žemės trauką, raketa turi skristi ne mažiau kaip 11,2 kilometrų per sekundę greičiu. Tik tuomet joje sėdintiems žmonėms pavyks ištrūkti iš gimtosios planetos gravitacijos gniaužtų ir pasiekti kitas planetas. Palyginkite, keleivinis lėktuvas skrenda vidutiniškai 0,25 kilometro per sekundę , o automobiliai autostradoje Vilnius-Klaipėda - tik 0,03 0,04 km/sek. greičiu.

VIENOS PAKOPOS RAKETOS Vienos pakopos raketos gali skrieti žema orbita aplink Žemę, tačiau nepajėgios visiškai išsiveržti iš Žemės traukos lauko. Todėl imta kuri kelių pakopų raketas. Kai išdega vienos pakopos kuras energija nebegaminama, pakopa atsiskiria nuo raketos ir nukrenta. Taip sumažėja krovinio svoris, ir raketos išneša kosminį aparatą iš žemos orbitos aplink Žemę į kosmosą.

Sunkios ir didelės raketos nesugebėjo pakilti į kosmosą, sumažinus jų svorį – išskristi į kosmoso erdvę pavyko.

ŽEMĖS TRAUKA Laisvojo kritimo pagreitis arba gravitacijos pagreitis yra pagreitis kūno, kuris juda veikiamas vien Žemės (ar kito dangaus kūno) traukos jėgos. Visi traukos jėgos veikiami daiktai krenta tuo pačiu pagreičiu. Tai reiškia, kad paleidę kristi nuo stogo du to paties dydžio, bet skirtingo svorio kamuolius, jie žemės paviršių pasieks tuo pačiu metu. Nors Žemė traukia sunkesnius objektus smarkiau, jie negreitėja sparčiau už lengvesnius daiktus dėl didesnės inercijos.

PASITIKRINKIME:

Koks yra pirmasis Niutono d

ė

snis ?

1.Kūno įgyjamas pagreitis yra tiesiogiai proporcingas kūną veikiančių jėgų atstojamąjai ir atvirkščiai proporcingas kūno masei. a=F/m 2.Dviejų kūnų sąveikos jėgos yra lygaus dydžio ir priešingų krypčių. F1=-F2 3.Egzistuoja tokios atskaitos sistemos, kuriose kūnas yra rimties būsenos arba juda tolygiai ir tiesiaeigiškai, jei jį veikiančių jėgų atstojamoji lygi nuliui.

Teisingas atsakymas nr 3

ia

Kas yra inercija ?

1. Inercija tai kūnų savybė išlaikyti rimtį arba tiesiaeigį tolyginį judėjimą.

2. Fizikinis dydis, rodantis masės kiekį tūrio vienete. 3. Fizikinis dydis, intuityviai suvokiamas kaip medžiagos kiekio matas.

Teisingas atsakymas nr 1.

Kas suformulavo pirmąjį Niutono dėsnį?

1. Galilėjas Galilėjus 2. Izaokas Niutonas 3. Džeimsas Vatas

Teisingas atsakymas nr 2.

Kuo didesnė kūno masė......

1. tuo jis inertiškesnis.

2. Tuo jis lengvesnis 3. Tuo jis didesnis

Teisingas atsakymas nr 2

KOKS YRA INERCIJOS DĖSNIS ?

1. Jeigu kūno nepaveikia kiti kūnai jis išlaiko rimtį arba juda tiesiai ir tolygiai.

2. Dviejų kūnų sąveikos jėgos yra lygaus dydžio ir priešingų krypčių. F1=-F2

Teisingas atsakymas nr 1

KODĖL BŪTINA VIENU METU STABDYTI VISUS TRAUKINO VAGONUS ?

1.

2.

3.

Nes jie susidurs Kad graičaiu sustotu Geresnis sukibimas

Teisingas atsakymas nr 1

KODĖL ĮSIBĖGĖJOS GALIMA NUŠOKTI TOLIAU NEGU IŠ VIETOS ?

1.

2.

3.

Geriau atsispiri nou žemes Netaip priešinasi vejas Visi atsakymai yra taisingi

Teisingas atsakymas nr 3

KAS SVERS DAUGIAU 1KG PLUNKSNU AR 1KG AKMENŲ ?

1.

2.

3.

Akmen ų Plunksn ų Abu tiek pat

Teisingas atsakymas nr 3.

DODĖL DRAUDŽIAMA PERBĖGTI GATVĘ PRIEŠ VAŽIUOJANTĮ AUTOMOBILĮ ?

1.

2.

3.

Suerzinsi vairoutoja Sukelsi avarine situatcija Abudu variantai taisingi

Teisingas atsakymas nr 2

KAIP INERCIJA PADEDA ŽAISTI KREPŠINĮ ?

1.

2.

3.

Sutaike pagreitį Pašokti Perduoti kamuolį

Teisingas atsakymas nr 2

AČIŪ UŽ DĖMESĮ!