BÚRSKÉ VÁLKY Před válkami  Státy Anglie, Francie, Německo, Belgie, Itálie, Portugalsko a Turecko si mezi sebe rozdělili Afriku.

Download Report

Transcript BÚRSKÉ VÁLKY Před válkami  Státy Anglie, Francie, Německo, Belgie, Itálie, Portugalsko a Turecko si mezi sebe rozdělili Afriku.

BÚRSKÉ VÁLKY

Před válkami

  Státy Anglie, Francie, Německo, Belgie, Itálie, Portugalsko a Turecko si mezi sebe rozdělili Afriku. Nezávislost si uchovalo Etiopské království (Habeš) a na jihu dvě Búrské republiky Transvaal a Oranžský svobodný stát.

Přírodní bohatství těchto republik přitahovalo anglickou pozornost. Když byla v Transvaalu objevena ohromně bohatá naleziště diamantů a zlata, začalo se podmaňování uskutečňovat prakticky. Iniciátorem byl Cecil Rhodes, který vypracoval plán na dobytí búrských republik ozbrojeným převratem v Transvaalu a současným vpádem z území anglické kolonie.

První Búrská válka

  1880-1881 Důvod: Britové se pokusili obsadit „praxi anexi“ v Transvaalu   Britové po řadě neúspěchů byly poraženi v bitvě na hoře Majuba Válka skončila 23.března 1881 tím, že Británie akceptovala Búrskou samosprávu

Druhá búrská válka

      1889-1902 Důvod: Búrové odmítli dát Britům občanství a práva kteří do země šli od roku 1887 kdy se v ní našla velká ložiska zlata. Boj začal poté co Britové odmítli stáhnout své jednotky ohrožující hranice Búrských republik Britové vyhráli, ale museli nasadit 500 000 mužů zatím co Búrské republiky obsahovali 85 000 dospělých mužů.

Britové začali stavět koncentrační tábory pro Búry a posílali tam i ženy a děti.

Válka skončila kapitulací Búrů v roce 1902, která znamenala konec Búrských republik Bylo jim slíbeno, že se jim v budoucnu dostane rozsáhlé samosprávy. Slib byl částečně splněn v roce 1910 založením Jihoafrické Unie