Виконала Учениця 11-Ф класу Боть Валерія Зміст 1 Загальна характеристика 2 Типи люмінесценції 3 Спектри люмінесценції 3.1 Принцип Франка – Кондона 3.2 Сталість спектра люмінесценції 3.3 Правило дзеркальної симетрії.

Download Report

Transcript Виконала Учениця 11-Ф класу Боть Валерія Зміст 1 Загальна характеристика 2 Типи люмінесценції 3 Спектри люмінесценції 3.1 Принцип Франка – Кондона 3.2 Сталість спектра люмінесценції 3.3 Правило дзеркальної симетрії.

Виконала Учениця 11-Ф класу Боть Валерія

Зміст

1 Загальна характеристика 2 Типи люмінесценції 3 Спектри люмінесценції 3.1 Принцип Франка – Кондона 3.2 Сталість спектра люмінесценції 3.3 Правило дзеркальної симетрії Левшина 4 Застосування

Речовина, у якій спостерігається люмінесценція, називається люмінофором.

Люмінесценція - нетепловое

світіння речовини, що відбувається після поглинання ним енергії збудження. Вперше люмінесценція була описана в XVIII столітті .

Люмінесцентне випромінювання виникає за рахунок квантових переходів атомів, іонів, молекул зі збудженого стану в основний чи менш збуджений, тому кожен атом, іон чи молекула люмінофора є центром люмінесценції.

Типи люмінесценції

виникає при пропущенні електричного діапазону) розколюванні люмінофорів

Спектром люмінесценції називають залежність інтенсивності люмінесцентного випромінювання від довжини хвилі світла, що випускається.

Найбільш прості - атомні спектри, в яких зазначена вище залежність визначається тільки електронною будовою атома. Спектри молекул набагато складніші внаслідок того, що в молекулі реалізуються різні деформаційні і валентні коливання.

Принцип Франка - Кондона

Частина електронної енергії при поглинанні і випусканні світла повинна витрачатися на збільшення коливань структури, перетворюватися на тепло. Явище спостерігається в результаті різкої зміни градієнта електронної енергії близько ядер при порушенні і релаксації.

Сталість спектра люмінесценції

Незалежно від способу збудження і довжини хвилі збуджуючого світла спектр люмінесценції залишається незмінним при даній температурі. Дане правило справедливе тільки у випадку використання одного і того ж середовища.

Правило дзеркальної симетрії Левшина

Спектральні лінії випускання і поглинання в координатах частоти є взаємним дзеркальним відображенням. Даною властивістю володіють в основному рідкі люмінофори; дослідження останніх років показали, що воно може бути справедливо і для середовищ в інших агрегатних станах.

ламп, а згодом і винахід зручної аналітичної лампи.

уведення флуорохрому, тому що кожний з них у неоднаковому ступені забезпечує досягнення необхідної концентрації препарату у вогнищі ураження і в крові.

Серед інших досліджень заслуженим успіхом стала користуватися люмінесцентна мікроскопія, що відноситься до більш тонких методів вивчення структури, біофізико-хімічного і функціонального стану клітини.

Люмінесцентний метод дозволяє виявляти кислі мукополісахариди і різні компоненти тканин, зокрема альдегіди і кетони, глікоген, жир, кальцій.

Найвідомішим є використання хемолюмінесценції в криміналістиці для виявлення слідів крові. Для цього використовують хемолюмінесцентне окислення люмінолу пероксидом водню в присутності слідів іонів заліза чи марганцію. Гемоглобін крові містить Fe 2+ - іони. Окислена молекула люмінолу служить при цьому також як сенсибілізатор.

Явище хемолюмінесценції використовують як хімічне джерело світла, наприклад в якості маркера для поплавка. Являє собою пластиковий корпус зі скляною ампулою всередині. Коли капсула руйнується компоненти змішуються і розчин що вийшов всередину світиться протягом декількох годин, роблячи поплавок добре видимим в темряві.