КОНСПЕКТ шкільного уроку (8 клас). Історія України Мета: Сформувати в учнів знання про причини виникнення та роль козацтва в історії України; розвивати вміння порівнювати та.

Download Report

Transcript КОНСПЕКТ шкільного уроку (8 клас). Історія України Мета: Сформувати в учнів знання про причини виникнення та роль козацтва в історії України; розвивати вміння порівнювати та.

Slide 1

КОНСПЕКТ
шкільного уроку (8 клас).
Історія України


Slide 2

Мета: Сформувати в учнів знання
про причини виникнення та роль
козацтва в історії України; розвивати
вміння порівнювати та співставляти
історичні події та явища.
Тип уроку: урок оволодіння новими
знаннями.
Форма уроку: Урок-презентація






План
Походження та розселення
козаків. Заняття, побут;
Поява Запорізької Січі. Князь
Дмитро Вишневецький;
Військове мистецтво козаків.


Slide 3

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка д.з. Учням було завдано самостійно
опрацювати в підручнику матеріал що стосується
причин виникнення козацтва і дати загальну
характеристику становища України в 16 на поч. 17
століття. Охарактеризувати образ козака.
•Фронтальне опитування учнів (дод.1)
• Скласти на час пазл “Портрет козака” ( 2 учнів за
бажанням) (дод. 2)
•Учням пропонується на окремих аркушах (у вигляді
крапель дощу) написати чого очікують вони від цього
уроку, яких результатів вони хочуть досягти. Ці
“крапельки” прикріплюються до великої хмаринки на
дошці.
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
ІV. Подача нового матеріалу.
V. Підведення підсумків, оцінювання, домашнє завдання


Slide 4

Структура уроку


Етапи уроку

Дидактичні завдання

Методи
навчання

ФОНД

принцип

1.
10
хв.

Перевірка д.з.

З'ясувати рівень підготовки учнів до
систематизації і засвоєння знань.

Методи
контролю,
бесіда

фронтальн
а

міцності

2.
5
хв.

Повідомлення теми,
мети, завдань уроку

Закцентувати питання на основних
поняттях теми

словесний

розповідь

активності

3.
15
Хв

Подання та
осмислення нового
матеріалу



Наочні

Ілюструван
ня
Навчальна
дискусія
дослідниць
кий

Свідомості,
послідовност
і, наочності




Сформувати ключові тези теми
Постановка пізнавальних
запитань
Проведення гри-дослідження
для глибшого осмислення
нових знань

Словесні
За типом
пізн.д-сті

4.
8
Хв

Узагальнення і
систематизація знань

Систематизація набутих знань.

На
осн.внутр.
логічного
шляху
засвоєння
знань

Узагальнен
ня,
виділення
головного

Систематичн
ості,

5
7
хв

Підведення підсумків,
д.з.

Зіставлення мети з одержаними
результатами, виявлення рівня
засвоєння учнями нових понять, фактів,
явищ.

Усного
контролю

Фронтальне
опитування

міцності

результат


Slide 5

Основні поняття







Козак
Дніпровський Низ
Великий Луг
Запорожжя
Низове козацтво
Запорізька Січ


Slide 6

Епіграф:

Де Дніпро наш котить хвилі,
Рве стрімкі пороги,
Там країна вся зелена,
Славний край розлогий:
Там козацтво виросло,
Слави, волі добувало.
Україно, Україно, славний край козачий!
•Термін «козак» вперше зустрічається в джерелах XIII ст. — монгольській
хроніці, датованій 1240р. У перекладі з тюркської означає «одинокий», «схильний
до розбою, завоювання». Існують й інші трактування цього слова. Так, у
словнику половецької мови за 1303 р. це слово перекладається як «страж», або
«конвоїр», у 1490 р. воно вперше з'явилося в Україні на означення людей, що
ходили в степ за здобиччю або боротися з татарами.


ПРИЧИНИ ВИНЕКНЕННЯ
КОЗАЦТВА:


Slide 7

економічні
(нестача власної
орної землі,
народна
колонізація
вільних земель
Придніпров'я та
Дикого поля степів за
Дніпровськими
порогами);

соціальні
(посилення
феодальної
експлуатації
українського
населення з боку
литовських та
польських
магнатів, шляхти,
оформлення
кріпосної
залежності
селянина від
феодала);

політичні
(цілеспрямован
а політика
польської
прикордонної
адміністрації
поставити
козацтво на
службу по
охороні
південних
рубежів від
татарської
небезпеки);

стратегічні (постійна
небезпека з боку
Кримського ханства); національнорелігійні
(політична
полонізація
українського
населення та
наступ
католицької
церкви на
права
православної


Slide 8

У пошуках волі українські козаки просувалися
все нижче Дніпром і його південними притоками аж за невеликі
прикордонні застави Канова та Черкас. На цих щедрих, але й
небезпечних землях вони організовували уходи, тобто мисливські та
рибальські виправи, а також займалися випасанням худоби та коней.
Власне під час цих тривалих сезонних виправ углиб степу в них
з'являються перші елементи організації. Вирушаючи у «Дике поле»,
вони обирали своїми ватажками, або, як їх іще називали, отаманами,
найбільш досвідчених, сміливих і винахідливих, а щоб краще
оборонятися від татар та взаємодіяти на ловах і в рибальстві,
групувалися у тісно об'єднані загони — ватаги. Згодом у степу
засновувалися укріплені табори (січі) з невеликими цілорічними
військовими залогами, а для багатьох козакування перетворювалося
на постійне заняття.


Slide 9

Працюємо з документами!
Уривок з
листа
Кримського
хана СагібГірея до
польського
короля
Сигізмунда
І (початок
40-их рр. 16
ст)

… Приходять козаки черкаські і
канівські, стають на Дніпрі над
нашими улусами і чинять шкоду
нашим людям. Я багато разів
повідомляв вам про цих козаків,
але Ваша милість не послухала.
Якщо бажаєте зберегти з нами
приязнь, то пришліть до нас тих ,
хто робив шкоді. Інакше на ті
замки – Черкаси і Київ своє
військо…


Slide 10

Заснування Запорізької Січі.
Князь Дмитро Вишневецький


Slide 11

Дмитро Вишневецький народився в 1517 році в місті Вишнівці (імовірно 8 листопада - в день
святого Дмитра)
У 1548 — 1549 роках під головуванням Бернарда Претвича, Вишневецький взяв участь у
походах на Очаків — форпост Османської імперії. Бернард Претвич у 1550 році в листі до
великого князя литовського (який був одночасно польським королем) Сигизмунда II
Августа характеризує князя Дмитра як рішучого та відважного борця з татарами, який має
виняткові здібності у воєнній справі. Сигізмунд II Август призначив Вищневецького
старостою міст-фортець Черкас та Канева. З цього часу оборона від татарських набігів стала
його офіційним обов'язком. Незважаючи на попередження Сигизмунда II, Дмитро
Вишневецький у 1553 році на власні кошти розпочав будівництво фортеці на острові Мала
Хортиця, куди до нього стікалися козаки. Ця фортеця мала стати форпостом у боротьбі з
татарською агресією.


Slide 12


Slide 13



Польський хроніст Бельський у «Всесвітній хроніці»
(Краків, 1551 р.) вперше розповів про існування за порогами
Дніпра козацького коша і фортеці на острові Томаківка.
Протягом свого двохсотрічного існування запорозькі козаки
послідовно змінили вісім Січей: Хортицьку, Базавлуць-ку,
Томаківську, Микитинську, Чортомлицьку, Олешківську,
Кам'янську й Нову, або Підпільненську. Причини змін різні:
більші зручності, стратегічні міркування, брак води,
підмивання фортеці Дніпром, шкідлива для здоров'я
місцевість тощо.


Slide 14

У мене в грудях серце б'ється рівно...
Султане, цісарю, королю, царю!
Ваш гнів довіку не злякає,
І ваші милості мене не куплять.
Чи жизнь, чи смерть, чи рай, чи пекло
люте,
Про все байдуже Байді Запорожцю...
Пантелеймон Куліш

Вшанування пам'яті
Названий турками «найвеличнішим ворогом Блискучої Порти», Дмитро Вишневецький заслужив на добру
пам'ять нащадків. Деякі історики ототожнюють Вишневецького з героєм популярної історичної пісні —
козаком Байдою.13 вересня 1997 року Поштою України випущена в обіг поштова марка номіналом 20
копійок з зображенням Дмитра Вишневецького.31 березня 1999 року Національним банком України
випущено срібну пам'ятну монету, номіналом у 10 гривень, присвячену князю і козацькому отаману
Дмитру Вишневецькому.
Вулиці, названі на честь Дмитра Вишневецького є в українських містах:
Тернопіль
Черкаси
Коломия


Slide 15

Запорозька Січ виникла у нижній течії Дніпра. На той час Дніпро
перетинали пороги — кам'яні скелі. Всіх порогів на Дніпрі було
дев'ять: Кодацький,

Чому козаки
об'єдналися і
утворили фортецю –
Запорізьку Січ?

Сурський, Лоханський,
Ово-нецький, Ненаситець, Вовнігський,
Будилівський, Лишній і Вільний


Slide 16

Військово-Адміністративні посади Запорозької Січі
Гетьман (кошовий
отаман)
Військовий суддя
Військовий писар
Військовий осавул
Курінні отамани (38)
Паланкові
полковники (7)
полкові писарі (9)
полкові осавули (7)
полкові підписарії
(9)
полкові підосавулії
(7)

Скарбничий (шафар) та
заступник
підшафарії (2)
Військовий підосавулій
Військовий довбиш
(оповісник)
піддовбишний
Канцеляристи (20)
Військовий пушкар та
підпушкарій
Гармаші (8)
Кантарлей (наглядач за вагою
і мірами)
Тлумач

38 куренів Запорозької Січі
(старшини: курінний отаман, писар, хорунжий, кухар)
Паланки
(старшини: полковник, осавул, писар)

(Устрій Запорізької
Січі)


Slide 17

Позначте на карті
територію Запорізької
Січі


Slide 18

Побут і звичаї козаків
У великій шані в козаків перебувало побратимство. На знак побратимства вони мінялися
хрестами з тіла, а все інше було спільне. Вони дарували один одному коней, зброю. В боях билися поруч
й рятували один одного або захищали своїм тілом. Побратимство надавало великої сили. Воно було
однією з таємних причин їх непереможності.
У пияцтві та гулянні вони старалися перевершити один одного. Але вживати спиртне під час
військових походів було заборонено. За пияцтво, як і за зраду, передбачалася смертна кара. У жодній
армії світу не було таких вимог.
Відгулявши кілька днів козаки поверталися в буденне життя. Вставали до сходу сонця, йшли на річку
купатися, їли житнє борошно з водою і засмаженою олією. Кожен носив свою ложку у халяві чобота.
Потім бралися кожен до свого діла: хто латав, хто прав свій одяг чи лагодив зброю, інші поралися біля
човнів та коней, займалися господарством.
Виганяючи ворога з рідного краю, козаки брали чимало хлопців із собою на Січ і віддавали в науку до
куренів. Коли хлопчикові виповнювалося 14 років, той козак, що привіз його, брав свого вихованця щоб
той чистив зброю, порався біля коня, всіляко допомагав у походах.
Опівдні на башті стріляли з гармати. Цим пострілом кликали на обід. Тоді ставали всі в коло біля
образів і отаман читав їм “Отче наш” і тільки після цього приступали до їжі. Надвечір подавали вечерю.
Добре поївши, козаки збиралися на майдані або над Дніпром до пісень, жартів, танців. Коли ставало
нудно, вони починали готуватися до новго походу.
За злочини покарання і страти призначалися різні. Застосовувалися: привґязання до гармати за
зневагу до начальства, за грошовий борг; шмагання нагаєм за злодійство. Найпопулярнішою стратою
було забивання киями. Також використовували шибениці. Найстрашнішим було закопування злочинця
живим в землю.
Особливо на січі цінилася освіта. В школі навчалося біля 80-ти школярів, серед яких були дорослі і
діти. Вони вчилися читанню, співів і письма; мали особливий, але схожий на все військо громадський
устрій; обирали двох отаманів - одного для дорослих, другого для дітей. Головним вчителем був
уставник, який крім прямих обов'язків дбав про здоров'я хлопчиків, сповідав і причащав хворих.
Начальними предметами були грамота, молитви, закон Божий і письмо.


Slide 19

Б. Kрюкiв. Рiздвяна
зiрка
над Запорiзькою Сiччю

M. Дерегус. Розваги на Сiчi.
Iлюстрацiя до повiстi M.Гоголя
„Tарас Бульба”. Олiя. 1952 р.

П.Aндрусiв. Звитяжц
С. Василькiвський.
Козак на вартi

(побут козаків, їх
звичаї)


Slide 20

Військове мистецтво козаків
бойовий порядок табором
Атаку запорожці проводили
«лавою», тобто невирівняною
шеренгою з загнутими краями для
обхвату ворога з флангів
Бій окремими загонами козаки
називали «розгаріяшем», а при
змішуванні з ворогом — «галасом».
Управління козацькими
підрозділами на полі бою
здійснювалося «гаслами».


Slide 21

Висновки






Від кін. 15 ст. в історичних джерелах з'являються
повідомлення про появу козацтва на теренах
пд.укр.степу. Формується своєрідний тип козака –
людини, характерною рисою якої було поєднання
воїна і трудівника.
Формування життя і побуту козаків сприяло
поступовому його перетворенню з міжстанового
прошарку на окремий стан українського суспільства.
Виникнення Томаківської Січі як нової форми
організації козацтва сприяло зміцненню і
згуртуванню козаків.


Slide 22

Підсумок уроку
Заключна частина уроку. Обговорення проблемного питання, що
ставилось на початку уроку. Проведення гри: „Мікрофон".
Учні шляхом гри дають відповіді на запитання, доповнюючи один
одного.
1. Яким роком датуєься перша писемна згадка про козаків?
2. Що таке Дике Поле?
3. Якими були причини винекнення козацтва?

4. Хто такий Вишневецький? В чому його заслуги і прорахунки
перед україньким народом?
5. Якими були особливості життя і побуту козаків?


Slide 23

Діти роблять висновки, чи були
досягнуті бажані результати.
Якщо так, то капельку
знімають. Якщо не залишиться
жодної капельки замісь
хмаринки вішають сонечко.
Таким чином визначають
“погоду в класі”.


Slide 24

Домашнє завдання






Зобразити схематично
адміністративний устрій З.С.
Виписати з художньої літератури
згадки про козаків.
Охарактеризувати їх.
На карті позначити територію З.С.