Михайло Іванович Туган

Download Report

Transcript Михайло Іванович Туган

До 150-річчя від дня народження

Віртуальна виставка однієї книги

Михайло Іванович

Туган-Барановський (20 січня (8 січня ст.с.) 1865, Солонім,

Харківщина — 21 січня 1919, Одеса)

Перший економіст-східноєвропеєць, наукові теорії якого визнали зарубіжні вчені різних шкіл і напрямків; один із найкращих знавців кон’юнктурних економічних циклів, автор численних праць про теорію вартості, розподіл суспільного доходу, історію господарського розвитку та кооперативних основ господарської діяльності. Доктор економіки (1899).

Туган-Барановський, М. І. Політична економія : курс популярний.- К. Наукова думка , 1994.- 264 с.

Текст презентації надається мовою оригіналу.

Михайло Іванович Туган-Барановський мислитель, вчений, громадянин (Л. П. Горкіна), с. 3-57 М. Туган-Барановський. Політична економія. Курс популярний, с.57-59 Вступ, с.59-63

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ I. Господарський лад перед капіталізмом З того часу, як утворилась держава, поділ на багатих та вбогих, панів та слуг незмінно істнує в людському суспільстві.

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ II.

Початок капіталістичного господарства на Заході В середнєвіковому місті Заходу ми бачимо струнку організацію промисловости, в осередку якої стояв дрібний самостійний виробник-ремісник, цеховий майстер.

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ III. Про капітал та капіталістичне господарство В капіталістичнім господарстві богацтво виявляється у капіталі.

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ IV. Капіталістична промисловість Капіталістична промисловість істнує в формі і дрібного і великого виробництва. Першим видом капіталістичної промисловости є домашня система великої промисловости; другим – мануфактура та фабрика.

Частина перша. Капіталістичне Господарство Розділ 5. Про обмін та ціни Обмін провадиться через купівлю-продаж товару за певну ціну. Тому ціна грає надзвичайної ваги ролю в розвиткові капіталістичного господарства.

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ VI. Про торговлю Свого повного розвитку обмін та торговля досягають за часів капіталізму, тоді, коли значно більша частина продуктів суспільної праці доходить до споживача тільки шляхами торговлі.

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ VII.

Про гроші Продати товар важко, але за гроші можна легко купити все, чого заманеться, бо гроші бере кождий з охотою.

Частина перша. Капіталістичне Господарство Розділ VIII. Кредит та банки Той хто дає в позику гроші, зветься кредитором, а сама чинність позичання – кредитом.

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ IX. Загальний напрямок розвитку капіталістичної промисловости та торговлі Великі промислові та торговельні підприємства дужчі за дрібні і через це, в міру розвитку промисловости та торговлі, великий капітал набірає все більше та більше керуючого значіння в господарськім житті.

Частина перша. Капіталістичне Господарство.

Розділ X. Поділ народнього доходу в капіталістичному господарстві Капіталістичне суспільство поділяється на суспільні групи і кожда з них має свої власні інтереси, які стикаються з інтересами инших суспільних груп. Ці суспільні групи з протилежними суспільними інтересами і творять те, що економісти звуть суспільними клясами.

Частина перша. Капіталістичне Господарство Розділ XI.

Робітничі союзи Робітничим союзом зветься таке товариство робітників, яке ставить собі завдання – оборону інтересів робітників, як продавців своєї робочої сили.

Частина друга. Трудове Господарство.

Розділ I.

Велике й дрібне виробництво в сільському господарстві Капіталістичне господарство – це господарство велике, тимчасом як трудове господарство, звичайно буває дрібним – а велике виробництво в промисловості далеко дужче за дрібне.

Частина друга. Трудове Господарство.

Розділ II. Земельна община Первісною формою хліборобства було господарство великої сем’ї; його можно назвати семейною общиною.

Частина друга. Трудове Господарство.

Розділ III. Селянське господарство й земельне питання в Росії та на Україні Початком розвитку сучасних аграрних стосунків у Росії й на Україні вважаємо селянську реформу.

Частина друга. Трудове Господарство.

Розділ IV. Форми трудової промисловости Трудова промисловість може мати три основні форми – хатнього виробництва, ремества й кустарництва.

Частина друга. Трудове Господарство.

Розділ V. Кооперація та її види Кооперативом зветься своєрідне господарське підприємство, глибоко відмінне від підприємства капіталістичного.

Літературні посилання (Михайло Іванович Туган-Барановський мислитель, вчений, громадянин), с.247-252 Коментарі, с.252-255 Список основних праць М. І. Туган-Барановського, с.255-262

Ласкаво просимо до наукової бібліотеки ХДУХТ!

Наша адреса: м. Харків, вул. Клочківська, 333 Наш сайт: http://www.hduht.edu.ua/Bibl/index.htm

ел. пошта: [email protected]