Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17

Download Report

Transcript Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17

2013-11-16

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 15 söndagen den 17 november 2013 Obj Sverige ostämplat

1 F 17* UG. Kat.v 650:-

Beskrivning

2 F 61** 4-block. Kat.v 80: 3 F 70** 4-block. Kat.v 240: 4 F 71-74, 274C m.fl** i brutna helark 5 F 94* Gustav V medaljong.. 80 öre svart med flera äkthetsstämplar samt en blyerts-sign av H Wbg. Utlåtande av Erik Blomberg 1959. Kat.v 17000: 6 F 97vm1** samt F 98vm1** i 4-block. Gustav V i medaljong. Kat.v 225: 7 F 99, F 100, F 101Bz, F 102-104, samtliga i 4-block**. Kat.v 480: 8 F 125** Landstorm II. Kat.v 1800: 9 F 138vm* (Krona). Flygpostfrimärke. Kat.v 1500: 10 F 141Ab*, F 143Acx**, F 143Cc**, F 143ECx**F 146Ab** Stående Lejon. Kat.v 590: 11 F 143C** 4-block. Kat.v 360: 12 F 189b*. Kat.v 400: 13 F 205* Kongressen. Kat.v 240: 14 F 212cx*. Kat.v 180: 15 F 220** Världspostföreningen. Kat.v 850: 16 F 226-230** Gustav V 70 år. Komplett sats. Kat.v 230: 17 F 226-230** i 4-block. Gustav V 70 år. Kompl ser. Kat.v 1150: 18 F 226-230* i 4-block. Spår av fastsättare. Gustav V 70 år. Kompl serie. Kat.v 420: 19 F 239C i 4-block** samt F 239C** singel. Postsparbanken. Kat.v 300: 20 F 240-245* Riksdagen 500 år. Kompl ser (9). Spår av fastsättare. Kat.v 350: 21 F 246-257* Postverket 300 år. Spår av fastsättare. Kompl ser (15). Kat.v 800: 22 F 257** Postverket 300 år (flygplanet). Kat.v 210: 23 F 258** Bromma. Kat.v 90: 24 F 259BC** Swedenborg. Kat.v 175: 25 F 260** Swedenborg. Kat.v 90: 26 F 266-268** Gustav V 80 år. Sats kompl (5). Kat.v 360: 27 F 269CB** Gustav V profil höger, typ I. Kat.v 1100: 28 F 269C** 4-block. Kat. v 140: 29 F 270** Gustav V profil höger. 5-strip. Kat.v 225: 30 F 273v.**. 2-strip. Gustav V profil höger. Perforerat genom märkesbilden. Kat.v 600: 31 F 275C IIP1**, 4-block med hörnmarginal där ett märke har varianten P1. Kat.v ca 200: 32 F 283** Gustav V profil höger. 5-strip. Kat.v 250: 33 F 320-323** Kungl Vetenskapsak. Sats kompl (6). Kat.v 700: 34 F 320A** 5-strip. Kat.v 350: 35 F 321BC** Kungl. Vetenskapsakademien. Kat.v 1700: 36 F 326BB** Sergel. Kat.v 250: 37 F 326-27** Sergel. Sats kompl (4). Kat.v 660: 38 F 337C** Flygande svanar. Kat.v 1200: 39 F 328-329** Bibeln. Sats kompl (4). Kat.v 430: 40 F 328BB** Bibeln. Kat.v 100: 41 F 330-31** Skansen. Sats kompl (4). Kat.v 340: 42 F 332BC* Stockholms Slott II. Spår av fastsättare. Kat.v 1600:-

Utrop Slutpris

40 10 95 40 40 50 110 100 40 40 40 12 120 40 50 160 10 10 25 20 170 25 70 120 40 10 50 160 10 40 15 50 100 20 20 75 15 25 70 35 3500 20 50 400 300 50 40 40 50 50 75 20 100 50 40 40 75 40 20 3500 22 50 625 20 20 130 23 25 70 35 170

43 F 332C**. Kat.v 600: 44 F 333bb**. Kat.v 110: 45 F 335-36** Sancta Birgitta. Sats kompl (4). Kat.v 600: 46 F 336** Sancta Birgitta. Kat.v 530: 47 F 337BB** 20 kr Svanar. Kat.v. 220: 48 F 338BB** 6-block. Nationalmuseum. Kat.v 120: 49 F 339** Nationalmuseum. Kat.v 325: 50 F 342-43** Scheele. Sats kompl (4). Kat.v 210: 51 F 342BB** Scheele. Kat.v. 60: 52 F 344-346** Gustav V 85 år. Sats kompl (5). Kat.v 285: 53 F 354BB** Svenska Flottan, F483-485** Sveriges järnvägar 100 år kompl. Kat.v 170: 54 F 357** 5-strip. Svenska Flottan. Kat.v 700: 55 F 363-364** Sparbanken. Kat.v. 32: 56 F 367** Lunds Domkyrka. Kat.v. 110: 57 F 367** 5-strip Lunds Domkyrka. Kat.v 550: 58 F 379-381** Pionjärjubileet kompl. F438-439** Polhem kompl. Kat.v 75: 59 F 410** 5-strip. Gustav VI Adolf, typ 1. Kat.v 550: 60 F 445-448** Riksiddrottsförb. Kat.v. 100: 61 F 445BB** + 448** Riksidrottsförbundet. F458-499** Hällristningar kompl. Kat.v 179: 62 F 458-499** Hällristningar. Kpl serie. Kat.v. 115: 63 F 467DD1** + 467DD2**. Svenska Frimärket 100 år. Kat.v 220: 64 F 471-475** i 4-block. Stockholmia 55. Kat.v 400: 65 F 471-475** Stockholmia 85. Kat.v. 180: 66 F 471BL-475BL** Stockholmia 55. Kat.v 900: 67 Svenska Flaggans Dag 6/6 1939. Helark om 100 märken (dåliga kantremsor) 68 F 483-485** Sveriges järnvägar 100 år kompl. F497-499** Selma Lagerlöf kompl. Kat.v 115: 69 F 502** Röda Korset kompl. F513-514** Frivilliga skytteväsendet kompl. Kat.v 61: 70 F 521** SAS kompl. F522-523** Gustav Pilo kompl. Kat.v 86: 71 F 527** Kungl.bibl. Kat.v. 80: 72 F 528B** i 4-block Kat.v 1080: 73 F 528BB** Kat.v 540: 74 F 562** Visby Ringmur. Kat.v. 50: 75 F 564-564** Int. Teleunionen kompl. F555-56** Erik A Karlfeldt kompl. Kat.v 115: 76 F 615 PI** 5-strip, alla med "öppen mule" 77 F 849v1** Gåslisa. Kat.v 55: 78 F 938 + 938v (enögd scout). OBS! Stämplade märken. Kat.v 150: 79 F L11a1 pos 17**. Vit fläck i nedre vänstra ornamentet 1/100.

80 F L11**, 7-block nedre hörnet med marginal. Kat.v 420: 81 F L14** Lösen 6 öre Kat.v. 90: 82 Folder med svenska postfriska Europa-märken 1983-1978. Kat.v.125: 83 Nordenfrimärken 1989. Folkdräkter från de fem nordiska länderna i mapp.

84 F 1680-1682 EUROPA XX. Rymden. Postmuseums samlarfolder nr 2 med två block om vardera 3 st fyrakronorsmärken 60 20 20 55 10 55 60 55 50 15 35 25 15 25 20 70 8 10 10 10 10 30 50 75 20 25 30 25 40 50 100 10 15 10 10 15 110 55 20 25 25 25

Svenska häften

85 F H34 CC. Nya Sverige-minnet. Kn 2+. Kat.v 750: 86 F H60 Sancta Birgitta. Kat.v 600: 87 F H64 Scheele. Kat.v 400: 88 F H72 Röda Korset. Kat.v 700: 89 F H74 Viktor Rydberg. Kat.v 300: 90 60 40 70 30 50 25 70 10 25 30 25 40 100 10 110 10 14 10 50 50 75 50 25 40 90 60

90 F H80 Alfred Nobel. Kat.v 400: 91 F H82 cyls 2, Gustaf V:s 40-årsjubileum.

92 F H95 Olaus Petri. Kat.v 360: 93 F H111-112 Ryttarolympiaden + F H484 "Förlåt att du fick vänta". Kat.v 270: 94 F H376 Rabattmärke IX Astrid Lindgren. Bästa sorten 95 F H376 Rabattmärken IX. Cyls 2. Bästa sorten 96 F H386 Rabattmärke X Midsommar. Bästa sorten 97 F H386 Rabattmärke X. Kn 5. Bästa sorten.

98 F H406 Rabattmärken XII. Cyls 1 + Kn 5. Bästa sorten 99 F H426 Kamratposten. Cyls 1 + Kn 5 100 F H465 Nobels Testamente. Med KN 101 F H466 Vilda djur 3. KN + cyls 2 102 F H467 Vinterbär. KN + cyls 2 24 40 40 103 Provhäfte Fyra decennier, cyls 2 104 Provhäfte Uppsala domkyrka, flerfärgat 10 10 105 Provhäften: 1 st Postmuseum**, 2 st Uppsala Domkyrka blått**, 1 st Uppsala Domkyrka flerfärgat** 20 106 F SH60 Fotokonst. Trippel (Rt, cyls 2, Kn 009815). Kat.v 135: 135 107 F BL7** Svensk Filmhistoria. Bunt om 50 st numrerade 1-50. Kat.v 2500:-, nom 435: 108 F BL15, Birgitta Jubileet. Cyls 2, Kn 71376. Kat.v 160: 109 F H507 Provhäfte, Det marina arvet 250 60 100 40 10 35 15 90 95 90 95 95 40

Sverige Stämplat

110 F 2b Vapentyp I. Stämplat CARLSKRONA 8/1 1856 111 F 8 Vapentyp II. Stämplat MALMÖ 18/11 1865. Kort tand.

112 F 10 Vapentyp II. Stämplat 113 F 12 Vapentyp II. Stämplat 114 F 12 flera ktt. Kat.v 850: 115 F 19 Ringtyp perf.14. 5 öre grön. Prakt/lyx WESTERÅS 27.1.1876. 116 F 14B. Stämplat "2 TUR". Ktt. Kat.v 130: 117 F 14B. Stämplat STOCKHOLM 19/7 1870. Ktt. Kat.v 130: 118 F 14B. Stämplat STOCKHOLM 4 TUR 1/9. Ft + ktt. Kat.v 130: 119 F 14B Liggande lejon. Stämplat 120 F 15 Liggande Lejon. Stämplat KALMAR 1/11 1868.

121 F 16 Liggande Lejon. Stämplat LINKÖPING 18/6 1871 122 F 16. Stämplat WEXIÖ 9/10 1870. Kat.v 160: 123 F 17. Stämplat STOCKHOLM 5 TUR 8/3 1876. Prakt. Kat.v 80: 124 F 17g. Stämplat (WES)TERVIK 23/8 1875. Kat.v 80: 125 F 17d. Stämplat ONSALA 2/3 1873. Kat.v 90: 126 F 17d. Stämplat MALMÖ 19/5 1873. Kat.v 90: 127 F 19. Stämplat KLIPPAN 15/11 1876. Kat.v 45: 128 F 19. Stämplat ÖFVERKALIX 11/3 1876. Kat.v 45: 129 F 19. Stämplat KÖPING 2/5 1875. Kat.v 45: 130 F 19c. Stämplat (STOCK)holm 23/6 1873. Kat.v 170: 131 F 20b. Stämplat SKENNINGE 21/3 1873. Kat.v 400: 132 F 20b. Stämplat WESTERVIK 18/8 1872. Veck. Kat.v 400: 133 F 20g. Stämplat STOCKHOLM 15/1 1875. Kat.v 750: 134 F 20i. Stämplat STOCK(HOLM) 6/8 1875. Kat.v 500: 135 F 22. Stämplat LINKÖPING 25/7 1874. Kat.v 70: 136 F 22e. Stämplat WESTERÅS 11/7 1876. Kt. Kat.v 70 137 F 22f. Stämplat KUNGELF 9/11 1876. Kat.v 350: 40 40 25 40 10 130 50 25 10 60 190 380 40 160 10 25 10 10 10 20 300 30 60 75 40 50 50 30 135 60 150 60 160 40 10 30 25 40 60 10 17 90 95 90 95 100 24 70 22 300 30 80 75 50

138 F 22h. Stämplat KARLSTAD 5/10 1876. Praktex. 4.5.4. Intyg fr. Helena Obermüller Wilén 139 F 24f. Stämplat STOCKHOLM 16/11 1877. vht/kt. Kat.v 350: 140 F 25f. Stämplat LULEÅ 15/8 1874. Kat.v 90: 141 F 25i. Stämplat HEDEMORA 13/? 1877. Kat.v 90: 142 F 25j. Stämplat HÖÖR 7/7 1877. Kt. Kat.v 200: 143 F 26g. Stämplat LAHOLM 12/2 1877. Kat.v 400: 144 F 27 Ringtyp perf 14. Stämplat FALUN 5/1 1878 145 F 30b + 33a på klipp. Stämplat NORRKÖPING 10/1 1879 146 F 33 Ringtyp perf 13. Stämplat PKXP Nr 8C upp 15/10 1880 147 F 37 Ringtyp, perf 13. Stämplat GÖTEBORG PAKET 148 F 9 stämplat ENGELHOLM 27/5 1865. Nst 10 typ 2. Kat.v 50: 149 F 48 Stämplat JÖNKÖPING 22/2 1892. Lyx 150 F 52. Stämplat STOCKHOLM PAKET 20/5 1892 151 F 52. Stämplat HELLEFORS 16/9 1909. Prakt/Lyx 152 F 52vm1. Stämplat RUNHÄLLAN 30/7 1904. Lyx. Kat.v 200: 153 F 52. Stämplat HJERTUM 18/10 1901. Kat.v 50: 154 F 52. Stämplat HAMBURGSUND 16/7 1913 155 F 52. Stämplat HELLEVIKSTRAND 17/3 191?. Kat.v 40: 156 F 52. Fyra märken stämplade HISINGSTAD och HISINGSHOLM 157 F 52 på vykort. Stämplat HIMLE 14/6 1906 158 F 52 + 2 st F58 på adresskort till paket. Stämplat GÖTEBORG 2 31/7 1908 159 F 54. Stämplat KATRINEH-LINKP 21/3 1897 160 F 54. Stämplat SÖRMARK 23/2 ?

161 F 54. Stämplat LÅGUM 14/2 1899. Kat.v 75: 162 F 54. Stämplat OFORSEN 4/3 1903. Kat.v 50: 163 F 54. Stämplat HASTERÖD 15/2 1906. Kat.v 75: 164 F 54. Stämplat UDDEVALLA 27/12 1902 165 F 54 på brev. Stämplat GÖTEBORG LBR 29/6 1898 166 F 55. Stämplat ODENSVIHOLM 20/1 1900. Kat.v 30: 167 F 55. Stämplat GRAVARNE 31/10 1901. Kat.v 20: 168 F 56 på brev till TYSKLAND. Stämplat i STOCKHOLM 169 F 57. Stämplat FOLKÄRNA 23/11 1905. Lyx 170 F 61. Stämplat KARLSTENS FÄSTNING 9/7 1904 171 F 64. Stämplat GRINGELSTAD 31/12 1900?. Kat.v 50: 172 F 65. Stämplat STOCKHOLM 22/2 1912. Kat.v 220: 173 F 65vm2 (delar av tre kronor). Posthuset. Stämplat STOCKHOLM 174 F 86. Stämplat SLUSSEN 26/11 1912 175 F 86. Stämplat UDDEVALLA 23/6 1916 176 F 138, 50 öre luftpost. Stämplat. Kat.v 220: 177 F 142cxz våglinjer. Stämplat. Kat v 130: 178 F 142cx hörnstämpel. Kat.v 70: 179 F 143 Stående lejon typ II .Prakt LINKÖPING 19.12.36

180 F 143 på litet Nyårskort. Stämplat ROMELANDA 30/12 1933 181 F 144 Ccx. Stämplat. Kat.v 900: 182 F 154 Gustav Vasa. Kat.v. 70: 183 F 155 Gustav Vasa. Kat.v. 70: 184 F 156cx, Stämplat STOCKHOLM 20 25/11 1924. Prakt/lyx 185 F 156. Stämplat STOCKHOLM 18/5 1923 186 F 156cxz. Stämplat troligen GÖTEBORG B ?/8 1925. Kat.v 600: 187 F 165cc. Stämplat. Kat.v 140: 20 20 50 20 100 20 10 50 200 25 25 40 25 10 10 10 150 20 20 10 30 25 15 15 10 15 20 10 25 10 600 10 10 25 25 40 150 15 5 800 10 50 5 40 20 25 20 15 15 40 12 25 65 55 25 16 65 95 20 100 30 10 5 45 25 20 15 35 40 55 20 10 30 25 10 50 20 17 18 10 50 240 45

188 F 165cxz. Stämplat 15/8 1924. Kat.v 450: 189 F 165 cc stämplat. Kat.v 140: 190 F 168bz. Stämplat GÄFLE 13/9 1923 191 F 175. Stämplat HOGSTORP 7/12 1928 192 F 184. Stämplat LÅNGEDRAG 18/7 1939 193 F 197cx. Stämplat DEGERHAMN (?) 23/1 1925 194 F 199. Stämplat ULLARED 1/4 1925. Skadat hörn. Kat.v 200: 195 F 200 Stämplat GÖTEBORG 9/5 1925 196 F 202. Stämplat BORÅS 22/8 1925. Kat.v 250: 197 F 208 4-block Världspostkongressen. Stämplat BORÅS PAK 14/8 1924. Kat.v 3000: 198 F 209 4-block Världspostkongressen. Stämplat ÄLFSERED 1/9 1924. Kat.v 8800: 199 F 212 Stämplat. Kat.v 55: 200 F 216 stämplat. Kat.v 500: 201 F 220. Stämplat 25/12 1924. Kat.v 550: 202 F 220. Stämplat HALMSTAD 4/12 1924. Kat.v 550: 203 F 235 Lützen. Prakt KRISTIANSTAD 4.1.1933

204 F 242 Riksdagen. Prakt/lyx ESKILSTUNA LBR 21.5.35

205 F 243. Stämplat GOTTENVIK 24/5 1935 206 F 243 + 276 på Postförskottsförsändelse, GÖTEBORG 24/8 1945 207 F 258 FDC som REK till LONDON. Kat.v > 100: 208 F 271. Stämplat GERLESBORG 24/10 1943 209 F 284-317. Tre Kronor kompl. Kat.v 270: 210 F 286 Tre Kronor. 60 öre röd. Prakt GRIPENBERG 10.5.40 211 F 304 Tre Kronor. 170 röd. Prakt/lyx ÅTVIDABERG 9.9.62

212 F 326Bv. Stämplat SÖLVESBORG LBR 17/3 1941 213 F 328A Bibelminnet. Prakt/lyx STÖCKEBY 5.12.41

214 F 335A S:ta Birgitta. Lyx PKP 12.1.42

215 F 337 Svanar. Kat.v. 140:- Lätt stämpel.

216 F 338. Stämplat LJUNGBY POSTOMBUD 1 Bolmstad.

217 F 338. Stämplat MALMBÄCK 16/4 1943 218 F 385. Stämplat HÄLLEVADSHOLM 19/2 1949 219 F 416A G VI Adolf. Typ II. Lyx ÖSTRA GRANHED 13.6.61

220 F 508 Arrhenius. Prakt/Lyx MÄRSTA 15.9.60

221 F 535 Kommunallagarna. Lyx BRAÅS 1.3.63

222 F 535 Kommunallagarna. Lyx GLÖTE 18.12.63

223 F 579 Stämplat VOLLSJÖ LBB1 21/7 1970. Kat.v 150: 224 F 600 Stämplat LAHOLM LBB4. Kat.v 150: 225 F 682 på klipp. Stämplat HID 10/2 1970. Kat.v 250: 226 F 682A Selma Lagerlöf Nobel. Lyx FINSPÅNG 13.73.70

227 F 693 Naturvårdsåret. Prakt KORPOLOMBOLO 2.12.71

228 F 849 Gåsalisa. Lyx VÄXJÖ 17.12.79

229 F 916 Europa IV. Prakt/lyx VÄRÖBACKA 11.10.75

230 F 986 Jul 1976. Prakt (?) HÖGSÄTER 21.12.76

231 F 1038 Björn. Prakt/Lyx STORUMAN 20.4.79

232 F 1071 Bandy. Sex stämplar Prakt (?) HALMSTAD 1979 233 F 1076 Europa VIII. Nära lyx SÄRÖ 04.02.80

234 F 1098. Stämplat 29.9.79 Jokkmokk Postomb2. På Postens kort 235 F 1095-98 Rokoko. Block. GÖTEBORG 53, 03.11.83. Kat.v. 45: 236 F 1107 Jul 1979. Lyx HALMSTAD 3, 2.1.80

237 F 1007. Stämplat KUNGSBACKA 2/5 1977, utgivningsdag.

100 20 40 25 700 1900 5 50 50 50 10 12 25 10 20 15 75 10 18 15 25 20 25 20 15 15 15 20 15 10 20 15 15 15 10 18 12 10 15 20 12 10 12 12 35 90 25 20 10 20 700 1900 150 50 25 15 21 50 35 10 45 90 25 60 10 20 20 25 10 20 15 25 18

238 F 1108SX jul 1979. Prakt HARPLINGE 27.12.79

239 F 1130A par Carl VXI typ 1, Prakt SALTSJÖ-BOO 1, 11.03.81

240 F 1143 Kronblom. Prakt LAHOLM 22.2.81

241 F 1157 Jaktfalk singel på helt adresskort Bl 2010.04 (mars 84) 242 F 1166 Carl XVI Typ II. Lyx HAMNEDA 30.9.81 243 F 1166 Carl XVI Typ II. Lyx HALMSTAD 4, 31.07.81 244 F 1166. Stämplat RAMDALA 30/4 1983. Prakt 245 F 1217 Sjömärken. Prakt NYE 28.2.83

246 F 1241 Skogslönn. Lyx KUNGSBACKA 1 LBB3. Stämplat 06.09.89 247 F 1241 Skogslönn. Lyx HARESTAD 31.05.96 Sista dagen 248 F 1252 Rabattmärke Gotland. Prakt RYSSBY 14.9.83

249 F 1249 Stockholmia 86 I. Lyx KNÄRED 27.10.83

250 F 1308 Stockholmia 86 II. Lyx VÄNERSBORG 06.06.84

251 F 1341 Brunkulla. Lyx KUNGÄLV 14.11.90

252 F 1371-1375. Stämpade MALMBÄCK 12/10 1985 (första dagsstämplade) 253 F 1393 Fåglar. Prakt TRANSTRAND 02.05.86

254 F 1435. Stämplat GÖTEBORG 11 G 14/4 1987 255 F 1442 Läderbagge. Prakt JÄRFÄLLA 25.2.94

256 F 1442 Läderbagge. Lyx BERGBY 6.6.94

257 F 1543 Hackspett. Lyx VETLANDA 19.12.89

258 F 1543 Hackspett. Lyx DEGERFORS 1, 2.1.90

259 F 1647-49/F 1680-82/F 1865-68. Tre block. Kat.v. 260: 260 F 1666 Mal. Lyx ALNÖ 2.1.92

261 F 1688 Rabatt Skansen. Lyx SÖLVESBORG 19.8.91

262 F 1717 Råbock. Prakt MALÅ 92.4.09

263 F 1718 Råget. Prakt/Lyx SANDVIKEN 1P 1.6.92

264 F 1732 Nordahl. Lyx BREDBYN 04.05.92

265 F 1773 Björnungar. Lyx TRANÅS 18.11.93

266 F 1858 Göteborgsoperan. Prakt GRÅBO 08.11.94

267 F 1824 Gutefår. Prakt ELLÖS 1.3.95

268 F 1886 Ishokey VM. Prakt KARLSTAD 1 AVG 23.5.95 (maskinstämpel) 269 F 1886 Ishokey VM. Prakt KARLSTAD BREVTERMINAL 20.6.95 (maskinstämpel) 270 F 197cx. Världspostkongressen. Maskinstämplat. Kat.v 600: 271 F 1903 Fjällblommor. Prakt (något svag) KARLSTAD BREVTERMINAL 20.6.95

272 Vårt 1900-tal I, II och III. Komplett stämplat. Kat.v 500: 273 F 2131 Postcykel. Lyx BRASTAD 00.02.07

274 F 2230 Skata. Prakt/lyx MALMÖ SKEPPSBRON 2007.02.27

275 F 2230 Skata. Prakt/lyx MALMÖ ARKADEN 2007.05.30

276 F 2505 Björnunge. Lyx GÖTEBORG POSTTERMINAL 2007.03.07

277 F 2528 Rött hjärta. Lyx LÄNGHEM 20.09.07

278 F 2535 Tåg. Prakt OSKARSTRÖM 2007.09.07

279 F 2591 Ytbärgare. Prakt LINKÖPING 2007.04.30

280 F 2643 Bergman. Block/lyxstämpel LINKÖPING 2008-02-11 281 F 2860. Stämplat 2011-12-03 Mjöbäck. Filatelistämplat brev . Lyx-stämpel.

282 F Tj5, stämplat SKELLEFTEÅ 10/2 1874 283 F Tj22B. Tjänstefrimärke. Stämplat VISBY 13/6 1893 284 F Tj24B, 15-block stämplat Stockholm. Kat.v 330: 285 F TJ47 stämplat RISEN 24/10 ?. Kat.v 125: 286 F L5 par, värdestämpel.

287 F L 8c, 30 öre mörkgrön. Stämplad. Kat.v 400: 12 15 12 12 26 12 15 12 12 15 15 12 12 12 12 100 8 50 15 12 12 20 20 300 40 20 50 100 15 10 25 20 20 12 12 12 50 20 15 15 15 20 25 15 12 12 15 45 12 15 50 20 35 300 40 50 12 12 30 8 50 30 12 16 20 30 10 15 25 15 23 25 15 60 12 12 26 12 15

288 F L 18e2. 30 öre Grön. Stämplat. På klipp 289 F L 18f gulaktigt grön, 1890 års papper. Stämplat 17/1 1891 290 F L 17a grålila. Stämplat 26/6 1886. Kat.v 1900: 291 F L 17c rödaktigt lila. Normalcentrering. Stämplat RÅDA 28/10 1887. Kat.v 225: 292 F L18a blågrön. Bläckmakulerat. Kat.v 75: 293 F L17d rödlila 1889 års papper. Kat.v 225: 294 F M8 Stämplat ÖREBRO 28(8 1940 "Knäredsmanövern". Kat.v 700: 295 F H313 stämplat STOCKHOLM PFA 3/4 1979 296 F H136R stämplat STOCKHOLM BAN PAK B 1/8 1961 297 F H136 O, stämplat STOCKHOLM BAN PAK B 22/6 1961. Cyls 2 298 F H144, stämplat STOCKHOLM 299 F H301, stämplat KUNGÄLV 1 9/2 1988 300 F H310, stämplat KUNGÄLV 1 9/2 1988 40 20 20 20 301 F H321, stämplat STOCKHOLM PFA 12/5 1980 302 F BL10 på brev. Stämplat MALMÖ-STURUP 13/10 1984 303 F BL4 på REK-brev, stämplat ÅSUMTORP 8/1 1975, Kat.v 130: 304 F BL5 på REK-brev, stämplat SJUNTORP 1 LBB2 24/12 1979 305 F BL5 på REK-brev, stämplat SJUNTORP 1 LBB3 27/12 1979 306 Paketavi från ÖSTADKULLE LBB1 12/3 1970. Kat.v 150: 307 Brevkort, stämplat GRÄSTORP 17/11 1907 308 Brev + klipp stämplat FALKÖPING 1 - KÄTTILSTORP 1/12 1989 309 F BL13 stämplat MALMÖ ARKADEN. Kat.v 150:-. Klippt block.

310 F HBL ur H478. Stämplat KORSEBERGA 20/8 1989 Lyx. Kat.v. 100: 311 F HBL ur H397. Stämplat VARBERG 22/8 1989. Lyx. Kat.v 150: 312 35 gram Oskarsklipp från postanvisningar 313 OII, 9 st GÖTEBORG FILIAL, stämplade under 1898 314 FDC. Singelmärken ur Stockholmia 74 III (F 883-886). Ovanligt.

315 Stämplar GÖTEBORG FILIAL på OII och siffertyp. Klipp.

316 Löst märke + 2 på klipp, stämplat GLÄBORG 317 GÖTEBORG FILIAL på OII på lösa märken samt klipp. Samt 3 lokalpost GÖTEBORG.

318 Kongl Maj:ts kungörelse om öfwer- och underwigter på Rikets Jern o Metallwågar. Särestad kyrka 1824 med kronoslinga.

319 Tack-Post AFTONBLADET. Brev med innehåll. Stämplat SÖDERTÄLJE 1 21/1 1991. Kat.v 800: 320 F EF1-EF5, stämplade FRANKOetiketter. Kat.v 280: 321 Helikopterbrev nr 1742 Julpostflygning med namnteckning av Albin Ahrenberg 322 Västkustens första helikoterflyg. Brev stämplat 23/7 1961 323 Varberg-Grenaa. M/F Europafergen, stämplat 19/9 1960 10 20 45 100 35 20 25 15 15 25 40 50 20 20 5 5 30 25 25 30 10 20 20 10 20 10 25 25 400 100 100 75

Norden

324 Danmark F262-2266 kpl flygpostserie. Kat.v. 325: 325 Danmark F 290SX** 2-par. Kat.v 50: 326 Danmark. F 144 Kristian X. Stämplat 11/2 1919 327 Danmark. F 396** Grönlandsfonden. 20-block. Kat.v 120: 328 Danmark. F 210 på brev till Sverige, lite skadat i vänsterhörnet. Kat. v 90: 20 10 329 Danmark. F 138 + 95 på 20 öres frankokuvert. Rekbrev till VARBERG i Sverige, känd Varbergsfamilj.10

330 Danmark. F 1282.83 Frimärkskonst III. Stämplade. Kat.v 30: 10 331 Danmark. F 278H1 + 102* Dybbföi Mölle. Svagt fastsättarspår. Kat.v 250: 75 332 Danmark. 13 st helsaker från 1890 till modernt 333 Färöarna. FDC från 1975-85. Kat.v ca 1300: 90 10 45 10 55 55 100 100 110 40 20 30 35 50 25 60 10 40 35 45 55 30 30 15 25 40 50 20 20 17 17 10 45 20 10 10 20 10

334 Färösamling 1975-1988 på förtrycksblad med egenmonterade fickor, nästan komplett. Högt katalogvärde 335 Färöarna, FDC F 26-29 med feltrycket på 29, gravörens namn ligger i bilden. Endast 20 kända 336 Färöarna. 15 st brev med olika frankering och portosatser 337 Färöarna. F 696a-697b. Stämplat. Kat.v 210: 338 Färöarna. F 270-71 H5. Stämplat TORSHAVN 31/10 1994 339 Färöarna. F 308-09 HBL ur H9 SX1 eller Sx2. Stämplat TORSHAVN 4/1 1996 340 Färöarna. F 233-34 Block 5. Stämplat VAGUR 1/6 1992. Små orter ovanliga. Kat. v 80: 341 Färöarna. F 127-31 HA4. Stämplat. Kat.v 125: 342 Färöarna. F 248-49. Stämplar TORSHAVN 23/6 1993. Kat.v 60: 343 Grönland. F 37-38 Påtryck på björn. Stämplat. Kat.v 80: 344 Färöarna. 2 st resturvalshäften 62 + 92 märken + 1 FDC. Restvärde ca 1000: 345 Färöarna. F 536-44 (BL 26). Stämplat TORSHAVN 19/9 2005 (första dag) 346 Grönland F 410-411** Bl.32 Mytologi. Kat.v. 40: 347 Grönland F 410-411. Stämplat Bl.32 Mytologi. Kat.v. 40: 348 Grönland/Thule F T3 - T5.Stämplat. Kat.v. 75: 349 Grönland. F 264-72 (BL 6-8). Stämplat TASIILAQ 350 Grönland. F 145, 225, 325, 371, 383, 384, 385. Stämplade. Kat.v 180: 351 Grönland. F 465 (BL46). Stämplat TASIILAQ 15/5 2008 352 Grönland. F 339-42 (BL 17). Arktiska vikingar. Stämplat TASIILAQ 23/10 2003 353 Grönland. F 445. Kat.v 120: 354 Thule F T1-T5*. Spår av fastsättare. Kat.v 200: 355 Finland F 12, 2 penni. Stämplat. Kat.v 500: 356 Finland F 30C2. 3 märken med lantbrevbärarstämplar 357 Finland F 290-294 stämplade 4-block. Kat.v 220: 358 Finland F 975-978** ark. Finlandia 88. Kat.v.100: 359 Finland. 28 olika från 1940-talet. Katalogvärde ca 466: 360 Finland. F 179 stämplat. Kat.v 250: 361 Finland. F 139 Turku, stämplat. Kat.v 40: 362 Finland F1245-1247, hästar. Lyxstämplade 363 Finland. HBL ur H4. Stämplat HELSINGFORS 20/11 1972. Kat.v 200: 364 Finland F 1334-1336 höns. Lyxstämplade 365 Finland. F 198-200 Röda Korset Stadsmän 1936. Stämplade. Kat.v 100: 366 Finland F H11**. Kat.v 100: 367 Utgår 368 Island. Klipp ca 2-2½ hg + lösa märken 10 55 369 Island. 1930-40-tal, 10 märke stämplade, bl.a F 239. Kat.v ca 200: 370 Island F. 108-111 & 113 Jon Sigurdsson. Stämplat. Kat.v. 750: 371 Island. F 8. 3 aur, liten 3:a. Kat.v 225: 20 110 35 372 Island. F 173-75**, 204**, 228**, 244**. Kat.v 375: 373 Island. F 835-36, BL18 Sankt Brendan. Stämplat REYKJAVIK 22/11 1994 374 Norge. F BL 32. HKH Prinsesse Ingrid Alexandra. Stämplat GRENLAND 1/3 2007 375 Norge. Off.Sak, 11 st otämplade. Kat.v 222: 60 20 15 35 376 Norge. F 247-250**. Drottning Maud. 3 st 10-block med kantremsa, 1 8-block samt 1 par. Kat.v 400:- 50 377 Norge. F 279-297** (10 grön med vitt "V" saknas). "V"-märken. Kat.v 950: 378 Norge. F 297 8-block**. "V"-märken. Kat.v 2600: 379 Norge. F 297 stämplat. Kat.v 1200: 380 Norge. F 554-55 Fiskar och ax. FDC. Kat.v 600: 381 Norge. F 1677-78 BL 40. Nordisk mytologi. Stämplat NESODDTANGEN 382 Norge. F 1709-10 BL 42. Global uppvärmning. Stämplat 100 300 120 100 20 20 60 20 25 100 25 18 45 25 15 25 50 25 20 10 10 15 75 30 30 35 500 100 30 80 30 20 40 50 30 35 400 100 50 110 35 60 45 15 50 170 210 35 30 100 30 80 55 45 70 50 30 400 160 10 40 85 30 50 35 60 55 130 100 50 18 65 25 55 50 40 20 10

383 Norge. F 1759+61b BL 45. TV 50 år. Stämplat 384 Norge. F 264 stämplat. För norska legionen. Kat.v 850: 385 Norge F H99a**. Kat.v 175: 386 Åland Årssats 1986. Kat.v. 120: 387 Åland. FDC nr 1-18. Kat.v 1100:-

Övriga världen

388 Belgien. Mi BL26** (1186-87). Kat.v €75: 389 Colombia. Mi BL10** och BL12* 390 England. Diverse postfriska jubileumsmärken 1975-1976. Övervägande kompl serier 391 England. Diverse postfriska jubileumsmärken 1975. Övervägande kompl serier 392 England. Diverse postfriska jubileumsmärken 1977. Övervägande kompl serier 393 England. Diverse postfriska jubileumsmärken 1979. Övervägande kompl serier 394 England. Diverse postfriska jubileumsmärken 1977-1979. Övervägande kompl serier 395 England. Diverse postfriska jubileumsmärken 1980-1981. Övervägande kompl serier 396 England. Diverse postfriska jubileumsmärken 1982-1985. Övervägande kompl serier 397 Gibraltar. Frimärkets 150 årsjubileum 1990. Mi block 15. €5,00 398 Hongkong. FDC Pacific'97 World Philatelic Exhibition 399 Italien. Mi 44 stämplat. Kat.v € 35: 400 Italien. Mi 48 stämplat. Kat.v € 5: 401 Italien. Trans Polare 1926 402 Italienska kolonier, liten lot 403 Jugoslavien. Mi 507-11. Kat.v € 25: 404 Kina. Liten post äldre Kina, 17 märken.

405 Kina. 2008 Olympiablock. Mi 3949-3950. Kat.v. €19 406 Kina, Nordost. Mao Tse Tung 1950. Mi 160 & 161 ostämp. Kat.v. € 40 (350:-) 407 Monaco. Mi 980-88 Hästar. Kat.v € 13: 408 Nederländerna Mi 601-605** kompl. Kat v € 18: 409 Nederländerna Mi 583-586** kompl. Kat.v € 30: 410 Norfolk Island. Parfymindustrin. Block 40 Mi 759. Kat.v. €7 411 Rumänien. Mi 1565-76 stämplade. Kat.v € 85: 412 Ryssland. Brev Polar exp 30/3 1961 413 Schweiz. 15 märken några bättre. Stämplat och ostämplat. Kat.v Zum 2000 32,10 Dmk 414 Liten mapp Sovjetunionen stämplat 415 Tyskland. Mi 120, 122, 124-26 övertryck 1920-talet. Kat.v € 10,80 416 Tyskland. Mi BL12. OS 1976. Stämplat.

417 Tyskland. Mi 1881-83, BL 36. Stämplat 418 BRD/Tyskland. Olympiska spelen 1968. Mi 561-565** Kat.v. € 3,00 419 DDR/Östtyskland. Bröderna Grimm. Mi 2987-2988 Block. Kat.v. €10 420 USA 1967. FDC Finland Independence 50 år. Stämplat i Finland MN. (ort i USA). Mi.933

421 Österrike Mi 785-789** kompl. Kat.v € 15: 422 Estland 1918-40, ca 150 brev och vykort 423 En pärm med USA-samling 424 Brev Polarexpeditionen 3/11 1956 Pol-Nord 5 till USA

Motivmärken

425 England. Fyra postfriska serier med djur, fåglar och blommor 426 England. Fyra postfriska serier sjöfart 427 England. Fyra postfriska serier järnväg, bilar, cykel 428 England. Diverse postfriska märken idrott 20 50 20 20 45 22 160 20 100 25 50 25 10 15 20 30 30 25 10 30 5 125 35 25 10 30 55 10 20 30 15 45 55 50 15 15 10 15 9 13 10 15 500 325 125 45 10 25 550 425 125 45 55 50 18 15 10 21 125 55 25 20 30 55 10 45 50 30 50 55 30 30 22 35 30 30 15 15 15 10 15 17 17 12

429 England. Nio postfriska serier berömda personer 430 England 2004. Mi 2174-2179. Lokomotiv. Block 18. Kat.v. €40 (350 SEK) 431 Portugal. Mi 1842-1845**. Lokomotiv. Kat.v. €6,00 432 Liten post med järnvägsmotiv, 49 märken 433 Mapp med 25 olika båtar 434 Mapp med 25 olika båtar 435 Paket 400 märken FÅGLAR från Hela Världen, stämplat och ostämplat 436 Paket 300 märken DJUR från Hela Världen, stämplat och ostämplat 437 Paket 600 märken SPORT från Hela Världen, stämplat och ostämplat 438 Paket 400 märken BLOMMOR från Hela Världen, stämplat och ostämplat 439 Paket 110 märken SPORT från Hela Världen, stämplat och ostämplat 440 Paket 100 märken HÄSTAR från Hela Världen, stämplat och ostämplat. Plus ett antal dubletter

Vykort

441 "Hembränt" tecknat stort kort BrorErik. Postgånget.

442 "Hasard" Jac Edgren, NK nr 19. Postgånget 443 "Symfoniprogram" Jac Edgren, NK nr 26. Postgånget.

444 "Samarbete" Jac Edgren, NK nr 64. Postgånget.

445 "Skattsedeln" Jac Edgren, NK nr 66. Nytt kort.

446 "Jäkt" Jac Edgren, NK nr 79. Ej postgånget kort.

447 "Bridge" Jac Edgren, NK nr 89. Postgånget.

448 "Badstranden" Jac Edgren, NK nr 167. Ej postgånget kort.

449 Sju nya tecknade kort av Lasse Åberg 450 "Skjutvarning" Fingal. Ej postgånget kort.

451 "Jaktbytet bärs hem" Fingal. Ej postgånget kort.

12 452 "Bättre fly än illa fäkta". Ej postgånget tecknat kort. Gamla formatet.

8 453 Sex nya kort från Alingsås Museum: Lilla Torget, båten Jonas Ahlströmmer, Nykterhetsvännernas café.12

454 Alingsås Lasarett. Ej postgånget kort. Förlag Sagokonst. Gamla formatet.

455 Visby. Sju kort med kyrkoruiner. Gamla formatet i svartvitt. Fyra kort är postgångna.

456 Kungsbackagumman. Ej postgånget brefkort.

457 Skåne. Skäralid. Förlag Nordisk Konst. Gamla formatet. Ej postgånget kort.

10 15 20 10 12 12 10 10 12 10 12 10 25 10 458 Skåne. Mölle från italienska vägen. Gamla formatet. Ej postgånget kort.

459 Skåne. Mölle. Fyra ej postgångna kort: Hälsning från Mölle.

460 Skåne. Widtsköfle Slott. Flygfoto Ahrenbergsflyg. Ej postgånget kort i gamla formatet.

461 Skåne. Gustav Adolfs Torg med fontänen "Öresund". Ej postgånget kort i gamla formatet.

462 Skåne. Malmö. Stortorget. Ej postgånget kort i gamla formatet 463 Skåne. Malmö. Fem kort: två nya kort Lilla Torg, tre flerbildskort varav ett postgånget.

464 Skåne. Malmö. Margareta-paviljongen. Postgånget med stämpel Kvarnby.

465 Skåne. Hälsingborg. Stortorget med Stenbocksstatyn. Postgånget i gamla formatet.

466 Skåne. Helsingborg. Stenbocksstatyn. Ej postgånget brefkort. Gamla formatet.

467 Skåne. Helsingborg.Kärnan. Ej postgånget färgkort i gamla formatet.

468 Skåne. Helsingborg-Stattena. O.D.Krooksgatan. Villakvarter med gamla bilar. Svartvitt. A6.

469 Skåne. Eslöv. Två nya flerbildskort.

470 Skåne. Anderslöv. Gården Markiehage. Brefkort postgånget med stämpel Börringe 1901.

471 Skåne. Lund. Akademiska Föreningen. Pressbyrå-kort. Många gamla bilar. Postgånget Lund 1, 1954 472 Skåne. Ystad. Scouthemmet Charlottenlund. Postgånget. Gamla formatet 473 Skåne. Fyra nya kort: Skånska Gästgivaregårdar, Glumslöv, Frostavallen, Göingebygden.

474 Småland. Tingshuset Tranås. Postgånget kort i gamla formatet.

475 Småland. Tranås. Vattenkuranstalten Postgånget kort i gamla formatet.

12 10 12 10 10 12 12 12 10 10 10 10 10 15 15 10 20 15 20 90 15 5 5 5 40 40 40 40 10 10 20 90 15 21 5 5 60 40 40 40 10 10 12 10 15 10 10 15 15 10 20 30 12 22 12 22 12 10 10 10

477 Småland. Växjö Teleborgs Slott. Postgånget kort i gamla formatet. Plundrat.

478 Småland. Rottne. Söraby gamla skolhus. Posten i Rottne 100 år 1985. Postens tryckeri.

479 Dalarna. Falun. Standvägen. Gamla formatet. Postgånget: Korsnäs 27.7.1923

480 Jämtland. Suljätten, motiv från Konäs Kall. Ej postgånget. Förlag: Erik Hallqvist, Östersund.

481 Halland. Tylöhus. Gamla formatet i färg. Postgånget 1957 10 12 10 482 LAHOLM Stortorget 483 HALMSTAD Lasarettet. Obeg 484 VARBERG Nya Varmbadhuset. Postgånget 1929 485 Motiv av ÅRSTAD. Postgånget 1900, plundrat 486 GOTTSKÄRS havsbad. Postgånget 1943 487 HALMSTAD Elementärläroverket. Postgånget 1920-talet 488 VARBERG Parti af torget. Postgånget 1913 489 KUNGSBACKA Sjöallén. Obeg 490 Fiskarstuga i Halland. Obeg 491 HALMSTAD Grand Hotel. Postgånget 1910 492 HALMSTAD Regementet. Obeg 493 GETINGE Mostorps Slott- Obeg 10 10 15 10 494 Västmanland. Västerås, Stadshotellet. Ej postgånget gamla formatet. Förlag: David Eriksson, Västerås.12

495 Bohuslän. Sydkoster. Utsikt över Kilesand. Ej postgånget kort gamla formatet.

12 496 Hälsingland. Bollnäs. Stationsgatan. Gamla formatet. Svenska Pressbyrån. Postgånget, 11 10 10 10 10 10 8 12 15 10 10 498 Stockholm. Stockholmsutställningen 1930. Fyrverkeri. Stämpel: Stockholms Utställn. 1.10.30

499 Närke. Gammal buss på Kumla torg. Minnespoststämpel Kumlafestivalen 7.5.81 Bilrally 500 Blekinge. Nättraby. Båten Wrångö på Nättrabyån. Gamla formatet. Postgånget.

501 Emigrantfartyget Orlando. Postgånget 1994. Postens tryckeri.

502 FINGAL. 6 st varav 1 postgånget 503 ROGER HÖGFELDT. 18 kort i en pärm 504 PÅSKKORT. Struts blir bestulen av vägg 505 SKOTTÅRSKORT. Postgånget 22/2 1928 506 SKOTTÅRSKORT. Postgånget 2/3 1919 507 SKOTTÅRSKORT. Postgånget omkr 1925 508 Hav i storm mot Varbergs fästning. VARBERG LBR 28/9 ?

509 VARBERG Borgmästaregatan.

510 Familj framför gården med kor och hästar. Postgånget, frimärket borta 511 RÄTTVIKS KYRKA, 3 olika vykort 512 VARBERG, solnedgång från fästningen 513 VARBERG. Havet i storm mot Subbe fyr.

514 VARBERG. Parti av Socitetsparken.

515 LYSEKIL. Solnedgång vid Stångehuvud 516 HOVENÄSET. Fraktskuta och fiskebåt 517 Svenska Fåglar. 5 PT-kort från 1970 518 Brevkort BOHUSLÄN. Obegagnat 519 Äldre vykortsalbum, 85 kort gratulation, högtider m.m. + liten bunt brev 520 Äldre vykortsalbum, 130 kort gratulation, högtider, m.m.

521 VÄSTERGÖTLAND, 6 st vykort 522 Maxikort nr 79-82 Fåglar 15 12 12 10 35 125 20 20 20 20 25 25 15 20 25 25 10 25 25 100 10 300 350 30 10

Cinderella

523 Ark med 12 märken Lokalpost Göteborg, ej postfriska 524 Liten lot med stämplad lokalpost GÖTEBORG. 5-öringen skyddsperforerad ASEA. Kat.v ca 700: 20 100 30 15 10 12 12 11 15 17 12 12 10 125 20 25 20 25 25 300 350 30 20 350 10 12 25 8 12 10 10 10 30 10

525 FIB:s Samlaralbum för Minnes- Välgörenhets- och Föreningsmärken + ca 200 gam klipp med do 526 Diverse stämpelmärken från 1895-1968. Kat.v 345:- (enl Facit 2005) 527 God Helg - märken. Hel karta (50) 1975-1976 528 God Helg - märken. Hel karta (50) 1980-1981 529 God Helg - märken. Hel karta (50) 1985-1986 530 Färöarna och Grönland. Julmärkesark 22 ol från Grönland. Högt katalogvärde.

531 2 st svartavdrag. Gustav III (F2034) och Kung Sigismund (F2100).

532 Ansökan om medlemskap i Sv Jägarförbundet, samlingslösen 25 35 10 10 10 200 75 10

Svensk nominalvara

533 Sverige. Ett parti postfriska julmärken. Nominellt 305: 534 40 st postfriska "Sverige Brev".

535 Sverige. Diverse häften i valörer 2,50 resp 5:-. Nominellt 200: 536 Sverige. Diverse häften i blandade valörer. Nominellt 365: 537 Sverige. Diverse postfriska lösa märken. Nominellt 71: 538 Sverige. Diverse postfriska lösa märken. Nominellt 207: 539 Postförseglad årssats 1981, nom 132:-. Inkl rabattmärke.

540 Postförseglad årssats 1986, nom 127:-. Inkl rabattmärke.

541 Postförseglad årssats 1987, nom 145:-. Inkl rabattmärke.

542 Postförseglad årssats 1988, nom 169:-. Inkl rabattmärke.

543 Årssats 1978. Öppnad men komplett. Nom 70: 544 Årssats 1979. Öppnad med komplett. Nom 62:-. Inkl rabattmärke.

545 Årssats 1982. Öppnad men komplett. Nom 83:-. Inkl rabattmärke.

546 Årssats 1983. Öppnad men komplett. Nom 101:-. Inkl rabattmärke.

547 Årssats 1984. Öppnad men komplett. Nom 110:-. Inkl rabattmärke.

548 Årssats 1985. Öppnad men komplett. Nom 126:-. Inkl rabattmärke.

549 Pärm svenska häften, bl.a. 5 st rabatthäften bästa sorten. Nominal utom rabatthäfte kr 550:-. Plus något stämplat.

550 Sverige. Årssats 1984. Nominellt 110:-. Inkl rabattmärke.

551 Sverige. Årssats 1982. Öppnad men komplett. Nominellt 83:- inkl 4 rabattmärken.

552 Rabattmärken, 8 olika bästa sorten 553 Svensk nominalvara, blandad. Drygt 600:- frankeringsvärde.

554 Postens årssats 1972. Nominellt 48: 555 Postens årssats 1980. Nominellt 74:-. Inkl rabattmärke.

556 Postens årssats 1997. Nominellt 348: 557 Postens årssats 1998. Nominellt 340: 558 Postens årssats 1999. Nominellt 359: 559 Postens årssats 2000. Nominellt 380: 560 Postens årssats 2001. Nominellt 403: 561 Postens årssats 2002. Nominellt 435: 562 Postens årssats 2003. Nominellt 442: 563 Postens årssats 1989. Nominellt 195:-. Inkl rabattmärke.

564 Postens årssats 1990. Nominellt 243:-. Inkl rabattmärke.

565 Postens årssats 1992. Nominellt 265: 566 Postens årssats 1993. Nominellt 269: 567 Postens häftesårssats 1990. Nominellt 244:-. Inkl rabattmärke.

568 Postens årssats 1989, defekt. Nominellt 195:-. Inkl rabattmärke.

569 Postens årssats 1994. Nominellt 278: 570 Postens årssats 1995. Nominellt 308: 571 Postens årssats 1996. Nominellt 300: 150 120 100 150 25 75 60 40 50 50 60 60 75 85 30 30 650 120 130 130 120 100 140 150 150 50 40 35 350 20 30 170 170 180 190 200 220 220 100 120 40 75 150 170 160 180 25 110 75 85 675 200 220 230 100 120 180

572 Postens mapp "Våra Frimärksgravörer". Nominellt 74: 573 Diverse Sverige **, blandade valörer. Nominellt 101: 574 Diverse Sverige blandade valörer. Nominellt 164: 575 Diverse häften Sverige**. Blandade valörer. Nominellt 305: 576 Diverse Sverige blandade valörer. Nominellt 577 Diverse block Sverige**. Blandade valörer. Nominellt 211: 578 Diverse block Sverige**. Blandade valörer. Nominellt 234: 579 Diverse block Sverige**. Blandade valörer. Nominellt 234: 580 Diverse block Sverige**. Blandade valörer. Nominellt 80:-

Litteratur

581 Sven Carlin - Vad kostar brevet? Inbunden bok från 1975 582 Olle Cronsjö - Jordens frimärksländer. Inbunden bok från 1944 583 Olle Cronsjö - Sport och frimärken. Häftad bok från 1950 584 Olle Cronsjö - Jordens frimärksländer 2. Inbunden bok från 1953 585 Rolf-Bertil Eklund - Frimärken som hobby. Inbunden bok från 1954 586 Eliasson/Rasmussen - Uddevallas Postala Historia och dess stämplar. Häfte från 1986.

587 Svenska Turistföreningen - Känn ditt land 12. Svenska Frimärken. Häftad bok från 1981 588 Sven Olof Forselius - Vilovara 91, en samling historier om frimärken, m.m. Häftad bok från 1991.

589 Frimärkets Dags årsbok 1945. Häftad.

590 Nils Färnström - Frimärksförfalskare och falska frimärken. Inbunden bok från 1975 591 Jan Gabrielsson - Helgon och andra syndare. Inbunden bok från 1978 592 Jan Gabrielsson - Allemans bok om frimärken - En praktisk vägledning för den vetgirige. 1983 593 Ture Heed - Frimärken Jorden Runt. Häftad bok från 1980 594 Paul Gerhard Heurgre - Posten i forntid och nutid. Häftad bok från 1924 595 Furst Dimitrij Kandaouroff - Att samla posthistoria, poststämplar, kort och brev. 1974 596 Furst Dimitrij Kandaouroff - Historien bag frimärket. Dansk bok från 1975 597 Gösta Karlsson - Frimärksåret 1984 (Frimärkets Dagskommittén) 598 Preben Kylling - Fremdwörterbuch der Philatelic. Dansk bok från 1985 599 Einar Ljungberg - Svenska Dagbladets handbok för frimärkssamlare. 1924 600 Einar Ljungberg - Svenska Dagbladets handbok för frimärkssamlare. Andra upplagan 1931 601 Fred J Melville - Stamp Collecting 1973. Häftad 602 Stig Nilebrant - Svenska brev, förfilateli från 1600-talet till 1855. Utgiven 1974 603 Nilebrant/S R Johansson - Från fjäderbrev till flygpost. Utgiven 1974.

604 Åke Ohlmarks - Frimärkena berättar. Inbunden bok från 1957 605 Sigurd Tullberg - Frimärkssamlaren. Inbunden bok från 1943.

30 20 10 30 10 10 10 10 10 30 10 10 30 10 30 20 30 30 10 40 30 10 30 10 10 607 Postmusei vänner - Postman minns, en samling levnadsbeskrivningar. Meddelande från Postmuseum nr 31, Utgiven 1956 608 Postmuseum - Brevet, en resa genom sekler. Utgiven 1992.

609 Postmuseum - Postryttaren nr 47. Utgiven 1997, inb.

610 Postmuseum - Postryttaren nr 48, Utgiven 1998, inb.

611 Postmuseum - Postryttaren nr 49. Utgiven 1999, inb.

612 Postmuseum - Postryttaren nr 50. Utgiven 2000, inb.

613 Postmuseum - Postryttaren nr 51. Utgiven 2001, inb.

614 Postmuseum - Postryttaren nr 52. Utgiven 2002, inb.

615 Postmuseum - Postryttaren nr 53. Utgiven 2003, inb.

616 Psilander/Svanström - Filatelisten och dess man. Utgiven 1943. Numret ex, nr 52 617 Cecil Rose - Filateli i parti och minut. Utgiven 1958 618 SFF - Handbok över Sveriges frankotecken 1855-1946.

20 10 10 10 10 10 10 10 10 50 20 50 25 40 40 150 50 80 100 100 25 25 40 40 150 50 100 100 25 30 20 50 30 17 10 10 50 35 30 30 10 10 14 10 65 12 12 30 10

619 Fritz Sebastian - Thurn und Taxis 350 Jahre Post. Utgiven 1948. Någet defekt.

620 Nils Strandell - Odödliga frimärksböcker. Utgiven 1947 621 Nils Strandell - I filatelins värld. Utgiven 1948 622 Sigurd Tullberg - Vandring bland frimärken. Inbunden bok från 1958 623 Sigurd Tullberg - Nya vandringar bland frimärken. Inbunden bok från 1959 624 Sigurd Tullberg - Handbok för filatelister. Inbunden bok från 1972 625 Sigurd Tullberg - Frimärkenas Sverige och Sveriges frimärken. Inbunden bok från 1975 626 Sigurd Tullberg - Att samla motivfrimärken. Inbunden bok från 1953 627 Sigurd Tullberg - Frimärkskavalkad, Axplock 1900 - 1925. Inbunden bok från 1960.

628 Sigurd Tullberg - Falska frimärken. Inbunden bok från 1947 629 Sigurd Tullberg - Handbok för filatelister. Inbunden bok från 1951 630 Broge Wilén - Postfärder över Ålands hav och de åländska öarna. Inbunden bok från 1985 631 Odvar Witzöe - Hur man samlar frimärken. Häftad bok från 1943 632 Facit Special 2012 633 Häfte ROALD AMUNDSEN av Fred Goldberg

Samlingar, partier och övrigt

634 Tomt insticksalbum Leuchtturm med 15 blad 635 Ringpärm med 11 blad 636 Leuchtturm förtrycksblad med klämfickor i vredpärm. Sverige 1970-1987 637 7 visirblad med stämplar från BOHUSLÄN på klipp 638 En bunt brev från Västergötland, mest GRÄSTORP 639 Brev och anteckningsblock från ALGOTS 640 Brefkort, stämplat Stockholmsutställningen 2/10 1897. Kupolen.

641 Insticksalbum 16 sidor svarta. Begagnat 642 Sancta Birgitta. Vadstena 7.10.1941. Rekat FDC. Kat.v. 150: 643 HA15 2 häftesblock. Stockholm 18.4.66. FDC 644 F 2658-2659. Fjäriln vingad. Vinjett. 2008.05.15. FDC 645 F 320-323 Kungliga Vetenskapsakademien. FDC. Kat.v 175: 646 22 st beg svarta Visirblad S7 647 15 st beg svarta Visirblad S2-S4 648 15 st beg transparanta helsaksfickor med svarta inlägg. 5 st helformat, 10 st delade.

649 Litet album Hela Världen, mest Europa, övervägande ostämplat 650 Pärm med 35 visirblad, diverse stämplat Europa 651 Insticksalbum med diverse länder 652 Album Facit S60 Sverige ostämplat med fastsättare. Glest besatt 50 100 30 10 20 653 Insticksalbum diverse länder, mest Europa 654 Utgår 655 Hela Världen, 6 små insticksalbum. Klipp och stämplade märken 656 Dublettalbum Europa, mest Schweiz 657 Dublettalbum USA 658 Dublettalbum Hela Världen 662 Natur, blommor, fjärilar, djur i album 663 Scouting m.m. i album 100 50 50 30 659 SAFE MAXI-album för vykort nr 1001 med 20 dubbelsidiga blad för 240 kort. Helt nytt. Nypris 900:-150 660 Tyskland från 1945, parti i album 661 Konst, parti, Hela Världen i album 100 30 80 50 664 Hela Världen, diversealbum 665 Musik m.m., parti i album 666 1972 Frimärkets Dag. 32 kort stämplade på orter som deltog i FD 30 80 20 30 20 150 40 30 10 20 25 25 10 5 20 45 30 30 50 40 10 50 75 50 30 30 30 20 50 40 30 30 30 65 30 22 95 140 30 150 120 30 50 80 5 70 30 30 50 160 10 45 30 30 50 30 40 10 70 75

667 Liten lot med diverse brev 668 Liten lot med diverse vykort 669 Album med ca 75 moderna svenska FDC 670 Album svenska FDC, 40-tal bl.a. Berzelius/Linné (kv 175:-), Heliga Birgitta (Vadstena kv 150: ), G V 50 år (kv 200:-), m.m. div bättre till 1961 671 Utgår 672 Skokartong med Hela Världen tvättat. Fyndchans.

673 Skokartong med klipp Hela Världen 674 Diverse FDC Norden (ej Sverige), bl.a. Norge 247-250 675 Album med svensk massvara på foliosidor. Stämpel- och nyansmöjligheter 676 Ringpärm med 50-tal visirblad med GB**. Nominellt > £100: 677 England. En bunt brev.

678 Pärm med några minnespoststämplade vykort 679 Ungdomssamling Sverige. En hel del nominalvara 680 Ungdomssamling S, N (glest besatt) och DK (glest besatt) 681 Sverige. Något FDC samt minnespoststämplat 682 Fyndlåda Sverige 683 Nordisk Filatelis Samlaralbum "Nobelpristagare på svenska frimärken". Innehåller F 372-73 (kat.v 70:-) samt kompl Nobelmärken 1961-1981, kat.v ca 650:- (nom 63:-). Dessutom Norge F 497-98, 608-09 samt 884. Samtliga märken postfriska.

684 Ringpärm med 10 visirblad med moderna svenska häften. Nominellt 346: 685 Ringpärm med 25 visirblad stämplat Sverige 1877-1960, bl.a. F105-114 och en del bättre BB-par 686 Insticksalbum 32 sidor svarta. Glest besatt med stämplat Sverige, mest modernt 687 Ringpärm med 10 visirblad båtar, 2 blad konst, 4 blad Finland, USA, Tyskland m.m.

688 Kartong med stämplade tvättade märken Hela Världen. Fyndchans.

689 Bunt med brev och moderna vykort 690 Lot med diverse album, några tomma, några fyllda 691 FDC-pärm med 20 svart blad. Tom.

692 Visirpärm med 15 blad för FDC.

693 Postens FDC-pärm med 22 blad 694 Vykort-/fotoalbum med plats för minst 200 kort 10x15 695 Låda med enstaka Landskrona lokal postbrev (F ca 250:-), diverse remsor och dubblethäften m.m., M-brev delvis fuktskadade med bl.a. M7, M8, m.m. Även diverse Norge modernt 696 Ca 1,5 kg klipp HV, mest Sverige 697 Urvalshäfte med brev och vykort, några bättre 698 Urvalshäfte med brev, vykort och paketavier med höga porton 699 Urvalshäfte med 5 st special FDC och 5 st utländska vykort 700 Urvalshäfte med ostämplat och postfriskt SVERIGE, försäljningsvärde vid inlämnandet 1579:-, rest ca 75-80% 701 Urvalshäfte FINLAND, F1137-1228, kvarvarande 105 märken 702 Vita visirblad, 26 st nr 7, 8 st/6, 1 st/5, 7 st/4, 1 st/3, 6 st/2, 1 st/1 samt 2 st/FDC i trasig pärm.

703 Svarrta visirblad, 10 st S7, 7 S6, 7 st S5, 5 st S4, 10 st S3, 1 st S2, 1 st S1, 2 st FDC i trasig pärm 704 SP12-pärm med visirblad 2 st S7, 10 st S6, 25 st S5, 15 st S4 705 Pärm med diverse minnespoststämplat och FDC, många länder 706 Pärm med diverse minnespoststämplat och FDC, många länder 707 Pärm med diverse bruksbrev, något FDC, många länder 708 Pärm med diverse svenska FDC samt bruksbrev från olika länder 709 Pärm med diverse brev, mycket Sovjet samt luftpost med bra stämplar 710 Pärm med svenska FDC och div brev från flera länder 711 Pärm med svenska FDC samt blandat brev från hela världen.

712 Pärm med svenska minnespoststämplade brev/kort , något FDC och luftpost.

20 20 30 100 50 15 50 50 150 40 30 100 100 30 25 125 50 100 90 100 30 30 25 25 75 25 20 20 80 100 150 30 100 10 15 25 10 40 50 10 150 30 50 50 50 95 25 30 70 50 150 150 160 40 25 25 110 25 20 55 120 150 45 40 30 10 55 50 12 85 23 50 280 55

713 Pärm med FDC och minnespoststämplade brev på temat musik från hela världen 714 Pärm med minnespoststämplat från hela världen 715 Pärm med övervägande svenska FDC och minnespoststämplat.

716 Pärm med övervägande svenska FDC och minnespoststämplat.

717 Sverigesamling postfrisk/ost, väl besatt 1950-74, före 1950 glest. Inkl Bildsten BB** 718 Ringpärm med 45 visirblad fulla med svenska 4-block, mestadels postfriska, några*. Bl.a. F61 64, 68-70, 97-104, 235C, 242C, 326BB, 337BB, 344BB, 471-75BL. Plus 4 blad med singelmärken**. Mycket högt katalogvärde.

719 Äldre Hawe-album Hela Världen. Välfyllt. Mycket trevlig post.

Visning:

Tisdagen den 12 november klockan 18.00 - 20.00 i ABF-huset, Kungsbacka Auktionsdagen 17 november klockan 09.30 - 12.30 i ABF-huset, Kungsbacka De flesta auktionsobjekten (singelobjekten) kommer att finnas avbildade (skannade) på vår hemsida www.nhff.se.

Har du inte tillgång till dator (egen eller via t ex bibliotek) kan vi alltid ordna med en fotokopia.

Sänd frankerat kuvert + 2:- per objekt till Nordhallands Filatelistförening c/o Kent Jiresjö Kullevägen 31 439 34 Onsala När det gäller samlingar och partier har vi mycket begränsade resurser att via telefon eller mäjl lämna information om innehållet i dessa.

Bör besiktigas på plats.

Anbud på objekten kan lämnas före fredagen den 15 november kl. 20.00 till adress enligt ovan eller e-post [email protected]

eller telefon 0300-60523, 0707-750825

Auktionsvillkor

Auktionen är offentlig och hålls i eget namn för inlämnarens räkning. Angivna priser är minipriser, och underbud godtages ej.

Objekten säljes till högstbjudande för näst högsta bud + en fast höjning. Finns endast ett bud säljes objektet till minipris. Vid lika bud gäller det först inkomna.

Vid auktionen tillämpas fasta höjningar enligt nedan. På klubbat pris tillkommer

slagavgift om 5%

. Vid postbefordran tillkommer dessutom porto, emballage och eventuella försäkringsavgifter till självkostnadspris.

Angivet bud är bindande och innebär godkännande av auktionsvillkoren. Vid bud för annans räkning ansvarar budgivaren för att auktionsvillkoren följs, som vore det eget bud. Auktionären äger rätt att återuppta budgivningen vid missförstånd.

Likvid skall erläggas inom 10 dagar från auktionsdatum om annat ej överenskommits. Vid senare betalning debiteras ränta med 2% per månad samt kravavgift kr 50:-.

Äganderätten till inropat objekt övergår inte på köparen förrän full likvid inklusive eventuella kostnader erlagts. Om full likvid ej erlagts inom 15 dagar äger NORDHALLANDS FILATELISTFÖRENING rätt att häva köpet och att erhålla ersättning för utebliven Eventuell reklamation mot inköpt objekt skall meddelas Nordhallands Filatelistförening inom skälig tid efter leverans. Såsom skälig tid räknas normalt två veckor. Reklamationer av samlingar och partier beaktas endast om objektet väsentligt avviker från katalogbeskrivningen.

Information till skriftliga budgivare

Ett skriftligt bud bevakas av oss på för budgivaren förmånligaste sätt.

Vid flera skriftliga bud, bjuder vi näst högsta bud + den fasta höjningen.

Skulle endast ett bud föreligga, börjar budgivningen vid minipriset. Om någon i salen sedan bjuder, bjuder vi med i fasta höjningar upp till högsta angivna bud, om så behövs.

30 25 25 25 500 800 500 35 30 25 25 975 900