auktionslistan - Nordhallands Filatelistförening

Download Report

Transcript auktionslistan - Nordhallands Filatelistförening

Nordhallands Filatelistförening
Auktionslista nr 11
söndagen den 20 november 2011
Nr
8
19
27
33
52
Beskrivning
Sverige ostämplat
F 14A (*). Liggande lejon. Snedcentrerad
F 14B* samt F 50** 3-strip, båda med defekter
F 14B* Liggande lejon. Snedcentrerad
F 28**. Ringtyp t 13
F 29* Ringtyp t 13
F 30* Ringtyp t 13 Snedcentrerad
F 31* Ringtyp t 13
F 327** Sergel 50 öre grå. Kat.v 350:F 33* Ringtyp t 13. Snedcentrerad
F 34** Ringtyp t 13 Snedcentrerad
F 60* OII. Snedcentrerad
F 65* Posthuset
F 91** Medaljong
F 97-98** Provisorier Gustaf V medaljong. Kat.v 40:F 121** Landstorm II
F 123** Landstorm II
F 152A* med fastsättarrest Gustav II Adolf
F 152A* par med fastsättarrest Gustav II Adolf
F 154** Gustav Vasa
F 169cxz** Postemblem
F 190**Gustav V
F 211** Världspostföreningen
F 233b** Stockholms Slott
F 264** Nya Sverige-minnet 3+ öre blå. Kat.v 100:F 267CB** Gustav V 80 år
F 273 (3 st 6-strip), 275I (2 st 5-strip), F281 (5-strip + 6-strip), postfriska.
F 275 II, 9-block postfriskt, mittenmärket PI (streck från örsnibb till krage). Kat.-v 150:F 342-43** Scheele komplett, kat.v 200:F 347-48** Skytterörelsen komplett. Kat.v 100:F 349-50** Oscar Montelius komplett. Kt.v 130:F 367** Lunds Domkyrka 90 öre. Kat.v 110:F 440-41 Olavus petri komplett. Kat.v 75:F 454-55** VM på skidor komplett. Kat.v 100:F 528BB** Bildsten
F 1075-76** Europa 1979 komplett. Kat.v 40:F 1094 80 öre Grönfläckig Padda. Oöppnad 100-rulle
F 1120 140 öre Ta hand om. Oöppnad 100-rulle
F 1242, 1243, 1244 (en av varje) samt F 1241 (2 st). Oöppnade 100-buntar
F 1266 180 öre Hjalmar Bergman. Oöppnad 100-rulle
F 1357 200 öre Svenska Turistföreningen 100 år. Oöppnad 100-rulle
F 1399 170 öre Akademijubileum. Oöppnad 100-rulle
F 1448-1457 Rabattmärke IX**, kompl. 10 st (av bästa sorten)
F 1448-1457. 10 st Rabattmärken IX (av bästa soreten)
F 1499-1508. 10 st Rabattmärken X (av bästa sorten)
F 1525 220 öre Dan Andersson. Oöppnad 100-rulle
F 1559-1568. 10 st Rabattmärken XI (av bästa sorten)
F 1626-1635. 10 st Rabattmärken XII (av bästa sorten
F 1680-82** Mapp Euorpa XX Rymd 1991. 2 block
F H120 Sjöpost 15 öre 1958. Kt.v 100:F H194A, med helt kryss upptill. Kat.-värde 95:F H203-04 Sveriges Riksbank, 45 öre + 70 öre. Kat.v 120:F H205 Vildblommor 45 öre. Kat.v 110:-
Utrop
600
250
500
600
800
250
250
600
8
110
57
58
59
61
62
63
64
67
68
88
89
91
92
93
94
95
96
97
98
99
101
105
107
108
109
110
Sverige ostämplat
F H222 Europa 1969, 70 öre. Kat.v 200:F H228 Svenska sagor 35 öre. Kat v 160:F H234 Svenskt Näringsliv. Katv. 120:F H260 Gustaviansk Konst med kontrollnummer, kat.v 36:F H260, Gustaviansk Konst, katv. 36:F H270, Nordiska Museet 100 år, katv. 120
F H273 dubbeltandad nedtill
F H276, Världspostöreningen 100 år, katv. 60
F H310 Svampar med kontrollnummer. Kat.v. 42:F H311 krokigt ryggtryck. Kat.-värde 360:F H313 Rabattmärke I, bästa sorten
F H321 Rabattmärke II, bästa sorten
F H329C**, cyls 1
F H330 Rabattmärke III, bästa sorten
F H337 Rabattmärke IV, bästa soreten
F H337 Rabattmärke IV, bästa sorten
F H342 Tryckerikonsten 500 år, kr 1,65. Kat.v 100:F H344 Rabattmärke V, bästa sorten
F H344 Rabattmärke V, bästa sorten
F H351 Rabattmärke VI, bästa sorten
F H353, trippel
F H359 Rabattmärke VII, bästa sorten
F H361 Stockholmia 86:III 1985 Cyl siffra 2
F H368 Rabattmärke VIII, bästa sorten
F H376 Rabattmärke IX, bästa sorten
F H395 Rabattmärke XI, Kn5, bästa sorten
F H484 "Förlåt att du fick vänta", ryggtryck och cyls 2. Kat.-värde 70:F H489 Inrikes julpost med cyls 2 + kn. Obegränsad användningstid (vid jultid). Kat.v 240:F HA25 Fornnordisk mytologi med kontrollnummer . Kat.v 28:F L2 Lösen postfriskt. Katv 1400:F L8 Lösen postfriskt. Katv. 1500:F M8**. Vacker
F TJ2** Snedcentrerad
F TJ18* Snedcentrerad
F TJ22A* Snedcentrerad
Lot med ostämplade märken 1973-1975. Mest småvalörer, nominellt kr 131,95
Lot med ostämplade märken 1969-1972. Mest småvalörer, nominellt kr 114:Lot med ostämplade märken 1976-1978. Mest småvalörer, nominellt kr 125:Lot med ostämplade märken 1979-81. Mest småvalörer, men någon högre, nominellt kr 209:Lot med ostämplade märken 1982-1984. Mest småvalörer, nominellt kr 174,75
Lot med ostämplade märken 1982-1984. Nominellt kr 181:Lot med ostämplade märken. Nominellt kr 344,50
Lot om 10 häften, nominellt kr 31,75
Lot om 10 häften, nominellt kr 51,50
Lot om 10 häften, nominellt kr 95:Lot om 12 häften, nominellt kr 120,80
Lot om 16 st rabattmärken, blandade utgåvor. bästa sorten
Mapp "Båtar på frimärken"**. Nominellt ca 45 - 50:Nobelfrimärken. Mapp med 5 olika häften. Nominellt kr 69,50
Europafrimärken. Mapp med postfriska CEPT-märken. Nominellt kr 32,45
Julfrimärken. Mapp med märken 1983-87. Nominellt kr 35,60
95
95
95
95
95
900
95
95
95
95
95
95
95
95
95
95
95
95
95
700
95
64
111
112
113
114
115
116
118
119
121
122
123
124
127
128
129
132
133
135
136
137
138
139
141
142
143
144
145
146
147
148
151
152
153
154
157
159
161
163
164
165
166
167
Sverige stämplat
F 2, blå nyans, tunt ppr, ktt
F 7 f1. Stämplat KARLSKRONA 18/9 187?. Katv 190:F 11g 30 öre Vapentyp. Stämplat Fagerhult 1/9 1872. Prakt med lyxstämpel. Intyg HOW4-4-5. Postal
Fagerhult 800:F 14A a 3 öre typ 1, Lejontyp. Stockholm TUR-stämpel 21/8. Intyg HOW 2-3-2. Facit 6000:F 15, Liggande lejon. Stämplat Falköping 2/1 1865
F 15. Liggande lejon. Stämplat WINGÅKER 18/7 1866.
F 15a 17 öre Lejontyp. Stämplat Wexiö 25/8 1866. Intyg Nielsen: mycket gott ex. Facit 1600:F 16a på klipp. 1855 års perf, rufftandat, dubbeltänder. Stämplat HÄRNÖSAND 20/7 1886
F 16d. Liggande lejon. Stämplat WINGÅKER 3/6 1870.
F 16e. Liggande lejon. Stämplat KALMAR 10/3 1971
F 16v4. Del två stämplar
F 17 kt. Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM 14/8 1876
F 17-27 Komplett felfri serie. Katv ca 4000:F 17c Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM NORR 27/12 1873. Katv 160:F 18 kt. Ringtyp. Stämplat 21/12 1878
F 19 + F22 på klipp. Stämplat LANDSKRONA 7/7 1876
F 19 Ringtyp. Stämplat TJELLMO 22/6 1877
F 19 Ringtyp. Stämplat WESTERÅS 10/9 1876
F 19c smaragdgrön. Ringtyp. Stänmplat 24/9 1873. Katv 170:F 20g Ringtyp. Stämplat ALAFORS (N) 28/3 1876. Katv Postal 300:F 20g, 20j samt 20k. Ringtyp. Katv 1550:F 20g. Ringtyp. Stämplat MOTALA VE…. Katv 750:F 22 Ringtyp. Stämplat FILIPSTAD 2/3 1876
F 22 Ringtyp. Stämplat KUNGSBACKA 27/6 1876
F 22 Ringtyp. Stämplat UPSALA 5/4 1877
F 22e Ringtyp. Stämplat BRUZAHOLM 16/12 1876
F 22f Ringtyp. Stämplat WISBY 29/7 1876
F 22h Ringtyp. Stämplat 383 (HULL). Katv Postal 150:F 23 Ringtyp. Stämplat JÖNKÖPING 12/7 1877. Katv 450:F 24 kt Ringtyp. Stämplat TJELLMO 26/11 1875
F 24 Ringtyp. Stämplat ÅMÅL 7/6 1875
F 25 Ringtyp. Stämplat KÖPING 21/9 1875
F 25 Ringtyp. Stämplat STOCKHOLM PAKET 9/1 1875
F 26 Ringtyp. Stämplat KUNGSBACKA 3/9 1875
F 28-36 + F38, B-kvalitet
F 30 + F33 (2ktt) på klipp postanvisning. Stämplat NORRKÖPING 14/12 1886. Bikupestämpel
F 37 1Rd t13, Snygg sidvänd stämpel Göteborg 13/3 1880. Kat.v 4000:F 45 OII. Stämplat KÖLA 19/3 1891. katv 200:F 45 OII. Stämplat LAGMANSERED 14/5 1898
F 45 OII. Stämplat UDDEVALLA 5/11 1896
F 54 OII. Stämplat PKXP No 14C 4/2 1895
F 55, rullstämpel FINSPONG
F 58 OII. Stämplat BRÖTJEMARK 24/11 1899
F 64vm1, Tvåfärgad siffetyp
F 70vm. Missfärgad, Lilla Riksvapnet
F 71cx, Lilla Riksvapnet
F 71cxz, Lilla Riksvapnet
F 72cx, Lilla Riksvapnet, stämplad Ramlösa Brunn
F 72cxz par, Lilla Riksvapnet
F 74cx, Lilla Riksvapnet
F 74cxz, Lilla Riksvapnet, stämplad Lund
F 75vm2. Medaljong. Del två stämplar
F 82 medaljong. Stämplat MYRA12/4 1913
F 105-114, kompl serie Landstorm I
F 107cz, Landstorm I
F 137cz. Flygpostfrimräke. Maskinstämplad
F 138cz. Flygpostfrimärke
2000
1200
500
900
1000
400
400
700
500
168
169
171
172
174
175
176
177
179
180
181
183
184
185
187
188
189
190
191
192
193
194
195
196
197
199
201
202
203
205
206
207
208
209
210
211
212
213
214
215
216
Sverige stämplat
F 138cz. Flygpostfrimärke
F 142 Abz. Stående lejon.Katv 400:F 151Cbz. Gustav V, en face. Del två stämplar, liten missfärgning
F 152cx. Gustav II Adolf
F 153bz. Gustav Vasa
F 155, Gustav Vasa. katv 70:F 155bz. Gustav Vasa
F 165bz. Postemblem
F 196-198. Kongressen. Mindre bra kvalitet
F 197cx. Kongressen. Katv 600:F 199, stämplat RÄTTVIK 27/7 1924 "Congress Postal Universel", på vykort. Kat.-v 400:F 233a + b. Stockholms slott I. Katv 450:F 238 kort tand. Postsparbanken
F 259BC. Swedenborg. Kat.-värde 350:F 269B på vykort från Mårbacka. Kat.-värde 800:-.
F 271 profil höger. Stämplat OXELÖSUND20/9 1942 sär datum 20 är upp och nedvänd
F 318BC + CB, P H Ling. katv 700:F 318BC på klipp, P H Ling katv 350:F 324CB, Bellman 4-block, förstadagsstämplat Stockholm 4/2 1940
F 328 P1, plåtsår i R:et. Bibeln. Stämplat. Korta tänder v. sida. Katv 200:F 335A + BB + F336 kt. Sancta Birgitta. Katv 180:F 337BB + C. Flygande svanar. Katv 157:F 1204 Europa XI. Mycket god stämpel Stenungsund 1 den 4/7 1982
F 1222-25, Stämplat KUNGÄLV 1 11/10 1982
F 2617 Makoonfjäril 50 kr. Lyxstämpel Haninge 2010-08-28
F TJ2v4, stämplad PKXP No 17, 30/10 1860
F TJ25 (kt) samt Tj26 (kt), katv 270:F TJ26v3, stämplad Mora 27/11 1889. Liten fläck, del av andra stämpel
F TJ44cxz
F TJ46cz
F TJ52cxz
Arjeplog - Laisvallsby, F1058 sistadagsstämplat 29/2 1980 på kort
Blidö postombud 1, F1041 sistadagsstämplat 29/2 1980 på kort
Boden - Vittjärv, sistadagsstämplat 28/2 1981 på kort
Boden 1 - Heden, sistadagsstämplat 28/2 1981 på kort
Fröseke, F1209 sistadagsstämplat 28/5 1982 på kort
Göteborg 29, F1222 lyxstämplat sistadag 13/11 1982 på kort
Huaröd, F 1209 sistadagsstämplat 30/4 1982 på kort
Hägersten 8, F1213 sistadagsstämplat 19/11 1982 på kort
Jokkmokk postombud 2, F1098 sistadagsstämplat 29/9 1979 på kort
Katthammarsvik, F1214 sistadagsstämplat 18/9 1982 på kort
Motala - Medvi Brunn, F1217 lyxstämplat sistadag 31/8 1982 på kort
Nuoksujärvi, sistadagsstämplat 28/2 1981 på kort
Pajala - Antis, F1215 sistadagsstämplat 31/8 1982 på kort
Rantajärvi, F1216 sistadagsstämplat 31/8 1982 på kort
Skutskär 3, F1208 sistadagsstämplat 28/5 1982 på kort
Tegelträsk, F1221 sistadagsstämplat 30/11 1982 på kort
Timrå - Timrådalen, F1206 sistadagsstämplat 28/5 1982 på kort
Vilhelmina POB 10, F1061 lyxstämplad sistadag 29/2 1980 på kort
Norden
217 Danmark. 2 visirblad med postfriska märken
218
Danmark. 99 st 100-kuvert av 24 olika sorter, ej genomgångna på stämplar. Därav 44 buntar med F483x.
219 Finland, div jubileumsmärken*, katv. ca 125
220 Finland. H5** Bruksserie IV, finländska allmogebyggnader
221 Finland. Sorgemärket So1 typ II, 12-block
222 Finland. Sorgemärket So1 typ II, 12-block med kantremsa till vänster
250
8
223
224
225
226
227
228
229
230
231
232
233
234
235
236
237
238
239
240
241
242
243
244
245
246
247
248
249
250
251
252
253
254
255
256
257
258
259
261
262
263
264
265
266
267
268
269
270
271
272
273
274
275
276
277
Norden
Finland. Sorgemärket So1 typ II, 27-block med kantremsa på sidorna
Finland. Sorgemärket So1 typ II, 4-strip med kantremsa på 2 sidor
Finland. Sorgemärket So1 typ II, 5-strip med kantremsa på sidan
Färöarna H1 - 5. Katv 470:Färöarna HA1 - 4. Katv 655:Färöarna. Ett visirblad med postfriska märken
Färöarna. F 120-122 kompl **. Kat.värde 50:Färöarna. F123-126 kompl**. Kat.värde 75:Färöarna. Häfte F HA3. kat.värde 300:Grönland F41, FDC 14/8 1958. Katv 850:Grönland häfte H1. Katv 600:Grönland häfte H2. Katv 200:Grönland häfte H3. Katv 500:Island F 361-62** Flagga 50:- och 3,50. Kat.v 80:Island F 465-66** Europa 1969 kompl serie. Kat.v 50:Island F 488-89** Europa 1971 kompl serie. Kat.v 60:Island F 508-09** Europa 1973 kompl serie. Kat.v 58:Island F 572**/o Målning Stefansson kompl postfrisk och stämplad. Kat.v 65:Island. 7 visirblad med postfriska märken.
Island. F 330** hel karta om 50 märken
Norge F 96 och F 97 på var sitt klipp. Stämplat POLHAVET 4/8 1924
Norge. Ett visirblad med postfriska märken
Åland. Årssats 1985**
Fem nordiska länders utgåvor av Miljövård 1977**. 2 satser av varje land
Övriga världen
Aldernay. In Praise of the Cat. Block 2, postfriskt
Australien M65- ** Antartic Territory 10 märken. Kat v 75:Australien. Brev, vykort, lösa märken samt boken "Ties That Bind":
Brittiska kolonier. Div ostämplade märken, både postfriska och med fastsättarrest. Även en del stämplade
märken.
Canada M 1044-47** block Organized Philately in Canada 100 year
Cypern. Liten lot med märken, brev, vykort.
England M 706-09** kompl. Brittiska socialreformer
England M 715-18** kompl. Brittisk Kultur
England M 719-22** kompl. Boktryck i England
England M 723-726** kompl. Jul
England M 735-38** kompl. Brittisk kemi
England M Block 4** Edward Lear. Kat.v €10:England. M 711-14** kompl. Rosor
England. M Block 1** Historiska byggnader
Estland. Liten lot med märken och brev. Gammalt och modernt
FN. 1983 Souvenir Folder Geneva**
FN. 1983 Souvenir Folder New York**
FN. 1983 Souvenir Folder. The Flag Series**. 16 olika nationsflaggor. New York-utgåva
FN. 1987 Souvenir Folder. The Flag Series**. 16 olika nationsflaggor. New York-utgåva
FN. Jahressammelmappe 1981. Wien-utgåvan.**
FN. Jahressammelmappe 1982. Wien-utgåvan.**
FN. Jahressammelmappe 1983 . Wien-utgåvan**
FN. Wiener Jahressammelmappe 1987**
Guernsey. Get-serie kompl M 209-212 + nr M735, postfriska
Herm Island. Diverse postfriska märken
Isle of Man M 219 block** Prinsessan Diana och prins Williams födelse
Isle of Man. Diverse postfriska märken
Jersey. Diverse postfriska märken
Lettland. Ett visirblad med märken + ett brev
Litauen. Liten lot med märken, brev, vykort
95
8
8
8
8
8
8
8
278
279
280
281
282
283
284
285
286
287
288
289
290
Övriga världen
Lundy Island. Diverse postfriska märken
Luxembourg. Liten lot med märken och vykort
Malta. Liten lot med märken, brev, vykort
Monaco. Liten lot med märken och vykort
Nya Zeeland. Liten lot med märken, brev och vykort
USA. 70 stycken 100-buntar
USA. Insticksalbum om 24 sidor, fullt med märken. Fyndchans.
USA. Massor av märken, från äldre till modernt. Lösa märken och klipp. Fyndchans.
USA. Monterat på 14 lösa blad 1890-talet till modernt
Vatikanstaten. Liten lot med märken
England. 2½ visirblad med postfriska märken
11 visirblad med postfriska Guernsey, Isle of Man, Jersey
10 visirblad med postfriska märken, diverse länder
307
308
309
310
311
312
313
314
315
316
317
Brev, försändelser
2 brev. F32. Stämplade JÖNKÖPING 14/1 1881 resp RONNEBY 30/5 1883
Brev. F21 gulaktigt papper. Stämplat SMEDJEBACKEN 19/9 1872 (tid avstämpl) katv 100:50
Brev. Förfilateli GÖTHEBORG 4/5 1845
BL 22 + 1006B på brev, stämplat SOLNA 7/12 2010
Danmark 160 kuvert från F 161 och framåt högt värde 161 är ett 20 tal ex
5 luftpostbrev första flyg Sth-Bagdad 1955, Sth-Tokyo 1957, Sth-Dhakarta 1958, Sth-Hamburg-Rio De Janeiro 1956
Storbritannien. En bunt brev (ca 145 st) 1900 - 1970-talet
Storbritannien. Mapp med bl.a. REK-brev
Storbritannien. Liten bunt med FDC, minnespoststämplar, PT-kort etc. Ca 40 försändelser
Storbritannien. 7 kuvert frankerade med gutterpar.
Vatikanstaten. Liten lot om 33 st brev och vykort
USA. Lot om 80 st brev, 1940 - 1990-talet
USA. Lot om 115 st brev, 1950 - 1990-talet
USA. Liten lot om 43 brev, 1920 - 1940-talet
USA. Lot om 14 FDC och 2 minnespoststämpel
5 brev från Sverige till Ryssland, frankerade med medaljong-märken. 1 REK, 4 med ankomststämpel
"Reval", ett i retur p g a "Befordringslägenhet saknas"
REK-brev FLISERYD26/4 1933på 3 x F177C samt F143A
Brev med 3 par 1402SX (Palme), stämplat GÖTEBORG 14/5 1986
F 543 (2 st) på kuvert. Expressutdelning. Minnespoststämpel Ishockey-VM
Finland F320 (s2 st) på REK-brev till Sverige, december 1946
Finland, F414, 415,416 på REK-brev till Sverige, 15/9 1952
Frankrike, Brevstycke från Lyon till Malaga 12/5 1862
Frankrike, Brevstycke från Paris till Malaga 19/5 1861
Frankrike, brev från Paris till Warington 8/6 1868
F246C + 247C på brev, stämplat ÖREBRO 22/8 1936. Kat.-värde 42:10
Sverige F861-64, snyggt stämpalde på brev. Vänersborg 1 den 5/7 1979
Sverige F71 i 4-block på brev. Snygg stämpel Målilla Station, 12/6 1958
318
319
320
321
322
323
324
325
326
327
328
329
330
Vykort och andra kort
Storbritannien. Ca 80 st 1920-talet till modernt, 9x14-format.
Storbritannien. Ca 125 moderna vykort
USA. Ca 90 vykort lilla formatet från 1950 - 1990-talet. Nästan enbart topografi,
USA. Knappt 50 äldre vykort, hälften topografi
USA. Ca 125 moderna vykort, mest topografi
Hudiksvall, kyrkan. Stämplat 31/12 1901 på F61 + F62
Sven Utterströms prissamling samt porträtt och tryckt autograf
Särö. Blomstermåla. Plundrat
Frivilliga skytterörelsen. PR.kort postgånget
Halmstad. Slottet. Frankerat med 445BB, stämplat 8/4 1951
Spanien. 15 kort från Barcelonautställningen 1929
Turisthus på Spetsbergen, innehöll även postkontor. Stämplat HAMMERFEST 12/1 1901 till Berlin
Alingsås, 7 olika nytryck
291
292
293
294
295
296
297
298
299
300
301
302
303
304
305
306
331
332
333
334
335
336
337
338
339
340
341
342
343
344
345
346
347
348
349
350
351
352
353
354
355
356
357
358
359
360
361
362
363
364
365
366
367
368
369
370
371
372
373
374
375
376
377
378
379
380
381
382
383
384
385
386
387
388
Vykort och andra kort
Algutstorps kyrka och prästgård. Postgånget 1910
Sunne. D:r Selma Lagerlöfs hem, Mårbacka. Selma Lagerlöf vid skrivbordet
Skövde. Hotel Billingen Entrén. Ej postgånget
R Högfeldt. Per Svinaherde och prinsessan.
Paris. Les Invalides - Invalids Hotel.
17 st gratulationskort, mest OII-frankering
Rolf Lidberg, 2 st trollkort, bl.a. Kaffetåren
Stockholm, Strömparterren. Stämplat 30/10 1905 på OII
Kungsbacka Gåsevadsholm 2 kort obegagnade
Kungsbacka Rossareds Säteri 2 kort obegagnade. Förlag Träff
Båstad. Skånegården intriör obeg
Skåne. Bjärsjölagårds egendom, 2 kort
Västervik. 6 st moderna kort
Maximikort nr 15-18 Stockholmia
Maximikort nr 24-27 Stockholmia
Maximikort nr 37-39 Cirkus
Maximikort nr 32-36 Astrid Lindgren
Maximikort nr 70-73 Fjärilar
Maximikort nr 79-82 Skydda våra fåglar
Maximikort nr 74-78 Rosor
Maximikort nr 104-109 Svenska Hus 3
Maximikort nr 110-114 Trädgårdsblommor
Maximikort nr 126-131 Stockholm - staden på vattnet
Maximikort nr 93-98 Svenska Hus 2
Maximikort nr 115-120 Bilar
Maximikort nr 132-136 Julpost 1998
Maximikort nr 121-125 Svenska Hus 4
Maximikort nr 99-103 Svampar
Maximikort nr 141-144 Fjärilar
Maximikort nr 137-140 Det marina arvet
Maximikort nr 145-148 Dansband
Maximikort nr 149-152 Skogen
Maximikort nr 157-162 Leksaker
Maximikort nr 153-156 OS i Sydney
Maximikort nr 163-167 Julvisor
Maximikort nr 193-198 Svensk gastronomi
Maximikort nr 183-188 Julpynt
Maximikort nr 168-171 Hundar
Maximikort nr 172-176 Pioner
Maximikort nr 199-206 Motorcykelsport
Maximikort nr 189-192 Cirkus Europa
Maximikort nr 207-211 Karl-Bertil Jonssons julafton
Maximikort nr 83-87 Svenska Hus 1
Maximikort nr 88-92 Spårvagnar
Maximikort nr 68-69 Svenska bilmodeller
Maximikort nr 64-67 Vilda djur
Maximikort nr 47-51 Rabattmärken XI
Maximikort nr 19-23 Nobelpristagare
Maximikort nr 28-31 Stockholmia 86:V
Maximikort nr 60-63 Rabattmärken XIII Skansen
Maximikort nr 56-59 Moln och väder
Maximikort nr 52-55 Vikingar
Maximikort nr 44-46 Julpost - vid krubban
Maximikort nr 40-43 Rabattmärken X Midsommar
Postkort nr 78-79 Postmusei postkort, obegagnade
Postkort nr 80 Postmusei postkort, obegagnat
Postkort nr 78-79 Postmusei postkort, FDC-stämplat
Vykort och andra kort
389 Postkort nr 80 Postmusei postkort, FDC-stämplat
390
391
392
393
394
395
396
397
398
399
400
401
402
403
404
405
406
407
408
409
410
411
412
413
414
415
416
417
418
419
420
Partier, samlingar
Storbritannien. Insticksalbum 32 sidor. Dubblettalbum med mycket material
Liten ask med ca 175 FDC, minnespoststämplar m.m, företrädelsevis de nordiska länderna
Visir-pärm SP10 med ett 20-tal blad fulla med FDC, maximimort, minneskort m.m.
Plåtlåda med massor av frimärken i pergamynkuvert, Hela Världen
Stämplade svenska märken, sorterade i kuvert. OII till modernt. Fyndchans?
Insticksalbum och 2 ringpärmar med enklare märken från hela världen
Postens kilovara, 1 kg plomberad 1965
Postens kilovara, 1 kg plomberad. Insamlingsår 1976, försäljningsår 1980
Bananlåda med massor av frimärken i kuvert med mera
Insticksalbum med stämplat Sverige. Bl. a par och högvalörer
Brevalbum med ca 40 FDC United Nations + 15 lösa FDC
Brevbunt Danmark och Sverige, många BB-par. 1970-talet, ca 95 brev
Diverse Hafniamaterial från utställningen 1977
Norge 2 pergamynt lådor fulla från 103-1023 många 1000 märken mycket blåmärken
70 brev mest utland mycket motiv på luftpost
220 brev litet format Sverige och Europa
Insticksalbum med Tyska stater. Baden, Bayern, Wurtenborg, Hannover, Bergedorf, Hamburg, Sachsen,Thurn û 50
Taxis, Norddeut
Låda Svenska FDC 1964-87 321 st se lista i lådan. Många bra kombi block 68 fåglar, vilda blommor, 1969 Tjörnbroarna,
sv sag
FDC album med ett 50 tal FDC mellan 1964-74 bra album
35 Finska brev från 1912 till 70 talet
Ett hundratal Adresskort inrikes paket även paketpostförskott
47 st FDC FN 1976-79 i FNs originalpärm inköpspris 2200,00
16 sidigt insticksalbum med 10 strip per sida med 10 st FDC på spec.kuvert 1958-60 även lite andra FDC och märken
Ca 390 märken Trafikflyg, Postflyg, Frakttransportflyg i insticksalbum
Insticksalbum med ca 75 märken modell-, glid- och segelflyg, sportflyg. Bl.a. F 258 Bromma på klipp
Insticksalbum med 80 märken Krigsflyg, Räddningsflyg, Helikopter- och militär fallskärm
Svenska Frimärken 1986, årssats oöppnad, nominal 127,50
Leuchtturm Sverigealbum 1855-1984. Förtryck. Både stämplat (tidiga år) och ostämplat (de senare åren). Normalbesatt,
300
de ost fy
Leuchtturm album med 48 neutrala Sverige-blad för montering. Dessutom 5 förp Leuchtturm Sverige-blad BL-42
100om 12 blad/för
Posten årssats 1983. Nominellt 101:45
Sverige. Liten samling stämplat Ringtyp t14 - Postverket 300. Några snygga stämplar
421
422
423
424
425
426
427
428
429
430
431
432
433
434
435
436
437
438
439
440
Litteratur
Gibbons - Collect British Stamps 1979
Marika Stolpe - Kitchiga vykort. Inbunden 128 sidor.
Jòn Aôalsteinn Jónsson - One Hundred Years of Icelandic Stamps. Inbunden 472 sid i kassett. Ny.
Eliz Lundin - POSTvägar. Postkontor och postgårdar i 1750-talets Sverige. Inbunden 112 sid
Jan Rune - Trafiknostalgi Vykort berättar. En bildkavalkad från 1900-talet. Inb 112 sidor
US Postal Service. The Postal Service Guide to U.S. Stamps 1992
Ingmar Wågeman - Svenska Amerika Liniens Sjöpost 1915-1975. Haftad
Karlsson/Lithén - Ångbåtspostexpeditionerna på Dalslands Kanal. Häftad
Michel Tyskland 2003-04 inkl CD i färg
Postryttaren år 2000 inbunden
Postryttaren år 2001 inbunden
Postryttaren år 2002 inbunden
Postryttaren år 2003 inbunden
Postryttaren år 2004 inbunden
Postryttaren år 2005 inbunden
Postryttaren år 2006 inbunden
Postryttaren år 2007 inbunden
Postryttaren 1979-83 häftade
Postryttaren 1984-88 häftade
Postryttaren 1989-92 häftade
441
442
443
444
445
446
447
448
449
450
451
452
453
454
455
456
457
458
Lite blandat
Storbritannien. Handskriven faktura från 1859
En rulle med etiketter "Lördagsutdelning"
SAFE MAXI-album för vykort nr 1001 med 14 st dubbelsidiga blad, plats för 168 kort. Obeg. Nypris 740:140
. Format 405x380x55 mm
Facit ringpärm med drygt 50 visirblad (tomma)
2 st 16 sidiga insticksalbum vita blad med 10 pergament fickor på varje sida utan märken
Album med 62 blad i plast med plats för 4 vykort på varje sida, ser nytt ut.
Gediget Islands album med 45 Estett blad för egenmontering
2 Album för brev med 20+25 blad med plats 180 brev i ringfjäderpärmar.
Atlas samlartablå över svenska maskintillverkade häften. Blad från nr 52-415. Nya, ej några anteckningar
Häftesalbum med 20 blad och 3 fickor på varje blad. Plats för 60 häften att ses från båda sidor.
Bladsats för nyanssamlande av lösen Tandning 13. Den som köper denna bladsats kan få bladen utbytta mot blad75
med sitt egat na
Facit SP8 pärm med 10 visirblad med 360 st 12 öre ringtyp och 40 st 5 öre ringtyp+ lite annat, en del bra stämplar
Provhäfte Uppsala domkyrka
Häfte om 10 brevmärken Postmuseum, utgivet 1981
Häfte om 5 brevmärken Postmuseum, utgivet 1984
Sv. Nationalföreningen mot Hjärt- och lungsjukdomar. Jul- och nyårsmärken 1980/81. Hel karta
Sv. Nationalföreningen mot Hjärt- och lungsjukdomar. Jul- och nyårsmärken 1979/80. Hel karta
Sv. Nationalföreningen mot Hjärt- och lungsjukdomar. Jul- och nyårsmärken 1981/82. Hel karta
Slut
Visning:
Tisdagen den 15 november klockan 18.00 - 20.00 i ABF-huset, Kungsbacka
Auktionsdagen 20 november klockan 10.00 - 12.30 i ABF-huset, Kungsbacka