Проф. д-р Иван Митев и откритието на 6

Download Report

Transcript Проф. д-р Иван Митев и откритието на 6

Бюрхан Рашид – студент III курс в М

Ф

при МУ - София

(2013)

    Нискочестотно, нискоамплитудно, телесистолно колебание, което се записва като едно, рядко две колебания Регистриран за първи път през 1971 проф. д-р Иван Митев г.

от На 18.05.1978 г. е вписан в държавния регистър на откритията на Р. България Най-значимото българско научно откритие на ХХ век.

     Роден на 4.10.1924 г. в с. Крушовица 1950 г. – завършва медицина 1962 г. – защитава кандидатска дисертация 1982 г.

– защитава докторат 1983 г.

– избран за професор по педиатрия

       Записва се най-често: ◦ ◦ върхова област пункт на Ерб Нискочестотен (35 Hz) Нискоамплитуден Телесистолен Ширина – 35-100 ms ½ до 2 колебания Физиологичен и патологичен VI тон

 Регистрирано по време на камерната систола (фаза на изпразване на сърдечните камери) на човек с вроден порок на сърцето.

    ◦ Рядко у здрави деца (1%) При здрави възрастни (15%) – най-често във възрастовата група 30-39 г.

◦ Най-често се среща при следните заболявания: Деца (54,5%) и възрастни (52,6%) с чиста недостатъчност на аортна та клапа Деца (53,1%) с чиста стеноза на митрална та клапа При деца с активен ревмокардит, миокардит, ревматоиден артрит и други колагенови заболявания.

 Между I (свързан със систолата) и II тон (свързан с диастолата), по близо до втория.

 Тонът има съдов произход и възниква вследствие на трептения при разтягане на аортата и ново свиване в края на систолата;  Източникът на шестия тон се намира вътре в сърцето и той се дължи на трептения, възникващи в стената на камерата по време на сърдечната систола .

   Наблюдаван за първи път през 1971 г.

Първо съобщение за 6 ти сърдечен тон е публикувано в бр. 4 от 1974 г. на списание “ Педиатрия” През май 1977 г. френско кардиологич но списание публикува статия на проф. Митев “Шести сърдечен тон” .

 “Работата на г-н Иван Митев върху “шестия сърдечен тон” ми изглежда напълно оригинална, защото той прави достояние един стетоскопичен феномен, неописан досега. Този телесистолен тон с ниска фреквенция, записан у болни с аортна инсуфициенция и у някои сърдечно здрави, представлява известен семиологичен интерес.”

 “Ние навярно нямаше да знаем за тази находка, тъй като рядко правим нашите фонокардиограми с ниска честота. Обикновено сме използували честотите, което възпроизвеждат това, което мислим, че можем да чуем. Може би така пропускаме важна информация в обхвата на честотите, които не се чуват.”

 “Получих вашето писмо и тябва да кажа, че съм окончателно убеден за съществуването на шестия тон. От сега нататък аз ще го потърся във всички наши записи, надявайки се да намеря някои съвпадения с други записи, които биха могли да ни дадат едно окончателно тълкуване за неговия механизъм.”

 “Доктор Иван Митев пръв е описал и подробно изучил новия звуков феномен на сърцето – VI тон, който по право може да бъде наречен Митев тон, така както V тон е наречен на името на Кало.”

   Тонът е крачка напред в по цялостното опознаване на нискочестотните звукови явления, които се образуват в сърцето.

Причината за тона все още не е напълно изяснена Като се изясни напълно причината, ще стане ясно и неговото място в практическата мeдицина.

 Според Р. Мазо (съветски кардиолог) и Р.

Рашмер (американски кардиолог) – около 90% от звуците, образуващи се в нормалното човешко сърце, са недостъпни за възприемане от човешкото ухо!

 Неинвазивни ◦ Електрокардиография ◦ Ергометрични изследвания ◦ Холтерови изследвания ◦ Трансторакална ехокардиография

 ◦ ◦ ◦ ◦ Инвазивни Езофагеална ехокардиография Артериография Коронарография/Ангиокардиография Катетризиране

 ◦ ◦ Проф. Ив.Митев: “Младите научни работници трябва упорито да се трудят за овладяване на своята специалност в ширина и дълбочина и наред с това рано, много рано да се посветят на някой по-тесен проблем. Животът е кратък и няма време за отлагане и пилеене. По-голяма компетентност, подкрепена с енергия, дързост и късмет!

Не всеки ще направи епохално откритие, но търсенията на хилядите ще открият пътя към значително научно откритие!”