Transcript Slide 1
4-1 Ratios to Rates Ratio a comparison of two quantities by division 5:8 5/8 5 to 8 Rate a ratio that compares quantities measured in different units 5 seconds: 8 feet 5 snails / $8 5 miles to 8 gallons Unit Rate is the rate for one unit of a given quantity 5 miles: 1 second $5 / 1 snail 5 gallons of water to 1 gallon of lemon juice Ch. 4-1 Ratios and Rates Example 1: Write a ratio for the following below by using the hearts and stars. a.) hearts to stars 4:3 b.) stars to all figures 3:7 c.) all figures to hearts 7:4 Example 2: Write each ratio in simplest form. a.) 50 m. : 30 m. b.) 16 cm. : 8 cm. 5 m. : 3 m. 2 cm. : 1 cm. c.) 32 in. : 4 in. 8 in. : 1 in. Example 3: Find each unit rate below. a.) A team finished the 200 lap Indiana Little race in about 2.07 hours. Find the unit rate of laps per hour. 200 96 .6 2.07 Laps per hour b.) Find the unit rate for 52 deliveries in 8 hours. 52 6 .5 8 Deliveries per hour Example 4: Find the unit cost for each bottle. Which size is the better buy? $2.99 for 64 oz. 2.99 .0467 64 = $ .05/oz. $1.59 for 12 oz. 1.59 .1325 12 = $ .13/oz. Therefore the 64 oz. bottle has the lowest unit cost and is the better buy. You try one: Which is the better buy: a 20 oz box of cereal for $4.29 or a 12 oz. box of the same cereal for $3.59? The 20 oz. box http://my.hrw.com/math06_07/nsmedia/homework_help/msm2/msm2_ch05_01_homewo rkhelp.html Homework Pg 162 #1-7 all do in one box #8-26 evens only Lesson Quiz 1. At a family golf outing, a father drove the ball 285 ft. His daughter drove the ball 95 ft. Express the ratio of the father’s distance to his daughter’s in simplest terms. 3:1 2. Find the unit price of 6 stamps for $2.22. $0.37 per stamp 3. Find the unit rate of 8 heartbeats in 6 seconds. 1.3 beats/s 4. What is the better buy, a half dozen carnations for $4.75 or a dozen for $9.24? a dozen 5. Which is the better buy, four pens for $5.16 or a ten-pack for $12.90? They cost the same.