urok-podorozh.2013_pptx

Download Report

Transcript urok-podorozh.2013_pptx

Тема: Урок-підсумок. Узагальнення і систематизація матеріалу вивченого протягом року.
Мета:
 перевірити рівень засвоєння учнями життєвого і творчого шляху письменників, яких вивчали протягом року, знання змісту творів,
понять з теорії літератури;
 розвивати пам'ять, увагу, спостережливість; формувати кругозір, світогляд учнів;
прищеплювати любов до літератури.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого матеріалу.
Вид уроку: урок-подорож.
Обладнання: портретна галерея письменників, надписи, малюнки, індивідуальні комп’ютери, мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Орг. момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з дошкою. Надписи і малюнки зроблені на окремих аркушах. Викладач задає питання, закріплює аркуш з надписом і
малюнком на дошці. Прослуховує відповіді, записує їх на дошці і додає малюнок. Дошка візуалізації залишається до кінця уроку.
Дошка візуалізації
1. Для чого ви навчаєтесь?
Щоб отримати знання.
2. Навіщо потрібні знання?
Щоб бути освіченими людьми, отримати професію.
3. Для чого необхідно опанувати якусь професію?
4. Нащо людині робота?
Щоб влаштуватися на роботу.
Щоб отримувати заробітну платню, щоб втілювати у життя свої мрії, бажання.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
•Сьогодні, на останньому уроці української літератури в цьому навчальному році, я пропоную Вам відправитися на полювання за
скарбами. Ви сміливі, розумні, азартні, тому дістанетесь скарбниці й отримаєте винагороду. Нехай Ваша перемога стане першою
сходинкою на шляху втілення ваших мрій.
ІV. Основний зміст уроку-гри. Комп'ютерна презентація. Учні працюють у зошитах. Викладач протягом уроку перевіряє виконані
завдання, повідомляє кількість смайликів.
V. Підсумок уроку.
Оцінювання.
Мапа літературного скарбу
Хто це?
ріка
Життєпис
Ваше полювання за скарбом
розпочалося. Рідна домівка залишалася
далеко, а попереду - чекають
випробування Бажаю Вам дістатися
скарбниці й отримати те, чого
заслуговуєте.
Предмет,
який
говорить
Краще один раз побачити
Хто кого?
Хто куди?
Зупинка 1
Розташуйте правильно
прізвища письменників і
запишіть код. Кожна
правильна цифра один
4
5
6
3
7
2
8
1. М.Старицький
2. Леся Українка
3. М.Рильський
4. І.Франко
5. О.Кобилянська
6. І.Нечуй-Левицький
7. В.Винниченко
8. Б.Грінченко
9. О.Олесь
10. П.Тичина
11. Панас Мирний
12. І.Карпенко-Карий
1
9
10
12
11
1.
Цей письменник є автором першого соціально-психологічного роману в українській
літературі.
2. Його справжнє прізвище – Іван Тобілевич.
3. Автор вірша “Contra spem spero”.
4. Цей письменник похований у Чернігові на Болдиній горі.
5. Він автор соціально-побутової повісті-хроніки, що відображає українську ментальність,
традиції народного побуту і моралі.
6. Автор, який відобразив красу природи й мистецтва у творі “ Блакитна панна ”.
7. Хто порушив проблему зв'язку людини із землею.
8. Коли на схилі років він звернувся до радянського уряду він звернувся з проханням дати
дозвіл на повернення, щоб хоч померти в Україні, йому грубо відмовили.
9. Його називають Бетховеном українського слова.
10. Він є укладачем 4-томного “ Словника української мови ”, організатором і головою
товариства “ Просвіта ”.
11. Автор поетичних збірок “З вершин і низин ”, “ Зів'яле листя ”.
12. Цей письменник в українській літературі відомий передусім як імпресіоніст.
Зупинка
Назвіть твір та ім'я героя.
Кожна правильна відповідь
один
Отакої саме пори, в недiлю, пiсля
раннього обiднього часу … йшов
молодий чоловiк. Iшов справдi
парубок. На перший погляд - йому,
може, лiт до двадцятка добиралося.
Чорний шовковий пух тiльки що
висипався на верхнiй губi, де колись
малося бути вусам; на мов стесанiй
борiдцi де-где поп'ялось тонке, як
павутиння, волоссячко. Нiс
невеличкий, тонкий, трохи
загострений; темнi карi очi - теж
гострi; лице довгообразе - козаче; нi
високого, нi низького зросту, - тiльки
плечi широкi, та груди високi... Оце й
уся врода. Таких парубкiв часто й густо
можна зустрiти по наших хуторах та
селах. Одно тiльки в цього неабияке дуже палкий погляд, бистрий, як
блискавка. Ним свiтилася якась
незвичайна смiливiсть i духова мiць,
разом з якоюсь хижою тугою...
Панас Мирний “Хіба ревуть
воли, як ясла повні”
Потоцький любував з пригорку за
ладним рухом могутньої
пішаниці і з нетерплячкою чекав
тої миті, коли вона, проминувши
залому, стрімголов кинеться на
воли і розчавить жменю
безглуздої рвані, що зважилась
його нечисленній, непоборній
потузі опір давати.
М.Старицький “Оборона Буші”.
Зупинка 3
На цьому роздоріжжі
зупиніться, відпочиньте.
Подумайте: куди йшли,
збирались іти або
переїжджати герої творів.
За кожну правильну
відповідь два
-О й, пустіть мене,
матінко! Здається,
вмру, як не піду в ....
Чи то правда, що там
є такий лев, що з
рота вода тече?
І.Нечуй-Левицький
«Кайдашева сім’я ».
Мушу йти , Марічко,- сумував,
він заздалегідь.
- Шо ж, йди, Іванку,- покірно
обзивалась Марічка.- Така нам
доля судилась...
І вона співанками косичила їх
розлучення, Їй було жалко, що
надовго перервуться їхні стрічі
в тихому лісі. Обіймала за шию
Івана та, тулячи до його лиця
біляву головку, стиха співала
йому над вухом:
Ізгадай мні, мій миленький,
Два рази на днину,
А я тебе ізгадаю
Сім раз на годину.
М.Коцюбинський “Тіні забутих
предків”
Плоти попри дороги тріщали
і падали — всі люди
випроваджували Івана. Він
ішов зі старою, згорблений, в
цайговім, сивім одінню і
щохвиля танцював польки.
Аж як усі зупинилися перед
хрестом, що Іван його поклав
на горбі, то він трохи
прочуняв і показував старій
хрест: — Видиш, стара, наш
хрестик? Там є відбито і твоє
намено. Не біси, є і моє, і
твоє...
В.Стефаник “Камінний хрест”
Що чудовий обіцяний край,
Що смарагди й сапфіри
Вже ось-ось за горою
блистять. —
З них ніхто не йме віри.
Сорок літ говорив їм
пророк
Так велично та гарно
Про обіцяну ту вітчину,
І все пусто та марно.
І.Франко «Мойсей».
Зупинка 5
Прочитайте уривки з
віршів. Назвіть автора,
назву вірша. За кожну
правильну відповідь два
О панно Інно,
панно Інно!
Я – сам. Вікно.
Сніги…
Сестру я Вашу так
любив –
Дитино,
злотоцінно.
Зупинка 6
Вказати, яку роль відіграє в
творі запропонований
предмет, назвати автора і
твір. За кожну правильну
відповідь два
ш
а
б
л
я
Зупинка 7
Визначить зайве слово в
рядку автор-твір-герої.
За кожну правильну
відповідь два
Зупинка 8
Крок за кроком ви наближаєтесь до
скарбниці.
Дайте визначення понять з теорії
літератури. За кожну правильну
відповідь ви отримаєте чотири
Якщо завдання для вас важке , то
рушайте далі. Як кажуть: “ Не в
грошах щастя ”
Зупинка 9
Перегляньте відео
фрагменти уривків з
творів, дайте відповідь на
проблемні питання. За
кожну правильну відповідь
ви отримаєте три
Вітаю усіх, хто полював за скарбами. Тільки завдяки своїм
знанням ви дістались скарбниці, отже ваші знання –
найголовніший скарб. Але знання повинні бути належним
чином оцінені.
Так хто ж ви насправді - багач чи бідняк?
Обміняйте свої
за поданою таблицею.
Бажаю успіхів.
120
108-119
96-107
84-95
72-83
60-71
48-59
36-47
24-35
12-23
Навчальні
досягнення,
у балах.
12
11
Золоті монети
10
9
8
7
6
5
4
3
96-107
120
108-119
84-95
72-83
60-71
48-59
36-47
24-35
12-23